CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Pesimismus vystřídal skepticismus: Jak se bránit?

 


 

Korekce na spadnutí

Korekce se na trhu mohou ukázat kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu. Za posledních 6 měsíců jsme zaznamenali impozantní růst trhů. Americké akcie vzrostly od 9. března do 22. září o 60 % a české o 80 %. Trhy přitom zaznamenaly dvě menší korekce zhruba 5 a 7 %. Je velice realistické další korekci v blízké budoucnosti očekávat. Kdy se tak stane a jak velká korekce bude, je však pouze předmětem různých názorů a spekulací.

Obr. 1: Růst akciových trhů za poslední měsíce

Na pravděpodobnou korekci však neupozorňuji proto, abyste drželi peníze mimo trh a vyčkávali, co se stane. Říkám to proto, abyste měli realistická očekávání a aby vás eventuelní korekce nevyvedla z míry.

Nenechat se svést z cesty

Je velice pravděpodobné, že ti samí experti, kteří v březnu lidi odrazovali od investování a propásli dno akciových trhů, vám budou nyní říkat, že věci jsou mnohem horší, než ve skutečnosti jsou. Schválně se podívejte, co psaly noviny v březnu. Média byla stále plná pesimismu a ten ovládá poslední dva roky emoce většiny lidí. A jak je dobře známo, emoce jsou lidem při investování největším nepřítelem.

Emoční stádia akciových investorů

Emoce se u investorů střídají v začarované kruhu:

Pesimismus – Když jsou akciové trhy u dna, přichází pesimismus. Beznaděj a zoufalství vstoupí poté, co investoři nabudou přesvědčení, že „tentokrát je to jiné“ a uvěří zprávám, že bude trvat dlouhé roky, než se ekonomika a trhy vrátí k normálu.

Skepticismus – Dalším stádiem je skepticismus, který se většinou dostaví po impozantním rychlém nárůstu cen akcií. Ty většinou dramaticky rostou i přesto, že ekonomické zprávy jsou stále špatné.

Optimismus – Ekonomika je zase v pořádku, vykazuje stabilní růst, trhy již delší dobu rostou a začíná být jisté, že ekonomické zotavení se dostavilo. V tomto období začínají investoři s radostí nakupovat.

Eufórie – optimismus je vystřídán posledním stádiem nazvaným „eufórie“, které je většinou charakteristické tím, že investoři začínají přehnaně riskovat a neřízeně spekulovat.

Já bych řekl, že investoři a bohužel i většina poradců, se teď z pesimismu přesunuli do stádia skepticismu. V této fázi jsou zprávy o možném zlepšení ekonomické situace přijímány s velikým skepticismem. Hodně nás v tom podporují čísla o narůstající nezaměstnanosti. Co si investoři většinou  neuvědomí, je fakt, že nezaměstnanost je indikátor, který funguje se značným zpožděním. Nezaměstnanost zpravidla roste ještě v době, kdy se již ekonomika odrazila ode dna a vrací se ke svému růstu.

Buďte klidní. Neřítíme se do další Velké deprese a svět nesměřuje ke svému konci.

Je tedy stále dobrý čas pro investování?

Ruku na srdce. Nikdo nemohl vědět, že 9. březen 2009 bude tak skvělý den pro zainvestování. Vždy bychom se měli držet prověřené zásady, a místo snažení se vystihnout správné datum bychom se měli snažit investovat v den, kdy máme volné peníze k dispozici a dlouhodobé cíle, které se snažíme dosáhnout.

Není divu, že na seznamu nejbohatších lidí na světě vydávaném časopisem Forbes, je mnoho investorů kteří své investice kupují a dlouhodobě drží, ale není tam jediný, který by své bohatství dosáhl častým nakupováním a prodáváním investic na základě úsudku, jak se bude vyvíjet trh.

Lekce finanční krize

V rámci finanční historie se toho v posledních dvou letech hodně událo. Určitě se o finanční krizi bude učit a debatovat mnoho dalších let. Lekce, které nám krize uštědřila, jsou tvrdé, ale poučné. Vyzdvihl bych několik.

