Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Certifikace €FA pro finanční poradce? Rozhodně ano

Pokud chcete být opravdu kvalitním finančním poradcem, nepřemýšlejte o tom, kolik tento kurz stojí, kolik vám zabere času a že je potřeba se učit, ale přemýšlejte o tom, co všechno NAVÍC díky tomuto vzdělávání přinesete klientům, kolik lidí se díky tomu stane spokojenější, kolika lidem pomůžete k zabezpečení rodiny a k finanční nezávislosti a kolika lidem výrazně zvýšíte finanční gramotnost.

certifikaci €FA jsem slyšel poprvé asi před 2 lety, když tento vzdělávací kurz a jeho význam KFP začalo prezentovat. V ten okamžik jsem si říkal, že to je hodně zajímavé, mohlo by to být i přínosné, ale vnitřně jsem se začal vymlouvat, že na to nemám čas, že to stojí hodně peněz a najednou mi to nedávalo smysl a svůj fokus jsem směřoval jinam.

Znovu jsem se o certifikaci €FA dozvěděl na podzim 2015, když jsem zrovna byl za vzděláním na Slovensku a musel jsem se docela rychle rozhodnout.  Výmluvy (slovensky krásně řečeno „výhovorky“) jsem rychle zlikvidoval, reálně jsem uvažoval a začal jsem certifikaci €FA považovat za hodně velkou výzvu. A také jsem se začal na studium a informace hodně těšit.

Po přečtení základních informací jsem byl přesvědčen, že to opravdu bude hodně zajímavé a přínosné. Již po prvním dni kurzu jsem věděl, že to budou velice dobře investované peníze a čas s hodně vysokým kurzem výnosu a perfektně diverzifikované… a skutečně jsou.

Po 16 letech úspěšné praxe se na kurzu dozvídám užitečné a poradensky velmi důležité informace. Řada těchto informací je pro mě propojovacím článkem pro mě již známých věcí, ale nikdy by mě nenapadla vzájemná součinnost a propojitelnost. Na kurzu se postupně dozvídám mnoho užitečných poradenských praktik. Informace probírané na kurzu obratem implementujeme do praxe s úžasným ohlasem ze strany klientů. Ani nemohu jednoznačně říci, které pasáže jsou pro mě nejpřínosnější.

Celé studium je úžasná informační nálož připravená k explozi. Nejvíce jsem byl asi fascinován finanční matematikou, pomocí které jsem si dokázal opravdu detailně spočítat šílené náklady na pojistných smlouvách, efektivitu  různých smluv a dovedl si prověřit čísla, která některé instituce prezentují a která jsou ve výsledku silně zavádějící.

Obrovskou přidanou hodnotou kurzu je úžasná profesionalita a vzdělanost lektorů, kteří jsou z praxe a veškeré informace rovnou také uvádějí na příkladech z praxe. Pokud se máme posunout dále, je potřeba se učit pouze od nejlepších, a proto jsem velice nadšený z lektorů, kteří se o naše vzdělání starají.

Největší požitek a užitek mám ze skvělého a velice vzdělaného lektora  a autora několika úžasných knih Petra Syrového a jeho skvělé schopnosti přednášet, vysvětlovat a zdůrazňovat vše zajímavé. Dále úžasný a vzdělaný lektor Dušan Šídlo, expert přes pojištění v ČR. A samozřejmě také další odborníci, kteří odvádějí vysoce profesionální práci a všichni se snaží podělit o maximum svých znalostí.

Díky kurzu €FA mi začalo mnoho věcí dávat perfektní význam a smysl. Mnohem více jsem si uvědomil, jak je důležité se neustále vzdělávat a pracovat na sobě. Potvrdil jsem si i své dlouholeté přesvědčení, že neustálé vzdělávání – ideálně rovnou u těch nejlepších – je absolutní nutností.

