CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Miloslav Šimek

01. 10. 2009

16 komentářů

Americké trhy klesnou v půlce listopadu

 


 

V předchozím článku jsem poukázal na silnou medvědí divergenci mezi cenou a trendovým indikátorem MACD, která předcházela pádu indexu DJIA z července 2007. Propad indexu o cca 55 % byl těžko odhadnutelný, avšak signál (upozornění) od technické analýzy (TA) přišel v předstihu. Ve světle dnešních dnů je jasné, že TA může být platným pomocníkem. Posledně jsem v závěru slíbil aktuální pohled na současný stav akciového trhu prostřednictvím indexu DJIA. Je březnové minimum konečné, nebo současný růst je korekcí downtrendu z července 2007?

Můj osobní pohled:

Toto vše mne vede spíš k přesvědčení, že současný růst je korekční. Podívejme se na obrázek 16.

Obr. 16: Týdenní graf indexu DJIA

Trh si lehce poradil s MA 50 a poměrně razantně dosud míří dál na sever. Následující hladinou rezistu by se mohla stát oblast 10 400 (MA 100) – 10 700 (zatím nepotvrzená trendline). Vše záleží na akceleraci trhu, neboť obě hladiny se pohybují, proto zatím toto širší pásmo.

Dále se zde velmi nabízí aplikace Fibonacciho úrovní. Tedy je doplňme – obrázek 17:

Obr. 17: Týdenní graf indexu DJIA s Fibo úrovněmi

Kolem 10 400 se nachází 50% Fibo úroveň. Když uvážím, že téměř shodnou cenu mi udává i MA100 (žlutá křivka) – je to již minimálně souběh hodný pozornosti. Do oblasti míří i nepotvrzená trendline, kterou zatím beru jen jako orientační. Určitá predikce je naznačena v grafu. Uvidíme, co přinese další vývoj na trzích, zda má trh energii posunout hodnotu indexu zhruba na hodnotu 10 400. Časově může být zajímavá doba +/- polovina listopadu, kdy dojde k podstatnému sblížení všech tří výše uvedených technických indikací.

Z výše uvedeného – ať globálnějšího pohledu nebo prostřednictvím technické analýzy – mne pokles trhů nepřekvapí. Dle mne je mnohem pravděpodobnější. Je však na každém, jakou váhu dá indikacím vycházejícím z TA a jak s nimi případně naloží.

Loading

Vstoupit do diskuze 16 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  3 října, 2009

  Pane Simku, muzete sve ocekavani vice konkretizovat? V uvodu si kladate otazku „Je březnové minimum konečné, nebo současný růst je korekcí downtrendu z července 2007?“ V clanku dale hovorite o tom, ze ocekavate pokles trhu. Uz ale neuvadite, jak rozsahly pokles ocekavate. Dle Vaseho nazoru tedy dojde na podzim ke korekci byciho trendu trvajiciho od brezna, nebo dojde k hlubokemu padu pod breznova minima (cili ze stavajici byci trend je jen korekci delsiho medvcediho trendu)?
  V nejblizsich dnech az tydnech take ocekavam pokles trhu. Osobne to vidim jen na korekci o cca 10-15 procent u US a dalsich rozvinutych trhu, 20-30 procent u BRIC a dalsich emerging markets.
  Jak rozsahly pokles ocekavate Vy?
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Vlado Z

  4 října, 2009

  Vím, že jste chtěl odpověď od autora článku, ale možná když neprší, aspoň kápne. Já jsem laik, ale vzhledm k přece jen lepším ukazatelům než před půl rokem, bych pád pod březnová minima neočekával. Stotožňuji se s Vašim názorem.

  Odpovědět

 • emigrant

  4 října, 2009

  Ja ocekavam pokles S&P500 nekam pod 500 bodu, asi ne letos, spis v roce 2010. Krize jeste nezacala, v americe se falsuji udaje o nezamestanosti, pritom americkou ekonomiku tahne jen a pouze spotreba, v americe se nic krome zbrani nevyrabi, amerika konci jako svetova velmoc, stejne jako skocila velka britanie po svetove valce. Evropa si v mnohem muze podat ruku s amerikou, banky jsou v pasti, sledujte deni okolo dojce bank. Rust od brezna je jen a pouze korekce dlouhyho trendu dolu a tezeno umele vytvorenejma penezma pro banky, ktery ty penize umistili kam? No do akcii atd… Ocekavam prubeh jaky byl od roku 1965 do roku 1983. DJ osciloval 650-1000.

