CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: BCPP

14. 06. 2023

1 komentář

Fond-show: Fio fond domácího trhu

 

Fond pro širokou veřejnost zaměřený na akcie firem na českém trhu. Neúčtuje žádné vstupní poplatky, ale má vysoké náklady na správu.

Loading 

Základní údaje

Investiční strategie

Fio fond domácího trhu je dle metodiky AKAT kategorizován jako dynamický smíšený fond, neboť může investovat do akcií i dluhopisů. Fakticky ale investuje výhradně do akcií. A zaměřuje se, jak už ze samotného názvu vyplývá, na český akciový trh.

Český akciový trh není moc velký, proto v portfoliu fondu najdeme v zásadě všechny akcie obchodované na pražské burze, které jsou aspoň trochu likvidní. Největší pozice ve fondu tvoří akcie ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank, dále Moneta Money Bank, Vienna Insurance Group, Colt CZ Group a Philip Morris ČR.

Kromě těchto hlavních titulů z pražské burzy se David Brzek, portfolio manažer fondu, snaží okořenit portfolio také o pár titulů z trhu Start pražské burzy. Pod nálepkou ostatní (viz graf složení portfolia) se nachází například akcie společností KARO Leather, Gevorkyan, Bezvavlasy, eMan a Pilulka Lékárny.

REKLAMA

Složení portfolia fondu

Historické výnosy (v CZK)

Fio fond domácího trhu funguje pátým rokem a zatím vydělal investorům 35 %, tedy v průměru 6,7 % ročně.

Český akciový trh je trochu specifický v tom, že většinu výnosů českých akcií tvoří vyplácené dividendy. Například za uplynulých dvanáct měsíců ceny českých akcií v průměru o 1 % klesly (měřeno indexem PX), ale zároveň letos investoři vydělali na dividendách českých akcií 6,9 % čistého po zdanění.

Rovněž ve Fio fondu domácího trhu tedy většinu výnosů tvoří každoročně vyplácené dividendy ze zisku společností, jejichž akcie fond drží.

REKLAMA

Historický vývoj hodnoty investice

Fio fond domácího trhu nemá stanoven žádný benchmark, nesnaží se porážet nějaký akciový index apod. Přesto všechny investory samozřejmě zajímá, jak si fond dlouhodobě vede v porovnání s konkurencí či jinými alternativami. V tomto případě můžeme říct, že alternativou pro investory je nakoupit a dlouhodobě držet akcie jednotlivých firem obchodované na hlavním trhu pražské burzy.

Pro srovnání můžeme tedy použít akciový index pražské burzy PX ve variantě „net total return“, tedy i se započtením vyplácených čistých dividend po jejich zdanění. Zatímco Fio fond domácího trhu vydělal investorům od založení 35 %, hodnota indexu PX-TRNet stoupla ve stejném období o 50 %. To je docela velký rozdíl. Oněch 15 % „ušlého výnosu“ ve srovnání s indexem jde na vrub nákladům na správu fondu.

Rizika spojená s investicí

Podle syntetického ukazatele rizik je fond zařazen do čtvrté rizikové kategorie ze sedmi, což označuje střední míru rizika. Osobně bych s ohledem na volatilitu akcií a koncentraci rizika očekával pátou až šestou rizikovou třídu.

Celkem je nyní v portfoliu 14 titulů, z toho akcie třech firem tvoří takřka polovinu portfolia. Na zhodnocení investice ve fondu má naprosto zásadní vliv vývoj hodnoty akcií ČEZ a vývoj bankovních titulů (Komerční banka, Erste Group Bank a Moneta Money Bank).

Vzhledem ke svému zaměření investuje Fio fond domácího trhu převážně v korunách. V cizích měnách investuje jen výjimečně a v takových případech zpravidla zajišťuje měnové riziko do korun.

Poplatky spojené s investicí

Do Fio fondu domácího trhu je možné investovat výhradně přes Fio banku. Fio banka při investici do tohoto fondu neúčtuje žádný vstupní poplatek. Pouze po dobu 12 měsíců od nákupu je při zpětném prodeji účtován 3 % výstupní poplatek. Po jednom roce držení investice je výstupní poplatek nulový.

REKLAMA

Za obhospodařování a administraci fondu může být dle statutu účtován poplatek ve výši až 2,5 % ročně z průměrné roční hodnoty fondového kapitálu. Aktuálně si Fio investiční společnost účtuje za obhospodařování fondu 1,7 % p. a. a za administraci 0,5 % p. a., dohromady tedy 2,2 % p. a. Celkové roční náklady na správu za uplynulé účetní období jsou vyčísleny na 2,32 % z průměrné hodnoty fondového kapitálu.

Závěrečné hodnocení

Fio fond domácího trhu je jediný fond v ČR orientovaný úzce výhradně na český akciový trh. To je samo o sobě velmi diskutabilní, zda má vůbec smysl investovat pouze takto lokálně. Proto i Fio banka nabízí tento produkt spíše jako doplněk k jejich sesterskému Fio globálnímu akciovému fondu, který tvoří převážně akcie velkých globálně působících firem z USA a Evropy.

Smyslem Fio fondu domácího trhu je nabídnout zejména drobným českým investorům jednoduché řešení, jak investovat do českých akcií. Mezi nejoblíbenější investice českých investorů se stále řadí tradiční české dividendové akcie ČEZ, Komerční banka a Philip Morris ČR. Mnozí dnes sází také na zbrojařský průmysl a akcie firmy Colt CZ Group (dříve Česká Zbrojovka). Na popularitě získávají i menší emise z trhu Start.

Většina investorů, kteří chtějí investovat do českých akcií, si to samozřejmě řeší po vlastní ose, nákupem jednotlivých akcií přímo na burze. Nicméně to přeci jen vyžaduje nějaký smysluplnější kapitál řádově aspoň ve statisících korun. Prostřednictví Fio fondu domácího trhu je možné investovat do stejných akcií i s drobnými částkami, a přitom má investor rovnou rozložené portfolio v zásadě do všech českých akcií obchodovaných na pražské burze. Jeho hlavní přidaná hodnota je zejména pro pravidelné investice, které fond umožňuje už od 300 korun měsíčně.

Zároveň je potřeba objektivně říct, že tohle jednoduché řešení není úplně levné. Fio sice neúčtuje u fondů žádné vstupní poplatky, zato Fio fondy patří k nejdražším, pokud jde o roční náklady na správu. Brát si každý rok 2,2 % z objemu kapitálu pod správou za takovou poměrně triviální správu (žádný složitý stock picking) mně osobně přijde neadekvátní. Tyhle náklady samozřejmě užírají poměrně hodně z výnosů a investor za to nedostává žádnou významnou přidanou hodnotu, kromě toho, že investovat přes fond je jednodušší a jde to i s malými částkami.

Když si to člověk spočítá, tak zhruba 30 % z výnosů akcií tady padne na náklady na správu fondu. Investorům ve fondu zůstává zhruba 70 % z výnosů. Není tedy divu, že s větším kapitálem si to investoři raději řeší po vlastní ose. I to má své náklady a stojí to taky nějakou práci navíc. Ale ono prostě nechávat správci 30 % z výnosů je opravdu hodně. Proto považuji Fio fondy za smysluplné řešení jen pro drobné investory a pravidelné investice. A tady bych určitě dal přednost globálnímu fondu před domácím trhem.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Dušan

    18 června, 2023

    Zdravím a moc děkuji za analýzu.

    Odpovědět