CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Text: Dušan Šídlo

26. 11. 2018

41 komentářů

Novinky ve vzdělávání finančních poradců

 

Pracujete jako finanční poradce a přemýšlíte, jak se více odlišit od konkurence? Jaké možnosti vám přinášejí nejnovější certifikace a vzdělávací kurzy?

Loading 

Nedávno volali mému kamarádovi. Z jedné nejmenované velké finančně-poradenské firmy. Prý pro něj mají dobře placenou pozici ve středním managementu (rozumějte práci finančního poradce, který kromě vlastní finančně poradenské práce má do oboru nabírat nové a nové zájemce). Jak to dopadlo? Kamarád se nenechal přemluvit ani k úvodní schůzce. Přišlo mu krajně podezřelé, že vlastně nemusí z daného oboru nic umět, nejsou na něj sebemenší kvalifikační požadavky, vše ho prý naučí během prvního měsíce a může okamžitě začít radit ostatním lidem, jak nakládat s penězi.

Vzhledem k tomu, že nějaký čas pobýval v USA, tak měl k neštěstí volajícího zcela jiný názor. Finanční poradci musí mít v USA minimálně vysokoškolské vzdělání bakalářského typu, a to ve finanční či obdobné oblasti. Obvykle po třech letech reálné finančně-poradenské praxe je navíc doporučeno získání vybraného odborného titulu. Zkrátka věděl, že dělat finančního poradce není jen tak. S manažerským názorem, že finanční poradenství je výhradně o důvěře a prodeji sebe samého, nikoliv o hlubších finančně-poradenských znalostech, se neztotožnil.

Finanční poradenství (zprostředkování) je opravdu pestrý obor, ve kterém nejde jen o matematické schopnosti, kritické myšlení, obchodní a marketingové dovednosti, ale také především o komunikační dovednosti. Na finanční poradce klienti nestojí fronty jako na lékaře a poradci se musí scházet s řadou lidí, kteří mají odlišné finanční zázemí a úroveň znalostí. Musí být schopni vysvětlit technický žargon srozumitelnou formou. Konečně musí vytvářet důvěru se svými klienty a být ochotni dodržovat etické normy.

Ať již se finanční poradce rozhodne, že se bude věnovat všem uvedeným aktivitám, nebo se zaměří jen na určité oblasti, je celoživotní vzdělávání téměř nezbytností. Samozřejmě najdeme řadu „úspěšných“ lidí, kteří takzvaně podnikají ve finančnictví bez hlubších odborných znalostí, ale jde spíše o tvrdý prodej nežli o etické poradenství.

REKLAMA

U nás na rozdíl od některých zahraničních zemí nejsou zatím stále nijak přísné kvalifikační požadavky pro vstup do oboru. Existují sice povinné oborové zkoušky pro jednotlivé produktové segmenty, ale ty mají pochopitelně své (značné) limity a jejich ambicí rozhodně není naučit finanční poradenství. Je proto dobře, že i v ČR narůstají možnosti dobrovolných certifikací s možností získání odborného titulu.

Graf 1: Pyramida odborného vzdělávání finančního poradce
Pyramida odborného vzdělávání finančního poradce

Jednou z novinek letošního roku je certifikační zkouška Master of Financial Planning (MFP), která se nabízí jako první volba hned po absolvování povinných oborových zkoušek. Přípravný kurz je pod záštitou vysokoškolských odborníků jako je prof. Jaroslav Daňhel či doc. Petr Budinský. Tento kurz nesupluje vysokoškolské studium, ale přináší především praktické využití informací získaných z povinných certifikací. Důraz je kladen, jak plyne z názvu titulu, na finanční plánování a na schopnost vyhotovení finančního plánu. Zájemci o tento titul sestaví finanční plán pod dohledem odborníků během přípravného kurzu. Samotná zkouška se koná na Vysoké škole finanční a správní.

Dalším novým titulem je PFP – poradce finančního plánování, který organizuje EFPA. Jde o výrazně zkrácenou a zjednodušenou variantu již zavedených zkoušek EFA (European Financial Adviser) a EFP (European Financial Planner), které jsou již více teoretické, zhruba na úrovni bakalářského vysokoškolského studia, avšak s větším přesahem do finančně-poradenské praxe.

REKLAMA

Novinkou je EFAONLINE, což je nový formát přípravného kurzu pro získání titulu EFA spočívající především ve větší flexibilitě, on-linu studiu a nižší ceně. Pro zkušenější poradce, kteří jsou zaměření na pojištění, se také nově poskytuje titul MBA Insurance Broker, což je jednoletý vzdělávací program, který je akreditován u IES, Ltd. v Londýně. Lektoři však dobře znají český pojišťovací trh. Náročnějším finančním poradcům, kteří se zajímají více o investice než pojištění, se také nabízí v USA dobře známý titul CFP (Certified Financial Planner).

Co je hlavním přínosem těchto odborných certifikací, když se klienti zatím v odlišnosti odborných titulů neorientují? Jde především o získání kontaktů a o přeměnu informací, kterých je všude přehršel, v praktické a využitelné znalosti. A to za pomocí odborníků z praxe, kteří jsou ochotní předat své dlouholeté zkušenosti.

Finanční poradci díky nadstandardní certifikaci získávají konkurenční výhodu a dávají jasně najevo, že o své práci přemýšlejí. Tito poradci vysílají signál, že finanční poradenství považují za svoje poslání, je pro něj důležité dobré jméno a chtějí mít čisté svědomí před svými klienty a také sami před sebou. Proto se vzdělávají a ověřují si, zda klientům v daný moment poskytují tu nejlepší možnou službu.

Získáním odborného titulu to však nekončí, nedílnou součástí vzdělávání je neustálé sebevzdělávání. Osvědčenou metodou je navštěvování odborných konferencí, čtení knih či poslech stále více rozvíjejících se podcastů (audionahrávek), které lze poslouchat i při nedostatku času. Každá konference, každá přečtená odborná kniha či každý poslechnutý rozhovor s finančním odborníkem posune každého finančního poradce odborně dále.

Autor je analytik Broker Trust.

Loading

Vstoupit do diskuze 41 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal Doubek

  26 listopadu, 2018

  Kontinuální vzdělávání finančních poradců považuji za důležité, ale nemělo by se dělat více certifikátů než je potřeba, standardy spíše sjednotit a nedělat v tom chaos.

  O vzdělávání, certifikátech a titulech jsme si povídali taky s Michalem Šrubařem (bývalým členem představenstva EFPA Česká republika a majitelem vzdělávací společnosti EFAcademy) v našem pořadu Myšlení finančníků.

  Můžete si ho poslechnout zde: https://michaldoubek.cz/srubar/

  Odpovědět

 • Insider

  26 listopadu, 2018

  Potřebujete certifikát EFA ? Nepotřebujete. Pro nás a pro většinu klientů zatím ne. Klienty zajímá, čím jste či budete moci být užiteční jim osobně. Zajímá je, zda jste je zaujali na první schůzce, co jste říkali a jak jste to říkali a jak jste vypadali, zda jste vzbudili jejich zájem. Ne to, kolik máte titulů. Ale popořadě:

  Pokud byste chtěli mít právo provádět v rámci MLM poradenské firmy nebo broker poolu též investiční poradenství, museli byste měsíce studovat horu zákonných norem, za školení zaplatit nějakých 80 000 Kč a pak ještě v tisících zaplatit za nějaký pokus a složit náročné zkoušky zaměřené více na teorii než na vaši praxi, získáte titul EFA (European Financial Advisor), ale ještě si za něj každoročně znovu zaplatíte. Titul EFA vám bez dalšího nic nevydělá. Na část klientů může působit velmi kladně, ale většina stejně bude přemýšlet o tom, jaké znalosti a jakou práci vidí přímo na vás. Ne to, jaký certifikát jim ukazujete.

