Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Perspektivní povolání? V USA finanční poradce

Finanční poradenství se v českém prostředí netěší prestiži, jakou si zaslouží. Jinak je tomu v USA. Povolání finančního poradce je v žebříčku nejlepších profesí na 32. příčce. A kolik si finanční poradce v Americe vydělá?

Finanční poradenství je ve Spojených státech prestižním a perspektivním oborem. Vyplývá to z žebříčku nejlepších profesí U.S. News, kde zaujímá 32. pozici. Jedná se o profesi perspektivnější než např. mnohem lépe placený finanční či marketingový manažer. V podžebříčku „Best Business Jobs“ jsou finanční poradci na druhé příčce za analytikem výzkumu trhu.

Žebříček je sestavený na základě sedmi kritérií, kde výdělek představuje pouze 30 % hodnocení. Významná je především dlouhodobý výhled prosperity daného oboru, který je vytvářen jak aktuální mírou nezaměstnanosti, tak výhledem rozšiřování pracovních příležitostí v následujících letech.

Kritéria hodnocení žebříčku „Best Jobs“

 • 10letý nárůst počtu zaměstnanců v absolutním vyjádření (váha kritéria 10 %)
 • 10letý nárůst počtu zaměstnanců v procentuálním vyjádření (váha kritéria 10 %)
 • Mzdový medián (váha kritéria 30 %)
 • Pracovní perspektiva (váha kritéria 20 %)
 • Míra zaměstnaností (váha kritéria 20 %)
 • Pracovní stres (váha kritéria 5 %)
 • Vyváženost pracovního a soukromého života (váha kritéria 5 %)

 

 

Finančnímu poradenství v žebříčku výrazně pomáhá dlouhodobá perspektiva. V následujících deseti letech má být jednou z nejrychleji rostoucích profesí ve Spojených státech. Očekává se růst počtu pracovních příležitostí v tomto oboru o 32 % v této dekádě, což v absolutních číslech znamená 66 400 nově vytvořených pracovních míst k současnému počtu 206 800. Zároveň míra nezaměstnanosti mezi finančními poradci činí jen 2,4 %.

V celkovém hodnocení získala profese finančního poradce skóre 6,7, přičemž nejlépe hodnocené povolání – zubař – dosáhlo na 8,4.

Kolik si finanční poradce vydělá

Příjem finančních poradců ve Spojených státech je nadprůměrný. Medián příjmu v roce 2011, který byl užíván při hodnocení v letošním žebříčku nejlepších profesí, dosahoval 66 580 USD ročně, tedy přibližně 107 920 Kč měsíčně.

Deset procent nejméně vydělávajících finančních poradců si přišlo v průměru na 32 810 USD ročně, tedy přibližně 53 182 Kč měsíčně. Nejlépe placení finanční poradci naopak vydělávali v průměru 187 199 USD/rok, tedy 303 434 Kč/měsíc.

Finanční poradce není pojišťovací agent

I v Česku se již zformoval rozdíl mezi finančním poradcem a pojišťovacím agentem. Při zrodu finančního zprostředkování v české kotlině i „nezávislé finanční poradenství“ znamenalo především prodej pojistek – a jediný rozdíl oproti pojišťovacím agentům spočíval v šíři zastupovaných pojišťoven.

Rozdíl ovšem není pouze v šíři dostupných finančních produktů a možnosti poradenství, kdy přidanou hodnotou pojišťovacího agenta může být precizní znalost produktů zastupované pojišťovny, ale i v dalších kritériích.

V žebříčku nejlepších profesí v USA se pojišťovací agent umístil na 44. příčce se skórem 6,4. Příjem pojišťovacích agentů je téměř o třetinu nižší – medián dosahuje 47 450 USD/rok (cca 76 912 Kč/měsíc). Vyšší je také míra nezaměstnanosti (5,5 %).

Perspektiva pojišťovacích agentů není nižší než finančních poradců jen ve Spojených státech. I v České republice dochází k přesunům „jednobarevných“ pojišťovacích zprostředkovatelských sítí pod šířeji zaměřené finančně poradenské společnosti.

Jste finanční poradkyní/finančním poradcem?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Perspektivní povolání? V USA finanční poradce”

 1. Tomáš napsal:

  No, až tak růžově bych to neviděl, v USA a Kanadě jsem nějakou dobu žil a lidé se tam stejně jako u nás dívají na pojišťováky a obecně finanční poradce přes prsty. Žádná sláva to není, to jen u nás je zákonem posvěcen legální klondajk na lidech prostřednictvím MLM společností. V USA a kanadě je MLM v pojišťovnictví ze zákona zakázán.

  • ty napsal:

   Psal to Zámečník, kterýho živí Fincentrum, tak musí vychvalovat tzv. poradce jako andělské bytosti.

   Nikde na světě nemůže být oblíbená osoba prodávající službu, zboží, které ostatní považují za úplně nejposlednější věc, co by si měli koupit.

   • Karel Dobeš napsal:

    Ano, chudáku, jdi zase na Úřad práce! Tam tě budou všichni považovat jen za chudáka = oblíbenou bytost.

 2. PORADCE napsal:

  nejak malo, v cechach neni problem na 100K mesicne dosahnout po roce v branzi a pak se tomu venovat jen par hodin denne, v amikove je vetsi konkurence, fakt nezavidim, navic 100K je tady jina vaha nez v emerice.

  • Yersinia Pestis napsal:

   To je vysoce relevantní.
   Když to tak vemu, tak bouchač v brokerpoolu střelí jedno ižp za 5k a má téměř těch 100k.
   Ono záleží na tom, jak těch 100k dosáhnete. Jestli třískáním investiček, nebo skutečným poradenstvím. Stejně tak je klíčové jestli děláte v MLM nebo skze pooly.
   Dále je důležité jestli jste sólo, nebo máte nějakou pyramidu…

   Navíc medián u nás asi těžko bude 100k. Průměrná zlanařená uklízečka bude ráda, když za ten měsíc dá 20k…

   • Pepa napsal:

    Kolego, kdybych chtěl být jízlivý, tak napíšu, že bouchač v FC má za 5k ižp polovinu toho, co bouchač v brokerpoolu. Bouchač z Partners ještě o něco méně. Ten má zase svoji vizi. Pravdou však je, že většinou poradci v brokerpoolech nepotřebují bouchat investička, protože se můžou uživit i slušně a nepotřebují bouchat ižp, aby se vůbec uživili. Nepotřebují si svoje investička obhajovat nízkonákladovostí, exkluzivotou a modrým oceánem.

    • Yersinia Pestis napsal:

     To ještě není tak úplně pravda. Záleží taky na tom, jakou má nešťastník pozici. Na té nejnižší se mu klidně může stát, že za takové macaté ižp za 5k dostane 13–14k :-D

     To jen ilustruje, jaké prasárny musí MLM „poradci“ měsíčně udělat, aby se vůbec uživili na úrovni dělníka ve fabrice, co to po 8h odpíská a víc ho nezajímá.

     Proto jsem napsal, jak moc je těch 100k relativní záležitostí. Stejně tak čas. Dobrý člověk v poolu, dokáže pravidelně dělat 100k klidně po pár měsících, aniž by práskal jakékoli investička.
     Uklízečka v MLM bude po roce „poradenství“ ráda, až ji přijde storno, že nepřijde na buben :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.