Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Fincentrum vystoupilo po čtyřech letech z AFIZ, nadále zůstane členem pouze v Evropské federaci poradců a zprostředkovatelů FECIF

Společnost Fincentrum ukončila po čtyřech letech své členství v AFIZ – Asociaci finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky. Rozhodnutí oznámil na dnešní valné hromadě Petr Stuchlík společně se svou rezignací na post předsedy představenstva AFIZ. Fincentrum zůstává i nadále členem Evropské federace poradců a zprostředkovatelů (FECIF), kde se již dnes úspěšně podílí na zlepšování fungování finančního trhu a na zvyšování ochrany spotřebitelů. (Tisková zpráva Fincentrum)

Důvody pro vystoupení z AFIZ uvedl Petr Stuchlík ve svém prohlášení na dnešní valné hromadě Asociace: 

Do rozvoje Asociace jsme investovali miliony korun a mnoho času poradců a manažerů Fincentra, Martina Nejedlého či času mého. Tradičně jsme poskytovali – vždy zásadně na rozdíl od ostatních členských společností zdarma – prostory a další zdroje k podpoře činnosti AFIZ. Jako jediná společnost v ČR či na Slovensku jsme udržovali mezinárodní vztahy v rámci Evropské federace FECIF a podporovali jsme úspěšnou kandidaturu Marty Gellové na pozici generálního sekretáře této federace.

Prvotním cílem Asociace je „rozvoj služeb na finančním trhu a zvyšování ochrany spotřebitelů“. Jak se ukázalo na případu společnosti OVB a jejího poradce Lukáše Štorka, je v této věci AFIZ bezmocný. Pan Štork je dodnes nejlepším a oslavovaným zprostředkovatelem OVB a s plnou podporou vedení OVB kazí jméno poctivým finančním poradcům této společnosti, jakož i celého trhu. Co zmohl AFIZ? Nic, reálně vůbec nic. Bohužel.

V posledním roce se navíc stále více korporátních členů AFIZ domnívá, že mlčet o podobných problémech v odvětví je tou správnou cestou. Do očí bijícím vyvrcholením této snahy je takzvaná Mediální charta, která je nejen snahou o systematické potlačení kritiků nešvarů českého finančního poradenství. Nejde jen o jakousi kodifikaci „co se doma uvaří, to se doma sní“, ale – dle mého laického právního názoru – jednání na hraně antimonopolní legislativy, s nímž se informačně transparentní Fincentrum nemůže ztotožnit.

Dlouhodobě se mi také nepodařilo prosadit názor, že AFIZ by měl být nákladově efektivnější a především založen na financování ze strany korporátních členů. Filosofií Fincentra není přenos nákladů na členství na své spolupracovníky ve městech a vesnicích ČR. S tímto názorem jsem nakonec zůstal osamocen a co víc: byl vystaven soustavnému nátlaku na inkaso členských příspěvků od spolupracovníků Fincentra v terénu.

Velmi si vážím práce sekretariátu AFIZ, zejména Marty Gellové, Petry Červinkové a Petra Šafránka. Nemají v České republice konkurenci. Přes můj osobní obdiv a dlouhodobou podporu jsem však atmosférou v Asociaci donucen po dohodě s vrcholným vedením Fincentra k následujícím krokům:

 1. S okamžitou platností rezignuji na pozici předsedy představenstva AFIZ a vzdávám se i své kandidatury na člena představenstva AFIZ v dalším období.
 2. Fincentrum k 9. 12. 2010 vystupuje z AFIZ.

Protože Fincentrum i já osobně máme zájem podílet se aktivně na rozvoji služeb na finančním trhu a zvyšovat ochranu spotřebitele – nejen planými slovy, ale i činy – zůstáváme nadále korporátním členem evropské federace FECIF. Přímo tak můžeme přispívat k dosahování uvedených cílů na celoevropské úrovni, aniž bychom byli vtahování do nedůstojných lokálních rozmíšek.

Petr Stuchlík
předseda představenstva a generální ředitel, Fincentrum a.s.

7 komentářů: “Fincentrum vystoupilo po čtyřech letech z AFIZ, nadále zůstane členem pouze v Evropské federaci poradců a zprostředkovatelů FECIF”

 1. Martin Nejedlý napsal:

  Jsme exOVB? nebo exAWD? ale asi nejvíc exZFP a expojišťováci. ale u nás ve Fincentru je to vlastně jedno, hlavně, ať ovečky něco prodávají.

 2. Anonym napsal:

  faktu, že slušní lidé a jejich organizace odcházejí, když AFIZ ovládají zjevní zločinci, trestně stíhaní, ze ZFP. Podvodníci, zloději, pasáci, prostituti, kuplíři… prostě „hajzlové“. Kriminální sebranka, úplatkáři a …negramotní tupci. Viz zákon 43/2004 Z.z. Miliardové dluhy Slovensku. A po nich i nebozí mrtví a jejich strádající rodiny.

  http://www.policiste.com
  http://www.facebook.com/podvedeniZFP

 3. karel napsal:

  Nedá mi to a optám se v rámci proklamované informační transparentnosti na výsledek auditu (viz. http://www.investujeme.cz/kratke-zpravy/gardavsky-provede-audit-etiky-a-kvality-fincentra/) veřejně slíbený na léto 2009.

  • Petr Stuchlík napsal:

   Opakovaný dotaz obvykle od přátel z OVB nebo exOVB Partners tedy zodpovím, byť z toho právní oddělení Fincentra není šťastné:

   Audit jsme si objednali a zaplatili za něj. V termínu jsme nic nedostali, a to ani po opakovaných urgencích. 2. března jsme pana Gardavského žalovali o náhradu vzniklé škody.

   Nemůžeme výsledek auditu publikovat, protože jej nemáme.

   Věc je v řízení u Krajského soudu u Ústí nad Labem, proto ode mne neočekávejte žádné další vyjádření.

   Děkuji za pochopení.

   Petr Stuchlík
   Fincentrum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.