  Tohle my nepotřebujeme. Díváme se na to z pozice investičního poradce a klienta, ne z pozice úředníka, pro kterého je pořádání zkoušek byznys. Poznáme, co umíte a jak myslíte docela rychle již při přijímacím řízení. Umožníme vám v odvětví investic svobodně a legálně pracovat, ale budeme to i kontrolovat.

  Náš typický klient potřebuje základní investiční osvětu a individualizované investiční poradenství předtím, než dojde k obchodu, přijetí a zpracování investičního pokynu. Klienta něco naučíte a pak mu zprostředkujete vhodný produkt. Pak potřebuje vaši následnou péči. Klient vám nebude věřit podle množství vašich titulů, ale podle vaší snahy pracovat v jeho zájmu, s odbornou péčí.

  Schopnosti, znalosti a zkušenosti požadované zákonem pro poskytování investičního poradenství patrně už dávno máte.

  Certifikát EFA pro nás ani pro klienty tedy zatím nepotřebujete. Je ale možné, že v důsledku implementace evropské normy MiFID II bude certifikát EFA v budoucnu nutný. Mít tento certifikát je bez ohledu na výše napsané určitě prestižní záležitost a může to napomoci obchodům, ale bez dalšího by byl k ničemu. Tím dalším je to, že si osvojíte účinnou metodu práce, s využitím našich pomůcek a školení tak, abyste byli schopni u bohatých klientů uspět. A věřte nám, spokojený klient má důvody, proč vám věří i bez certifikátu EFA.

  Více zde: https://www.hanzlfp.cz/potrebujete-efa/

  Odpovědět

 • UnKnown

  26 listopadu, 2018

  K výše komentovaným certifikátům EFA si dovolím svůj komentář. Dle mě jsou zbytečné, extrémně drahé a nic nevypovídající (snad jen to, že jsem absolvoval roční vzdělávání a vše dotáhl do zdárného konce). Problémem tohoto certifikátu vidím v tom, že se snaží z poradce udělat dokonalého profesionála napříč celým finančním trhem, což je pochopitelně totální nesmysl a blbost. Už z principu nemůžete být dokonalým odborníkem a expertem na životní pojištění, majetkové pojištění, odpovědnostní a průmyslové pojištění, hypotéky, stavební spoření, úvěry, investice, deriváty, certifikáty, dluhopisy…vynechal jsem něco ? Je evidentní, že nelze rozumět všemu. A například svět majetkového pojištění je od světa investičních instrumentů tak vzdálen, že je naprosto vyloučeno, aby jeden člověk byl skutečným odborníkem na obojí (natož pak na všechno). Dokázal bych tento certifikát pochopit v případě specializace na jeden, možná dva segmenty trhu, např. hypotéky a investice, ovšem umět, znát a držet si přehled u všeho, to je nesmysl. Ve finále takový (byť i certifikovaný) poradce dělá všechno, pořádně a do hloubky ale vlastně nerozumí ničemu. Do oboru jsem nastoupil v r. 2007, kdy mě kamarád zlákal do tehdy vznikajících Partners. Přestože jsem ihned na počátku avizoval, že se chci věnovat majetkovému a podnikatelskému pojištění, které mi bylo blízké, realita byla taková, že tlak a zájem mého manažera, jeho ředitele, ředitele jeho ředitele atd. byl jednoznačně na IŽP (tehdy se mohutně preferovala AXA). Naštěstí jsem po třech měsících dostal rozum a odešel jsem. Žádný sebedražší certifikát vám nedá léta praxe a každodenní mravenčí práce u specializovaného makléře na majetek. To, co jsem se za tři roky po odchodu z Partners naučil pod křídly Insie a následně Respectu mi nedá ani pět certifikátů EFA. Rozhodl jsem se, že chci být profíkem na poli občanského majetku a podnikatelských rizik. Neexistoval produkt majetkového pojištění, který bych neměl detailně nastudovaný ohledně výluk. Neexistovalo, aby ode mne klient nedostal detailní srovnání tří, čtyř nebo pěti produktů poptávaného pojištění. Zkušenosti z praxe, přímo z terénu při likvidaci pojistných událostí, které jsem se naučil od pana Špirakuse z Insie nebo od pana Reibla z Respectu vám žádný certifikát nedá, to je jen planá teorie, která nemá s praxí v terénu, mezi klienty, absolutně nic společného. Nelze mít v malíčku všechno a tvářit se, že rozumím a umím vše, byť mám na to drahý certifikát. Proto tento certifikát neuznávám, neboť profíkem lze být pouze v některém ze segmentu trhu, např. v investicích, hypotékách nebo pojištění. Nelze se specializovat na vše, to je nesmysl. Když to připodobním, tak je to to samé, jako by se lékař chlubil tím, že je perfektní chirurg, neurochirurg, gynekolog, ortoped, fyzioterapeut, anesteziolog, kardiolog, imunolog, dermatolog, stomatolog, urolog…myslím, že nemusím pokračovat dál. Takže za mne certifikát EFA = vyhozené peníze. Najděte si profíka v oboru, kterému se chcete věnovat, požádejte ho o vedení, staňte se jeho žákem a koukejte mu dva tři roky pod prsty, co a jak dělá. Ptejte se, studujte, čtěte, pište do pojišťoven, bombardujte metodiky svými dotazy, nenechávejte se odbýt vágními a nic neříkajícími odpověďmi pojišťoven, prostě tím žijte a jedině tak se stanete za několik let profíkem, který se na svojí cestě nepřestane nikdy učit. Žádný certifikát vám toto nedá, možná jen zkrášlí Vaši zeď v kanceláři a falešně pohoní vaše ego.

  Odpovědět

 • Roman Málek

  27 listopadu, 2018

  Pánové Unknown a insider, děkuji za informace. Chtěl jsem se tu v komentářích poptat, jestli se vyplatí si tento certifikát udělat a vidím, že už to ani nemusím psát. Trochu jsem si to co jste napsali myslel, ale díky za sdílení vaší vlastní zkušenosti.

  Odpovědět

 • Zdeněk Santler

  27 listopadu, 2018

  Romane, pochopil jsem, že až na jednoho respondenta pisatelé nejsou držiteli certifikátu. Doporučuji kontaktova aspoň dva další ze 300 držitelů EFA, abyste měl relevantní informace.

