CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Petr Zámečník

01. 04. 2019

6 komentářů

Jiří Šindelář: Chceme být jedničkou v investicích

 

Jiří Šindelář přešel z asociace ČASF do Broker Consulting. „Mám vizi: jsme jednička na trhu v investicích a investičních službách,“ říká.

Loading 

Na začátku roku jste opustil aktivní vedení asociace finančních poradců a zprostředkovatelů a nastoupil jste do Broker Consulting. Jakou zastáváte pozici?

Jsem ředitel nově vznikajícího investičního útvaru, který má a bude mít na starosti rozvoj investičních služeb v rámci skupiny Broker Consulting. A to je i moje hlavní pracovní náplň.

Souvisí zřízení této nové pozice s akviziční činností, kterou Broker Consulting v nedávné době realizoval?

Jednoznačně souvisí. V loňském roce Broker Consulting vstoupil do společnosti MONECO, kterou spoluvlastní Igor Bielik, což byl můj první šéf v rámci asociace, tehdy ještě USF, takže je to člověk, se kterým mám úzký pracovní i osobní vztah.

MONECO je takový můj hlavní pracovní tým, se kterým realizuji velkou část projektů a záměrů.

REKLAMA

Jaké projekty připravujete?

Letošní rok je rozdělen do dvou polovin. První polovinu roku zasvěcuji tomu, že se díváme, jakým způsobem funguje podpora v investicích – analytika, vzdělávání, informační podpora, marketing a tak dále. A zabývám se tím, jak tu podporu nastavit na úplně nový level. Broker Consulting chce být leader v investicích, je tedy třeba, aby tomu odpovídala podpora, kterou obchodní síť dostává. V tom hraje velkou roli to, co umí poskytnout MONECO, kde je co do úrovně analytiky bezkonkurenční na trhu. Zasvěceným ostatně stačí dvě slova: FOND SHOP.

Vedle toho se samozřejmě seznamuji s firmou a s lidmi a najezdím měsíčně mnoho set kilometrů, abych poznal maximum lidí v obchodní síti a oni poznali mě.

V druhé polovině roku připravujeme spuštění dalších věcí, o kterých ještě nemůžu mluvit.

V souvislosti s akvizicí MONECO chcete nově nastavit podporu v investicích?

Ano. Na jinou úroveň jsme postavili v posledních letech podporu v bankovnictví, vybudovali jsme OK Pointy a z nuly realitní služby. Nyní přišel čas povýšit další služby na novou úroveň, a to si vyžaduje podporu, která je pro mne aktuálně prioritou.

Vyšší level v oblasti investic se často spojuje s placeným poradenstvím. Budete mířit i tímto směrem?

MONECO placené investiční poradenství poskytuje. Exkluzivně placené investiční poradenství. Takže tu službu mi ve skupině máme. Vyvíjíme způsob, jak propojit služby, které poskytuje MONECO, které jsou pro velmi bonitní klienty pouze na placené bázi, s obchodní sítí Broker Consulting. Takovou službu představíme v druhém kvartále tohoto roku. Povede to k rozšíření portfolia služeb pro zákazníky směrem, kterým se doposud žádný z našich konkurentů úspěšně nevydal.

Znamená to, že i běžní poradci Broker Consulting budou moci nabízet určitou část služeb nikoliv jako provizně placené, ale honorářově placené poradenství?  

REKLAMA

Ano, přes spolupráci s MONECO.

Přicházíte z asociace, kde jste v podstatě zastával pozici hlavního lobbisty finančně poradenských společností. Jaký byl váš přechod do jedné z těchto společností?

Přechod byl hladký. Než jsem nastoupil do asociace, tak můj první dotek s finančním poradenstvím byl, že jsem v jedné menší finančně poradenské společnosti vyvíjel aplikaci na bázi Excelu na tvorbu finančních plánů. Pak jsem postupně začal pracovat naplno pro asociaci.

Příchod do Broker Consulting pro mě byla velmi pozitivní změna pracovní i osobní, na kterou jsem se těšil. 10 let jsem dělal šéfa asociace. Byla to fajn zkušenost. Byla to pocta dělat s top lidmi z trhu. Na druhou stranu 10 let je 10 let. Už to pro mě byla z velké části rutina.

Za svou kariéru v asociaci jsem dostal poměrně hodně nabídek, které jsem vyhodnocoval. Včetně nabídek z finančních institucí jít pracovat do bank a pojišťoven. A nakonec jsme se dohodli s Petrem Hrubým. Za mě to byla skvělá volba. Užívám si to.

