Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Náklady na dítě? I 8 mil. Kč může být málo

Představy o tom, jaké jsou náklady na výchovu dítěte, se značně liší. Český statistický úřad ve svém šetření před několika lety dospěl k průměrné částce 1,5 mil. Kč, se studiem na vysoké škole o milion korun více. Vypadá to jako dost peněz, ale opravdu to stačí?

Uskutečnil jsem vhled do nákladů na výchovu a vzdělání na vzorku 7 lidí. Z toho 3 pocházejí z ,,chudé rodiny“, 2 z ,,normální rodiny“ a 2 z ,,bohatší rodiny“.  Zmapoval jsem výdaje od narození do věku 25 let – všichni jsou v současnosti studenti vysokých škol, proto je poměrně zajímavé srovnat i aktuální finanční příspěvek od rodičů na „studentský život“.

Rozdíly v nákladech na výchovu dětí mezi dotazovanými jsem čekal. Dokonce jsem počítal i s tím, že milion rozhodně nestačí ani pro nejchudší rodiny. Výzkum mi ale přinesl velice překvapivé závěry. Pochopitelně nejsou reprezentativní, nicméně určitou představu a možnost srovnání přinášejí.

Život dítěte je vhodné rozdělit do 3 až 4 fází. První fáze je od narození do 6 let, druhá fáze je 6 – 15 let (období studia na základní škole), dále studium na střední škole 15 – 19 let a poslední fází je studium na vysoké škole – zpravidla 5 let. Pro zjednodušení jsem sloučil období studia na základní a střední škole. Veškeré výsledky vycházejí z dotazování na jednotlivé náklady v příslušných rodinách.

Charakteristika „chudé rodiny“

Do kategorie „chudé rodiny“ jsem zařadil 3 dotazované rodiny. Jejich celkový příjem byl kolem 35 – 45 tis. Kč/měsíc. Ve dvou případech měly rodiny 2 děti. Jednalo se o úplné rodiny – (matka, otec a dítě/i). Rodiny bydlí na severu Čech – přesněji v Ústí nad Labem (chudý kraj s nedostatkem práce). Rodiče pracují v místních průmyslových fabrikách, ve službách (koupaliště) a ve školství.

 • Náklady na dítě ve věku 1 – 6 let – 541 000 Kč
 • Náklady na dítě ve věku 6 – 19 let – 1 055 900 Kč
 • Náklady na dítě ve věku 19 – 25 – 300 000 Kč

Celkové náklady „chudé rodiny“ vycházely v průměru na 1 900 000 Kč.

Charakteristika „normální rodiny“

Do kategorie „normální rodiny“ jsem zařadil dvě rodiny. Celkový příjem domácnosti se pohyboval od 70 do 100 tis Kč/měsíc. Jedná se opět o kompletní rodiny s jedním dítětem – finanční prostředky nemusí dělit mezi dvě děti. I tyto rodiny pochází z Ústí nad Labem. Rodiče dětí většinou podnikají, anebo mají stálou práci s velice slušným platem – (lékař, právník, vysoká manažerská pozice v místní společnosti).

 • Náklady na dítě ve věku 1 – 6 let – 769 000 Kč
 • Náklady na dítě ve věku 6 – 19 let – 2 104 000 Kč
 • Náklady na dítě ve věku 19 – 25 – 612 000 Kč

Celkové náklady „normální rodiny“ v průměru dosáhly na 3 840 000 Kč. Výdaje jsou takřka dvojnásobné než u chudých rodin. Dítě z “normální rodiny” se nejvíce liší v tom, že jezdí několikrát do roka na hory a k moři, může si dovolit značkové oblečení a dražší elektroniku – především mobilní telefony.

