CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Petr Zámečník

21. 10. 2009

4 komentáře

Fincentrum Banka roku 2009: Bankéřem roku Gernot Mittendorfer

 


 

Gernot Mittendorfer

Gernot Mittendorfer byl jmenován na post předsedy představenstva a generálního ředitele České spořitelny k 31. květnu 2007. V čele banky si získal úctu a obdiv ostatních čelních bankéřů působících v České republice, kteří ho ocenili v kategorii „Bankéř roku 2009“.

Gernot Mittendorfer se narodil 2. července 1964, studoval v Linzi a ve Vídni, kde získal titul MBA v oblasti financí. Ve skupině Erste Bank působí od roku 1990 a již o sedm let později byl jmenován do představenstva Sparkasse Mühlviertel West Bank AG. V roce 1999 se stal členem představenstva Erste Bank Sparkassen (CR), a.s., odkud v roce 2000 přestoupil poprvé do České spořitelny, kde působil též v představenstvu.

Generálním ředitelem se stal poprvé v polovině roku 2004 v bance Salzburger Sparkasse, která je též členem finanční skupiny Erste Bank. Odtud se vrátil zpět do České spořitelny, tentokráte na nejvyšší post.

Fincentrum Banka roku 2009

Fincentrum Banku roku 2009 potkala poměrně zásadní změna doslova pár dní před vyhlášením výsledků – nedošlo k dohodě s dosavadním dlouholetým generálním partnerem, společností MasterCard.

„MasterCard se přestal chovat jako partner ocenění a tlačil nás do podmínek, které jsme nebyli ochotni splnit,“ zdůvodnil změnu partnera Petr Stuchlík, předseda organizačního výboru Fincentrum Banky roku a zároveň generální ředitel společnosti Fincentrum, nového generálního partnera, a dodal: „Já nikomu partnerství Banky roku vnucovat nebudu, nemusíme se podbízet.“

MasterCard je překvapen dnešním jednostranným krokem společnosti Fincentrum, když oznámila, že MasterCard přestává být partnerem ocenění Banka roku. Toto prohlášení přichází v průběhu vzájemných jednání o podmínkách partnerství, která byla zahájena již začátkem tohoto roku,“ zněla reakce společnosti MasterCard na změnu generálního partnera. 

REKLAMA

 

Změna generálního partnera se ovšem nedotkla ani hodnocení ani vyhlášení výsledků Fincentrum Banky roku 2009.

Banka roku 2009

V hlavní kategorii zvítězila Česká spořitelna, která svým úspěchem sesadila loňského vítěze – Raiffeisenbank. „Letošní ročník Fincentrum Banky roku byl svým způsobem specifický. Bylo to vůbec poprvé, kdy porota hodnotila banky na trhu, který stíhá ekonomická krize a finanční nejistota. Vlastní přihlášky bank zdůrazňovaly v letošním roce podstatně více stabilitu a finanční sílu bank, než rychlost či snadnost získání úvěru či jiné produktové inovace ,“ uvedl Petr Stuchlík.

 1. Česká spořitelna
 2. Komerční banka
 3. Raiffeisenbank

Nejdůvěryhodnější banka roku 2009

O nejdůvěryhodnější bance rozhodoval průzkum veřejného mínění, který uskutečnila společnost STEM/MARK. „S tejné pořadí jako v roce loňském ukazuje, že banky mají se svými klienty opravdu dobré a pevné vztahy a že se k nim neobrací zády ani v obtížnějším čase ekonomické recese,“ uvedl Jiří Briford, Head of Financial Services společnosti Capgemini.

 1. Česká spořitelna
 2. Komerční banka
 3. ČSOB

Nejdynamičtější banka roku 2009

REKLAMA

Bankovní systém se neustále vyvíjí. Zejména v loňském a letošním roce jsme byli svědky dynamických změn, které bohužel nevedly k pozitivním výsledkům, nýbrž k finanční krizi a následné hospodářské recesi. Na druhé straně jsou i banky, které svou dynamikou přispívají ke zvyšování kvality služeb pro klienty a kultivují celý bankovní sektor. Oceněnými bankami v kategorii „Nejdynamičtější banka roku 2009“ jsou:

 1. Raiffeisenbank
 2. GE Money Bank
 3. Česká spořitelna

Účet roku 2009

Evropská komise zveřejnila studii o výši a transparentnosti bankovních poplatků. Banky z ní nevyšly nejlépe. Naopak. České banky se umístily na 7. příčce mezi zeměmi s nejvyššími poplatky a nejnepřehlednějšími sazebníky. Jsou ovšem banky a účty, které se obecně kritizovaným podmínkám vymykají:

1.      Raiffeisenbank – eKonto

2.      mBank – mKONTO

3.      UniCredit Bank – Konto MOZAIKA

Úvěr roku 2009

REKLAMA

Pod patronátem správce úvěrových registrů CCB byla vyhodnocena kategorie „Úvěr roku 2009“. Zejména v období nejistoty je ale potřeba zvláště pečlivě zvažovat, zda je vhodné úvěr čerpat – i od oceněných institucí.

 1. Komerční banka – Optimální půjčka
 2. Česká spořitelna – Půjčka ČS
 3. GE Money Bank – Expres půjčka

Hypotéka roku 2009

Hypoteční trh byl nepříznivou ekonomickou situací postižen vedle sektoru investic zřejmě nejvíce. Banky poskytly v letošním roce meziročně řádově o třetinu méně hypotečních úvěrů, a tak uspět na trhu se podařilo skutečně jen těm nejlepším.