  Odpovědět

 • Ondřej

  27 listopadu, 2018

  Hlavně bych Romanovi doporučil zeptat se držitelů EFA & EFPA certifikátů na nárůst obchodů a z nich plynoucích provizí před a po získání certifikátu. S pár lidmi jsem se o tom bavil (všichni úspěšní držitelé certifikátu) a rozdíl v podstatě žádný (vyjma toho, že jsou cca 90.000 Kč v mínusu za samotný kurz a zkoušku). Tím jakkoliv nehodnotím či nesoudím samotný EFA & EFPA certifikát, jen je asi něco špatně, protože pokud jsem na tom obchodně i provizně stejně jako před nabytím certifikátu, tak buď nabyté znalosti nedokážu prodat bonitnější afluentní klientele, nebo to tato nedokáže ocenit. Sám jsem o certifikátu dva roky v kuse přemýšlel, nicméně čím více jsem potkával úspěšné EFA & EFPA absolventy a bavil se s nimi o změnách před a po, tím více jsem se utvrzoval v tom, že oněch necelých 100.000 Kč investuji smysluplněji a jinak. Ale samozřejmě každého věc & peníze.

  Odpovědět

 • Roman Málek

  27 listopadu, 2018

  Možná to bude znít arogantně, ale považoval bych to za ztrátu času. Je to jen můj osobní pohled, nicméně nemyslím si, že po absolvování certifikátu by došlo k výraznému nárůstu produkce. Fakt si nemyslím, že když bych měl certifikát, tak mi klienti padnou ke kolenům, ať už stávající, že by třeba řekli: ,, paráda, ty máš ten certifikát, tak to já si u tebe udělám ještě jedno pojištění a zainvestuju dalšího půl mega“. Nebo u nových klientů, že by řekli:,,pane, vy máte ten certifikát? Ano mám! Tak to já skončím dřív v práci a poprosil bych vás o schůzku“. Možná je to jen nedostatek fantazie, ale nějak si to nemohu představit.

  Odpovědět

 • Roman Málek

  27 listopadu, 2018

  Moje odpověď byla panu Santlerovi…

  Odpovědět

 • 26 listopadu, 2018

  Dobrý den všem, omlouvám se za svůj nepodepsaný anonymní příspěvek, ale mám k něj důvod. EFA certifikát jsem si dělal v Partners a dnes, s odstupem času a jistým nadhledem, bych do něj znovu nešel. Musím zmínit nejen cenu samotného ročního vzdělávání a závěrečné certifikace (v mém případě cca 90.000 Kč) + náklady spojené s ubytováním, stravou, pohonné hmoty, ale zejména obchodní příležitosti, které mi za ten rok protekly mezi prsty. A souhlasím s tím, že se jedná o částky od sto tisíc výše, popř. násobky této částky, které je zapotřebí objektivně připočítat k celkové ceně za tento certifikát. Výhody certifikátu ? Jednoznačně vyšší sebevědomí u klienta, orientace v problematice finančního poradenství (zejména investic) a přídomek na vizitce, že jsem certifikovaným držitelem EFA. Nevýhody ? Neznalost certifikátu mezi klienty, kteří to vesměs hází do jednoho pytle se zprofanovanými tituly typu MBA a podobně. Zatím se mi ani u jednoho jediného klienta nestalo, že by znal tento certifikát, natož věděl, k čemu je a co jeho získání obnáší (letos jej mám čtvrtým rokem). Další nevýhodou, z mého pohledu subjektivní, je cena tohoto certifikátu. Přijde mi hodně přestřelená, ale tehdy to za levnější peníze prostě nešlo. Co mi vadí asi nejvíce, je samotná aureola kolem EFA. Neustálé omílání, jak je certifikát extrémně náročné získat, takže je exkluzivní a jedinečný, jak díky němu bude poradce patřit mezi TOP poradenskou elitu a absolutní špičku v oboru, jak si ho díky tomuto certifikátu bude vyhledávat VIP afluentní klientela a podobně…často zmiňovaným argumentem bývá, že poradce bude patřit do exkluzivního půl procenta (možná i méně) poradců, kteří jej mají, oproti zbytku těch ostatní, no prostě poradenská elita. Závěrem dodám, že bez EFA certifikátu jsem vydělával nějaké peníze, s EFA certifikátem vydělávám nějaké peníze a mezi tyto dvě hodnoty lze dát rovnítko. Takže kromě pocitu, že patřím do exkluzivního klubu a tím pádem mám díky znalostem a povinnému vzdělávání více sebejistoty, v něm vyšší hodnotu nevidím. Zda mi to za ty peníze stálo ? Jednoznačně ne, dodnes je nemám zpět a je otázka, zda někdy vůbec. Pozor, poměřuji svoji schopnost vydělávat peníze před a po certifikátu, tedy rozdíl. Co naopak musím pochválit, je marketing a všechno to povídání kolem certifikátu, mnozí po čase nabudou přesvědčení, že bez z něj nelze na našem trhu existovat a obsluhovat bonitnější či vzdělanější klientelu. Já dnes s odstupem času a vlastní zkušeností tvrdím opak – ano, lze to velmi dobře, kvalitně a profesionálně i bez EFA certifikátu.

  Odpovědět

 • Michal

  26 listopadu, 2018

  EFA či EFPA certifikát považuji od doby platnosti nového Občanského zákoníku za jednoznačně a zbytečně vyhozené peníze. Že se pro poskytovatele tohoto certifikátu jedná o dobře placený byznys, o tom žádná, kvalitní lektoři něco stojí. Na druhou stranu každého věc, co si udělá se svými necelými sto tisíci za tento certifikát a za jak dlouho se mu tato investice vrátí (jestli vůbec někdy).

  Odpovědět

 • Anonym

  26 listopadu, 2018

  Hlavně se to asi super prodává když tady mame minimálně už 3 článek jak to všichni pozrebuji🙂

  Odpovědět

 • exParťák

  26 listopadu, 2018

  Jj, vypadá to, že poradenská obec se bez tohoto z mého pohledu zbytečného a hlavně extrémně cenově přestřeleného certifikátu dlouhodobě obejde, ba co hůř, ona bez něj dokáže i žít a vydělávat peníze. Takže je zapotřebí to změnit a systematicky a pravidelně přesvědčovat všechny poradce okolo, že bez tohoto certifikátu prostě nemůžou dál žít a budou úplní loseři. Že ho mezi klienty nikdo nezná je nepodstatné. Jen mě mrzí, že se do toho nechal navlíknout i Dušan Šídlo, ale budiž, jeho věc.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 listopadu, 2018

  Zkouším si představit situaci, jak na první schůzce klient jásá, že mám certifikát EFA 🙂 . Nezapomínejte, že Dušan Šídlo není živ z reálných finančních obchodů s klienty, jeho chlebem je analýza pojistných produktů, v tom už prokázal své kvality. Každý teoretik přijímá za absolutně platné tvrzení, že bez certifikátů není dost záruk, že klientovi nebude ublíženo. A proto se regulace projevuje i tlakem na úroveň znalostí poradců. Proto se píšou články, které mají mezi těmi námi, co nemáme motiv nějaké tituly získat, že jsme nějací ubožáci. Rád bych ale věděl, kolik z těch 300 nositelů titulu EFA vydělává hodně zajímavé peníze, řekněme aspoň půl mio měsíčně (hrubý průměrný provizní příjem) ?

