CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: David Krůta

26. 09. 2017

0 komentářů

Kolik stojí dítě?

 

Existuje jeden životní krok, který řada lidí moc nepropočítává. Vlastní potomek. Řešit peníze se zdá malicherné, vždyť mít děťátko je přece požehnáním. Má to drobné „ale“…

Loading 

Koupi auta důkladně zvažujeme. Vybíráme vhodný model s optimální spotřebou, počtem míst a motorizací, která nám nejlépe vyhovuje. Svůj dům plánujeme i roky dopředu. Šetříme, abychom měli vytoužený krb, velkou koupelnu nebo co nejkrásnější zahradu. Vlastního potomka ale z pohledu financí řeší jen málokdo.

Realistický pohled

Je důležité si uvědomit, že narozením dítěte spouštíte kolotoč výdajů, který se následujících cca 20 let nezastaví. Je dobré být finančně připraven na jednotlivé etapy života dítěte. Dobré plánování pomůže uvědomit si vlastní možnosti.

Mnoho rodin neplánuje a nepřemýšlí do vzdálenější budoucnosti. A to je chyba. Jako dobrý rodič vychováváte dítě i svým podvědomým přístupem. Pokud potomek žije v modelu, kde je „normální“ brát si půjčky na vánoce, na dovolenou, půjčky různě konsolidovat – bude tento model chování pravděpodobně následovat.

Budeme mít miminko

Život potomka můžeme z finančního hlediska rozdělit do několika etap. Každá etapa jeho života bude jinak nákladná a v každé etapě budete jinak finančně omezeni.

Narození

Mohlo by se zdát, že narození miminka nic nestojí. Omyl. Už zde je matka ovlivněna těhotenstvím. Řada maminek navíc odchází na rizikové těhotenství. Pokud zaměstnavatel může budoucí maminku přeřadit na vhodnou práci, dostává 100 % platu. Pokud ale danou práci nechcete vykonávat, zůstáváte doma na nemocenské.

REKLAMA

V tuto chvíli plně vydělává jen jeden z partnerů. Maminka je doma a pobírá peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Její výši si můžete sami spočítat na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. A navíc nezapomínejme na nové výdaje:

 • Kočárek 6 – 36 000 Kč
 • Oblečení od 500 Kč/měsíc
 • Drogerie od 400 Kč/měsíc
 • Pleny od 1 100 Kč/měsíc
 • Potraviny od 1 000 Kč/měsíc
 • Hračky od 500 Kč/měsíc
 • Lékař od 200 Kč/měsíc

Je na to vaše rodinná kasa připravena?

Do 3 let věku

Plenky, kosmetika, kojenecká výživa… náklady od 3000 Kč měsíčně. A mnoho dalšího. Oblečení, kočárek, přebalovací pult, postýlka. Máme pokračovat? To jsou další jednorázové náklady v řádech desítek tisíc korun navíc.

Ke všem těmto výdajům si přidejte výpadek příjmů díky rodičovské dovolené. I v této chvíli plně vydělává jen jeden z partnerů. Že to jsou stále jen samé výdaje a navíc nižší příjmy? Vítejte v realitě.

3 – 6 let

Dítko je již větší, nepotřebujeme plenky, ale místo toho řešíme pokojíček. Vlastní postel, stůl, židlička. Nové hračky, nové oblečení. Školka? Rozdíl bude v místě bydliště. Školka v Praze může být dražší než školka v Ostravě.

REKLAMA

A nezapomínejme na další náklady v případě, že s potomkem pojedeme na společnou dovolenou. A co doprava do školky a zpět? Že vás třeba ty dva kilometry denně nerozhodí? To sice ne, ale jste zase dalších 1500 Kč ročně v mínusu. A když jsme u toho auta – autosedačka. Otázka několika tisíc korun.

A protože dítko již plně vnímá, nezapomínejme na dárky. Za návštěvu zubaře, svátek, narozeniny, Vánoce, Velikonoce, den dětí…

 • Autosedačka 3000 – 1500 Kč
 • Dětská postýlka cca od 1 – 4000 Kč + matrace v řádu tisíců Kč
 • Oblečení od 800 Kč/měsíc
 • Školka státní od 150 Kč/měsíc dle bydliště
 • Školka soukromá od 1500 Kč/měsíc

První stupeň ZŠ

Máme pokojíček, vybavení, nepotřebujeme plenky a neplatíme za školku. Hurá! Přichází ale období školních pomůcek. Aby dítě nebylo odsuzované, je nutný určitý společenský status. Vybavení školáka nemusí být luxusní, ale rozhodně by nemělo být z nejlevnějších.

Doprava do školy, ze školy, školní družina, obědy, svačiny. Opět nové oblečení a kapesné. Dárky – zřejmě dražší a sofistikovanější, než v 5 letech. Společná dovolená? Další finanční mínus.

A zapomněli jsme na takovou maličkost – sport. Jízdní kolo. Za život jich dítě vystřídá hned několik. Lyže? Nemalý výdaj.