 1. Hypoteční banka – Hypotéka po webu
 2. Komerční banka – Flexibilní hypotéka
 3. Česká spořitelna – Ideální hypotéka ČS

Penzijní fond roku 2009

Finanční služby ale nejsou zdaleka jen o bankách. Penzijní fondy prošly v létě legislativní změnou a další úprava jejich podnikání je na pořadu jednání poslanců. V loňském roce navíc nepříznivá situace na trzích vymazala výnosy většiny penzijních fondů k nule.

 1. Allianz penzijní fond
 2. Penzijní fond České pojišťovny
 3. Penzijní fond Komerční banky

Stavební spořitelna roku 2009

Stavební spořitelny netrápí finanční krize pouze přímo. Ano, lidé méně spoří. Ano, půjčují si méně – a stavební spořitelny jsou stejně jako hypoteční banky i v tomto směru obezřetnější. Ale… nad stavebními spořitelnami visí Damoklův meč snížení státního příspěvku. Bez státního příspěvku se stavební spoření pravděpodobně zhroutí, s ním odplouvá z hubené státní kasy 16 mld. Kč, které v ní nejsou…

 1. Modrá pyramida stavební spořitelna
 2. Českomoravská stavební spořitelna
 3. Wüstenrot – stavební spořitelna

Pojišťovna roku 2009

Mít silného a stabilního partnera v případě nepříznivé události je k nezaplacení. U pojišťoven si klient za tuto „službu“ sice zaplatí, ale za jistotu, že pojistné plnění bude vyplaceno včas a v odpovídající výši to nepochybně stojí.

 1. Kooperativa, pojišťovna
 2. Česká pojišťovna
 3. Allianz pojišťovna

Životní pojištění roku 2009

Odborná porota Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů ČR (AFIZ ČR) vybírá vítěze v kategorii „Životní pojištění roku“. Životní pojištění je, mnohdy bohužel, stěžejním produktem finančních zprostředkovatelů.

 1. Pojišťovna České spořitelny – FLEXI
 2. AEGON Pojištovna – AEGON Invest & Live
 3. Kooperativa, pojišťovna – Perspektiva 6 BN

Nejdynamičtější pojišťovna roku 2009

S vývojem společnosti se mění i potřeby domácností a firem v oblasti pojištění rizik. Zdaleka ne každá pojišťovna je schopna na nové požadavky a posuny trhu reagovat.

 1. DIRECT Pojišťovna
 2. Kooperativa, pojišťovna
 3. Česká podnikatelská pojišťovna

Má ocenění smysl?

Snad po každém ročníku libovolného ocenění se ozývají hlasy, zda výsledky těchto anket mají význam. Osobně jsem se s výtkami na různé formy neobjektivity, neodbornosti, nevypovídací schopnosti výsledků, zkreslení apod. setkával od prvního ročníku čtenářské ankety Zlatý Měšec za svého působení na finančním serveru Měšec.cz, po loňský ročník MasterCard Banky roku – a očekávám, že se obdobné hlasy zvednou i v letošní Fincentrum Bance roku. Přesto jsem přesvědčen, že obdobná ocenění smysl mají, byť pochopitelně nelze říci, že oceněné instituce nabídnou nejlepší služby pro každého klienta.

Ocenění odborné poroty i laické veřejnosti má jeden podstatný význam. Vysílá signál, že oceněné instituce nabízejí něco výjimečného, jsou něčím specifické a neměly by se opomíjet při rozhodování o výběru konkrétních produktů. A zejména v letošním roce, kdy v rozhodování odborné poroty Fincentrum Banky roku hrála nemalou roli finanční stabilita.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Šest největších bank v ČR mělo za první čtvrtletí nižší zisk o 8 %

Foto: Shutterstock O necelou miliardu korun klesl v prvním čtvrtletí 2021 čistý zisk šesti největším bankám v České republice, a to z 10,4 na 9,6 miliardy Kč. Vyplývá to z kvartálních výsledků zveřejněných jednotlivými bankami. Ztrátu ovlivněnou důsledky pandemie covid-19 zaznamenaly pouze čtyři banky, dvě naopak svůj […]

Text: Milan Vodička

13. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martin

  22 října, 2009

  tak jsem se včera díval na banka roku a musím říci,
  že to bylo naposledy nic jiného než manipulace.
  Odbormá porota to je výsměch hlavně její složení.
  Důvěryhodná porota je pouze klienská a to hlasováním
  např. internetem,sms,klidně i poštou.A to hlavní
  soutěž musí být více prezentována ve sdělovacích prostředcích a také by se měli zapojit banky.
  Taková soutěž pak má smysl.

  Odpovědět

 • Jan

  22 října, 2009

  Lidové hlasování aneb klientská porota je lehce manipulovatelná – banka si zaplatí několik set SMS-ek a má kvalitní PR. Odborná porota je zárukou, že se to nestane…

  Odpovědět

 • Harry

  28 října, 2009

  Strávil jsem v ČS pár let, pod Jackem i pod Gernotem a netuším, za co to ocenění přišlo. Pro partnerské distributory je asi to ocenění ještě nepochopitelnější, protože ta banka nemá po x letech jasno, co chce vlastně kudy prodávat. Stabilita banky neni jeho zásluha, ale obecně nízký podíl úvěrů na depozitech a dohledem ze strany ČNB.
  Soutěži vyčítám, že na trhu s 15 bankama a 20 produkty se snaží každý rok někoho ocenit ve 20 kategoriích. Příští rok vyhraje nový šéf KB, pokud neudělá v nejbližších 10 měsících chybu; coby benjamínek českého bankovnictví. Rozdávejte ceny každý 2-4 rok a bude to profesionální veřejnost víc zajímat! A třeba budete mít i koho ocenit. A třeba pak pan Stuchlík i sežene někoho, kdo za tu srandu bude ochoten zaplatit!

  Odpovědět

 • Miky

  29 října, 2009

  Má pravdu ten chlapec…

  Odpovědět