  Odpovědět

 • Zdeněk Santler

  27 listopadu, 2018

  Děkuji Dušanovi za velmi kvalitní přehled. Jsem rád, že mu inspirací byla certifikační pyramida EFPA, která staví na sektorových zkouškách, nad nimi máme zmiňované PFP, EFA, EFP, MBA (ve spolupráci s LIGS university) a v příštích letech přivedeme na český trh i CFP. Jsme rovněž rádi, že se na trhu objevila lokální konkurence, která nabízí titul MFP a EFPA není jediným poskytovatelem certifikovaného vzdělávání. V pyramidě došlo ale k malé chybě. Titul MFP je lokálním ekvivalentem certifikátu PFP nikoliv EFA, což potvrzují všichni klienti, se kterými o certifikacích jednáme. Získat titul EFA obnáší více, než cca dvoudenní školení a zkoušku to vše v ceně cca 10.000 Kč. Přípravu pro PFP pro EFPA ČR zajišťuje exkluzivně společnost KFP.

  Odpovědět

 • Pepa Uchytil, EFP

  27 listopadu, 2018

  Jestli vzdėlávání má nebo nemá smysl, nechť si každý rozhodne sám… Za mě profesní certifikáty jsou známkou toho, že svou profesi berete vážně a průběžně se nadále vzděláváte.
  To nejcennější pak není papír na zdi nebo titul za jménem, ale know-how, které získáte.
  Doporučuju získat si reference a podrobnosti, co který přípravný kurz obnáší.
  Já osobně můžu doporučit vzdělávání od KFP. I po 13 letech mé praxe jsem získal nové impulzy, znalosti i dovednosti, jak dopomoci náročnėjším klientům k jejich finanční nezávislosti…

  Odpovědět

 • Insider

  27 listopadu, 2018

  Napsal Josef Uchytil z Partners…víc asi není zapotřebí dodávat.

  Odpovědět

 • Michal

  27 listopadu, 2018

  Dobrý večer, myslím že tu nikdo nezpochybňuje pravidelné a dlouhodobé vzdělávání, je tu právem zpochybňována veškerá ta aureola kolem EFA certifikátů. Za mě profesní certifikáty NEJSOU známkou toho, že svou profesi beru vážně. Naopak, svoji profesi mohu brát vážně i bez těch všech Vašich certifikátů a k průběžnému a následnému vzdělávání je taktéž nepotřebuji. Nezlobte se na mě, ale celé je to jen uměle vyvolané a je za tím samozřejmě obrovský byznys, to si snad nemusíme nalhávat. Když to shrnu, tak když mě práce ve financích baví, tak k tomu nepotřebuji žádný váš úžasný, skvělý a nepřekonatelný EFA certifikát. A následným vzdělávání trávím každý rok desítky a desítky hodin, nikoliv proto, abych splnil nějakou Vaši pofidérní podmínku pro trvání certifikátu na další rok, nýbrž proto, že mě tato práce baví a naplňuje. Sorry, ale jen z lidí taháte nekřesťanské peníze. Žádný certifikát z Vás neudělá poradenskou elitu, jen čas, zkušenosti v terénu a každodenní práce na sobě. Navíc kdo si v následujících dvou letech udělá povinné zkoušky na investice, úvěry a pojištění, aby mohl pokračovat ve své práci, tak bude mít de facto to samé, co nabízíte Vy, jen za to nezaplatí astronomických devadesát nebo kolik tisíc korun.

  Odpovědět

 • Jiří Kubík, EFA - kubikjiri.cz

  27 listopadu, 2018

  Dobrý den,
  MFP bohužel nemůžu srovnat. Jediné, co mne mrzí, že po několika letech kultivace trhu startuje další „jiný“ titul, který bude možná mást klienty. Několik let se snažím dostat informace o finanční gramotnost a asociaci EFPA k lidem. EFPA je napříč Evropou a proto moc nechápu, proč musí vznikat něco dalšího? Má kontakty, zkušenosti, budoucnost a je apolitická . Sám si velice cením titulu EFA ne proto, že ho mohu používat za mé jméno, ale pro jeho komunitu napříč všemi poradenskými firmami, následným vzděláním či dalším osobnostním rozvojem.

  Ano, EFA titul něco stojí. Dá se udělat i bez pomocného kurzu. Nicméně právě tento kurz mi dal ze všeho nejvíce. Proto všem, kteří uvažují o prestiži, kariérního růstu (ať jste kdekoliv v jakékoliv firmě či honorovaného x provizního poradenství) atd. zjistěte si nejdříve informace o rozdílech a potom se můžete rozhodnout. A ano, jsem také z Partners 😀

  Odpovědět

 • Ing. David Bureš, EFP

  27 listopadu, 2018

  Před 4 lety jsem skládal EFA a letos EFP. Každý přípravný kurz mě stál hromadu peněz, ale to co jsem získal a pochopil má podstatně větší cenu. Toto není o vyšších provizích, toto celé je o naprosté změně myšlení. Je to o změně přístupu k vaší práci. Pokud chcete konkrétní příklad, tak v rámci Fincentra jsem byl dříve každoročně vyhlašován mezi 3 nejlepšími v produkci, ale cítil jsem, že jsem narazil na svůj výkonnostní strop. A věděl jsem, že po 15 letech musím udělat ZMĚNU. Nemluvím o vylepšení, mluvím o naprosté změně. Pak jsem začal studovat EFA a při studiu mě došla hromada věcí, která mě dříve nenapadla, protože jsem neměl čas se zastavit a inspirovat se. Titul beru jako odměnu za tu celou práci a potvrzení, že jsem to pochopil. Letos jsem složil EFP, které bylo na úrovni státnic na vysoké. Opět mě to posunulo v myšlení do další dimenze. A výsledek? Za menší čas dnes mám podstatně vyšší příjem, orientaci na majitele firem, pro které dnes děláme finanční plány s násobně vyšším efektem a rozumím tomu, co majitele firem zajímá. A to nejdůležitější je, že jsem si dokázal najít mezery na trhu, kterým dokážu nabídnout služby, které nikdo nedělá, takže nemusím řešit konkurenci. Prostě si jdu svou cestou a klienti mě za to oceňují. Z dnešního pohledu to pro mě má větší cenu než 5 let na vysoké škole, kde mě učili zastaralou teorii. Tady mě učí, jak se mají věci dělat dnes a v budoucnu. Ale tímto to skutečně nekončí. Vše všech studovaných oblastech jdu do dalších detailů v zahraničních publikacích, které nyní dokáži pochopit a v praxi použít.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 listopadu, 2018