REKLAMA

 • Lyže od 2000 Kč
 • Dětské kolo od 2000 Kč

Druhý stupeň ZŠ

Měli bychom rekonstruovat pokojíček. Spider-man nebo Mašinka Tomáš asi našemu teenagerovi nebude dělat mezi spolužáky dobrou vizitku. Nové kolo, možná lyže nebo snowboard. Určitě nové oblečení. Lyžařský zájezd se školou, mimoškolní aktivity, kroužky. Přijímačky na střední školu, poplatky. Náš výdajový kolotoč se nezastavuje. Právě naopak.

 • Oblečení od 1 000 Kč/měsíc
 • Drogerie od 300 Kč/měsíc
 • Potraviny od 2 000 Kč/měsíc
 • Hračky od 500 Kč/měsíc
 • Lékař od 200 Kč/měsíc
 • Sportovní vybavení v řádech stovek až tisíců korun
 • Dovolené od 1 000 Kč/měsíc
 • Vybavení do školy v řádech tisíců korun
 • Zájmové kroužky v řádech několika stovek korun

Střední škola, učiliště

Málokdy je střední škola či učiliště ve stejném městě. Přicházejí tak výdaje na internát, dopravu, telefon… Vlastní notebook je samozřejmost, bez něj to studium už tak nějak v dnešním světě nejde. Opět nové oblečení. Řidičský průkaz? Mnoho plnoletých má brigády, ale nespoléhejme na to. Alespoň malé přispění bude nutné.

 • Řidičský průkaz od 9 500 Kč
 • Notebook od 10 000 Kč

VŠ, VOŠ

Kapitola sama o sobě je studium na vysoké škole či vyšší odborné škole. Turistické, poznávací a studijní kurzy a stáže jsou nevyhnutelné. Dražší pomůcky, skripta, menza a případně kolej představují další výdaje. Dále: Nový počítač. Doprava po Praze, Brně, Ostravě? Doprava na kolej. Kulturní život studentů také není nejlevnější. Jazykový kurz? A když bude dítko nadané, máme po 26 letech klid.

 • Drogerie od 500 Kč/měsíc
 • Potraviny od 4 000 Kč/měsíc
 • Lékař od 500 Kč/měsíc
 • Vybavení do školy v řádech tisíců korun
 • Sportovní vybavení v řádech tisíců až desetitisíců korun
 • Zájmové kroužky v řádech několika stovek až tisíců korun
 • Dovolené cca 15 000 Kč/rok

Dvojí pohled na věc

Samozřejmě existuje hned několik přístupů. Můžete kupovat luxusní vybavení, drahé a značkové oblečení, nebo se vydáte cestou neznačkových oděvů, sportovní potřeby můžete nakoupit v bazarech, výprodejích, nebo můžete spoléhat na to, že některé věci dítě zdědí po příbuzných. Tak či onak vždy to pro vás bude výdaj.

Pokud již v tuto chvíli je váš rodinný rozpočet napjatý, je na místě se zamyslet nad tím, jak se zajistit do budoucnosti, jak změnit své finanční návyky, abychom utáhli financování rodiny a nemuseli příliš strádat.

Střízlivý pohled

Finanční náklady na dítě se dají reálně velmi těžko spočítat. Co je pro jednu rodinu zbytečné, může být pro jinou rodinu nutnost. Tam, kde jedni dokážou ušetřit, někdo jiný může plýtvat. Obecně je ale výchova dítěte otázkou a investic v řádu milionu až milionu a půl korun. Pokud tedy nemáte ve výhledu několika let tyto finanční prostředky volné a plánujete rodinu, bylo by vhodné se zamyslet nad změnou svých finančních preferencí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Češi neradi riskují

Češi neradi riskují v kartách a bojí se investovat do akcií i start-upů

Pro Čechy je nejdůležitější morálka. Co si o nich, kdo myslí, je dokonce pro mnohé důležitější než jejich zdraví. Za riskantní považují například lhát v daňovém přiznání, ale i investovat do akcií a start-upů. Ještě větší hazard však vidí v sázení. Vsadit v kartách denní výdělek považuje za velký risk […]

Text: František Veselý

20. 12. 2019

Peníze - brýle - slepota - finanční plán

Finanční plán jako prodejní nástroj?

Finanční plán je základním nástrojem naprosté většiny finančních poradců. Je ale v dnešní turbulentní době ještě něčím jiným než marketingovým nástrojem sloužícím k prodeji finančních produktů?

Text: Petr Zámečník

30. 10. 2019

Ruce - pozdrav - stisk

Finanční poradenství jako služba roste

Jak se dnes dívají lidé na finanční poradce? Značná část je vnímá jako podvodníky, přebíječe smluv nebo pojišťováky. Na jednu stranu se není čemu divit. Podívejme se, jakým způsobem fungovalo poradenství např. před 10 lety. Dnes se ovšem situace mění a spousta lidí mění názor.

Text: Josef Černoch

22. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *