Čtvrtek 16. července. Svátek má Luboš.

Vincent J. Derudder: Role asociace je nepostradatelná

„Jsem velmi potěšen, že náš člen AFIZ řešil tuto situaci tím správným způsobem,“ říká Vincent J. Derudder, generální sekretář FECIF, na dotaz ke „kauze Štork“ a k odchodu OVB z AFIZu. Nad multilevely se stahují mračna. Jaká je jejich budoucnost?

FECIF (Fédération Européenne des Conseils et Intermédiaires Financiers) je evropskou asociací finančních poradců, která sdružuje národní asociace. Jejím členem z České republiky je AFIZ.

Jaký je hlavní úkol FECIF? Jaké jsou její cíle?

Naším hlavním úkolem je bránit roli evropských zprostředkovatelů, agentů, makléřů a poradců bez ohledu na to, zda nabízí pojištění, investice, úvěry atd. Dalším úkolem je profesně lobovat v Evropské komisi a Evropském parlamentu a monitorovat implementace legislativy Evropské unie uvnitř 27 členských států.

Je cílem harmonizovat finanční poradenství v Evropě? Jak?

V podstatě ne a i to je nepochybně důvodem pro aktuální finanční krizi. Většina evropských členských států udržuje nacionalistický postoj a národní regulátoři nedělají všechno ve prospěch harmonizované legislativy EU.

Jaký je váš názor na systém multilevlu ve finančním poradenství? V některých zemích je takovéto finanční poradenství zakázané. Proč a co konkrétně je zakázáno?

V některých zemích je tento obchodní model považovaný s ohledem na ochranu spotřebitele za nespravedlivou praxi. Problém je v tom, že provize se v tomto modelu rozděluje mezi až 10 různých úrovní managementu, což vyvolává tlak na neúměrnou výši provize.

Nejvíce je to patrné u běžně placeného životního pojištění, kde provize v některých státech dosáhla i 250 % ročního pojistného. Proto se velmi brzy bude i legislativa EU zabývat tímto způsobem marketingu.

Jaký je váš názor na
etiku finančního poradenství
?

Valná většina finančních zprostředkovatelů dělá svoji práci pořádně. V naší branži existuje přesvědčení, že vztah s klientem, spotřebitelem je to opravdové aktivum, které v jakémkoli  obdobném podnikání může být. Proto také klienti zprostředkovatelů mají daleko lepší servis než klienti bank. 

Je v Evropě možné prosazovat finanční poradenství placené klientem?

Ne, je to jen sen. Dokonce i v UK – nejvíce sofistikovaném trhu v Evropě, to nefunguje. Evropský spotřebitel není připraven platit jen za radu.

FECIF na svém zasedání diskutoval i tzv. „kauzu Štork“ a odchod OVB z AFIZ. Jaký je na to váš názor?

Jsem velmi potěšen, že náš člen AFIZ řešil tuto situaci tím správným způsobem. Musíme zajistit vážnost a dobré jméno naší branže a chránit ji před špatným jednáním byť i malého počtu zprostředkovatelů.

Může být kvalita a etika poskytování finančních služeb propagována jednou společností bez příslušné asociace?

Role asociace je nepostradatelná. Především je nezbytné zabezpečit demokratickou reprezentaci naší industrie a potřebný rozvoj naší profese. Nezávislost asociace pak lépe reprezentuje segment trhu při pravidelných schůzkách a vyjednáváních, což jednotlivá společnost nikdy nebude moci.

Děkuji za rozhovor. 

Lze prosadit etiku ve finančním poradenství?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Vincent J. Derudder: Role asociace je nepostradatelná”

  1. Nerozum napsal:

    Chápu to dobře,že prasárny OVB už vadí i jiným asociacím,ale stejně se nic nezmění a štork bude bouchat dál?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.