  Vážený pane kolego!
  Vaše zpověď nezní moc pravděpodobně. Spíše mám pocit, že vás někdo požádal o takovéto vyjádření. A top mne mrzí. Tak jako vy, i já jsem pracoval ve Fincentru a pravda, ocitl jsem se hned dva roky za sebou na pozici produkčně nejvyšší. Tak jako vy, cítil jsem potom, že cosi musím změnit, cítil jsem silně, že můj provizní strop je mnohem výše než ostatních kolegů ve Fincentru a zřejmě i ten váš. Jsem zvyklý pracovat svým vlastním stylem a stále se vzdělávám. Věřte mi, je smutné už v teoretické úvaze, pokud by mne měl učit nějaký vědec z oboru pojišťovnictví či bankovnictví, nebo z investic, jak obsluhovat affluentní klienty. Nechci se těch lidí nějak dotknout, ale oni pravděpodobně nikdy klienty neobsluhovali. Zato umějí zkoušet z teorie, kterou učí. Znají mnoho z toho, co já neznám, no a co? Zažil jsem nejrůznější učitele na VŠ a vážně necítím potřebu získat od někoho certifikát, který není povinný. Ale zpět k vaší osobě. Bezpochyby jste úspěšný poradce, jen mi trochu v hlavě vržou ty vaše věty… Znám vás od vidění, například jsme spolu byli na kongresech Fincentra, nebo na večeři ve Slovanském domě, v Ambiente Brasileiro. Netuším, jakou máte metodu práce, jak moc máte sebekázeň studovat v cizím jazyku náš obor, to mě fakt rozesmálo, já se často málo vyspím, nestíhám přípravy na klienty….. vy zřejmě dost klientů nemáte, proto na to máte čas. Tak nějak vám nerozumím. Asi by mě brzy odvezli, pokud bych rodině vykládal, že musím po nocích studovat, aby mi nějaká komise udělila certifikát, protože moje produkce není dost důležitá, to papír v rámečku někomu jinému připadá cool a stojí mu to za to. V této diskusi mne citoval jistý Insider, který mě jinak vůbec rád nemá. Zřejmě mám pravdu. V každém případě prosím o soukromé sdělení na můj mail, zda jste si z nás tou zpovědí dělal legraci, nebo jste takto literárně pracoval na objednávku někoho jiného? Děkuji.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  30 listopadu, 2018

  Vážený pane kolego Bureši! Děkuji vám za váš telefonát. Vzbudil jste můj zájem o nějakou spolupráci na poli investic pro mé klienty. Proto se brzy setkáme. Můj dojem z vaší písemné zpovědi je už trochu jiný – trochu víc vám to věřím. Pokud umíte své nové znalosti aplikovat, těší mne to. V tom jste mne zaujal nejvíc. Děkuji!

  Odpovědět

 • Zdenál

  28 listopadu, 2018

  Víte jaký mám Davide dojem z Vašeho příspěvku ? Příliš mnoho lidí tu v komentářích pod článkem píše, no jak to říct, politicky nekorektně a oproti původnímu záměru certifikát nechválí, ba co víc, mnozí jeho držitelé konstatují v podstatě nulový dopad na následné obchody – produkci – provize. Přijde mi, že píšete na něčí objednávku, důvody neznám a jsou mi popravdě ukradené. Celé to však vyznívá velmi nedůvěryhodně. A Vašemu konstatování o podstatně vyšším příjmu, orientaci na majitele firem, pro které dnes děláte finanční plány s násobně vyšším efektem, upřímně nevěřím. Možná jste to s podporou a přínosem EFA certifikátu myslel dobře, ale dopadlo to přesně naopak, pochybnosti jsou o to větší.

  Odpovědět

 • Martin Širůček

  29 listopadu, 2018

  Rozhodně není možné dávat titul MFP na úroveň titulu EFA. Sám autor uvádí, že MFP je první volba, ihned po sektorových zkouškách. Tzn. MFP a PFP musejí být na stejné úrovni! Potom jednoznačně vyšší level je EFA. Rovněž není pravda, že EFA je teoretický titul. Spousta držitelů a absolventů přípravných kurzů (od kteréhokoliv poskytovatele) uvádí, že naopak díky získaným znalostem jsou schopni je aplikovat do praxe, zejména co se týče investic, portolio managementu či kolektivního investování. EFA odpovídá skutečně bakalářskému stupni studia. Co se týče EFP titulu tak ten je nástavbou EFA, kdy se v probíraných oblastech jde mnohem více do hloubky a propojují se získané znalosti s praktickou aplikací – např. prostřednictvím finančích výkazů společností, její analýzou a oceňováním. Řeší se oblasti správy family offices, nástupnictví, svěřenské správy apod.

  Situace v USA je taková, že pokud nemá poradce „jakýkoliv“ titul resp. certifikát má velmi malou šanci získat jakéhokoliv klienta. Amíci na tyto certifikace velmi slyší a v oblasti finančního poradenství a plánování je opravdovým vrcholem CFP, což je obdoba evropského EFP.

  Každé vzdělání něco stojí, ale rozhodně ne 90-100 tis. Kč. Samozřejmě, že každý si svůj čas cení jinak ale stačí se podívat na cenové nabídky poskytovatelů přípravných kurzů, a lze lehce dopočítat průměrnou cenu na účastníka někde okolo max. 40-55 tis. Kč. Zpravidla se jedná o 8-9 kurz. tzn. jsme někde na ceně 6000/měsíc, kdy cena zahrnuje nejenom přímou výuku, ale i veškerou literaturu, podkladové materiály, možnost sledovat výuku ze záznamu apod.
  Pokud by člověk ze zákaldní školy šel na učební obor tak taky může hned potom začít vydělávat, zatímco chudák vysokoškolák bvyť studuje zdarma, tak s tím jsou spojené náklady, které jej vrací ještě o mnohem více vzad ve srovnání s tím, že jeho kamarád ze základky již 6 let hákuje a vydělává a profesně roste, zatímco on bude začínat po VŠ od nuly.

  Odpovědět

 • Helena

  29 listopadu, 2018

  Díky všem za věcné komentáře, o EFA certifikátu jsem taktéž přemýšlela, respektive nás do něj tlačí vedení firmy (prý prestiž a podobné manipulativní kecy). Po přečtení všech příspěvků mohu konstatovat jediné: právě jsem ušetřila necelých sto tisíc korun, za což všem zde přispívajícím ze srdce děkuji.

  Odpovědět

 • Zdeněk Santler

  29 listopadu, 2018

  Heleno, nevěřte haterům, z velké části anonymům. Jeden příspěvek je tady ze 100% copy paste z května. Kontaktujte některého z více než 300 EFAků a nevěřte “poradcům” kteří si na naše zkoušky jen netroufají, nebo se nechtějí vzdělávat. Jak jsem již psal, my nemáme problém s tím, že poradci, Broker Consultingu a OVB chodí na VŠFS skládat “praktickou” zkoušku před pány docenty a zástupci zmíněných firem, které jinak respktuji. Kdo přijde, dostane certifikát a je “Master”. My jsme nevznikli letos, jsme ve 12 zemích Evropy a naše certifikáty nevznikly “na míru” a aby byly snadné a nejlevnější na trhu.

