CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Od finančního poradenství k finančnímu plánování

 


 

Finanční poradenství dostává novou úroveň – finanční plánování. V čem se liší? A jaké jsou zkušenosti ze zahraničí?

 

EFPA Česká republika je největší certifikační autoritou v České republice. Finančním poradcům nabízí veškeré povinné certifikace a zkoušky včetně přípravných kurzů – k poskytování penzijních a úvěrových produktů, připravuje podle MiFID II povinné přezkoušení a certifikace k investicím. Základem je mezinárodní certifikát EFA – European Financial Advisor. Tento prestižní titul již drží 258 finančních poradců v Česku. A bude víc.

Na VI. Mezinárodní konferenci EFPA Česká republika 2.1 „Tradice v novém formátu“ představil Michal Šrubař, ředitel společností EFAWAY a EFAcademy, připravované plány na vzdělávání a následnou certifikaci EFP – European Financial Planner. Jedná se o vyšší formu vzdělání na úrovni inženýrského či magisterského studia. Podmínky jeho získání nejsou zdaleka triviální.

Stát se držitelem mezinárodního certifikátu EFP (evropský finanční plánovač) má v prvé řadě podmínku být držitelem certifikátu EFA po dobu minimálně dvou let. Následuje další vzdělávání a skládání zkoušek. Zájemce si při studiu navíc rozšíří obzory – a s nimi i oblasti, v nichž může působit.

REKLAMA

Finanční poradenství a finanční plánování: V čem je rozdíl?

Rozlišovat mezi finančním poradenstvím a finančním plánováním jde poměrně obtížně. Téměř každá finančně poradenská společnost nabízí zpracování finančního plánu a pomoc při jeho naplnění. Vesměs se ale jedná „pouze“ o finanční poradenství.

Rozdíl mezi finančním poradenstvím a plánováním vysvětlili na konferenci zahraniční hosté a držitelé certifikátu CFP – Cerified Financial Planner, který je stran požadavků a náročnosti obdobný s certifikací EFP, pouze je poskytovaný jinou zaštiťující organizací.

Julie van der Maas z rodinné firmy zabývající se asset managementem v Holandsku vnímá rozdíl především tak, že finanční plánování je proces, který na rozdíl od finančního poradenství není o finančních produktech.

Helmut Siegler z UniCredit Bank Austria z Rakouska doplnil, že finanční plánování jde mnohem více do hloubky informací o klientovi. Díky tomu může být i finanční plán připraven těsněji na míru konkrétního klienta. Finanční plán z dílny UniCredit Bank v Rakousku má standardně 30 až 50 stran. A to samozřejmě není zadarmo. Sestavení finančního plánu stojí řádově 1 500 EUR až 3 000 EUR.

REKLAMA

Peter Asmussen z Německa nechce stavět příliš pevnou bariéru mezi finančním poradenstvím a finančním plánováním. Sám má certifikát EFA i CFP. Svým klientům nabízí jako primární službu finanční plánování, ovšem pokud klient nemá zájem a chce pouze finanční poradenství, také ho neodmítá.

Finanční plánování a jeho proces

Záběr finančního plánování je mnohem širší než u finančního poradenství. Zabývá se např. též rodinnými firmami a jejich financemi či brousí o oblasti svěřenských fondů.

Proces finančního plánování popsala Julie van der Maas z Holandska. V Nizozemí je podobně jako ve Velké Británii zakázáno jakékoli provizní poradenství a klient musí platit za sestavení finančního či investičního plánu přímo. I z tohoto důvodu je nezbytné klientovi přinést přidanou hodnotu navíc a nezabývat se pouze finančními produkty.

Na první schůzce klient vyjasní své hodnoty, přání a cíle. Julie van der Maas přitom zdůrazňuje rozdíl mezi přáním a cílem. Přání se zdaleka ne vždy promítá do cíle a nestává se jím. Pokud se hodnoty rodinné poradenské společnosti neslučují s klientovými, bývá klient odeslán k jiné společnosti. V Holandsku si poradenská společnost své klienty může vybírat. První seznamovací schůzka trvá přibližně hodinu.

