Středa 22. září. Svátek má Darina.

HSBC: Rozvojové trhy potáhnou oživení světové ekonomiky

HSBC index rozvojových trhů (EMI) predikuje, že tahounem globálního ekonomického zotavení budou nejspíš právě rozvojové trhy. Do EMI od HSBC se promítly údaje od více než 5000 nákupních manažerů z firem ve více než 13 zemích.

HSBC index rozvojových trhů (EMI) je ukazatelem prosperity a ekonomické kondice rozvojových a rychle rostoucích trhů po celém světě. Podle tohoto nového indexu zaznamenala výroba na rozvojových trzích ve třetím čtvrtletí robustní vzestup a předběžné ukazatele naznačují další zlepšení ve čtvrtém čtvrtletí.

„Vzhledem k tomu, že se světové ekonomické těžiště přesunuje ze západu na východ, bude ekonomická síla rozvojových trhů hrát čím dál důležitější roli ve vývoji finančních trhů a mezinárodních vztahů. HSBC index rozvojových trhů skýtá unikátní přehled o kondici rozvojových trhů,“ uvedl Stephen Green, předseda představenstva skupiny HSBC Holdings. 

EMI od HSBC se v druhém čtvrtletí prudce zvedl z 50,7 bodu na 55,3 ve třetím čtvrtletí, což je vůbec největší čtvrtletní nárůst v objemu výroby a služeb od druhého čtvrtletí loňského roku. Index se rychle odrazil z historického minima 43,8 bodů v posledním čtvrtletí loňského roku a 44,3 bodů v prvním čtvrtletí. Hodnoty pod 50 svědčí o snížení objemu výroby v daném čtvrtletí, zatímco hodnoty nad 50 svědčí o rozvoji.

„Ačkoli USA zůstávají pro většinu rozvojových států nejdůležitějším obchodním partnerem, jejich relativní význam klesá. Dnes očekáváme, že rozvojové země čeká v příštím roce šestiprocentní růst, zatímco v rozvinutém světě poroste pouze o 1,8 procenta,“ dodal Stephen King, hlavní ekonom HSBC.

Zdroj: Tisková zpráva HSBC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.