  Odpovědět

 • Helena

  30 listopadu, 2018

  Dobrý den pane Santlere, děkuji za Vaši reakci. Ohledně toho kontaktování už se stalo, několik kolegů z České pojišťovny, kde léta pracuji, Váš certifikát má. Všichni mi potvrdili náročnost přípravy ke zkoušce i její samotné složení. Na druhou stranu mě všichni, se kterými jsem měla možnost mluvit ujistili, že teď, s odstupem času, když se ohlédnou zpět, by do toho znovu nešli. Nikoliv proto, že by to bylo špatné, nekvalitní či cokoliv jiného, ale proto, že vyjma vlastnictví EFA certifikátu o složení zkoušky a vyšší odborné sebejistotě u klienta nepociťují žádný rozdíl. Přeloženo do srozumitelné češtiny: nikdo z kolegů (a jedné kolegyně), se kterými jsem měla možnost mluvit a kteří EFA certifikát mají, nepociťují finanční přínos plynoucí z jeho absolvování. To znamená že nemají významně vyšší výdělky, nemají významně vyšší nárůst produkce a jejich portfolio klientů není bohatší o afluentní klientelu, ve kterou díky EFA certifikátu doufali. A že afluentní klientela nemá o nějakém EFA certifikátu ani páru, takže neřeší, zda ho máte nebo nemáte (prašť jak uhoď), to už je asi na zcela jinou debatu. Závěrem asi toliko: s kolegy z České jsem se na toto téma setkala a v komentářích pod tímto článkem jsem v různých obměnách četla to, co jsem slyšela na vlastní uši. Takže za mne EFA certifikát s definitivní platností ne. Samozřejmě ať si každý dělá se svými volnými necelými sto tisíci korunami co uzná za vhodné. Mrzí mne, že jste jako typický politik odpověděl-neodpověděl na dotaz pana Hanzla ohledně výdělků poradců s EFA certifikátem, ale já podobně neurčité a obsahově prázdné sdělení či odpověď tak nějak očekávala. Ale možná jen nesmíte, nemůžete či jen nechcete odpovědět, budiž tedy, o to více mám jasno. Přeji Vám vše dobré.

  Odpovědět

 • Radek

  30 listopadu, 2018

  Jestli problém není spíš v tom, že jsou z pojišťovny? Přeci jen v takovém případě mají hodně omezenou nabídku…

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  30 listopadu, 2018

  Vážená Heleno!
  Myslím, že pana Santlera, Dušana Šídla, a vlastně ohromnou spoustu lidí co mají výborné znalosti, některé s praktickými zkušenostmi z obsluhy klientů trápí, že naprostá většina držitelů certifikace PROSTĚ JEN NENÍ SCHOPNA SVÉ ZNALOSTI OBCHODNĚ ZÚROČIT, TEDY APLIKOVAT nové poznatky do obchodů. Určitá vyšší odborná sebejistota je prostě málo. I v řadách osob co mají EFA, bychom mohli nalézt zákonitosti Paretova pravidla. Jako všude. O úspěchu a o značném úspěchu lze hovořit, pokud někdo pro svou službu či zboží nalezne co největší odbyt. Proto lidé co své firmy založili v garážích (APPLE, Microsoft, Google, atd.) museli mít v sobě technické a obchodní nápady a tah na branku, které vás žádný školitel nenaučí.

  Možná by vás zajímalo, kdo vlastně jsem, co je zač ten pan Hanzl? Přesně na mne sedí výrok Steva Jobse: Víte, já toho zase tolik neumím. To málo co umím, ale dokážu skvěle prodat. Často pokládám kolegům poradcům, nebo i mým klientům záludnou otázku s nápovědou o reklamě na prací prášek. Nejbohatšími lidmi na světě jsou A. vědci a vynálezci, B. Technici a učitelé, C. Obchodníci. To je zajímavé, všichni znají správnou odpověď, ale u klientů paběrkují, třeba mají plnou hlavu teorie, ale člověk by se rozbrečel, jak obsloužili bohatého klienta. A nemusí jít o mé přátele či kolegy. Může to být klidně hodně dobrý poradce konkurent, tedy odborně dobrý, ale bez tahu na branku. Záměrně nechci jmenovat žádnou poradenskou firmu, ale při mých analýzách portfolia klientů jsou to i poradci z těch nejschopnějších firem.

  Proč jsem se třeba málem rozbrečel?
  Klient má rozdíl mezi příjmy a výdaji 200 000 CZK měsíčně. Majetek cca 15 mio CZK. Před klienta si opakovaně kleklo několik poradců a tak jim dovolil umístit pravidelně měsíčně 5 x 500 Kč do OPF, poplatky předplatil na 35 let v ceníkové sazbě Conseq pro „zvýhodněné vstupní poplatky“, tedy draho, taktéž i pro další 3 členy jeho rodiny. Dále se tento klient stal šťastným majitelem asi 15 IŽP, kde byl směšně málo pojištěn, zato razantně investoval přes běžné pojistné, škoda 1 mio CZK. Klient nic netušil o mimořádném pojistném, dokud jsme se nepoznali. Klient konkurentům opakovaně odmítl pokusy o zprostředkování hypotéky, protože má několik vlastních RD a portfolio investičních bytů. Majetková pojištění mu řeší makléři, takže poradci z MLM nedokázali uhrát další body. Klient byl mizerně pojištěn na vážné věci. Zvažujeme podnět k ČNB na konkrétní pochybení se záměrem škodit klientovi. Tohoto klienta obsluhuji už několik měsíců, k tomu jeho dceru a společníka, když přijedu, mám skvělý pocit, že mne klient bere vážně a pomáhám mu jeho škody sanovat. Vydělal jsem si u něj a v jeho okolí přes 300 k a podtrhuji etickou cestou, například mnoho investic zcela bez vstupního poplatku. A pak že to nejde slušně, úspěšně obchodně bez certifikátu….

  Odpovědět

 • Insider

  30 listopadu, 2018

  Podělím se o svoji zkušenost z tohoto týdne, kdy se mi pod ruky dostalo pár měsíců čerstvé IŽP, na které klientovi do běžně placeného pojistného přispíval zaměstnavatel. Taktéž jsem klientovi vysvětlil rozdíl (včetně toho provizního) mezi běžně placeným a mimořádným pojistným. No a jeho kamarád, který mu tuto prasárnu sjednal, o mimořádném pojistném pochopitelně moc dobře věděl, jenomže touto etickou cestou by si vydělal kulové nic, takže to celé šlo prostřednictvím běžně placeného pojistného. Hlavně že MLM firma, pod jejíž hlavičkou to sjednal, se chlubí analytickým a kontrolním týmem a celou smečkou hlídacích psů…
  Největší ironií je, že tyto stále se dějící prasárny slovutná ČNB nepostihuje. Proč za přijetí takovéto prasárny nedostane několikamilionovou pokutu samotná pojišťovna, která to přijme do svojí správy ? Proč to pojišťovna nevrátí poradci k přepracování do mimořádného pojistného ? Oba dva víme proč. Protože hlad po provizích. Ba ne Pavle, dokud za tyto věci nedostanou pojišťovny od ČNB pěkně po koulích nebo dokud toto neošetří zákon (příspěvky od zaměstnavatele buď do DPS nebo do ŽP ale výhradně formou mimořádného pojistného), tak se nic nezmění. Vždycky se musím smát těm marketinkovým kecům a slintům MLM firem o objektivnosti, profesionalitě a serióznosti. Kulový.