REKLAMA

Na druhé schůzce dochází k inventuře klientovy finanční situace, jsou předávány požadavky na další data a odhaluje se klientova „finanční DNA“. Schůzka trvá přibližně hodinu a půl.

Na třetí schůzce je klientovi představena analýza jeho situace, investiční strategie a alternativní scénáře finančního vývoje pro případ smrti klienta či jeho/jejího partnera, pro případ ztráty pracovní schopnosti či ztráty zaměstnání. Tato schůzka zabírá přibližně jednu hodinu.

Přestože se jedná o placené finanční plánování, jsou uvedené tři schůzky zdarma. K placení dochází až u následných schůzek, které probíhají třikrát ročně a na nichž je kontrolován průběh finančního plánu a jsou upravovány jeho dílčí body dle aktuální situace. Následné schůzky trvají přibližně 45 minut.

Finanční plánování podle Helmuta Sieglera z rakouské UniCredit Bank jen někteří využívají jako primární službu. Často bývá využíváno k podpoře jiné činnosti, např. finančního poradenství. Ovšem finanční plán nevytváří každý, kdo to o sobě tvrdí. Skutečné finanční plánování je komplikované a nákladné.

Certifikát EFA a EFP se vyplatí

Helmud Siegler představil výsledky průzkumu mezi finančními plánovači. 79 % respondentů uvedlo, že absolvování vzdělávání mělo pozitivní dopad na jejich kariéru, 64 % se zvýšil počet klientů a 61 % vzrostl příjem.

Pozitivní efekty potvrzují i absolventi české certifikace EFA. Vedle rozšíření obzorů uvádějí jako pozitivní efekt zvýšení prestiže a lepší možnost předávat zkušenosti a znalosti svým kolegům v týmu. Další možnost rozšíření kvalifikace vesměs vítají.

Loading

Vstoupit do diskuze 21 komentářů

 


Související články

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Koupit a včas prodat? Tři “nafouknutné” akcie pro krátkodobé investice

Na trhu se objevují různé investiční možnosti, mohou to být stabilní pevně zakořeněné společnosti, nové startupy nebo také akcie, které jsou spíše krátkodobou záležitostí. Zaměřili jsme se na tři klíčové akcie, které by investoři mohli v krátkodobém horizontu prodat, aby se vyhnuli možným ztrátám. Konkrétně se jedná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Marek

  21 září, 2017

  Nezlobte se na mě, ale článek mi připadne jako neplacená reklama na EFA cerifikát. Se závěrem článku si dovolím nesouhlasit, v certifikátu EFA a EFP osobně nevidím žádnou přidanou hodnotu (vyjma toho, že moje peněženka bude o necelých 100.000 Kč lehčí a jiná peněženka naopak o 100.000 Kč těžší). Z duše mi mluví vyjádření pana Hanzla na jeho stránkách, kde k certifikátu EFA píše:

  „Potřebujete certifikát EFA ? Nepotřebujete. Pro nás a pro většinu klientů zatím ne. Klienty zajímá, čím jste či budete moci být užiteční jim osobně. Zajímá je, zda jste je zaujali na první schůzce, co jste říkali a jak jste to říkali a jak jste vypadali, zda jste vzbudili jejich zájem. Ne to, kolik máte titulů. Ale popořadě:

