CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Petr Zámečník

23. 06. 2018

2 komentáře

Jednotná asociace finančního poradenství je na světě

 

V pátek 22. 6. 2018 byla ustavující valnou hromadou založena jednotná asociace finančních poradců – Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF). Sjednocuje finančně poradenský trh.

Loading 

České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) vznikla dlouho očekávaným spojením Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ) a Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF). Zakládajícím členem je též společnost Fincentrum, která z AFIZu vystoupilo 8. 12. 2010 a od té doby nepůsobilo v žádné finančně poradenské asociaci.

Jednotná asociace sdružuje celkem 27 finančně poradenských firem, mezi nimiž nechybí největší hráči na finančně poradenském poli – Broker Consulting, Fincentrum, Partners for Life Planning, OVB Allfinanz, Swiss Life Slect či ZFP akademie. Předsedou představenstva ČASF byl zvolen dosavadní předseda představenstva USF Jiří Šindelář.

USF mělo před sloučením asociací 19 členů a AFIZ mezi právnickými osobami 9 členů. Spolu s Fincentrem by tak společná asociace mohla mít až 29 členů. Je tudíž pravděpodobné, že dvě z menších společností o vstupu do sjednocené asociace ještě váhají, nebo se jejich zástupci nemohli zúčastnit ustavující valné hromady. AFIZ měl i individuální členy z řad fyzických osob, tento koncept ale ČASF opustila.

Vznik jednotné asociace byl výrazně rychlejší než se obecně očekávalo. „Pokud dojde k dohodě a nikde se nezasekneme, horizont s dostatečným intervalem spolehlivosti je rok 2018. Kdy konkrétně to bude, se i po zkušenostech, které mám, netroufnu odhadnout. Bylo by to předčasné,“ uvedl v květnovém rozhovoru pro Investujeme.cz Jiří Šindelář. Od té doby neuplynuly ani dva měsíce.

REKLAMA

Význam jednotné asociace je především ve větší síle reprezentovat finančně poradenský trh v rámci tvorby legislativy – lobbingu. Dokud byly dvě samostatné asociace, byť vůči politikům vystupovaly koordinovaně, neměly tak jasné slovo.

Stručná historie finančně poradenských asociací

Jako první vznikla asociace AFIZ v prosinci roku 2002, tehdy ještě pod názvem Asociace registrovaných investičních zprostředkovatelů – ARIZ ČR. Na veškeré finanční zprostředkovatele a poradce se rozšířila v roce 2004.

USF vznikla v červnu roku 2006 po neshodách mezi členy AFIZ. Ten opustil Petr Hrubý s Broker Consultingem a následovalo ho několik dalších firem.

K největšímu následnému přestupu z AFIZ do USF došlo poté, kdy OVB Allfinanz vystoupilo z AFIZU po vyloučení Lukáše Štorka z asociace počátkem roku 2008 a následně v říjnu 2008 i OVB dostalo pozastavení členství. Do USF vstoupilo OVB necelé dva roky poté v květnu 2010.

REKLAMA

Obdobnou peripetií jako mezi OVB a AFIZem zažilo USF s Broket Trustem na podzim 2017. Nejprve k 14. 9. 2017 pozastavila rada USF členství Broker Trustu a o pár dní později Broker Trust asociaci opustil.

Nová Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) vznikla k 22. 6. 2018.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  24 června, 2018

  No nazdar

  Odpovědět

 • Miroslav Blech

  24 června, 2018

  Skvělá zpráva pro klienty i poradce!

  Odpovědět