Co vás nejvíc překvapilo při přechodu z asociace do ryze komerční sféry?

Po 10 letech v asociaci, kde stále mám ještě emeritní funkci předsedy představenstva, znám většinu významných hráčů na trhu, se kterými pracuji 5 a více let. Byl jsem schopen nahlédnout i do jejich kuchyně, jak fungují centrály, jaké jsou špičky poradenské sítě. Takže jsme představu o tom, jak to v poradenských firmách vypadá, měl.

Co mě překvapilo i přes pozitivní očekávání, byla ještě větší profesionalita lidí v Brokeru a jejich znalostní vybavenost. Realita byla ještě lepší, než jsem čekal. A myslím, že to umím docela kriticky posoudit po tom, co jsem viděl jinde.

A negativní překvapení?

Zatím žádné. Zatím ještě nejspíš trvá prvotní fáze „zamilovanosti“, ale stejně jako v každé oblasti lidského života se najdou věci, které nefungují perfektně. Je to přirozené. Ale v tuhle chvíli nejsem schopen říct žádnou konkrétní s přihlédnutím k tomu, jak jsem dlouho v Broker Consultingu.

Zároveň zůstáváte předsedou představenstva ČASF. Jak dlouho plánujete zůstat ve vedení asociace?

Domluvil jsem se s členy asociace a s Petrem Hrubým, že po nějaké přechodové období pomůžu novému řediteli se rozkoukat, což jsme si říkali, že bude minimálně 3 až 6 měsíců. Pak se pobavíme s členy, jaké uspořádání bude optimální a udržitelné pro další období.

Dovedu si za sebe představit, že v asociaci v nějaké roli zůstanu. Myslím si, že to má logiku vzhledem k tomu, jak dlouho jsem tam pracoval. Ale definitivně to určí až diskuze na jedné straně na asociaci a na druhé straně tady s Petrem Hrubým, jak a kde budu v rámci asociace působit dál.

jednom z dřívějších rozhovorů z pozice výkonného ředitele USF ČR jste hovořil o tom, že po případném sloučení asociací finančních poradců by stálo za zvážení personální posílení asociace. Souvisí to, že byste dál v asociaci působil, s oním personálním posílením?

To, jestli v asociaci zůstanu, bych neviděl jako personální posílení. Byť s Markem Černochem jsme prakticky v denním kontaktu. Personální posílení by muselo být o nějakého dalšího dodatečného člověka, což je určitě téma, kterém se budeme bavit.

Jaký máte největší cíl ve své nové pozici?

Spíše než cíl v manažerském slova smyslu mám v prvé řadě vizi: jsme jednička na trhu v investicích a investičních službách. To má samozřejmě dimenzi kvantitativní z hlediska objemů, ale má to i dimenzi kvalitativní – přinášet na trh nové služby, jako např. propojení s MONECO, které bude unikátní. Nejsem si vědom žádného obdobného investičního nástroje, jako je náš indexový OK Smart ETF, v nabídce jiné významné poradenské firmy. A tak bychom mohli pokračovat dál, chceme prostě udávat tempo.

V investicích stále dominují banky. Na rozdíl od hypoték či pojištění. Broker Consulting chce být jedním z hráčů, kteří budou tento prostor dobývat. Jsem přesvědčený, že poradenské firmy ho stejně jako na západě ovládnou. A chceme být u toho.

Jak mohou tyto plány ovlivnit případné změny v legislativě? Teď kupříkladu chce Česká národní banka prosadit i nahrávání všech hovorů finančních poradců.

Pokud by nebylo téma nahrávání, tak si myslím, že regulace v oblasti distribuce investic je sice přehnaná, masivní, ale relativně stabilní. Proběhl MiFID II a myslím si, že by mohlo přijít období, kdy se to usadí a žádná podobně velká změna nepřijde.

Pokus o uzákonění nahrávání hovorů finančních poradců je jedno z významných ohrožení a jeden z hlavních úkolů pro asociaci, který teď řeší.

Jaký dopad by mělo případné povinné nahrávání na vaši činnost a na oblast investic v Broker Consultingu?

Znamenalo by to významné zvýšení nákladů v oblasti investičních služeb. Navíc lze očekávat, že v případě prosazení této úpravy by se zvedly hlasy, aby to nebylo jen v oblasti investičních služeb, ale i pojištění, hypotéky a další.