  Pokud byste chtěli mít právo provádět v rámci MLM poradenské firmy nebo broker poolu též investiční poradenství, museli byste týdny studovat horu zákonných norem a pak ještě v tisících zaplatit za nějaký pokus a složit náročné zkoušky, získáte titul EFA (European Financial Advisor), ale ještě si za něj každoročně znovu zaplatíte. První vlaštovky v tomto ohledu již vylétly. Máme zpětnou vazbu. Myslíme si, že to je jen další nesmyslné tahání peněz z vaší kapsy a to vše v podmínkách nižších provizí z investic, než budete moci mít u nás. Titul EFA vám bez dalšího nic nevydělá. Na část klientů může působit velmi kladně, ale většina stejně bude přemýšlet o tom, jaké znalosti a jakou práci vidí přímo na vás. Ne to, jaký certifikát jim ukazujete. Z internetové stránky EFPA ČR se dozvíte:

  Poplatek za vykonání zkoušky je stanoven v souladu se Zkušebním řádem EFPA ČR

  a) poplatek za vykonání zkoušky: 5 000 Kč bez DPH
  b) poplatek za opakování zkoušky (maximálně jednou): 3 000 Kč bez DPH
  c) roční udržovací poplatek: 2 000 Kč bez DPH

  Ceny jsou uvedeny bez DPH 21 %. EFPA Česká republika je plátcem DPH.

  Tohle my nepotřebujeme. Díváme se na to z pozice investičního poradce a klienta, ne z pozice úředníka, pro kterého je pořádání zkoušek byznys. Poznáme, co umíte a jak myslíte docela rychle již při přijímacím řízení. Umožníme vám v odvětví investic svobodně a legálně pracovat, ale budeme to i kontrolovat.

  Náš typický klient potřebuje základní investiční osvětu a individualizované investiční poradenství předtím, než dojde k obchodu, přijetí a zpracování investičního pokynu. Klienta něco naučíte a pak mu zprostředkujete vhodný produkt. Pak potřebuje vaši následnou péči. Klient vám nebude věřit podle množství vašich titulů, ale podle vaší snahy pracovat v jeho zájmu, s odbornou péčí.

  Schopnosti, znalosti a zkušenosti požadované zákonem pro poskytování investičního poradenství patrně už dávno máte.

  Certifikát EFA pro nás ani pro klienty tedy zatím nepotřebujete. Je ale možné, že v důsledku implementace evropské normy MiFID II bude certifikát EFA v budoucnu nutný. Mít tento certifikát je bez ohledu na výše napsané určitě prestižní záležitost a může to napomoci obchodům, ale bez dalšího by byl k ničemu. Tím dalším je to, že si osvojíte účinnou metodu práce, s využitím našich pomůcek a školení tak, abyste byli schopni u bohatých klientů uspět. A věřte nám, spokojený klient má důvody, proč vám věří i bez certifikátu EFA.“

  Více zde: http://www.hanzlfp.cz/potrebujete-titul-efa/

  Odpovědět

 • Radek

  21 září, 2017

  Na bouchání investiček nebo jedné předražené investice skutečně EFA nepotřebujete ;-). Proč myslíte, že se pan Hanzl tak dlouho a úporně zasazuje proti prodloužení storna životního pojištění, které je sice nesmyslné, ale většina poradců to již vzala a skousla? 😉

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  22 září, 2017

  Milý pane Radku!
  Evidentně nejste dost pilný čtenář příspěvků Pavla Hanzla na to abyste věděl, že Pavel Hanzl se vždy vyjadřoval k účelové a nespravedlivé regulaci provizí z pojistek nastavených právě na rizika. Nevíte o práci Pavla Hanzla vůbec nic, zato si troufáte jej anonymně pomlouvat.

