Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Náklady na dítě? 1,5 mil. Kč!

Porodnost v Česku patří k nejnižším na světě. Jedním z důvodů jsou i vysoké náklady na výchovu dítěte. Ne nadarmo se říká, že můžete vychovat jedno dítě, nebo si pořídit luxusní automobil. A jak přispívá na děti stát?

Pořídit si dítě není levná záležitost. Avšak nehledě na náklady se v posledních pěti letech se rapidně zvyšuje počet narozených dětí. Mezi lety 2003 a 2008 se porodnost zvýšila o téměř 25 tisíc dětí. Ani přesto ale není přehnaný důvod k jásotu, neboť na jednu ženu v reprodukčním stádiu připadá pouze 1,5 dítěte a Česká republika se i nadále řadí mezi země s nejnižší porodností na světě.

Z rozsáhlého šetření pořádaného Českým statistickým úřadem v roce 2003 vyplývá, že čistá peněžní vydání na výchovu jednoho dítěte dosáhla v průměru 6 352 Kč. Kromě výdajů na dítě do 3 let, které byly mírně vyšší než vydání na dítě ve věku od 3 do 5 let, je zde trend růstu výdajů s věkem dítěte. Zatímco vydání na dítě do 2 let činilo 5 391 Kč, průměrné náklady na dítě 18leté a starší dosáhly výše 8 020 Kč měsíčně.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že výchova jednoho dítěte představuje celkovou sumu výdajů zhruba 1,5 miliónu korun.

U nejmladší skupiny dětí do 3 let náklady na dítě na počátku jeho života představují především jednorázovou investici do výbavy novorozence, která je nezbytná. Spousta mladých prvorodičů se zpočátku děsí, zda budou mít prostředky alespoň na základní pořízení výbavičky pro své novorozeně.

Není ale žádný důvod k panice. Náklady na malé děti se dají snadno zredukovat, pokud víte, jak na to. Rodiče malých děti si vyměňují své zkušenosti a informace na serverech Rodina.cz nebo Babyweb.cz a dalších, kde lze nalézt spoustu užitečných rad jak ušetřit. Protože malé děti rostou velmi rychle, spousta věcí v čele s oblečením se musí velice rychle obměňovat. Z toho důvodu se řada rodičů obrací k nákupům v bazarech.

Tabulka 1: Průměrné náklady za první 3 roky života dítěte

Kočárek

10 000 Kč

Drogerie

6 000 Kč

Pleny

18 000 Kč

Dětská postýlka

3 000 Kč

Oblečení

22 000 Kč

Hračky

15 000 Kč

Jídlo

60 000 Kč

Autosedačka

5 000 Kč

Léky a lékař

4 000 Kč

CELKEM

143 000 Kč

To jsou průměrné výdaje, pokud se rodičové přikloní k variantě, že pro dítě chtějí mít vše nové. Pokud jsou však jejich příjmy nižší, lze se přiklonit k levnější variantě a obrátit se na nějaký babybazar.

Kolik zaplatí rodiče, kteří mají hluboko do kapsy, nebo jsou pragmatičtí a řeknou si, že dítě z toho stejně nemá rozum? Lze zvolit levnější variantu.

Tabulka 2: Průměrné náklady za první 3 roky života dítěte (úsporná varianta)

Kočárek (bazarový)

3 000 Kč

Drogerie

4 000 Kč

Pleny (hadrové)

1 000 Kč

Dětská postýlka (bazar)

1 000 Kč

Oblečení

12 000 Kč

Hračky

12 000 Kč

Jídlo (převážně kojení)

30 000 Kč

Autosedačka

3 000 Kč

Léky a lékař

4 000 Kč

CELKEM

70 000 Kč

Z daných šetření je patrné, že lze ušetřit až desetitisíce korun. Jen za dětské pleny lze ušetřit až 6 000 Kč za půl roku. Jednou možností je používat pleny hadrové, nebo naučit dítě co nejdříve používat nočník.

