CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Finanční poradenství: Regulace nahrává multilevelům

 

V oblasti finančního poradenství se stále častěji hovoří o konsolidaci trhu. Důvodem je zejména zpřísňující legislativa, ale svůj díl si bere i technologický pokrok. Malé firmy budou mít mnohem horší šanci na přežití.

Loading 

Zpřísňující legislativa klade stále větší nároky na compliance finančně poradenských společností. Bez zdatného právního oddělení se firma již neobejde. Regulace si vyžaduje tvorbu nejrůznějších dokumentů, které musí být v souladu s mnoha předpisy. ČNB kupříkladu pokutuje i zapsání chybného formátu data do příslušné kolonky a přísně trestá vybraná nalezená sousloví v jakýchkoli materiálech. Např. varitanty slov „spoření“ se nesmí vyskytnout poblíž výrazu „investiční životní pojištění“ a jeho obdob.

Do toho navíc klienti i finanční poradci, soukromí podnikatelé, kteří jsou navázáni na „své“ firmy nikoli zaměstnaneckým poměrem, vyžadují stále lepší softwarové nástroje a podporu. Softwarový vývoj přitom rozhodně není levná záležitost. Naopak. A velká firma s vyšším obratem si může dovolit do rozvoje nástrojů investovat vyšší částky, než malá společnost.

Regulace s nutností schopného právního oddělení a potřeba investic do podpory poradců i jejich klientů jsou hlavní důvody, proč dochází a se stále větší intenzitou bude docházet ke konsolidaci finančně poradenského trhu. Již dnes jsou řídké menší firmy, které nejsou navázány alespoň na broker pool, od něhož outsourcují alespoň základní služby. A i těch několik málo přežívajících, pokud se jim nepodaří dostatečně vyrůst, budou muset externí služby dříve či později využít… nebo zkrachovat.

Ovšem ani broker pooly nemají v dnešní době lehkou práci. Pod centrálou jsou nesourodé skupiny či jednotlivci, samostatné právnické osoby zpravidla vystupující před klienty svým vlastním brandem a upozaďující společnost, kterou legálně zastupují. Trend dohledu navíc směřuje k tomu, že zastoupený v plné míře zodpovídá za činnost zastoupeného. Pro ČNB je mnohem snazší kontrolovat investiční zprostředkovatele než jejich vázané zástupce a obdobně je to i s následným trestáním.

REKLAMA

Regulace také hovoří o řízení své sítě. Finančně poradenská společnost či broker pool musí prosazovat u svých lidí nařízení a regulaci, která přichází. A to je mnohem snazší ve více direktivním multilevelu než ve volnějším smluvním vztahu mnoha nesourodých firem pod broker poolem. I tam to možné je, ovšem komplikovaněji.

Jaký může mít konsolidace důsledek?

Pravděpodobnou variantou je jakási oligopolizace finančně poradenského odvětví, kde dominanci získají velké multilevelové společnosti s vyšší schopností prosadit kvalitativní a legislativní nároky kladené regulací i dohledem.

Je velmi pravděpodobné, že v určité formě přežijí i velké broker pooly, které ovšem budou muset zavést mnohem striktnější systém řízení, což ostatně již postupně alespoň v některých probíhá. Navíc to bude zároveň znamenat nutnost rozloučit se s některými partnery, kteří se nebudou chtít vzdát svobody „dělat si, co chtějí“. Ti v první fázi nejspíš naleznou menší broker pool, v němž budou moci ještě čas působit. Přinejmenším do první kontroly od ČNB.

Menší samostatné společnosti s největší pravděpodobností až na několik exklusivních s vysoce bonitní klientelou a specifickým obchodním modelem zaniknou, nebo se podrobí některému z přeživších broker poolů.

REKLAMA

Konsolidace bude výhodná pro všechny, kteří ji přežijí, tedy především pro velké multilevely a broker pooly. Zároveň by mohla být přínosná i pro klienta, protože menší počet centrálně řízených společností umožní dohledovému orgánu cílenější kontrolu. Mohla by. Ale nemusí. To záleží na tom, jestli se ČNB naučí hlídat i větu ve všech zákonech o finančním zprostředkování, která staví zájem klienta na první místo.

Pokud ne, a pokud bude i nadále sankcionovat špatný formát data ve výkazu a stěžovat si na nevyplněné políčko číslem „0“, které do něj ale nejde vepsat, a pokutovat nalezené slovíčko „spoření“ ve starých nepoužívaných interních materiálech finančně poradenských společností o investičním životním pojištění, tak… se kvalita služby pro klienta sice zlepší, ale rozhodně nikoli pod tíhou regulace.