Čekal jsem, že toto studium bude po tolika letech praxe mnohem jednodušší a tzv. na pohodu. Je náročné skloubit vše dohromady – velkou vytíženost v práci, velice důležitý čas pro rodinu, na vlastní zájmy a aktivity a ještě na studium. I přes všechno vypětí se učím velice rád a s nadšením, protože každý čas strávený učením a získáváním cenných informací vidím jako další příležitosti a možnosti. Nejvíce si to vše uvědomuji při jednáních a diskuzích s klienty. Studiem tohoto kurzu získáte takový přehled, že opravdu víte, o čem, proč a jak mluvíte. Máte v ruce prostě jednoznačné argumenty.

Návratnost investice do kurzu je prakticky okamžitá, protože díky této škole dokážete dát klientům mnohem větší servis a přidanou hodnotu, což se začne vracet geometrickou řadou.

Dnes jsem přesvědčený o tom, že tento rozsah vzdělání by měl být nutností a povinností pro každého poradce. Kvalitní poradce musí mít kvalitní vzdělání. Dokud nebude na našem trhu povinnost kvalitního – v ideálním případě soustavného – vzdělávání pro poradce, bude zbytečně docházet k velkému a hrubému poškozování klientů a to nejenom úmyslně, což je bohužel častá praxe, ale i neúmyslně na základě silné finanční negramotnosti mnohých finančních poradců, kterým pouze někdo vysvětlil, jak mají vyplnit smlouvu. Smysl, význam, potřeba a efekt pro klienty zůstávají příliš často pro řadu poradců nepodstatné. 

Vzděláváte se stále?

Nahrávání ... Nahrávání ...

20 komentářů: “Certifikace €FA pro finanční poradce? Rozhodně ano”

 1. PS napsal:

  Dnes v podstatě na €Fě mají postavený tučný byznys dvě firmy. Školí poradce v oblastech, které, jak konstatuje pan já, jejich byznys nezajistí ani neochrání. Naopak to vede k nepřiměřené sebedůvěře a absolventi kurzu mají po půlroce pocit, že jsou chytřejší než dlouholetí správci aktivních portfolií..

 2. napsal:

  Tituly neměří inteligenci, stejně jako věk neurčuje dospělost. Titul €FA mám druhým rokem a při pohledu zpět bych do něj už nešel. Je to pěkné na vizitce, člověk má opravdu přehled a jistou odbornou výši, kterou si musí pravidelně udržovat, nicméně nic naplat, při tak špatné pověsti našeho oboru člověku nepomůže ani pět podobných titulů. Dnes už bych za ta tři písmenka 100.000 Kč nedal a rok intenzivního studia bych využil jinak…
  K čemu to celé je, když vám jako poradci i přes vysokou odbornost coby vlastníku €FA certifikátu padají pojistné smlouvy kvůli přebouchávání konkurencí a vy vracíte provizi ? K čemu tento certifikát, když vám konkurence přetáhne klienta na hypotéku jen proto, že mu ze své provize dají bez dokladu, hezky do ruky 30 – 50% z provize ? K čemu toto všechno, když konkurence sjedná vašemu klientovi investice s nulovým vstupním poplatkem a žije jen z management fee ?
  €FA certifikátu nelituji, jen bych se dnes nenechal tak zblbnout a opít rohlíkem a slovíčky typu prestiž, exkluzivita, elita na trhu,nejlepší z nejlepších atd.

  • Míra napsal:

   Do kamene tesat. Ano titul €FA za sto tisíc je dobrý leda tak pro ty, kteří to organizují. Jediné, co tento titul přináší mimo pofiderní prestiže, je snad to, že jeho nositel snad nedělá vůči klientům prasárny jako až 90% rádobyporadců. Pracuji v oboru již sedmnáctým rokem a také jsem jednu chvíli o €FA uvažoval. Ale převážily racionální důvody pro to, že jsem od toho ustoupil.

