CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Zámečník

30. 10. 2019

2 komentáře

Finanční plán jako prodejní nástroj?

 

Finanční plán je základním nástrojem naprosté většiny finančních poradců. Je ale v dnešní turbulentní době ještě něčím jiným než marketingovým nástrojem sloužícím k prodeji finančních produktů?

Loading 

Finanční plán slouží k analýze příjmů a výdajů domácnosti, k nastínění vizí a přání, kterých chce rodina dosáhnout a vytvoření cesty, jakou lze stanovené cíle splnit. Až v posledním kroku dochází k výběru finančních produktů, které mají naplnění finančního plánu umožnit.

Při tvorbě finančního plánu vše směřuje k prodeji finančních produktů. Jen málokterý finanční poradce je placen za sestavení finančního plánu, naprostá většina obdrží až provize za zprostředkování od finančních institucí. To není nutně špatně, postupuje-li finanční poradce v rámci zákona – tedy vnímá-li na prvním místě zájem klienta. Otázka se ale nabízí jiná: Je finanční plán ještě důležitý?

Častou námitkou proti tvorbě finančního plánu je nejistota. Vývoj nelze odhadnout ani v nejbližší budoucnosti, natož jak bychom měli chtít plánovat rodinné záležitosti v horizontu několika desetiletí? Navíc, ze zkušenosti snad žádný finanční plán nepřežil více než několik let…

Ať bude finanční plán sestaven sebelépe a bude pamatovat na nejrůznější možné i méně pravděpodobné okolnosti, stejně se zpravidla vyskytne událost, která má zásadní dopad na dosavadní plánování. Z tohoto pohledu se skutečně zdá být finanční plán přežitkem a pouhým marketingovým nástrojem sloužícím k prodeji většího množství finančních produktů. Bez finančního plánu by finanční poradce prodal jen jejich zlomek.

REKLAMA

Ano. Finanční plán zpravidla nevydrží příliš dlouho… ve stejné podobě. Přesto je důležitý a má svůj nezastupitelný význam. A to hned na několika úrovních.

Tvorba finančního plánu začíná (či by měla začínat) stanovením cílů domácnosti. K tomu se dá přistupovat rutinně (koupíte si dům či byt, naspoříte si na důchod… a kdy že plánujete koupi nového auta?), nebo se dá rodina přivést k hlubokému zamyšlení nad tím, co očekává od života. Stanovení (životních) priorit není snadné a řada lidí raději žije ze dne na den bez vize, jak by skutečně žít chtěli. Není to (jen) o pracovní kariéře, není to o vlastním (či nájemním) bydlení, není to o počtu (plánovaných) dětí, je to o životním stylu.

Další význam finančního plánu tkví především u dlouhodobých cílů. Ano, u těch cílů, kterých se finanční plán zpravidla „nedožije“. Přesto je zásadní pro nalezení cesty, jak těchto cílů lze dosáhnout. A že se v průběhu života cesta změní? To je naprosto přirozené. Je to stejné jako s řízením firmy. Management musí mít plán, který počítá s nejrůznějšími okolnostmi, ovšem tento plán musí flexibilně přizpůsobovat aktuálním událostem. Stejně tak rodinný finanční plán musí být dostatečně flexibilní, aby reagoval na měnící se prostředí.

Finanční plán není jen prodejní nástroj. K tomuto účelu slouží výborně. Není to ale dostačující. S finančním plánem je třeba dále pracovat a upravovat ho. Ostatně, i to může přinést nové obchodní příležitosti. Ale především – může to přivést klienta k cíli.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  29 ledna, 2020

  kecy

  Odpovědět

 • peliculiar

  10 září, 2020

  Cílů se lépe dosahuje s nějakým, byť nedokonalým plánem, než bez plánu. To je statistika.

  Odpovědět