Další výraznou položkou u malých děti je jídlo. Cena krabice kojeneckého mléka se pohybuje mezi 250 – 350 Kč a vystačí zhruba na týden. Proto se řada rodičů přiklání ke značně ekonomičtějšímu (a lékaři doporučovanému) způsobu krmení svého potomka – kojení. Takže pokud vezmete iniciativu do vlastních „rukou“, můžete ušetřit značnou sumu peněz.

Stát na náklady dítěte přispěje…

Ani stát vás však nenechá odejít s prázdnou. Za každý porod stát vyplácí 13 000 Kč, za což se dá pořídit alespoň základní výbava. Dále stát vyplácí rodičovský příspěvek, který je stanoven ve třech základních výměrách daných v pevných měsíčních částkách – zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč), snížené (3 800 Kč).Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let:

 • rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte, o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den,
 • klasické čerpání – v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte, o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na peněžitou pomoc v mateřství,
 • pomalejší čerpání – po peněžité pomoci v mateřství nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.

Dále mají rodiny s dětmi možnost zažádat si o přídavek na dítě. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte.

Tabulka 3: Přídavek na dítě

Věk nezaopatřeného dítěte

Přídavek na dítě měsíčně

do 6 let

500 Kč

6 – 15 let

610 Kč

15 – 26 let

700 Kč

Rodiny s velmi nízkými příjmy si mohou navíc zažádat o sociální příplatek. Cílem této dávky je pomáhat rodinám s nízkými příjmy krýt náklady spojené se zabezpečováním jejich potřeb. Nárok na sociální příplatek je vázán na péči o nezaopatřené dítě a na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v předchozím kalendářním čtvrtletí musí být nižší než dvojnásobek životního minima rodiny. Se zvyšujícím se příjmem rodiny se příplatek postupně snižuje.

Má stát přispívat rodinám s dětmi více než dnes?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

21 komentářů: “Náklady na dítě? 1,5 mil. Kč!”

 1. Misa napsal:

  Já si koupila autosedačku zde http://www.safetybaby.eu a jsem moc spokojená.

 2. Pavel Storož ml. napsal:

  To s tím rychlejším chozením na nočník byl žert, že? 🙂

  • roman napsal:

   nevím proč by to měl být žert?některé děti chodí na nočník už třeba po půl roce,některé nosí naopak pleny až třeba do 2 let…

  • begoni napsal:

   no to bych nebrala ani jako žert. autor by se měl držet svého kopyta (čili čísel a financí) a nočníky přenechat jiným… a termín „hadrové“ pleny mě dostal – já tedy nebalím své dítě do hader, ale do bavlnky 🙂

 3. like.n0.other napsal:

  ovsem nevim, co by mi rekl klient, kdybych mu rekl, ze si pro dite ma nasporit 1,5M 🙂

  • Lada napsal:

   nebo mu muzes nabidnout at si setri 300 Kč/měsíčně na antikoncepci 🙂

  • Richard Podhůrský napsal:

   Staré zlaté časy. Dříve bylo všeho hojnost a zadarmo, každému podle jeho potřeb.

   Strana pod mým vedením rozhodovala přísně, ale spravedlivě, každému měřila stejně!!

   Ale uvidíte po volbách, nás budou volit masy, modrého ptáka nikdo!! ,máme široké kádrové rezervy, my máme z čeho čerpat a budoucnosti se nebojíme. Jsem komunista mé srdce je rudé stejně jakoé má stranická knížka či krev prolitá ve světové válce!!

   Jsem hrdý na svůj dělnický původ i členství ve straně!!