  V blízké době uvedeme na trh obchodní pomůcku – software, který velmi podpoří obchodní úspěch tisíců finančních poradců na poli přímých investic, s podporou výpočtů v různých měnách, s porovnáním neefektivity investic přes životní pojistky, s respektováním inflace a s možností modelace a realizace až ohromujících slev na vstupních poplatcích. Program sníží závislost poradců na příjmu ze životního pojištění, bude uživatelsky přívětivý a nebude zdarma. Bude však mnohem užitečnější, než nějaká hračka typu smartphone, kterou si co dva roky neustále kupují miliardy lidí. Vydělá totiž tisícům držitelů licence přímo a rychle nové příjmy ve statisících až milionech Kč ročně. Ostrá distribuce začne nejpozději v den prvního výročí regulace provizí ze ŽP, tedy 1.12.2017. Program FA TOOLS nesmí být jen další kalkulačka v řadě. Musí být výborný, aby si jej každý chtěl koupit. Proto jsme zatím neuvolnili beta verzi. Je-li něco výborné, nesmí to být současně složité na obsluhu. V tom jsou výrobky jedné ovocnářské firmy, co vyrábí smartphony, geniální. V případě bližšího zájmu vám nejpozději 1.12. tohoto roku zašleme link na trial verzi.

  Pavel Hanzl se specializuje na poli investic a opravdu si myslí, že certifikát EFA vám jenom proto, že jej máte na zdi a jeho kopii nosíte s sebou ke klientům, nové peníze nevydělá. Zato vydělá velké peníze úředníkům, kteří se pasou na vašem zoufalství, že jste se v džungli slovíček v testu ztratil. Příprava na něj je ale určitě dobrou cestou ke zvýšení dlouhodobého obchodního úspěchu. Samozřejmě je holý nesmysl vyhodit 100 k CZK za to, že to budete mít na vizitce. Určitě přijde doba masivního zlevnění nákladů na tento certifikát a současně povinnost všech investičních poradců, tento titul získat. Regulace bude přituhovat, dokud nevystoupíme z EU.

  Odpovědět

 • vasek

  21 září, 2017

  Mít certifikát na investiční poradenství je snad už tak nějak standard, ne??

  Odpovědět

 • Patrik

  21 září, 2017

  Certifikát je jedinou objektivní vizitkou, že máte dostatečné předpoklady někomu kecat do peněz, získatelnou v české republice, v českém jazyce a vycházející z poměrů českého finančního trhu. Pro klientskou práci poradce je to otázka sebevědomí a jistoty, že jen „neprodávám pojištění a fondy“. Pro trh finančního poradenství a zprostředkování to je mílový posun kupředu, kdy konečně vzniká nezávislé označení kvality, jakási finančně poradenská „Klasa“. Certifikát rozhodně nedoporučuji každému, zkazí Vám obchodní výsledky u běžných klientů (jste totiž přechytačelí), ale jednou za čas si Vás najde podnikatel či ředitel kupující dům za 15 mio a odkládající 20.000 měs do stavebka a 10.000 do IŽP a dalších 30.000 ani neví. Tento člověk a jeho doporučení na dva podobné Vás uživí na celý rok (i bez IŽP a OPF). A myslíte, že Vás bude hledat v registru PPZ? U klienta může takový certifikát působit dobře, jen aby se lidi v těch certifikátech neutopili. Dnes již po absolvování jakéhokoliv kurzu dostane člověk certifikát. Například ZFP je rozdává při absolvování jakéhokoliv semináře. Je znakem kvality poradce vytapetovaná zeď v kanceláři certifikáty?

  Odpovědět

 • exPartners

  21 září, 2017

  Absolvoval jsem jak přípravný kurz, tak i certifikační zkoušku v době. kdy jsem byl v Partners. Obojí úspěšně. Můj osobní názor po absolvování tohoto kurzu po pěti letech v oboru je takový, že cena přípravného kurzu je vysoká. Cca 70 % informací, které se v přípravném kurzu probírají, pro mě bylo opakováním informací získaných z praxe. Zbytek informací rozšířily mé odborné znalosti. Některé moduly pro mě jako pro normálního finančního poradce zbytečné a informace získané v těchto modulech v praxi s vysokou pravděpodobností nikdy nevyužiji. Někteří školitelé však byli na vysoké úrovni, nejvíce asi Oldřich Šoba a Petr Šimčák. Kurz jsem dělal v době, kdy už v Partners nebyl Dušan Šídlo, takže kurzu chyběl odborník na pojištění. Zklamáním pro mě byly hodiny s Igorem Polanským a Karlem Marouškem. Hodnocení kurzu ale bude záležet vždy na dosavadní praxi a zkušenostech. Co se týká certifikační zkoušky, tak těžší byla první část zkoušky, písemný test, kde člověk musí taktizovat, aby nenasbíral záporné body a splnil tak potřebný počet bodů. Příprava finančního plánu a jeho obhajoba už těžká není, obhájili to i lidé, kteří měli nestandardní řešení. O přestávce se podepisoval etický kodex EFPA, který se neliší od kodexů, které znáte z finančně poradenských firem. Jestli opravdu ale bude daný poradce přistupovat ke klientovi eticky a bude to odborník, který poskytuje kvalitní řešení, žádný certifikát garantovat nedokáže.