Pro oblast investičních služeb byl negativní faktor, na druhou stranu by to neoslabilo vizi, kterou máme. Ovšem byla by to komplikace, kterou bychom museli řešit. A samozřejmě by to celý systém prodražilo. Na konci regulaci vždy zaplatí zákazník.

Máte stanovené též kvantitativní cíle, z jakého objemu do jakého objemu investic v jakém čase se chcete dostat?

Mám stanovené cíle na ročním horizontu, které odpovídají velikosti ambicí firmy i mě osobně. Okomentujeme je ex post, jak se nám dařilo jejich plnění.

Broker Consulting měl nadprůměrnou pozici v investicích. Na druhou stranu jsou firmy, které mají pozici investičních služeb silnější. A my chceme podíl a rozsah investičních služeb výrazně rozšiřovat a zvyšovat.

Znamená to, že Broker Consulting bude vytvářet další podílové fondy?

Stejně, jako máme OK Smart ETF, což je  průlomový indexový fond v Česku, nabízený v rámci retailu, tak se díváme na to, jak by se produktové spektrum dalo dál posilovat tam, kde to má smysl. Nechceme kopírovat řešení, které už na trh existuje a Broker Consulting ho nabízí, jenom tomu dát nálepku Broker Consulting.

Pokud budeme dělat nějaké produktové věci, tak budou vždy založeny na nějaké inovaci podstaty produktu.

V tuhle chvíli si pro nás hlavním nástrojem Broker Consulting SICAV, pod kterým je náš indexový fond. Případně, pokud to uznáme za vhodné, tak se budou objevovat další podfondy. To je pro nás hlavní hrací pole, co se týče produktových inovací.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Milan

  1 dubna, 2019

  Koukám, že do týmu velkého fabulátora Petra zapadne dobře. Nemá problém lhát a nemá problém “nebýt si vědom”. Asi si ani není vědom, že ten jejich SICAV nemá ani obhospodařování, že je to jen brand a vše dělá Conseq. První jsme vymysleli franšízy, první jsme vymysleli vlastní investičku a fond postavený na ETF. Budeme to tvrdit, až tomu někdo snad uvěří. :))

  Odpovědět

 • Halfsider

  1 dubna, 2019

  Tož tohle musel napsat leda nějaký nesebevědomý brňák.

  Odpovědět

 • Insider

  1 dubna, 2019

  …Petra Borkovce z Pááártners?

  Odpovědět

 • Insider

  1 dubna, 2019

  …“Co mě překvapilo i přes pozitivní očekávání, byla ještě větší profesionalita lidí v Brokeru“…Jirko, máte zapotřebí takové servilnosti? Chápu, že pan Hrubý coby generální ředitel Broker Consultingu je Váš zaměstnavatel a chlebodárce, ale ona ta servilita čiší z každé Vaší páté věty. Jinak článek informačně prázdný, samá superlativa, pozitiva a světlé zítřky.

  Odpovědět

 • Jantar

  1 dubna, 2019

  A co takhle napsat článek o tom, že ke dnešnímu dni je přeregistrováno cca 32.000 poradců, tedy že původní počty v registrech ČNB poklesly o cca 80% ? A že díky zkouškám, které zajisté ne všichni udělají lze očekávat další pokles o cca 20-30% (ze stávajících 32.000 poradců) ?

  https://www.regulace2018.cz/pocet-pojistovacich-zprostredkovatelu-vyznamne-poklesl/

  Odpovědět

 • Rocker

  2 dubna, 2019

  Souhlasím s Jantarem. Jenom ať je ten odliv poradců co největší. Když tady sleduji ty Vaše příspěvky, tak každý máme nějaké zkušenosti s fin. poradcem. A kolikrát je to fakt síla. Jestli se někdo někde přeregistruje, všude se musí pracovat. Otazka jak. Jestli jde za penězi, nebo aby měl klient opravdu pořešeno všechno co má mít. Vzpomeňme problém s IŽP. Všichni poradci byli vyškoleni, jak to mají prodávat. Až klienti zjistili že nevydělávají jak jim bylo řečeno, tak se bouří. Tak ať žalují zástupce pojišťovem kteří je školili a né poradce nebo společnosti kde oni pracují. v té době to nikomu nevadilo. Hlavně že se plnil plán. Jsem zvědavý kolik peněz lidi dostanou zpět.

  Odpovědět