CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Petr Zámečník

13. 08. 2018

1 komentář

Zákon o distribuci pojištění: Přechodná období

 

Nový zákon o distribuci pojištění nabyde účinnosti pravděpodobně již 1. prosince 2018. Klade mimo jiné řadu nároků na vzdělání a certifikace zprostředkovatelů. Kolik času budou mít na splnění podmínek?

Loading 

Pojišťovacím zprostředkovatelem či jeho vázaným zástupcem se podle zákona o zprostředkování pojištění nebude moci stát každý. V současné době je sice potřeba složit jistou zkoušku, její náročnost ale není příliš vysoká. Zároveň není ze zákona potřeba mít středoškolské vzdělání zakončené maturitou. To se ale změní.

Splnit podmínky nového zákona bude náročné. Kupříkladu doplnit si maturitu nelze ze dne na den. Stejně tak složení zkoušky a certifikace bude vyžadovat čas. Akreditované osoby, které je budou provádět, mohou zažádat o akreditaci až po účinnosti zákona, a také zkouškové otázky bude třeba připravit a otestovat. Kolik času na splnění nových podmínek budou finanční poradci mít?

Jste podřízený pojišťovací zprostředkovatel? Můžete pokračovat, ale…

Osoby oprávněné zprostředkovávat pojištění budou moci po nabytí účinnosti nového zákona působit dál. S novou registrací si ovšem budou muset pospíšit. Základní přechodné období trvá pouze 4 měsíce od nabytí účinnosti zákona o zprostředkování pojištění.

Pokud by pojišťovací zprostředkovatel do 4 měsíců nezískal oprávnění podle nového zákona, oprávnění k činnosti mu zanikne.

REKLAMA

Vázaní zástupci a doplňkoví pojišťovací zprostředkovatelé oznámení zastoupeným pojišťovacím zprostředkovatelem či pojišťovnou ve lhůtě 4 měsíců od účinnosti zákona budou moci činnost provozovat, dokud Česká národní banka (ČNB) o jejich registraci nerozhodne.

Pojišťovací agenti a makléři budou mít práci jednodušší. Dva měsíce po nabytí účinnosti nového zákona je ČNB automaticky zapíše jako samostatné zprostředkovatele. Pokud by dále již agent či makléř zprostředkovávat pojištění nechtěl, musí tuto skutečnost oznámit ČNB do jednoho měsíce po účinnosti zákona.

Odborná zkouška: 2 roky prázdnin

Pro složení odborné zkoušky legislativci připravili dvouleté přechodné období. Důvodem není jen čas daný na přípravu zprostředkovatele k certifikaci, ale také na přípravu samotné certifikace. Noví zprostředkovatelé po dobu přechodného období budou moci odbornou způsobilost prokázat i čestným prohlášením.

Otázky k certifikační zkoušce již nevytváří ČNB samostatně, jako tomu bylo u zkoušek odborné způsobilosti podle zákona o úvěru pro spotřebitele, ale musí vybrat jejich dodavatele, ten je musí připravit a ČNB opřipomínkovat, celé je třeba doladit, zveřejnit a předat akreditovaným společnostem k provádění certifikací.

REKLAMA

Samozřejmostí je v mezičase udělit příslušné akreditace. To je sice proces, který je již na několika oborových zkouškách ověřen, nicméně i tak zabere nějaký čas.

Zprostředkováváte pojištění déle než 3 roky? Maturitu nepotřebujete

Součástí požadavků nového zákona je pro zprostředkovatele pojištění dosažení alespoň středoškolského vzdělání ukončeného maturitní zkouškou. V současném zákoně stačí středoškolské vzdělání, což otevřelo cestu ke zprostředkování pojištění i lidem s výučním listem bez maturity.

Nový zákon uděluje výjimku z povinnosti mít maturitu pro lidi, kteří před nabytím účinnosti zákona zprostředkovávali pojištění alespoň 3 roky. Všichni ostatní si „zkoušku dospělosti“ budou muset doplnit.

Zprostředkovatelé budou mít na doplnění maturity k dispozici 42 měsíců, tedy 3,5 roku. Vzhledem k tomu, že výuka na středních školách začíná vesměs v září, přijdou pravděpodobně o 9 měsíců ještě před začátkem školy. Jen doplnění maturitního vzdělání po ukončeném učňovském trvá minimálně 2 roky – to v případě přechozího tříletého učebního oboru a denního studia. Při dálkovém studiu je potřeba absolvovat tříleté vzdělávání… Času je tedy opravdu málo.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

„It´s economy, stupid!“ platí i ve školství

Vynakládat veřejné peníze bez účinné veřejné kontroly je nejlepší cesta, jak ty veřejné peníze utratit bez jakéhokoliv veřejného prospěchu. Když sleduji poslední diskuse o maturitách, jako ekonom se děsím. Jsme přesně na této cestě.

Text: Luboš Smrčka

16. 07. 2020

Peníze - brýle - slepota - finanční plán

Finanční plán jako prodejní nástroj?

Finanční plán je základním nástrojem naprosté většiny finančních poradců. Je ale v dnešní turbulentní době ještě něčím jiným než marketingovým nástrojem sloužícím k prodeji finančních produktů?

Text: Petr Zámečník

30. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jaroslava Pokorná

    21 září, 2018

    Mohu zprostredkovavat PF kdyz mam stredoskolske vzdelani ale neukoncene maturitou?Mam praxi v pojistovnici jiz pres 20let a PF jsem sjednavala.
    Mohu si tedy udelat certifikaci u CNB?

    Odpovědět