  Odpovědět

 • 21 září, 2017

  EFA či EFPA certifikát považuji od doby platnosti nového Občanského zákoníku za jednoznačně a zbytečně vyhozené peníze. Že se pro poskytovatele tohoto certifikátu jedná o dobře placený byznys, o tom žádná, kvalitní lektoři něco stojí. Na druhou stranu každého věc, co si udělá se svými necelými sto tisíci za tento certifikát a za jak dlouho se mu tato investice vrátí (jestli vůbec někdy).

  Odpovědět

 • UnKnown

  21 září, 2017

  K výše komentovaným certifikátům EFA si dovolím svůj komentář. Dle mě jsou zbytečné, extrémně drahé a nic nevypovídající (snad jen to, že jsem absolvoval roční vzdělávání a vše dotáhl do zdárného konce). Problémem tohoto certifikátu vidím v tom, že se snaží z poradce udělat dokonalého profesionála napříč celým finančním trhem, což je pochopitelně totální nesmysl a blbost. Už z principu nemůžete být dokonalým odborníkem a expertem na životní pojištění, majetkové pojištění, odpovědnostní a průmyslové pojištění, hypotéky, stavební spoření, úvěry, investice, deriváty, certifikáty, dluhopisy…vynechal jsem něco ? Je evidentní, že nelze rozumět všemu. A například svět majetkového pojištění je od světa investičních instrumentů tak vzdálen, že je naprosto vyloučeno, aby jeden člověk byl skutečným odborníkem na obojí (natož pak na všechno). Dokázal bych tento certifikát pochopit v případě specializace na jeden, možná dva segmenty trhu, např. hypotéky a investice, ovšem umět, znát a držet si přehled u všeho, to je nesmysl. Ve finále takový (byť i certifikovaný) poradce dělá všechno, pořádně a do hloubky ale vlastně nerozumí ničemu. Do oboru jsem nastoupil v r. 2007, kdy mě kamarád zlákal do tehdy vznikajících Partners. Přestože jsem ihned na počátku avizoval, že se chci věnovat majetkovému a podnikatelskému pojištění, které mi bylo blízké, realita byla taková, že tlak a zájem mého manažera, jeho ředitele, ředitele jeho ředitele atd. byl jednoznačně na IŽP (tehdy se mohutně preferovala AXA). Naštěstí jsem po třech měsících dostal rozum a odešel jsem. Žádný sebedražší certifikát vám nedá léta praxe a každodenní mravenčí práce u specializovaného makléře na majetek. To, co jsem se za tři roky po odchodu z Partners naučil pod křídly Insie a následně Respectu mi nedá ani pět certifikátů EFA. Rozhodl jsem se, že chci být profíkem na poli občanského majetku a podnikatelských rizik. Neexistoval produkt majetkového pojištění, který bych neměl detailně nastudovaný ohledně výluk. Neexistovalo, aby ode mne klient nedostal detailní srovnání tří, čtyř nebo pěti produktů poptávaného pojištění. Zkušenosti z praxe, přímo z terénu při likvidaci pojistných událostí, které jsem se naučil od pana Špirakuse z Insie nebo od pana Reibla z Respectu vám žádný certifikát nedá, to je jen planá teorie, která nemá s praxí v terénu, mezi klienty, absolutně nic společného. Nelze mít v malíčku všechno a tvářit se, že rozumím a umím vše, byť mám na to drahý certifikát. Proto tento certifikát neuznávám, neboť profíkem lze být pouze v některém ze segmentu trhu, např. v investicích, hypotékách nebo pojištění. Nelze se specializovat na vše, to je nesmysl. Když to připodobním, tak je to to samé, jako by se lékař chlubil tím, že je perfektní chirurg, neurochirurg, gynekolog, ortoped, fyzioterapeut, anesteziolog, kardiolog, imunolog, dermatolog, stomatolog, urolog…myslím, že nemusím pokračovat dál. Takže za mne certifikát EFA = vyhozené peníze. Najděte si profíka v oboru, kterému se chcete věnovat, požádejte ho o vedení, staňte se jeho žákem a koukejte mu dva tři roky pod prsty, co a jak dělá. Ptejte se, studujte, čtěte, pište do pojišťoven, bombardujte metodiky svými dotazy, nenechávejte se odbýt vágními a nic neříkajícími odpověďmi pojišťoven, prostě tím žijte a jedině tak se stanete za několik let profíkem, který se na svojí cestě nepřestane nikdy učit. Žádný certifikát vám toto nedá, možná jen zkrášlí Vaši zeď v kanceláři a falešně pohoní vaše ego.