   • napsal:

    No jo no, nějak se vydělávat musí. Životky už se nesjednávají tak jako dřív, málokterá se dožije dvou až tří let, během které vám to konkurence zruší a přebouchne kvůli provizi něčím jiným, „lepším a modernějším“…

    Všimněte si, jak jsou poslední dobou životní pojišťovny zoufalé, když nabízejí za každou sjednanou smlouvu nad rámec již vyplacené provize speciální finanční bonus např. 1.000 Kč. A pořád se nějak nedaří a nedaří zvrátit dlouhodobý trend, kdy se sjednává méně a méně a na druhé straně se ruší stále více a více smluv. Jo jo milé pojišťovny, kdo s čím zachází…

 3. tairo napsal:

  Nebudu řešit kvalitu článku v používání superlativů a přínosu samotného textu, ale co si pamatuji, tak je zde v mnoha diskuzích řešena kvalita finančního poradenství v ČR. Myslím si, že zrovna EFA posouvá kvalitu rozhodně směrem nahoru. Je to jedna z mála věcí, kterou se může zvyšovat odbornost finančních poradců napříč společnostmi a nejedná se tak o interní firemní vzdělání, které lze snadno napadnout pro jeho subjektivnost.
  Proč se tedy haní jeden z kroků ke zlepšení trhu? Co je tedy tou správnou cestou? Myslím si, že pokud nebudeme pracovat na zvyžování profesionality, odbornosti a vzdělání v oboru, tak bude stále na obor finančního poradenství nahlíženo tak, že to může dělat každý. EFA je nyní pro klienty neznámá a nedůležitá, ale časem se snad tento přístup změní a lidé začnou vyžadovat více odbornosti od svých poradců.

  • napsal:

   Tak ty jsi opravdu hodně vymaštěný pako. Učit by se od tebe mohl i Hanzl a jeho nohsledi.

   Lidi (obyčejní pitomci bez kouska sebereflexe zakletí v každodenních banalitách) od finančního pseudoporadce žádnou odbornost nepožadují. A nikdy nebudou. Mají ji totiž za PEVNĚ DANOU. ZVLÁŠTĚ PAK U TETIČKY, která se přes noc stala z kadeřnice (opravdu jsem chvíli odolával pokušení napsat „z uklízečky“, ale nebudu zas taková svině, ať pak Hajzl celý den nebrečí) „správkyní financí“.

   Celý ten váš paobor je k smíchu. Nevíte, co bude zítra, ale sjednáváte smlouvy na 30 let, s poplatky předplacenými do konce světa. Neexistuje zbytečnější a pro odběratele nebezpečnější činnost než je finanční rádoby poradce.

   Jediné vaše štěstí je, že lidi jsou idioti („hlasoval jsem pro brexit, ale já jsem to tak vlastně nechtěl a ani nevím, co to znamená“ – ať je jasno, že debilové netvoří většinu společnosti jen v ČR (je úplně fuk, jestli je brexit ok, nebo není, podstatný je základ rozhodování). Byli, jsou a vždy budou. Dobře si s váma pokecají a to je pro ně TEN PRAVÝ DŮVOD, aby si pořídili čurákoviny na doživotí.

   A možná jsi jenom naivní blbeček, co bezmezně věří manaserům. V tom, jak lidi začnou bít strašně, ale hrozně moc odpovědní, za pojištění a podobný voloviny vyvalí půlku příjmu apod.

   Kámo, v USA od r. 1985 klesá počet uzavřených životek. A to stejné se děje/bude dít v ČR. Čobka si na výlohy píše „+ pojištění“, Čobka inzeruje třetí pilíř pro (nenarozený) děcka atd. Celý ten váš finanční sektor je ve velikánským hanzlu.

   • tairo napsal:

    Děkuji za rychlou a ucelenou diagnózu mých schopností a mé osoby.

   • Míry napsal:

    Nebudu hodnotit kvalitu příspěvku pana „já“, ani jeho znalosti ČJ (ty jsou na úrovni max. 3. třídy), ale pouze konstatuji, že pan „já“ je paranoidní idiot.