  Odpovědět

 • Michal

  30 listopadu, 2018

  S tím majetkovým pojištěním Vám to mohu jen potvrdit, několik kolegů z multilevelových firem mi pravidelně dohazuje občanský majetek a auta, občas nějakého podnikatele nebo firmu, protože dle jejich slov je s tím příliš mnoho práce za příliš málo peněz. Dělají jen životky, investice a hypotéky. Životky pochopitelně IŽP a investice s předplaceným vstupákem na standardně 20, 25 a déle let.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 listopadu, 2018

  Konstruktivní dotaz na pana Santlera
  Dobrý den, pane Santlere! Prosím vás zdvořile o sdělení, kolik dle vašeho mínění, či dle vaší skutečné znalosti, procent držitelů certifikátu EFA , jen z České republiky, vydělává aspoň půl mio CZK měsíčně, hrubý provizní příjem, řekněme aspoň jednou v libovolném období jejich kariéry, v kdykoliv začínajících po sobě jdoucích 3 měsících? Pokud nevíte – nesmíte – nemůžete – atd. mně a ostatním to sdělit, budu zklamán, na druhou stranu, i tím mi pěkně odpovíte. Samozřejmě pracuji s implicitním předpokladem, že žádný držitel EFA není padlý anděl, co potřebuje krást, mlžit, lhát a oblbovat klienty, aby zneužíval své informační asymetrie ke klientům. Mám tedy na mysli slušné chlapce a slušná děvčata, jedince kteří si chtějí udržet dobrou pověst. Předpokládám směle, že potřebujete a také získáváte zpětnou vazbu, jak se držitelům EFA osvědčilo kurs a zkoušku absolvovat, asi byste to pak uměl marketinkově využít pro zástupy nových zájemců nebýt nadále losery… co myslíte?

  Já mám totiž vyzkoušeno, že to je dosažitelné a bez EFA certifikátu. S EFA certifikátem by mělo jít, dle mého skromného odhadu, o nárůst příjmů aspoň o 20%, do dvou let od certifikace zájemce. Jinak je to pro adepty ekonomický propadák, jen pro dobrý pocit totiž nikdo nestuduje. Kupříkladu jsme studovali, abychom měli titul Ing, abychom dostali dobře placené zaměstnání, nebo aby z nás na vojně pak byli špagáti, co tam musejí zůstat jen rok. Není-li to ten propadák, proč tu většina autorů píše o tom, že je to především byznys pro úředníky? Už jsem si přečetl příspěvky mnoha autorů, držitelů certifikátu EFA. Proč z nich obvykle necítím, že by to studovali znovu?

  Připouštím i vaši odpověď, že nepovažujete za možné, zda vůbec někdo dosahuje takového průměrného výdělku, natož zda má certifikát EFA. Tedy, že snad lžu.

  Nelíbila by se mi odpověď typu zatvrzelé mlčení.

  Srdečně děkuji!

  Odpovědět

 • Zdeněk Santler

  29 listopadu, 2018

  Dobrý den, pane Hanzle,
  velmi si vážím Vašeho konstruktivního dotazu a pro mě to je signál, že Vás certifikace a zvyšování odbornosti zajímá a potřebujete pádné argumenty, abyste si EFA udělal. Mnohé odpovědi naleznete v průzkumu, který mezi EFA poradci dělala společnost KFP https://poradci-sobe.cz/financni-poradenstvi/poradci-s-titulem-efa-vydelavaji-rocne-o-180-tis-kc-vice/
  Nicméně si myslím, že se ta diskuze ubírá špatným směrem a dochází ke zjevnému nepochopení. Já osobně vidím finanční poradenství jako snad nejsvobodnější povolání na světě (tím bohužel nemyslím rostoucí regulaci) – můžete si vybrat partnery, produkty, klienty, vzdělávání. Já absolutně nikomu EFA ani EFP nenutím, neděláme náborové akce, nepřemlovuváme, neprosíme. Přinesli jsme na náš trh evropské standardy, EFA poradce má stejné znalosti a postupy jako jeho kolega ve Velké Británii, Itálii, Španělsku atd. Používáte argumenty, které používají moji 3 synové, když se jim nechce učit… proč se mám učit básničku, proč to mám počítat ručně, když mám v mobilu kalkulačce, proč se mám učit nějaké savce a letopočty. Nemůžu jim citovat Roberta Fulghuma: „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“. Jsou lidé, pro které je celoživotní učení a rozvoj životní filozofií a možná i obranou proti Alzheimerovi. A jsou lidé, kteří se vyučí zelinářem, celý život prodávají ředkvičky a jsou šťastní.
  Dovolím si vyvrátit Váš argument „studovali jsme Ing. abychom dostali dobře placené zaměstnání“ – znám mnoho lidí s VŠ titulem, kteří nevydělávájí ani 30.000 hrubého – učí ve školách, dělají fyzioterapii v domovech důchodců apod. A naopak, šéfoval jsem několika středoškolákům, kteří vydělávali v IT nebo financích 300.000 měsíčně a více a určitě najdeme na světě i drogové dealery, pasáky apod., kteří nemají ani základní školu a vydělávají i 3 000.000 měsíčně. Je každého volbou, jaké hodnoty žije. Poslední poznámka: autor článku Dušan Šídlo je lektorem KFP a připravuje lidi na zkoušky EFA a EFP. Pokud jsem Vám odpověděl nedostatečně, tak mě neváhejte kontaktovat na 724464225. Díky ZS

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  30 listopadu, 2018

  Dobrý den, pane Santlere!
  Děkuji za odpověď. Odpověděl jste mi dostatečně a vážím si toho, přes trochu jízlivý tón mého dotazu.

  Odpovědět

 • Lucie Hanzlová, Riegrova 585/13, 419 01 Duchcov

  29 listopadu, 2018

  Než začnete příště konstruktivně někomu zadávat úkoly typu „sdělte mi kdo z EFA vydělává aspoň 3 měsíce po sobě 500.000 měsíčně“, udělejte si prosím pořádek ve svých zákonných povinnostech. Chtěl jsem se podívat, jak se daří vaší společnosti Hanzl FP s.r.o. a ve Sbírce listin jsem nenašla jediný výkaz zisků a ztrát vaší společnosti. To se za své výsledky stydíte? Nebo jen nedodržujete zákony?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  30 listopadu, 2018

  Milá Lucie, žijeme spolu. Pokud si důvod nepamatujete, objednám vás k lékaři. Přeji pěkný den!

  Odpovědět

 • Michal Voldán, EFA

  30 listopadu, 2018

  Těším se na nový program pro vysokoškolské studenty (a třeba se to opravdu jednou stane realitou), díky kterému párkrát zajdeme do školy a následně budeme odcházet s certifikací, která se bude minimálně rovnat bakalářskému titulu a možná budeme patřit mezi špičku v oboru.