  Odpovědět

 • Harry

  4 října, 2009

  to emigrant:
  Nene, na tomto rallye se institucionální peníze podepsaly minimálně. Trhy rostly v minimálních objemech, například pojišťovny v evropě mají mezi 2-4% vlastních peněz v akciích. Peníze z TARP a TALF do akciových trhů sice protekly, ale nebylo to tak jednoduché, jak ukazuješ.
  Souhlasím s poklesem o 10-20%, na minima z března si nesáhneme. Je dost investorů, kterým to rallye utelko a teď čekají na lepší úrovně pro nástup. to bude tlumit pokles.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  4 října, 2009

  Podle mě se pod březen ještě podíváme. Pravděpodobně nominálně, realně pak prakticky najisto.
  Jedině v případě velké inflace v USA nebo devalvace dolaru o desítky procent (druhý Plaza Accord) by zůstalo březnové dno NOMINÁLNĚ za námi. Reálně se pod něj ještě podíváme tak jako tak.

  Odpovědět

 • Martin

  5 října, 2009

  Vy jste ale doomař, pane Dvořáku. Narážíte na deficitní past USA? Slyšel jsem názory, že to s americkým dluhem není zas až tak špatné, vždyť po 2. světové válce měly USA deficit ještě větší. Obří, nevím jak přesně veliký, dluh za Reaganovy éry splatil Clinton během osmi let. Pro nečekat něco podobného? Opravte mě, pokud se mýlím.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 října, 2009

  Mluvite o nominalni vysi dluhu, nebo o relativni velicine pomeru dluhu vuci HDP? A je rec o dluhu verejnych financi, nebo o celkovem zadluzeni vcetne domacnosti?
  V tom vsem je obrovsky rozdil a je dobre si ho uvedomovat. Treba v nominalni vysi dluhu jsou USA doslova v pr…., zatimco pomerem dluhu verejnych financi vuci HDP jsou na tom ve srovnani se svetem jeste docela dobre. 😉 Ovsem pomerem celkoveho zadluzeni jsou na tom uz zase velmi spatne, malokde jsou domacnosti tak predluzene jako v USA (pomer dluhu domacnosti vuci majetku domacnosti je hodne nelichotivy).
  Kazdopadne mate pravdu, i ze stavajiciho zadluzeni verejnych financi je mozne se teoreticky dostat. Jsou k tomu potreba dve veci:
  1) vysoka inflace
  2) najit novy „produkt“ radove alespon za milion korun, ktery budou muset vsichni mit, bez ktereho nepujde zit (a bude se produkovat v USA)
  Po prvni svetove pomohla politika „auto pro kazdeho“. Po druhe svetove „dum pro kazdeho“. Neznam presna cisla, ale jen automobilovy prumysl a vystavba novych bytu (vcetne vsech sluzeb okolo od realitek po hypotecni banky) by delaly hodne velkou cast z rustu HDP za poslednich sto let. Dnes v USA kazda domacnost ma sve bydleni, nektere i vice bytu, a kazda domacnost ma v prumeru pres dve auta. (Btw. Evropa je v podobne pasti.) Trh je presyceny. Je potreba najit novy motor rustu. A musi se jednat o neco draheho. Vyrobky typu mobil s HDP moc nepohnou.
  Rozvijejici se trhy jeste nejsou presycene, ba naopak. Takze v pristich letech potahnou rust svetoveho hospodarstvi i nadale tyto zeme – a ne jako producenti, ale jako konzumenti. Dokud tedy svet neprijde s necim prevratnym a velmi drahym do kazde domacnosti. Jedine to muze nastartovat novy rust v USA a Evrope. Co to bude, to netusim. Ale vsadim boty, ze nejpozdeji do dvaceti let neco takoveho prevratneho prijde, spise drive.
  Oficialne se o tom moc nemluvi, ale selska uvaha je mnohdy lepsi nez kdejake ekonomicke teorie. 😉
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  9 října, 2009

  „Dokud tedy svet neprijde s necim prevratnym a velmi drahym do kazde domacnosti. Jedine to muze nastartovat novy rust v USA a Evrope. Co to bude, to netusim. Ale vsadim boty, ze nejpozdeji do dvaceti let neco takoveho prevratneho prijde, spise drive.“
  V souvislosti s dnešním dnem a aktivitami NASA bych si uměl klidně představit, že tím něčím by bylo nalezení vody na Měsící a s tím související byznys.
  Vtip dnešního dne – Nobelova cena za mír.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  6 října, 2009