 4. LuKi napsal:

  Dívám se dívám a nestačím se divit. Co si založit nějakou firmu na úšpěšný certifikát kvality lidského bytí, kdo jej nebude mít, není tím správným, kvalitním, uvědomělým člověkem. Cena tak třicet „klacků“. Je zajímavé, že aby byl člověk označován jako člověk co „něco umí, ovládá“ a není to je „vydřiduch“ musí mít kdejaké tituly, ocenění, certifikace ISO atd… dříve stačilo, být férový k ostatním, pracovitý…Nu je to tak. Doba se mění, dnes asi není důležité jak pracuješ, jak jsou lidí s tebou spokojený, ale jestli máš „certifikát“ kvality, to ostatní není třeba.

 5. Mirek napsal:

  V různých obměnách: úžasný – 5×, kvalitní – 4×, užitečný – 3×, přínosný – 3×, skvělý –2×, nejlepší – 2×, nadšený – 2×, obrovský – 1× :-)))
  Takovou srágorovinu jsem nečetl ani o Václavu Havlovi.
  Naposled něco podobného bylo asi před 30 lety v Rudé právu.
  Jsem velmi rád, že mezi sebou pořád ještě máme takové nadšené mladé svazáky. S titulem.

 6. napsal:

  Tak okatou adoraci a vychvalování €FA certifikátu bych spíše očekával na stránkách Partners, nikoli na severu patřícímu Fincentru…

  • Jouda ze Žatce napsal:

   Pan Zámečník umí být evidentně nezávislý, málo platné… Není to legrace, když mu všichni nadávají kvúli Fincentru a teď se zase diví, že to je partnersovina?

 7. karel napsal:

  Dnes zadny clanek nebude? Jenom reklama?

 8. napsal:

  Článek o certifikátu €FA je tak okatě napěchován superlativy, až mě doslova přechází zrak. Slova jako úžasný, skvělý nebo věty typu „jsem fascinován, jsem nadšený, učím se velice rád a s nadšením“ jsou přesně tím, co mě od tohoto kurzu odradilo. Cítím z něj spíše snahu vytáhnout statisíce korun z poradců, ostatně věta „nepřemýšlejte o tom, kolik tento kurz stojí“ mluví za vše. No a kdybych náhodou měl obavy o návratnosti, tak tu taky nemusím mít („návratnost investice do kurzu je prakticky okamžitá“). Mám pár kolegů v Partners, kteří kurz absolvovali. Stran odbornosti špičková záležitost, kterou si samozřejmě špičkově zaplatili a dali tomu stovky hodin studia. Že by však klienti byli paf z toho, že jejich poradce má certifikát €FA, tak to v žádném případě. Nikdo z běžných lidí jej nezná a vůbec netuší, co vše za ním stojí.
  To už je na tom sjednávání životních pojistek tak špatně, že se firmy snižují k tomu tahat z poradců peníze za tento certifikát ?

 9. víťa mařáček napsal:

  tituly dnes jsou na nic. Běžní klienti nejdou do restaurací, proto aby dali 2500 Kč za menu kuchaři s michelinskou hvězdou. Dále jse poznal člověka v insolvenci, který vlastnil 25 bytů po celé čr. Takže desetiletá praxe v pronajímání a obchodování s nemovitostmi není zárukou. Pro zajímavost, jeho majetek se pohyboval přes 80milionů Kč. Z druhé strany znám člověka se vzděláním sš přednášející na školách fin. gramotnost, živí ho fin. poradenství a má stovky klientů ročně… mohl bych pokračovat. češi jsou experti v zakládání různých spolků, titulů apod., kterým laik nerozumí.

  kdyby autor článku šel raději okopat zahradu a něco vypěstoval, místo vytahování statisíců korun za nicneříkající titul pro běžné klienty 😉

 10. Emil napsal:

  To ti tak žeru:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.