  Odpovědět

 • Michal

  1 prosince, 2018

  Hloupý a možná i naivní dotaz pro pány Hanzla a Santlera: pokud je EFA certifikát pro finanční poradce tak úžasný a katapultuje je vědomostně i úrovní odbornosti mezi poradenskou elitu, proč na něj poradci nečekají fronty v pořadníku stran jeho absolvování? Je to jeho cenou? Je to jeho náročností? Nebo je to tím, jakou má mezi poradci pověst? Prosím, zkuste mi to vysvětlit polopaticky jako malému dítěti, srozumitelně a jednoduše. Když se např. na trhu životního pojištění objeví opravdu špičkový produkt, a nemyslím tím jen výší vyplacené provize za jeho sjednání, tak se to mezi poradci napříč trhem rychle rozšíří a najednou ho z deseti poradců nabízí a sjednává sedm nebo osm. Prostě opravdu dobrý produkt si dělá reklamu tak nějak sám, šuškandou mezi poradci. Může mi někdo opět polopaticky jako malému dítěti vysvětlit, proč se ten samý scénář neděje u EFA cerifikátu? Neměla by se dobrá pověst a zájem o produkt šířit trhem tak nějak sama, bez rozdílu, ať už je to dobré životní pojištění nebo EFA certifikát? Kde je v tomto případě zakopaný pes? Proč drtivá většina poradců neprahne po získání tohoto certifikátu?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  2 prosince, 2018

  Milý Michálku, představ si krásné velké pouťové lízátko. Stojí hodně, vypadá krásně, každé dítě ve školce, tak jako ty, si je chce potěžkat, vyfotit se s ním, aby bylo co dát na dětské webové stránky http://www.eficko.cz . Jenže tohle lízátko je tak těsně zabalené do igelitu, že se na něj můžeš jen koukat a málokdo je umí rozbalit a lízat, prostě to proklaté cosi nejde jednoduše roztrhnout, ustříhnout, ani uříznout. Lízátko je zatavené do průhledné fólie tak těsně, že nejde rozbalit. Na obou stranách je krásný hologram s poznámkou, že kdo lízátko nedrží, ten je chudák dítě. Můžeš si představovat, jak báječné by bylo (doufáš, že bude) je lízat. Jen několik dětí ve vaší školce může lízat, protože bytelné průhledné obaly Efíčka jsou pro spoustu dětí nepřekonatelnou překážkou.

  Michálku, v zásadě máš dvě možnosti: Vrhneš se po méně lákavém lízátku za pár drobných, které jde bleskově rozbalit. Nebo si koupíš to drahé lákavé lízátko – nikdo ti ale dopředu nezaručí, že je budeš umět použít v puse. V nejhorším ale můžeš doufat, že název Efíčko dáš za své jméno na kartičku, které my dospělí říkáme vizitka. Všude je pak budeš rozdávat a SNAD ti to přivede dobré klienty a dobré obchody se jen pohrnou, protože budeš výborný odborník a lidé nebudou moci dospat do vaší druhé, třetí, atd schůzky s tebou. Je to takhle dostatečně názorné, chlapečku?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  2 prosince, 2018

  Pro naprostou většinu držitelů certifikátu EFA je typické, že si váží dosažených znalostí, jsou to páni odborníci, to je jasné. Po teoretické stránce jsou velmi dobře vybaveni. Všichni oceňují kvalitu školitelů v přípravném kursu. Někteří poradci do těch kursů dokonce šli bez ambice složit pak tu zkoušku. Zaplatili desítky tisíc Kč a to nepočítám jejich čas, ušlé příležitosti, tedy uniklé obchody v provizním objemu stovek tisíc Kč, protože tito poradci v inkriminovaných časech jejich životů neseděli u klientů, ale kdesi v posluchárně. Pak nastal čas zkoušky, což mnozí později přirovnali k náročnosti státnic. Pak jim byl slavnostně vytvořen a předán certifikát EFA. Optimistické očekávání, ta doba plná nadějí trvající cca příští dva roky, postupně vychladlo. Většina těch poradců v praxi s klienty dělá provizně i objemově stále zhruba stejné obchody a mají podobné příjmy jako dříve. Mají trpké pocity, že z hlediska vztaženého zisku jsou hluboko v mínusu. Jen u pár výjimek došlo k tomu, že dokázali své nové znalosti účinně obchodně aplikovat a proto pak došlo k významnému zvýšení jejich příjmů……… a vo tom to je, milé děti. Bez tahu na branku to nejde ani s hrstí certifikátů. Znal jsem kolegu z IMG, který byl perfektní odborník na pojištění, ale málem umřel hlady.

  Držitelé EFA by měli razantně pracovat na jejich obchodním modelu, protože je zřejmé, že právě tohle tam ke zkoušce nestudovali. Jak by to také bylo možné, když většina školitelů nejsou praktikující finanční poradci? U klienta vítězíme, protože jsme jej zaujali. Nevyhrávají produkty, ani certifikáty. Vyhrává práce s mozkem klienta, naše schopnosti výkladu, odborné, ale zejména obchodní dovednosti, všeobecný přehled a především schopnost rychle aplikovat nové poznatky. Kdepak, práce s penězi klienta je jen rutina. Rozdíl mezi dvěma super odborníky, když jeden u klienta vydělal 100 k a druhý 450 k je v odbornosti jen velmi malý. Těch 350 k dělají obchodní dovednosti a myslím že právě ty determinují Paretovo pravidlo. A proto nemám motivaci mít certifikát EFA.

  Odpovědět

 • Markéta

  3 prosince, 2018

  Pane Hanzle, Vaším jediným měřítkem smyslu jsou jen peníze, obchodní výsledky atd.? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  3 prosince, 2018

  Markéto, to samozřejmě ne. Tahle práce s lidmi je potřebná a nikdy ji nenahradí nějaký robot. Vyžaduje neustálé sebevzdělávání a její princip je vlastně dost jednoduchý: prodáváme informace. Pokud nás klient bere vážně, chce se řídit naší radou či doporučením, velmi mu to pomůže. Protože práce s lidmi je těžká, je nám producenty finančních produktů zprostředkování smluv s klienty dobře zaplaceno. Pokud nebudete schopna své znalosti prodat, nemáte finančním na trhu co pohledávat, zato vás uvítají v sociálních službách někde na úřadu. Třeba máte nutkavou potřebu pomáhat lidem? Také můžete jít do školství. Všude tam jsou mnohem menší možnosti jak pomoci klientovi a také jak si můžete vydělat.

  Když to shrnu, nejsem nějaký lidumil, co je mizerně placen za práci. Současně nejsem nějaký hrdlořez, co záměrně ubližuje každému v lese. Umím hledat a najít prostor, jak pomoci klientům a mému příjmu. Říká se tomu finanční poradenství a zprostředkování. Já to zobecním: pokud se chcete živit touto prací, jste doslova povinna ctít ten princip. Jinak vás vaše rodina donutí z oboru utéct. Ty finanční domy dobře vědí, jak je těžké obsloužit klienta až do produkce. Proto nám platí a je to správně takhle. Vlastně jsme také učitelé. Jen jsme významně lépe placeni. Ale nikdo nám neplatí za učitelství. Ty finanční domy chtějí zisky ze smluv, které jim přineseme do baráku. Také se jich zeptáte, jestli mají rády klienty a jejich rodiny více, než prachy? Zeptáte se jich, zda jediným měřítkem smyslu jejich činnosti jsou pro ně jen peníze a obchodní výsledky? To se samozřejmě zeptáte hloupě. Dopředu znáte odpověď. Prostě prodávají klientům služby, které klienti potřebují kupovat. Na celém světě je nutná rentabilita podnikání, jinak to zahyne.

  Samozřejmě se můžete na tu naši službu dívat i filosoficky, řekněme jaký má společenský přínos, sociální přínos, zda například dodavatel se za dodávání služby nemusí stydět, zda služba rodině pomáhá, nebo ji naopak žene do dluhové pasti, atd. Ale to je už jiný příběh. Já jsem psal o tom, že bez následného obchodu, po procesu finančního poradenství, je jasná a slušná, certifikovaná poradenská hlava, plná odbornosti, na našem trhu k ničemu.

  Odpovědět