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

 


Související články

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Koupit a včas prodat? Tři “nafouknutné” akcie pro krátkodobé investice

Na trhu se objevují různé investiční možnosti, mohou to být stabilní pevně zakořeněné společnosti, nové startupy nebo také akcie, které jsou spíše krátkodobou záležitostí. Zaměřili jsme se na tři klíčové akcie, které by investoři mohli v krátkodobém horizontu prodat, aby se vyhnuli možným ztrátám. Konkrétně se jedná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Insider

  19 listopadu, 2018

  Dobrý den pane Zámečníku, k Vašemu článku jen toliko: kontroly ze strany ČNB již přinášejí svoje plody. Ptáte se, jaké ? Pojišťovny připravují pro svoje obchodní partnery smlouvy o spolupráci s platností od 01.12.2018, které zohledňují nově platný zákon od tohoto data. Zasílají makléřům a agentům nové smlouvy o spolupráci a tyto se jim od nikoliv nepodstatného počtu vrací zpět s žádostí o přepracování či úpravu. Požadavek na úpravu či přepracování spočívá v tom, že obchodní partneři nechtějí mít ve výčtu sjednávaných druhů pojištění vůbec zastoupené (jakékoliv) životní pojištění. Přeloženo do češtiny, od 01.12.2018 bude spousta firem pokračovat i nadále ve sjednávání pojištění (auta, občanský majetek, odpovědnost, průmysl apod.) vyjma jakéhokoliv životního pojištění. Výše uvedené si můžete ověřit dotazem u kteréhokoliv úseku péče o makléře u kterékoliv z pojišťoven na českém trhu.

  Odpovědět

 • josef

  19 listopadu, 2018

  A zivi budou z ceho? Snad si nekdo nemysli, ze ho majetkove pojisteni uzivi?

  Odpovědět

 • Martin Kaláb

  19 listopadu, 2018

  No z čeho? Z předplacených poplatků na investicích a z úvěrů. 😀

  Odpovědět

 • Insider99

  19 listopadu, 2018

  Opravdu z úvěrů ??
  Češi si odříkají hypotéky. Zájem klesl kvůli regulaci až o desítky procent
  Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/hypoteky-zajem-cnb-regulace-dpq-/ekonomika.aspx?c=A181024_434857_ekonomika_fih

  Odpovědět

 • chk

  20 listopadu, 2018

  No no. Zájem klesá do průměru. Poptávka po hypotékách byla enormní. Nic mimořádného. Chyba je u vás.

  Odpovědět

 • Martin Kaláb

  20 listopadu, 2018

  Ano, tohle, majetek a ideálně pravidelné poplatky z investic jsou jediný udržitelný zdroj příjmů bez nutnosti hledat nové klienty – plus samozřejmě servis. Ale chápu, že u některých společností je majetek sprosté slovo, nebo vůbec nedostávají následné provize z majetku.

  Odpovědět

 • Vašek

  20 listopadu, 2018

  To co majetkář vydělá každodenní mravenčí prací za měsíc mám já za jednu sjednanou životku, takže u mě jednoznačně sjednávání životek, zbylé produkty jsou jenom ztráta času.

  Odpovědět

 • Martin Kaláb

  20 listopadu, 2018

  Tak krátkodobě samozřejmě ano, nicméně dnes už je postIŽP doba, navíc z majetku máte následné provize, riziko „přebouchnutí“ je daleko menší (jak sám píšete, jsou to „nezajímavé“ provize, navíc výročí je jen jednou ročně), po nějaké době už je „pasivní příjem“ celkem zajímavý. Navíc pokud se člověk věnuje i specifickým pojištěním, průmysl, VPS atd., kde jsou platby výrazně vyšší, lze docílit stabilního a „pasivního“ příjmu i rychleji.
  Ale je to jen můj úhel pohledu.

  Odpovědět

 • Eva

  22 listopadu, 2018

  Pracuji v pojišťovně a tuto zkušenost tedy skutečně aktuálně nemám…my třeba nové smlouvy neposíláme, pouze tzv. dodatkujeme stávající a ani se nám tedy nestalo, že by někdo chtěl oprávnění k prodeji ŽP rušit. Pane Zámečníku – možná by stálo za to takový výrok validovat anketou u pojišťoven…

  Odpovědět

 • Insider

  22 listopadu, 2018

  A ony vám to pojišťovny samozřejmě potvrdí, že ? Tak to je z Vaší strany opravdu velká naivita. Pojišťovny vám tento fakt nikdy samy nepřiznají a spíše budou tvrdit přesný opak, tzn. že zrovna o jejich produkt životního pojištění je mezi zprostředkovateli enormní zájem, protože bla bla bla. Počkejme rok, maximálně dva od 01.12.2018 a on čas ukáže.

  Odpovědět

 • Anonym

  22 listopadu, 2018

  S

  Odpovědět