   • like.n0.other napsal:

    preji vam to 🙂
    nevim sice jestli to myslite vazne nebo ne, ale v pripade ze ano, je mi vas lehce lito, v pripade ze ne, tak take, protoze vas prispevek neni prilis vtipny 🙂

 4. Honza napsal:

  „Porodnost v Česku patří k nejnižším na světě. Jedním z důvodů jsou i vysoké náklady na výchovu dítěte.“

  To je naprostý nesmysl. Takový nevolník koncem 17. stolení či nekvalifikovaný dělník v období raného kapitalismu byl v potenciálním ohrožení smrtí hladem, sociální podpora žádná a přesto se vesele množil. To, že je málo dětí, je dostupností kvalitní antikoncepce a širokou možností seberealizace jinými prostředky. A faktem, že Darwinova evoluce na takovéhle změny reaguje dost pomalu. Ale stačí pár generací selekce a opět tu převládnou množící se lidi (Cikáni, křesťanské velerodiny, ženské, co lžou chlapům o antikoncepci, chlapi, co se budou snažit ženskou primárně oplodnit a ne osouložit atd…).

  • Bankovnípoplatky.com napsal:

   Nesmysl píšeš ty.
   V 17. století neexistovalo sociální zabezpečení a důchody od státu. Mít děti bylo ekonomicku nutností, pokud člověk nechtěl ve stáří žebrat. Toto bylo podpořeno vysokou úmrtností a Církví, což zase vyhovovalo stabilitě celého tehdejšího systému. Přesto o siroty bývalo tehdy lépe postaráno než dnes, dnešní přebujelý stát selhává a navíc se připravuje o budou cí generace.
   Rodiny žily pohromadě, šlo o vícegenerační bydlení a rodina byla základním prvkem nejen státním, ale i sociálním. Kdo si jak vychoval děti, tak žil ve stáří.
   Otázkou je, jestli by stát neměl se více věnovat dodržování a vymahatelnosti práva. To jen tak k zamyšlení.

   • Jana napsal:

    Můj otec „založil rodinu“ až tehdy, když věděl, že nás uživí. Bylo to ve 40 letech min.století. Dnes mnoho lidí nepracuje, žije ze sociál. dávek, často neplatí ani za bydlení a nadává na stát. A hlavně má hodně dětí, na které ty dávky pobírá. Chtělo by to více zodpovědnosti a slušnosti ze strany rodičů a aby ty děti taky slušně vychovali. Když rodiče dávají svým dětem špatný příklad, má se další generace těch pracovitých na co těšit.

    • FL napsal:

     a videla jste nekdy cikanku, ktera neni tehotna a kolem ni nebehaj 4 deti, kazdy o rok starsi? 🙂

     • Ondra Záruba napsal:

      Ale no tak…Rasismus prosím ne.Úplně zbytečně.

      • like.n0.other napsal:

       ale prosim vas, toto neni rasismus, ale diskuze o problemu, ktery trapi nas vsechny. Vas snad nezajima to, co se deje s penezi vybranymi z vasich dani??

       • Ondra Záruba napsal:

        Nejsem nijak levicově orientovaný.Nemám rád lidi, kteří jen parazitují na těch,kteří jsou ekonomicky aktivní,ovšem vyjádření tohoto typu mi přijdou velmi diletantské.

        A jen tak mimochodem.Těch bílích,kteří parazitují na ekonomicky činném obyvatelstvu je daleko více než těch černých.Bohužel v naší republice není popoulární přemýšlet a máme vše rádi v rovině dobro a zlo a tak to takhle dopadá,že mladík FL ve své možná dobré vůli vykřikuje rasistická (přinejmenším velmi předpojatá) hesla,která ničemu nepomáhají a jen prohlubují sociální propast mezi menšinami a národnostní většinou.

        • Lada napsal:

         Pokud vezmete absolutní čísla, tak máte pravdu. V relativním vyjádření je to podle mého názoru výrazně v neprospěch zmiňované menšiny.

     • Zdeněk Simaichl napsal:

      Viděl, několik.

 5. Martin napsal:

  Jen by mě zajímalo, jak se chudák tříleté dítě vejde do autosedačky pro mrňata, která se dává proti směru jízdy. Obávám se, že tady autor pozapomněl zakalkulovat minimálně jednu výměnu autosedačky zhruba v roce dítěte – a tudíž budou náklady minimálně o nějakých 5-7 tisíc větší (za další autosedačku).

  Hadrové pleny sice ušetří, ale investici do elektřiny (praní, žehlení), vody, pracího prášku a lidské síly není zanedbatelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.