  Odpovědět

 • Jiří Hlisnikovský

  22 září, 2017

  Článek rozlišuje mezi finančním plánováním a finančním poradenstvím, což Vám zřejmě uniklo.

  Odpovědět

 • xyz

  22 září, 2017

  A Vám pane Hlisnikovský zřejmě uniklo, že se pán ve svém příspěvku vyjadřuje ke smysluplnosti certifikátu EFA, rozdílem mezi finančním plánováním a finančním poradenstvím se vůbec nezabývá.

  Odpovědět

 • Jiří Hlisnikovský

  3 října, 2017

  Nezabývá a proto chybně argumentuje.

  Odpovědět

 • Štěpán Průcha

  22 září, 2017

  Možná diskutujícím uniklo to (z mého pohledu) úplně nejdůležitější: složením zkoušky práce nekončí, pro udržení certifikátu nestačí platit roční příspěvek, ale zejména získávat kredity každý rok na seminářích a školeních. Kéž by takovou povinnost měli i jiné profese!

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  22 září, 2017

  Dobrý večer, pane kolego!
  Prosím, abyste jakožto držitel certifikátu EFA pro nás čtenáře popsal své dojmy. Doufám v podrobné odpovědi na mé otázky. Vyplatilo se vám od doby, kdy jste se začal ke složení zkoušek připravovat, že jste do toho vložil svůj čas a peníze? Můžete odhadnout, ve kterém roce tohoto století už nebudete v dílčí ztrátě, pokud v ní dosud jste? Jaký máte názor na to, že vám certifikát konkrétně pomáhá v práci? Děláte větší obchody poté, co jste držitelem certifikátu? Na co se specializujete? Šel byste do toho znovu? Srdečně děkuji.

