Krátké zprávy

Ve službách se začíná blýskat na lepší časy

Vývoj ekonomiky 07.08.2020 | 19:26 0 Komentářů

Služby dostaly v době korona-odstávky ekonomiky tvrdou ránu. To rozhodně není nová informace, nicméně právě zveřejněná data napovídají, jak zle na tom tato část ekonomiky vlastně ve druhém čtvrtletí byla. A současně červnová data dávají tušit, jak rychle se po uvolnění takřka všech restrikcí vrací ekonomický život do „normálu“.

Z cestovního ruchu zbyly jen trosky

Vývoj ekonomiky 07.08.2020 | 15:27 0 Komentářů

„Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Prvú fázu krízy sa podarilo zvládnuť. Čo bude nasledovať?

Vývoj ekonomiky 07.08.2020 | 11:50 0 Komentářů

Píšeme na Investujeme.sk: Ekonomika sa v treťom kvartáli začína zotavovať z krízy. Na obzore sa však vynárajú nové riziká, nejde pritom len o pandémiu. Rýchle oživenie v druhom polroku je tak veľmi otázne.

ČNB znovu zhoršila výhled české ekonomiky

Vývoj ekonomiky 07.08.2020 | 11:27 0 Komentářů

Stabilní sazby, žádné nekonvenční přístupy a vedle toho zhoršení výhledu ekonomiky. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout včerejší zasedání bankovní rady ČNB.

Jak se změnilo financování bydlení v době (post)koronavirové? Krize přinesla i pozitiva

Bydlení 07.08.2020 | 08:50 0 Komentářů

Píšeme na Hypoindex.cz: V důsledku koronavirové pandemie zrušila ČNB většinu dřívějších regulací hypotečního trhu. Banky ale reagovaly velmi zdrženlivě. Některým profesím navíc žádosti o hypotéky automaticky zamítaly. Podle odborníků se již nicméně situace stabilizuje a většinou se dá na hypotéku za předpokladu dostatečného příjmu dosáhnout. Poslední regulací zůstává LTV, jeho úplného zrušení a návratu 100% hypoték se […]

ČNB mluví opatrně o budoucím oživení a naznačuje neochotu zvyšovat úrokové sazby

Vývoj ekonomiky 06.08.2020 | 19:31 0 Komentářů

Česká národní banka na dnešním zasedání nepřekvapila, když ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Nová prognóza ČNB je ve srovnání s předchozí mírně pesimističtější, když v letošním roce počítá s poklesem ekonomiky o 8,2 % a v příštím roce růst o pouhých 3,5 %.

Hypotekárny trh sa v júni odrazil od krízového „dna“

BankyBydlení 06.08.2020 | 12:19 0 Komentářů

Píšeme na Investujeme.sk: Hypotéky boli v júni opäť dostupnejšie. Banky uvoľnili kritériá sprísnené v predchádzajúcich troch mesiacoch. Odrazilo sa to aj na číslach.

Průmysl se zotavuje. Stavebnictví hlásí problémy

„Žijeme v zemi, kde linky metra končí v polích. Přesto je extrémně složité vybudovat dostatek nových bytů, které by zvýšily dostupnost bydleni ve hlavním městě. Jde o fatální selhání veřejné správy, o kterém politici vědí, ale dlouhodobě ho nedokážou řešit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Historie hypoték aneb hypotéky za císaře pána i dob válečných

BankyBydleníInvestice 06.08.2020 | 08:18 0 Komentářů

Píšeme na Hypoindex.cz: „Dřívější pokolení znala takřka jen uložení kapitálu v nemovitostech, v půdě na venkově a v domě ve městech,“ konstatoval v roce 1914 Karel Karásek. Ve svém pojednání „Jak uložiti peníze“ pak přímo jmenoval tři způsoby uložení peněz. Byly to „půjčky na úrok, účastenství ve výdělečných podnicích a koupě nemovitostí“.

Česko jako ekonomika dvou tváří – útraty domácností se drží, podniky šlapou na brzdu

Vývoj ekonomiky 05.08.2020 | 14:21 0 Komentářů

Česká ekonomika jako by měla dvě tváře. Na jedné ještě stín pandemie COVID 19 není poznat a převažují pozitivní plány na budoucna, zatímco na druhé se tvoří velké vrásky a škrtá se, kde může.

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Nevěřící Tomáš: 4 důvody, proč se nevyplatí spoléhat na státní penzi

  Ne, nikdo NECHCE rušit průběžný systém. Ale ano, kdo není zakuklený komunista, ale je zastáncem svobody, tak nutně musí oponovat povinné vynucené účasti v nějakém podivném investičním či pojistném či jakém produktu. Nemusíte nás přesvědčovat o tom, že "Andrej a ...

 • Mru: 4 důvody, proč se nevyplatí spoléhat na státní penzi

  Tak asi by to tu ekonomiku zbrzdilo ovšem na omezenou dobu (jednu generaci), ne? A pak by nastaly NORMÁLNÍ poměry: lidi by měli našetřeno na penzi (resp. nainvestováno čili by v produktivním věku podporovali ekonomiku svými investicemi - třeba by to tu pak nebyla samá montovna ...

 • Petr: 4 důvody, proč se nevyplatí spoléhat na státní penzi

  Aha. Takže Petr bude péct housky. A Pavel si na ně bude doma tisknout peníze a Petr s tím bude OK. Určitě nebude mít problém prodávat housky za peníze, které si Pavel doma tiskne, určitě ty housky raději nebude prodávat jiným lidem za peníze, které nejde jen tak kouzlit ze ...

 • "se uplatňuje": 4 důvody, proč se nevyplatí spoléhat na státní penzi

  "se uplatňuje"? Není to spíš tak, že to někdo (politik) uplatňuje na lidi a to i na ty, kteří s tím nesouhlasí? "se uplatňuje" je arogantní eufemismus.

 • Prum: 4 důvody, proč se nevyplatí spoléhat na státní penzi

  A co redukční hranice? Nějak se mi nechce věřit, že máte 19k penzi tak blízko předchozí čisté mzdě.

Nezaměstnanost pozvolna narůstá

Vývoj ekonomiky 05.08.2020 | 13:19 0 Komentářů

Za poslední měsíc se míra nezaměstnanosti v ČR zvýšila o jednu desetinu procentního bodu na 3,8 %. Na to, jaký propad česká ekonomika zažila, jde stále o příznivé nízké číslo.

Akciové trhy rastú aj napriek nezvládnutej epidémii v USA

akciové trhyInvestice 05.08.2020 | 12:38 0 Komentářů

Píšeme na Investujeme.sk: Akcie sa ďalej vezú na vlne optimizmu. Napriek tomu, že v USA sa situáciu s koronavírusom ešte ani zďaleka nepodarilo zvládnuť, americké akcie si v júni pripísali 5,1 percenta.

Lidé spotřebovávají zásoby potravin a vrací se do obchodů

Vývoj ekonomiky 05.08.2020 | 12:19 0 Komentářů

„Automobilky stále hlásí problémy s odbytem. Nižší poptávka zákazníků vedla ke snížení cen vozů v základní výbavě. Ty ve druhém čtvrtletí letošního roku zlevnily o 3,2 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Kolik vám dneska banky půjčí?

BankyBydlení 05.08.2020 | 08:36 0 Komentářů

Píšeme na Hypoindex.cz: Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily. Jak je to […]

Hugo Boss trpí kvůli koronaviru i demonstracím

InvesticePodnikání 04.08.2020 | 13:28 0 Komentářů

„V důsledku uzavření obchodů a omezení cestovního ruchu se výrazně propadly prodeje módního domu Hugo Boss. Situaci navíc zhoršují i demonstrace proti rasismu ve Spojených státech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Další výrazné zlepšení PMI v Evropě

Vývoj ekonomiky 04.08.2020 | 12:26 0 Komentářů

Předběžný odhad HDP indikující hloubku propadu ekonomiky ve druhém kvartále, nicméně bez jakýchkoliv dalších podrobností, je už za námi, ale červnové statistiky z jednotlivých odvětví přijdou na řadu až ve druhé polovině tohoto týdne. Dozvíme se nejenom to, zda pokračoval nákupní boom českých spotřebitelů, ale zejména, zda se firmám v průmyslu a ve stavebnictví začaly […]

Ceny akcií sa opäť nafúkli. Stojíme na prahu ďalšieho prepadu?

Investice 04.08.2020 | 11:58 0 Komentářů

Píšeme na Investujeme.sk: Už dlhšiu dobu poukazujú mnohí analytici na rýchlo rastúce akcie. Ich ceny sa krátko po kríze už takmer dostali na pôvodnú úroveň. Zisky firiem sa pritom medziročne prepadli o 36 %. Stojíme na prahu ďalšieho pádu trhov?

Aktuální sazby hypoték: Pokles sazeb zvolňuje

BankyBydlení 04.08.2020 | 08:56 0 Komentářů

Píšeme na Hypoindex.cz: Hypoteční sazby klesají již několik měsíců v řadě. Červenec nebyl výjimkou. Sázet na další výraznější pokles sazeb se nemusí vyplatit. Tempo poklesu sazeb zvolňuje.

Oči upřené na výnosy technologických firem

Investice 03.08.2020 | 18:39 0 Komentářů

Na základě informací zveřejněných americkým Fedem vystoupala riziková aktiva za jedinou noc výš a získala si tak v Asii slušný náskok. Extrémně holubičí poselství Federálních rezerv totiž srazilo výnosy ke dnu a otevřelo akciím a zlatu cestu k výšinám. Fed dále omílá svou mantru, že je ekonomiku nutné podporovat za každou cenu. V rámci příprav na nejhorší navíc […]

Podnikatelia sa boja nadvlády negatív nad pozitívami (Zrkadlo uplynulého mesiaca)

Píšeme na Investujeme.sk: Namiesto populizmu si koronakrízou oslabená ekonomika vyžaduje systémové riešenia, hoci nie všetko, čo vyzerá ako populizmus, ním naozaj je. A politici sú až príliš zamestnaní miliardami, ktoré sa k nám z EÚ začnú valiť.