  Nečekám nic takového. Narážím an deficitní past. Deficity rozpočtu jdou jen zlomkem skutečných.
  Podívejte se na současnou hodnotu budoucích dluhů Medicare apod. Ta je podle oficiálních údajů cca 100 BILIÓNŮ USD. Zpráva dallaského Fedu je zde:
  http://dallasfed.org/news/speeches/fisher/2008/fs080528.cfm Jak tohle chtějí financovat?? Možnosti jsou v článku naznačené, jsou ale reálné?
  To nemluvím o tom, že kdyby USA a další země účtovaly podle US GAAP, byla by ztráta (deficit) USA za fiskální rok 2008 2,8 biliónu USD. Oficiální zprávu podle US GAAP najdete zde:
  http://fms.treas.gov/fr/08frusg/08frusg.pdf
  Oboje tyto data jsem komentoval ve své analýze publikované koncem letošního ledna zde:
  http://www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/
  Toto jsou zdroje, ze kterých čerpám své \“doom\“ informace.
  K tomu si přičtěte, že v poslední době 50% nově emitovaných bondů kupuje Fed, protože nikdo jiný je nekoupí… Závěry at si udělá každý sám

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  6 října, 2009

  Dobrý den, pane Traxler,
  píši až teď jelikož jsem byl mimo. Můj pohled, tak jak je zachycen v článku, je ve světle toho co se děje, mnohem více nakloněn pohybu dolů. V článku nepíši, nic o tom, že bychom se na podzim mohli podívat pod březnová minima, ale poukazuji na souběh několika indikací z pohledu TA – přibližně v polovině listopadu – které napovídají o dalším možném směrování trhu. A dle mých indicií a globálnějšího pohledu (viz.článek) – je to jižní směr. Nechci být negativní, ale taky nelze zavírat oči před tím co se děje a jak se situace řeší(?).
  Můj pohled z grafu je asi takový: nad trhem visí psycho linie 10k, o kousek výš rezisty viz. článek, zadluženost ekonomik se de facto vymyká, celkový růst je dle mne nepodložen, tedy pokles. Ptáte se kam až – odpovím Vám asi takto:
  Dle mne aktuálně min. na hodnotu +/- 8.350b (1.možný support dle price action), nebo o kousek níž na +/- 8.000b. Současná uptrendline od března je nezdravě strmá a její proražení může být akcelerací obratu, podobně jako předchozí pád a současná korekce, která míří k potenciální downtrendline od října 07 s mnohem zdravějším sklonem. Škoda, že nelze vkládat graf do diskuse.
  Bude záležet na dalších aspektech vývoje – zda bude potvrzena downtrendline třetím zásahem, což by byl silný signál pro pokračování dlouhodobého downtrendu s možností retestu březnového minima. Aspekty TA, na které jsem poukázal v článku považuji za silné. Na daily se vytvořila bear divergence s high těsně pod 10k, což také považuji za jistou indikaci, že v trhu „něco visí“. A musím taky zmínit politicko-ekonomický aspekt, v podobě dost nevyzpytatelného zasahování centrálních bank a vlád do „standardních tržních podmínek“, které míchají karty, že se jeden diví. Nicméně, dlouhodobě to udržet nemohou. K růstu je potřeba spotřeby, k ní optimismus, k ní zaměstnanost v US a skvělé makro ukazatele (pro svět). Z běžného života američanů zatím mnoho nadšení při pohledu na US pracovní trh nevyplývá. Něco naznačil v diskusi „emigrant“ a pan Dvořák ohledně devalvace dolaru. Takže asi tak.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 října, 2009

  Pane Simku, proc Vy nejste politik? ;-)) Jde Vam tak krasne mluvit a mluvit, aniz byste uvedl jakykoliv konkretnejsi zaver… krome toho, ze ocekavate na podzim pokles trhu. To ocekava asi 99 lidi v branzi ze sta.
  To si nevykladejte spatne, jen jsem si to same rikal uz pri cteni clanku. 😉
  Tedy jeste jednou se zkusim zeptat. Ocekavate, ze dojde k poklesu pod urovne z brezna tohoto roku?
  (P.S. Ja se domnivam, ze nikoliv. Ale to samozrejme nikdo nevi, az cas ukaze. Zajima me vsak Vas nazor.)
  Predem dekuji za odpoved.
  (P.S. Ocekava se od Vas odpoved typu ANO/NE.) 😉
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  7 října, 2009