  Odpovědět

 • Štěpán Průcha

  22 září, 2017

  Děkuji za dotazy, zkusím odpověď, ale jen stručně. Nejprve: za přípravný kurz, o kterém jsem si po přečtení témat myslel, že je pro mě zbytečným opakováním VŠE, jsem dal jen lidových 35 tisíc v rámci pilotního projektu BT. O kurzu jsem však přemýšlel už mnohem dříve, když to měli v režii jen Partners. Samozřejmě další náklady na cesty, ubytování a hlavně ztracené příležitosti. Takže pár set tisíc to je. Rozhodně však nelituji!
  Finančně se to tedy po dvou letech ještě finančně určitě nevyplatilo, což může být ale můj problém – snažím se víc být s rodinou, omezovat nesmyslné klienty. Po EFA kurzu jsem posílil přesvědčení, že má smysl věnovat se zejména investicím. Změnil jsem poskytovatele investičních služeb, omezil aktivity na hypotéky, více doporučuji investice. Provizně jsem zůstal na svém, ač kupříkladu nedělám předplacené poplatky na pravidelných investic na víc než 5 let, obvykle 3 roky.
  V čem mi certifikace pomáhá: líbí se mi, že jsem si něco dokázal, co navíc mohu prezentovat. Věřím, že certifikace má smysl pro celou poradenskou obec, protože stanovuje určité měřítko (a hlavně vyžaduje udržování úrovně), byť z mého pohledu jde spíše o základní školu, která by měla být podmínkou pro vstup do odvětví.

  Odpovědět

 • EFA

  23 září, 2017

  Dobrý den všem, omlouvám se za svůj nepodepsaný anonymní příspěvek, ale mám k něj důvod. EFA certifikát jsem si dělal v Partners a dnes, s odstupem času a jistým nadhledem, bych do něj znovu nešel. Pan Průcha správně zmiňuje nejen cenu samotného ročního vzdělávání a závěrečné certifikace (v mém případě cca 90.000 Kč) + náklady spojené s ubytováním, stravou, pohonné hmoty, ale zejména obchodní příležitosti, které mi za ten rok protekly mezi prsty. A souhlasím s tím, že se jedná o částky od sto tisíc výše, popř. násobky této částky, které je zapotřebí objektivně připočítat k celkové ceně za tento certifikát. Výhody certifikátu ? Jednoznačně vyšší sebevědomí u klienta, orientace v problematice finančního poradenství (zejména investic) a přídomek na vizitce, že jsem certifikovaným držitelem EFA. Nevýhody ? Neznalost certifikátu mezi klienty, kteří to vesměs hází do jednoho pytle se zprofanovanými tituly typu MBA a podobně. Zatím se mi ani u jednoho jediného klienta nestalo, že by znal tento certifikát, natož věděl, k čemu je a co jeho získání obnáší (letos jej mám čtvrtým rokem). Další nevýhodou, z mého pohledu subjektivní, je cena tohoto certifikátu. Přijde mi hodně přestřelená, ale tehdy to za levnější peníze prostě nešlo. Co mi vadí asi nejvíce, je samotná aureola kolem EFA. Neustálé omílání, jak je certifikát extrémně náročné získat, takže je exkluzivní a jedinečný, jak díky němu bude poradce patřit mezi TOP poradenskou elitu a absolutní špičku v oboru, jak si ho díky tomuto certifikátu bude vyhledávat VIP afluentní klientela a podobně…často zmiňovaným argumentem bývá, že poradce bude patřit do exkluzivního půl procenta (možná i méně) poradců, kteří jej mají, oproti zbytku těch ostatní, no prostě poradenská elita. Závěrem dodám, že bez EFA certifikátu jsem vydělával nějaké peníze, s EFA certifikátem vydělávám nějaké peníze a mezi tyto dvě hodnoty lze dát rovnítko. Takže kromě pocitu, že patřím do exkluzivního klubu a tím pádem mám díky znalostem a povinnému vzdělávání více sebejistoty, v něm vyšší hodnotu nevidím. Zda mi to za ty peníze stálo ? Jednoznačně ne, dodnes je nemám zpět a je otázka, zda někdy vůbec. Pozor, poměřuji svoji schopnost vydělávat peníze před a po certifikátu, tedy rozdíl. Co naopak musím pochválit, je marketing a všechno to povídání kolem certifikátu, mnozí po čase nabudou přesvědčení, že bez z něj nelze na našem trhu existovat a obsluhovat bonitnější či vzdělanější klientelu. Já dnes s odstupem času a vlastní zkušeností tvrdím opak – ano, lze to velmi dobře, kvalitně a profesionálně i bez EFA certifikátu.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 září, 2017

  Vážený EFO, sám bych to lépe napsat nedokázal a ani nemohl, protože tento certifikát nemám. Uvažoval jsem o něm z čistě prestižních důvodů. Nedávno mě zkušený kolega odrazoval, abych do toho neskákal. Potvrdil jste mi, že můj kolega je moudrý.

