Neděle 18. února. Svátek má Gizela.

Poplatky penzijních fondů: Nejčastěji 800 Kč

Penzijní fondy mohou od srpna účtovat klientům poplatek za odchod. Může činit až 800 Kč. Naprostá většina penzijních fondů poplatek zavedla – a kupodivu v maximální výši. Jsou ale i výjimky. Kdo poplatek účtuje a kdo nikoli? A kde jsou strhnuty i jiné poplatky?

Od 1. srpna letošního roku mohou penzijní fondy účtovat „výstupný poplatek“ při odchodu klienta. A jak fondy s předstihem avizovaly, poplatek zavedly. Poplatek může být účtován klientům, kteří buď přecházejí k jinému fondu, nebo žádají o odbytné v době kratší než pět let od příchodu k penzijnímu fondu. Klienti, kteří jsou u fondu déle než pět let, se poplatku obávat nemusí a odejít mohou zcela zdarma.

Nejvyšší povolená hranice poplatku je stanovena zákonem na 800 Kč. A naprostá většina penzijních fondů tuto mez plně využívá. Některé penzijní fondy poplatkově zvýhodňují výplatu odbytného, kterou mají buď zdarma, nebo s výraznou slevou.

Tabulka 1: Přehled poplatků penzijních fondů

Penzijní fond

Poplatek za přestup

Poplatek za odbytné

AEGON PF

800 Kč

800 Kč

Allianz PF

800 Kč

800 Kč

AXA PF

800 Kč

0 Kč

ČSOB PF Stabilita

800 Kč

800 Kč

ČSOB PF Progres

800 Kč

800 Kč

Generali PF

800 Kč

800 Kč

ING PF

800 Kč

800 Kč

PF České pojišťovny

800 Kč

800 Kč

PF České spořitelny

800 Kč

200 Kč

PF Komerční banky

800 Kč

200 až 800 Kč

Zdroj: Internetové stránky a sazebníky poplatků penzijních fondů

K samotné tvorbě sazebníků penzijní fondy přistoupili různě. Většina fondů uvádí pouze dvě položky v sazebníku (obdobně jako v Tabulce 1), některé poplatek oznamují v rámci textu (např.: „Na základě novely zákona č. 42/1994 Sb., § 24, odst. 4, o penzijním připojištění, Generali penzijní fond, a.s. (dále jen „GPF“) podmiňuje poskytnutí odbytného nebo převedení prostředků do jiného penzijního fondu úhradou poplatku ve výši 800 Kč, jak uvádí fond na formuláři dodatku ke smlouvě), a některé dokonce sestavily mnohapoložkový sazebník, kde je většina poplatků nulových (PF ČP s 15 položkami, Allianz PF dokonce se 41 položkou).

PF ČS je jediný penzijní fond, který má v sazebníku i jiné poplatky než za odchod klienta s nenulovou výší – účtuje si poplatek za výplatu dávek jiným způsobem než převodem na účet.

Tabulka 2: Poplatky PF ČS

Způsob výplaty dávky

Výše dávky

Výše poplatku

Poštovní poukázkou

do 5 tis. Kč

24 Kč

od 5 do 50 tis. Kč

34 Kč

za každých dalších 10 tis. Kč

6 Kč

V hotovosti u ČS

15 Kč

Šekem do zahraničí

0,9 %, min. 250 Kč, max. 1500 Kč

Bezhotovostně do zahraničí

0,9 %, min. 250 Kč, max. 1500 Kč

Zdroj: Sazebník poplatků PF ČS

Třístránkový sazebník Penzijního fondu České spořitelny obsahuje i poplatky hrazené klientem v případě, že se vrací chybně zaslané příspěvky jiným způsobem než bankovním převodem. Kuriozitou jsou dvě strany poplatků, které ale nehradí klient, nýbrž penzijní fond.*

* Vyjádření PF ČS – doplněno ve 14:00: "Tyto poplatky jsou hrazeny instituci, která výplatu prostředků zprostředkuje  – tj. bance nebo České poště, nikoliv PFČS. Tyto poplatky jsou účtovány na základě sazebníků jiných finančních institucí a proto se vztahují na výplatu dávek u všech penzijních fondů. PFČS splňuje svou zákonnou povinnost a uvádí v sazebníku veškeré poplatky, které mohou být klientovi účtovány."