Za prvé. Medvědí trhy jsou nepředvídatelné. Začínají a končí bez varování. Trh se po nich zotavuje velice rychle a většinou rychleji, než každý očekává. To způsobuje frustrace investorům, kteří při propadech prodali své investice a chtěli počkat na „lepší dobu“.    Návodem, jak přežít každou krizi, je mít dobře promyšlenou investiční strategii a té se držet bez ohledu na to, co se děje. Nejdůležitějšími prvky této strategie by mělo být: 

Historie nám dává velmi hodnotné lekce. Nedokážeme předvídat, co se v naší budoucnosti stane. Pokud se podíváme do více než stoleté historie akciových trhů, zjistíme, že je provázena poklesy, někdy většími a bolestivějšími než jsme si představovali, ale tyto poklesy byly vždy smazány a překonány novým růstem.

Nesnažte se předvídat, snažte se připravit

Pokud rozumíte a věříte těmto prověřeným investičním principům, možná nebudete vědět, co se příště stane, ale budete vědět, co dělat. Držet se investiční strategie, kterou jste si stanovili. Akciové trhy nejsou jednosměrnou ulicí a nepohybují se vždy pouze jedním směrem. Takže stejně tak, jak impozantní byl nárůst trhů za poslední měsíce, je evidentní, že přijde určitá korekce. Pokud jste porozuměli této lekci, je méně pravděpodobné, že vaše rozhodnutí ovlivní emoce, které tuto korekci budou provázet.

Špatná období střídají dobrá

Existují období, kdy je dobré uplatňovat zásadu „koupit a držet“, a období, kdy je dobré „koupit více a držet“. Propady trhů mohou být skvělou příležitostí pro dlouhodobé investory, protože historicky vždy nabízely příležitost koupit kvalitní investice za nízké ceny.

Posledních 10 let bylo nejhorším desetiletím v historii akciových trhů od roku 1926. Zatímco většina zdrojů uvádí, že akcie vydělávají v průměru okolo 10 % ročně, v posledním desetiletí to bylo -1,38 % ročně. Historie nám ukazuje, že špatná období vždy byla vystřídána dobrými (viz tabulka níže).  Jestliže jste s vašimi klienty ustáli poslední dva roky, podařilo se vám vyvarovat unáhlených prodejů a drželi se zvolené strategie, pak jste složili jednu z nejtěžších zkoušek, která vás při investování může potkat. Těm, kterým se to nepodařilo a nechali se ovládnout emocemi, nezbývá než se poučit. Není totiž ostudou chyby dělat. Je ostudou chyby opakovat.

Akcie vždy byly a budou nejlepší a dlouhodobě nejbezpečnější cestou jak chránit kupní sílu peněz. Pokud budete chtít smysluplně pracovat s vašimi klienty, budete je muset učit smysluplně investovat.

Dekády s horším než 6% průměrným ročním výnosem

 

desetileté období

Průměrný roční výnos S&P500

Průměrný roční výnos během příštích 10 let

Průměrný roční  výnos během příštích 20 let

 

1926 – 1935

5,86%

8,42%

12,48%

 

1928 – 1937

0,02%

9,62%

12,98%

 

1929 – 1938

-0,89%

7,26%

13,48%

 

1930 – 1939

-0,05%

9,17%

14,15%

 

1931 – 1940

1,80%

13,38%

14,76%

 

1937 – 1946

4,41%

18,43%

13,72%

 

1965 – 1974

1,24%

14,76%

14,58%

 

1966 – 1975

3,27%

14,33%

14,59%

 

1968 – 1977

3,59%

15,26%

16,65%

 

1969 – 1978

3,16%

16,33%

17,75%

 

1970 – 1979

5,86%

17,55%

17,87%

 

1998 – 2007

5,91%

     

1999 – 2008

-1,38%

     

Průměr

 

13,14%

14,82%

 

Zdroj: Viktor Hostinský Investments: S&P500 není aktivně spravovaný index a není možné do něj přímo investovat. Historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

 
 

Autor je spolumajitelem společnosti Viktor Hostinský Investments.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Dvořák

  23 listopadu, 2009

  Alespoň jedna vlna problémů Alt-A hypotéky, komerční hypotéky, kreditky…) je ještě před námi.
  Zajímavou analýzu se 3 scénáři včetně doporučení připravila SocGen. Podařilo se mi ji sehnat a mám ji na webu. K tomu jsem připravil i vlatsní krátké shrnutí. http://www.pro-investory.cz/

  Odpovědět

 • razor

  23 listopadu, 2009

  dobrej článek, asi tak před týdnem byl ale na investicniweb….