Charakteristika „bohaté rodiny“

V kategorii „bohaté rodiny“ jedna domácnost pochází z Ústí nad Labem a druhá rodina z Plzně. Příjmy bohaté rodinou jsou několikanásobně vyšší než příjmy chudé či normální rodiny. Příjmy se pohybují u jedné rodiny kolem 500 tis. Kč/měsíc a u druhé sahají dokonce k 1 mil. Kč. Jedna rodina má 2 dcery a druhá pouze jednu. Jelikož se jedná o slečny tak náklady na oblečení a kosmetiku jsou opravdu velice vysoké. Rodiče z obou rodin podnikají a vlastní řadu firem.

 • Náklady na dítě ve věku 1 – 6 let – 1 656 000 Kč
 • Náklady na dítě ve věku 6 – 19 let – 4 490 600 Kč
 • Náklady na dítě ve věku 19 – 25 – 1 920 000 Kč

Celkové náklady na výchovu dítěte „bohaté rodiny“ dosahují 8 066 600 Kč. Domácnost označovaná jako “chudá Rodina” by za tuto částku uživila dokonce 4 děti.

Závěrem

Náklady na výchovu dítěte hodně závisí na příjmových možnostech domácnosti. Při sestavování rodinných finančních plánů by i tato skutečnost měla být zohledněna. Spoléhat se pouze na výsledky šetření průměrných nákladů pro českou populaci může být značně zavádějící.

V jaké výši odhadujete náklady na výchovu vašich dětí?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

8 komentářů: “Náklady na dítě? I 8 mil. Kč může být málo”

 1. Lucie napsal:

  Velice zajímavé – to nás ti drobečci vyšli pěkně draho!

 2. radek napsal:

  Dobrý den, mám kolem sebe spousty domácností, které mají děti a jsou s celkovým příjmem pod 35000….. asi nejchudčí oblast bude u más na Domažlicku (běžný plat prodavačky v obchodě je 10000 a dělníka ve fabrice 15000 jakpak to budeme počítat u nás vážený pane??

 3. Kvído napsal:

  A do jaké skupiny se řadí rodiny s příjmy do 35 tis.? Ty neexistují nebo to nejsou rodiny?

  Zbytečný článek, který staví výsledky na hodně nízkém vzorku lidí a který zjistil to, co všichni ví. Podle výše příjmů jsou i jinak vysoké náklady na děti.

 4. Aramis napsal:

  Článek je velice zajímavý – sdílím!

 5. VlK napsal:

  No zvolení pojmenování rodin dle mě nebylo reprezentativní. Pod pojmem chudá a normální rodina si teda představuji něco jiného. Ale těžko říct, kde je to správné označení, osobně by mě zajímal percentil pro vaše kategorie domácností.
  A přesně jak tu někdo psal, do nákladů by se nějak měl započítat i čas obou rodičů.

  • Yowie napsal:

   jj, správněji by asi bylo středostavovská rodina, střední třída… tak něco, napsat normální znamená, že bohatí a chudí jsou nenormální. Ale jinak se mi článek líbí a docela by podle mě nebylo špatné propočítat, kolik naopak za dobu výchovy dítěte dostanou jednotlivé skupiny na slevách na daních, porodném, přídavcích, slevách na jízdném, vstupenkách atd. atd., tím samozřejmě nechci tvrdit, že by proboha ještě na dítěti někdo vydělal, ale bylo by zajímavé vidět, kolik na dítě v různých příjmových třídách přispěje stát.

 6. Jirka napsal:

  Zajímavý článek. Myslím, že je to hlavně otázka priorit a že důležitá je právě ta výchova dětí, co jim předáme, než kolik to stojí. K tomu jsem dospěl, když jsem přemýšlel, jestli mám do nákladů započítat i „nepřímé“ náklady na manželku, která děti doma vychovává a vzdělává, tedy věnuje jim čas, který by jinak mohla věnovat vydělávání peněz a ty bychom pak zase mohly nalít do těch dětí… Ne, prachy nejsou to nejdůležitější! Důležitý je ten čas na výchovu dětí (samozřejmě si mohu koupit i čas někoho jiného – učitele tenisu, učitelky klavíru apod. to také činíme).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.