Penzijní fond Komerční banky stanovil poplatek za výplatu odbytného ve výši 200 Kč až 800 Kč podle toho, jak dlouho v penzijním fondu jsou. Pro klienty měnící penzijní fond je poplatek také stanoven v maximální výši.

Tabulka 3: Poplatek za přestup klienta z PF KB

Doba trvání smlouvy

Výše poplatku

do 2 let

800 Kč

2 až 3 roky

600 Kč

3 až 4 roky

400 Kč

4 až 5 let

200 Kč

Zdroj: Internetové stránky PF KB

Informace na stránkách Penzijního fondu Komerční banky jsou ale poněkud zavádějící. Poplatek se klient dozví z dokumentu „Informační povinnost“, přičemž na stránce „Výhody PF-KB“ v bodě 9. Poplatky stojí: Všechny služby PF KB od sjednání smlouvy, servisu, poradenství až po výplatu dávky jsou zdarma.“ Ovšem obecně dohledat poplatky na stránkách penzijních fondů nepatří mezi nejsnazší úkoly.

Obcházení?

Klient může obejít více penzijních fondů a podle jejich nabídky se rozhodnout, který zvolí. Pokud už penzijní fond má a chce ho změnit, může buď počkat, až uplyne pětiletá lhůta účtování poplatku (při současných výnosech a rozdílech mezi penzijními fondy se změna za 800 Kč pravděpodobně nevyplatí).

Spoříte si na penzi?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “Poplatky penzijních fondů: Nejčastěji 800 Kč”

  1. Nox napsal:

    Jen si dovolim podotknout svoji zkusenost s vyplatou penzijka u ceske pojistovny – poplatek jim musite poslat predem na ucet a oni Vam teprve pote poslou penize. Jediny smysl tohoto postupu vidim v tom, ze clovek u banky zaplati vetsinou navic poplatek za prichozi a odchozi platbu, na dotaz proc trvaji na tomto nelogickem postupu nejsou schopni zaslat smyslupnou odpoved.

    • Milans napsal:

      Stejně postupuje PF Progres při převodu k jinému fondu … a nejspíš jich bude víc …

      • Nox napsal:

        Pri prechodu to chapu, na ty penize je vazana statni podpora. Ale pri odbytnem?

        • Milans napsal:

          Pro fond je to ztráta i při předčasném odbytném a při pohledu na náklady příštích odbdobí se není čemu divit …

          • Nox napsal:

            A kdyz je ten poplatek zaplacen predem, tak to ztrata neni? nejak nechapu smysl tohoto postupu.

            • Milans napsal:

              při zaplacení poplatku předem je výrazně menší administrativní zátěž která nastane v případě vymáhání neuhrazeného poplatku …a ruku na srdce …

              • Milans napsal:

                Proč já vlastně reaguju a řeším něco co nemůžu změnit 🙂 Jdu se věnovat něčemu užitečnějšímu 🙂

              • Radek napsal:

                Naopak, je vyšší administrativní zátěž – poplatky jdou na separátní účet, musí se zkontrolovat, že byly zaplaceny… kdežto při stržení částky z objemu účtu si fond peníze strhne sám a bez jakéhokoli rizika.

                Jen mám dojem, že fondy poplatky chtějí předem jen u převodů, u výplaty je strhnou rovnou. Ale nejsem si jistý… Důvod je skutečně pravděpodobně ve vazbě na státní podporu.

    • kornout napsal:

      Tuto skutečnost mám také ale nechapu jak je možné,když uzavřu smlouvu v roce 2008,kde nebyla zmínka o placení pokuty 800.-kč.Tak je vidět že v tomto státě je všechno možné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.