CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

08. 12. 2010

7 komentářů

Fincentrum vystoupilo po čtyřech letech z AFIZ, nadále zůstane členem pouze v Evropské federaci poradců a zprostředkovatelů FECIF

 


 

Důvody pro vystoupení z AFIZ uvedl Petr Stuchlík ve svém prohlášení na dnešní valné hromadě Asociace: 

Do rozvoje Asociace jsme investovali miliony korun a mnoho času poradců a manažerů Fincentra, Martina Nejedlého či času mého. Tradičně jsme poskytovali – vždy zásadně na rozdíl od ostatních členských společností zdarma – prostory a další zdroje k podpoře činnosti AFIZ. Jako jediná společnost v ČR či na Slovensku jsme udržovali mezinárodní vztahy v rámci Evropské federace FECIF a podporovali jsme úspěšnou kandidaturu Marty Gellové na pozici generálního sekretáře této federace.

Prvotním cílem Asociace je „rozvoj služeb na finančním trhu a zvyšování ochrany spotřebitelů“. Jak se ukázalo na případu společnosti OVB a jejího poradce Lukáše Štorka, je v této věci AFIZ bezmocný. Pan Štork je dodnes nejlepším a oslavovaným zprostředkovatelem OVB a s plnou podporou vedení OVB kazí jméno poctivým finančním poradcům této společnosti, jakož i celého trhu. Co zmohl AFIZ? Nic, reálně vůbec nic. Bohužel.

V posledním roce se navíc stále více korporátních členů AFIZ domnívá, že mlčet o podobných problémech v odvětví je tou správnou cestou. Do očí bijícím vyvrcholením této snahy je takzvaná Mediální charta, která je nejen snahou o systematické potlačení kritiků nešvarů českého finančního poradenství. Nejde jen o jakousi kodifikaci „co se doma uvaří, to se doma sní“, ale – dle mého laického právního názoru – jednání na hraně antimonopolní legislativy, s nímž se informačně transparentní Fincentrum nemůže ztotožnit.

Dlouhodobě se mi také nepodařilo prosadit názor, že AFIZ by měl být nákladově efektivnější a především založen na financování ze strany korporátních členů. Filosofií Fincentra není přenos nákladů na členství na své spolupracovníky ve městech a vesnicích ČR. S tímto názorem jsem nakonec zůstal osamocen a co víc: byl vystaven soustavnému nátlaku na inkaso členských příspěvků od spolupracovníků Fincentra v terénu.

REKLAMA

Velmi si vážím práce sekretariátu AFIZ, zejména Marty Gellové, Petry Červinkové a Petra Šafránka. Nemají v České republice konkurenci. Přes můj osobní obdiv a dlouhodobou podporu jsem však atmosférou v Asociaci donucen po dohodě s vrcholným vedením Fincentra k následujícím krokům:

 1. S okamžitou platností rezignuji na pozici předsedy představenstva AFIZ a vzdávám se i své kandidatury na člena představenstva AFIZ v dalším období.
 2. Fincentrum k 9. 12. 2010 vystupuje z AFIZ.

Protože Fincentrum i já osobně máme zájem podílet se aktivně na rozvoji služeb na finančním trhu a zvyšovat ochranu spotřebitele – nejen planými slovy, ale i činy – zůstáváme nadále korporátním členem evropské federace FECIF. Přímo tak můžeme přispívat k dosahování uvedených cílů na celoevropské úrovni, aniž bychom byli vtahování do nedůstojných lokálních rozmíšek.

Petr Stuchlík
předseda představenstva a generální ředitel, Fincentrum a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Karel Šulc - Fincentrum

Karel Šulc: Ve strategiích ETF Constellation nabídneme aktivně řízené jednorázové i pravidelné investice

Divize Fincentrum bude rozvíjet investiční poradenství. V rámci této změny nabídne nejprve jednorázové, ale následně i pravidelné investice prostřednictvím strategií ETF Constellation, využívajících investiční signály BlackRock. Co změna přinese pro klienty i pro jejich poradce? Odpovídá Karel Šulc, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Text: Petr Zámečník

17. 09. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • karel

  8 prosince, 2010

  Nedá mi to a optám se v rámci proklamované informační transparentnosti na výsledek auditu (viz. http://www.investujeme.cz/kratke-zpravy/gardavsky-provede-audit-etiky-a-kvality-fincentra/) veřejně slíbený na léto 2009.

  Odpovědět

 • Petr Stuchlík

  8 prosince, 2010

  Opakovaný dotaz obvykle od přátel z OVB nebo exOVB Partners tedy zodpovím, byť z toho právní oddělení Fincentra není šťastné:

  Audit jsme si objednali a zaplatili za něj. V termínu jsme nic nedostali, a to ani po opakovaných urgencích. 2. března jsme pana Gardavského žalovali o náhradu vzniklé škody.

  Nemůžeme výsledek auditu publikovat, protože jej nemáme.

  Věc je v řízení u Krajského soudu u Ústí nad Labem, proto ode mne neočekávejte žádné další vyjádření.

  Děkuji za pochopení.

  Petr Stuchlík
  Fincentrum

  Odpovědět

 • karel

  8 prosince, 2010

  Děkuji. To je otevřené. Další vyjádření není třeba.

  Odpovědět

 • Xman

  9 prosince, 2010

  …panu „Euro“ Prouzovi to také leží v žaludku…

  http://www.finmag.cz/clanek/23801/do-vlastnich-rad/

  Odpovědět

 • Anonym

  8 prosince, 2010

  faktu, že slušní lidé a jejich organizace odcházejí, když AFIZ ovládají zjevní zločinci, trestně stíhaní, ze ZFP. Podvodníci, zloději, pasáci, prostituti, kuplíři… prostě „hajzlové“. Kriminální sebranka, úplatkáři a …negramotní tupci. Viz zákon 43/2004 Z.z. Miliardové dluhy Slovensku. A po nich i nebozí mrtví a jejich strádající rodiny.

  http://www.policiste.com
  http://www.facebook.com/podvedeniZFP

  Odpovědět

 • Martin Nejedlý

  9 prosince, 2010

  Jsme exOVB? nebo exAWD? ale asi nejvíc exZFP a expojišťováci. ale u nás ve Fincentru je to vlastně jedno, hlavně, ať ovečky něco prodávají.

  Odpovědět

 • Petr Borkovec

  9 prosince, 2010

  Uz nic psat nebudu, jdu spat.

  Odpovědět