  Proč nejsem politik – třeba proto, že nemám žaludek na to dělat z voličů dokola blbce, dohadovat se o ničem a jednou za 4roky předstírat, že to myslím vážně a upřímně. 😉
  To p.Traxler:
  Pokud chcete takto striktní odpověď a mám si volit mezi ANO/NE – pak ANO. Dřív nebo později.
  Pro ostatní dovětek:
  Cílem článku bylo upozornit na dle mého názoru nezdravý uptrend, na to, že makra (a způsob řešení problémů) nejsou až zas tak pozitivní a v pohodě, na to, že trh má před sebou slušný rezist (viz. článek) dle TA, jsme stále v dlouhodobém downtrendu a osobně očekávám, co jsem napsal výše. V long pozicích už mám jen jednotky% kapitálu, většinu držím cash a počkám si co udělá trh okolo hranice 10k DJIA. Budou mne zajímat otočné formace na svíčkách, popř. divergence, proražení uptrendline z března atd.
  Mimochodem, kdyby 99lidí ze sta v branži očekávalo pokles, odkud se tedy bere ten růst…? Zlato včera up 20US, na historická maxima, nad trendový kanál, to na moc velkou důvěru v dolar potažmo US ekonomiku nevypadá. Navíc jednání co s dolarem v obchodě s ropou… Inu, každý ať se zařídí dle svého, konec konců jde přeci o vlastní peníze.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 října, 2009

  Kam to půjde? Toť dobrá otázka.
  Spousta lidí, kteří se zabývá obchodováním na finančních trzích, předpokládá, když vidí reálné závažné fundamenty, že to musí jít určitě down, že stávající uptrend není možný, atd. atd.
  Ano, je to pravda, já sám jsem naložený v shortu na DAX. Ale nepředpokládám nyní nějakou hlubokou korekci, pouze 10-15% a pokud nastane, jdu opět long.
  Podíváme-li se na vývoj indexu DJIA od r.1900, tak kromě stávající krize určtě najdete 3 předchozí
  1) 1900-1921
  2) 1929-1942
  3) 1966-1982
  no a ta stávající, za jejíž počátek považuji rok 2000
  Když se na vývoj DJIA pořádně podíváte, zjistíte že až na velkou hospodářkosu krizi vždy poklesy byly kompenzovány a trhy se opět podívali na hodnoty předchozích High.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 října, 2009

  Tím samozřejmě nechci nyní tvrdit, že je konec krize, vše je vyřešeno a čekají nás lepší zítřky.
  Naopak.
  Spíše bych se nedivil, kdyby se naplnil scénář, že trhy dosáhnou předchozích high a potom teprve začnou silně klesat.

  Odpovědět

 • Martin

  11 října, 2009

  Očekávám much more better than expected results:) drtivé většiny amerických společností za 3. kvartál a Dow se dostane těsně pod 11000. 😉

  Odpovědět

 • Rosta_Tucak

  12 října, 2009

  Much better than expected je pochopitelně docela dobře možné. Je ovšem otázkou, jak jsou tyto výsledky dosahovány. V principu lze nejčastěji zveřejňovaného ukazatele dosaženého zisku na jednu akcii EPS třemi způsoby.
  1. zvýšením tržeb
  2. snížením nákladů
  3. změnou pravidel účetnictví
  Pokud by bylo platné to první, pak je vše v pořádku a není důvod nevěřit mediální masáži o strong recovery a konci krize. Bohužel tomu tak nebylo ani v minulém kvartále, ale není tomu prozatím tak ani v právě probíhající sezóně.
  Snižování nákladů je jistě záslužný proces a je hlavním zdrojem současných „better than expected earnings“. Firmy by z něho měly vycházet silnější a profitabilnější. Jenže…. Má to háček. Jednak nelze náklady snižovat do nekonečna. Například firma o nula zaměstnancích bude zřejmě velice úsporná, leč pravděpodobně moc neutrží a následně v ekonomice s vysokou nezaměstnaností pravděpodobně poklesne spotřeba a tím pádem tržby jednotlivých společností. Navíc, jakákoli úsporná opatření znamenají také další snížení tržeb pro dodavatele služby, která byla v rámci racionalizace zrušena, nebo omezena.
  O třetím zdroji je asi zbytečné se rozepisovat. Zrušení ocenění aktiv „market to market“ a zavedení jejich oceňování interním modelem banky vytvoří z neprodejných „aktiv“ bez problému aktiva „výdělečná“ a rázem máme „Better than expected eargnigns and strong balance sheet“. Jsem tedy v tomto ohledu dlouhodobě umírněným pesimistou, který se změní v optimistu až v době, kdy uvidí růst na straně tržeb.

  Odpovědět