  Odpovědět

 • Anonym

  23 listopadu, 2009

  Nutno podotknout, ze clanek pise jen o US akciich. Mnoho emerging markets je po deseti letech znacne v plusu, viz nedavno zde publikovany clanek o latinske Americe:
  http://investujeme.cz/clanky/latinska-amerika-vychazi-z-krize-jako-vitez/
  Naopak japonske akcie jsou po dvaceti letech cca 70% v minusu. Viz clanek:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/regionalni-analyza-japonsko/
  Nezavidim lidem, kteri tam na konci osmdesatych let koupili a dodnes drzi. ;-))
  Vzdy je nutne KUPOVAT LEVNE. Pred rokem slo nakoupit levne „na kazdem akciovem rohu“, dnes uz neni vubec jednoduche najit levnou akcii.
  Jinak korekce v rijnu prisla. Klidne muze prijit dalsi a hlubsi, ale spis bych to nyni videl na dva mesice „nudy na trzich“. Predpokladam, ze az vysledky za 4. kvartal trochu vic rozhybou trhy, bud nahoru, nebo dolu.
  Tak ci tak, je dulezite mit na vedomi, ze hlavni rust je za nami. Pokud akcie v pristich mesicich a letech porostou, urcite to bude pomalejsim tempem, nez uplynuly pulrok. Kdo ceka desitky procent vynosu, bude zklaman… hold kdo zavahal, musi se spokojit s malem. Naopak kdo se nebal jit pred rokem proti proudu, je dnes vysmaty. Viz muj vyhled z listopadu 2008:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/akcie-padaji-je-cas-nakupovat/
  Abych ale nepusobil jako absolutni „skeptik“ (jsem skepticky vuci ocekavanim vysokych zisku), myslim, ze na dlouhodobem horizontu (napr. zajisteni na penzi) neni nic lepsiho nez nakupovat dobre zvolene akcie. Nezapominejte, ze akcie predstavuje vlastnicky podil na spolecnosti, doporucuji clanek:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/akcie-ruleta-nebo-investice-do-podniku/
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  23 listopadu, 2009

  Na ty spoléhám já a věřím, že mě nezklamou a v důchodu mi pomůžou. Nemám totiž čas ani chuť se akciovým investicím věnovat podrobněji a sledovat je detailně. Trvalý příkaz v kombinaci s jednorázovými mimořádnými vklady v případě významnějších korekcí nebo příštích „medvědích trhů“ …. A postupem času začít „zkonzervativňovat“ portfolio.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2009

  Ano, pravidelne investovat a postupne tak kumulovat kapital, to je spravna cesta a mnohdy nejefektivnejsi.
  K tematu pravidelneho investovani doporucuji
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/jak-investovat-v-dobe-krize-i-pravidelne-investice/

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2009

  Zcela mimo tema… nestalo by za uvahu stopnout dalsi nekonecnou diskuzi „neverte slibum velkych zisku“? Akorat dalsi nekonecny plevel.

  Odpovědět

 • Anonym

  26 listopadu, 2009

  Vyzva se bud neujala, a nebo zapadla mezi plevelem.

  Odpovědět

 • VHI

  26 listopadu, 2009

  ..logo je v modrém originál Frankliv Covey,schéma stránek joomla šablona,informace všelijaké – obávám se že je to další z rychlokvašek firmiček nevalné ůrovně. Nechci díky, článek už jsem kdesi četl ..

  Odpovědět

 • Anonym

  7 prosince, 2009

  Pane Hostinský,
  mohl byste prosím objasnit, z jakého zdroje dat vycházíte?
  Já jsem jen namátkou vyhledal na finance.google.com hodnoty S&P500
  2.1.1997 975,04
  31.12.2007 1468,36
  Z těchto hodnot mi hrubým výpočtem vychází zhodnocení p.a. necelých 4,2%, budou i ostatní Vámi uvedené výpočty takto přesné?
  Vychází mi z toho ad a) i ad b), abych nebyl útočný ani jedno z toho není pro Vás lichotivé.
  AA

  Odpovědět