  Pozor, nemám nic proti neustálému sebevzdělávání a dokonce nemám nic proti školitelům, kteří nesporně kvalitu mají (třeba pan Šimčák). Vaše zkušenosti a jiný názor zde napsaný potvrzují můj dojem, že snažit se vytvořit elitu tak, že každý jedinec musí prokázat špičkové znalosti i v oblastech, na které se nespecializuje, je nesmírně neefektivní. Je to drahé a není v lidských silách být opravdu elita úplně ve všem v oboru. Jistě jste si často zoufal, že sedíte někde, kde sedět nemáte a naopak nesedíte u klientů….

  Obecně je jistě správné, aby každý poradce mohl prokázat, v čem je špičkový. Ta doba se blíží…. a děkuji, že jste si všiml skvělého marketinku okolo certifikátu. Pokud je něco drahé, potřebuje to skvělý marketink a jede zřejmě o to, dodat zájemcům pocit, že jim z nebe jaksi automaticky začnou padal stodolarovky, affluentní klienti nebudou moci dospat, aby si vás sami našli a jiné pohádky. Je to jistě cesta vpřed, ale vy máte poplatky jisté a výnosy které je vyváží, roky nejisté. Samozřejmě, školitele a něčí zisk musíte zaplatit a ono je to dáno i množstvím zájemců o certifikát. Na závěr vám přeji, abyste své ztráty co nejdříve dohnal. Pokusím se vám v tom pomoci. Brzy se dozvíte více.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 září, 2017

  Pane Průcho, děkuji vám za odpovědi.

  Odpovědět

 • Vladimír Kos

  15 ledna, 2018

  Což znamená platit další peníze autorovi byznys plánu s certifikátama 🙂 Tedy průběžně a trvale 🙂

  Odpovědět

 • vira tva te uzdravi

  23 září, 2017

  Sejde se parta kamarádů a vymysli diplom který budou prodávat. Následně se pak budou snažit přesvědčit všechny okolo že jejich pravda je standartem pro život.

  Odpovědět

 • Vladislav Kos

  1 června, 2018

  Přípravný kurz na certifikát EFA podle mě určitě ano, ale vstup do „elity“ EFA se nevyplatí. Jsou předem určeny kursy,které musíte splnit, abyste si certifikát udrželi. Je to zase úzká skupina lidí, která se tímto živí a kursy pořádá. Ale po základním kurzu na přípravu EFA mi již tyto další kurzy nic nepřinesou. Je mi jasné, že pokud se chci udržet informovanost v oboru, musím se vzdělávat neustále. Ale rád bych si vybral, kurs, který mně bude k něčemu a ne vybírat kurz podle bodů, které mi přinese. Neříkám to proto, že jsem se ke zkoušce kvůli nemoci omluvil a po ukončení nemoci už neodhodlal, ale je to pravda. Ne všichni se můžeme věnovat ředitelům firem, těch ředitelů je mnohem méně než poradců. A taková práce by mě asi nebavila, raději řeším problémy normálních lidí a těm titul EFA nechybí.

  Odpovědět

 • Michal Doubek

  26 listopadu, 2018

  O vzdělávání, certifikátech a titulech jsme si povídali taky s Michalem Šrubařem (bývalým členem představenstva EFPA Česká republika a majitelem vzdělávací společnosti EFAcademy) v našem pořadu Myšlení finančníků.

  Můžete si ho poslechnout zde: https://michaldoubek.cz/srubar/

  Odpovědět