CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Zbyněk Drobiš

25. 04. 2018

0 komentářů

Povinné ručení: Snížení odškodnění pro nevyhovující autosedačku

 

Jaké snížení odškodnění za újmu na zdraví dítěti lze předpokládat při použití neodpovídající autosedačky pro dítě? Poměrně složitý soudní spor na stejnou právní otázku řešil v nedávné době Nejvyšší soud. 

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vymezuje pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla (tzv. povinné ručení). Tento zákon mimo jiné stanovuje právo poškozeného uplatnit náhradu škody přímo u příslušného pojistitele namísto uplatňování odškodnění u pojištěného.

Poškozený je obecně spoluodpovědný za škodu, pokud škodu také zavinil. Určení spravedlivé výše spoluodpovědnosti s navazujícím krácením odškodnění není však snadné.

Tip: Pozor na výluku z pojištění u povinného ručení

Vážná dopravní nehoda

Případ, který v konečném stádiu řešil Nejvyšší soud, vycházel z dopravní nehody, při které utrpělo dítě velmi vážnou újmu na zdraví. Z dokazování před soudem prvního stupně vyplynulo, že dítě bylo usazeno do autosedačky, která nevyhovovala tělesným rozměrům dítěte. Pokud by dítě využilo odpovídající autosedačku, nenastalo by tak vážné poranění.

REKLAMA

Dítě se následně domáhalo prostřednictvím svých zákonných zástupců odškodnění z tzv. povinného ručení vozidla. Soud prvního stupně a také odvolací soud, který projednával případ odškodnění dítěte, stanovil, že převažující příčinou vzniku újmy na zdraví dítěte byla samotná dopravní nehoda.

Pro porušení povinnosti řidiče přepravovat dítě v odpovídající autosedačce byla vymezena spoluodpovědnost zákonných zástupců dítěte na výši 10 %. Pro tuto výši tak bylo kráceno odškodnění pro dítě.

Tip: Právo na odškodnění snížení tržní hodnoty vozidla po dopravní nehodě

Dovolání pojišťovny

Pojišťovna však podala dovolání k Nevyššímu soudu, kdy považovala za přiměřený podíl na způsobené újmě spoluodpovědnost ve výši 30 %. Nejvyšší soud považoval stanovení spoluodpovědnosti ve výši 10 % za nepřiměřeně nízké s ohledem na odborné závěry z dokazování, že užitím odpovídající autosedačky by nedošlo k trvalým zdravotním následkům dítěte.

REKLAMA

Nejvyšší soud tak stanovil míru spoluzavinění pro nevhodně užitou autosedačku na výši 20 %. Při rozhodování vycházel Nejvyšší soud ze skutečnosti, že poškozené dítě nemohlo svou vůlí ovlivnit zajištění do neodpovídající autosedačky a autosedačka měla „pouze“ nevhodný zadržovací systém (nejednalo se tedy o absenci jakéhokoliv zadržovacího systému autosedačky).

Tip: Dopravní nehoda s nezjištěným vozidlem. Lze žádat odškodnění?

V případě sporu vyhledejte právní pomoc

Každý případ náhrady škody a sporu s pojišťovnou je individuální a záleží na okolnostech konkrétního případu. V případě řešení obdobného případu vyhledejte právní pomoc advokáta před zahájením sporu ke kvalifikovanému posouzení veškerých okolností a rizik vedení sporu.

Uvedené a citované rozhodnutí (Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 25 Cdo 4463/2017) naleznete v kompletním znění na webových stránkách Nejvyššího soudu www.nsoud.cz.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

povinné ručení

Povinné ručení, aneb na co si dát pozor

Povinné ručení je druh pojištění, kde nepojišťujeme krytí vlastní škody. Je to zákonem dané, povinné pojištění. Tímto pojištěním kryjeme vlastní odpovědnost za napáchané škody na majetku a zdraví jiných osob, způsobené naší jízdou.

Text: redakce

17. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.