CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: David Krůta

12. 03. 2020

14 komentářů

Jak danit investice

 

Investice je potřeba řádně zdanit a není vždy určující, zda dosáhnete zisku, či nikoliv. Mnohdy může být investice ztrátová, a přesto zákon vyžaduje podat daňové přiznání. I když do něj stačí uvést jako dílčí základ daně 0 Kč. Jak správně danit investice a na co nezapomenout?



 

Daň se jmenuje daň z příjmů, nikoli daň ze zisků. Podstatné tedy je, jestli vám vznikl zdanitelný příjem, o jakou formu příjmu se jedná a jestli je nebo není osvobozený od daně z příjmů.

Příjmy z cenných papírů můžeme dělit na příjmy z držby cenných papírů (§ 8 – Příjmy z kapitálového majetku), což jsou např. dividendy u akcií či kuponové platby u dluhopisů, a příjmy z prodeje cenných papírů (§ 10 – Ostatní příjmy). Pro obě skupiny platí sazba ve výši 15 %, liší se ale postup zdanění.

Příjmy z prodeje cenného papíru jsou podle § 10 zákona o daních z příjmů považovány za ostatní příjmy. Od nich si můžete odečíst prokazatelně vynaložené výdaje na jejich dosažení (typicky se jedná o pořizovací cenu cenného papíru a související poplatky). Rozdíl mezi příjmy a výdaji pak tvoří dílčí základ daně. Zisk z prodeje jednoho cenného papíru lze ponížit o případnou ztrátu z prodeje jiného cenného papíru dosaženou ve stejném zdaňovacím období.

Dvě pravidla pro osvobození od daně z příjmu

Zákon o daních z příjmů obsahuje několik pravidel pro osvobození příjmů z cenných papírů. Jedná se o „množstevní test“ a „časový test“. Osvobození se vztahuje pouze k příjmům z prodeje, nikoliv k příjmům z držby cenných papírů.

REKLAMA

Množstevní test je nastaven na hranici 100 000 Kč, přičemž je podstatné, že se jedná o příjem, nikoliv o zisk. Jedná se tedy o celou částku, kterou klient z prodeje cenných papírů obdržel. Hranice 100 000 Kč se počítá jako součet všech odprodejů v rámci zdaňovacího období. Pokud tedy prodáte během jednoho roku natřikrát cenné papíry v hodnotě 40 000 Kč (celkem 120 000 Kč), musíte tuto částku uvést do daňového přiznání.

Časový test se aplikuje po aplikaci testu množstevního a činí 3 roky. Pokud je doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru delší než 3 roky, je tato investice od daně z příjmu osvobozena.

Fyzická osoba, nebo právnická osoba?

Je také velmi důležité rozlišit, zda investujete jako fyzická osoba – nepodnikatel, nebo jestli je investice zahrnutá do obchodního majetku podnikatele nebo právnické osoby.

Podnikatelé to mají trochu složitější. Pokud evidují investici v účetnictví, musí ji každý rok přecenit a výnos nebo ztráta z přecenění hodnoty investice ovlivní celkový výsledek jejich hospodaření. Zároveň ale také podnikatelé a firmy většinou mají svého účetního, který zná správné účetní i daňové postupy, proto se podnikateli zabývat nebudeme. Zaměříme se pouze na investice soukromé.

REKLAMA

Jak danit příjmy u nejčastěji využívaných produktů

Spořicí účty a termínované vklady

Se zdaněním si nemusejí dělat starosti lidé, kteří drží své úspory na spořicích či termínovaných účtech. Podle zákona o daních z příjmů jsou výnosy z úroků na spořicích a termínovaných vkladech zdaněny srážkovou daní ve výši 15 %. Banka nebo družstevní záložna daň strhne sama a na účet připisuje již čistý výnos z vkladu.

Příklad: Pokud úrok z vkladu činí 100 Kč, na účet banka či záložna přijde 85 Kč. Do daňového přiznání se tyto příjmy neuvádějí.

Podílové fondy

Mezi investory jsou čím dál oblíbenější podílové fondy, které mohou držet ve svých portfoliích různé cenné papíry, od nástrojů peněžního trhu přes dluhopisy až po akcie. I když tyto cenné papíry generují pravidelné příjmy v podobě úroků a dividend, investor většinou tyto peníze na svůj účet přímo nezíská. Většina podílových fondů výnosy z úroků a dividend reinvestuje, a tudíž nevzniká příjem z držby podílového listu (§ 8 – Příjmy z kapitálového majetku). Pokud jsou podílové listy v držení déle než tři roky, ani po prodeji se do daňového přiznání se uvádět nemusí.

Vlastní portfolio akcií a dluhopisů

Když se investor rozhodne sestavit si vlastní portfolio z akcií a dluhopisů, může v průběhu držení těchto cenných papírů získávat dividendy a úroky.

REKLAMA

Pokud jsou dividendy a úroky vypláceny emitentem se sídlem v České republice (takzvaným tuzemským daňovým rezidentem), podléhají 15% srážkové dani. Tuto daň srazí a odvede přímo emitent a investor tento příjem do svého daňového přiznání již neuvádí.

Jiná situace nastává v případě dividend a úroků přijatých ze zahraničí. Tyto příjmy už patří do daňového přiznání a zahrnují se do příjmů z kapitálového majetku (§ 8 zákona o daních z příjmů). Příjmy opět podléhají 15% srážkové dani. Od těchto příjmů sice není možné odečíst související výdaje, ale lze započíst daň sraženou plátcem v zahraničí.

Jak na kurzové zisky a ztráty u investic v cizí měně

Při prodeji cenných papírů v zahraniční měně je potřeba převést příjmy i výdaje do českých korun. U soukromého investora, který nevede účetnictví, slouží pro přepočet na koruny jednotné kurzy stanovené Generálním finančním ředitelstvím. Příjmy i výdaje se převedou stejným kurzem na koruny. Pro účely stanovení daně tak nehraje žádnou roli, jaký byl kurz koruny při nákupu a při prodeji.

Může se stát (a stává se), že investor v korunách realizuje ztrátu, ale přesto musí zdanit zisk vypočítaný v cizí měně a přepočtený na koruny. Jindy naopak investor ve skutečnosti po přepočtu na koruny vydělá, ale protože prodejní cena byla nižší než nákupní, daňový základ je nulový.

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální výše důchodu od června

I po zvýšení důchodu od června je maximální částka starobního důchodu nepřímo zastropována výpočtovou formulí. Kdo dosáhne od června na maximální důchod? Jak ovlivňuje doba pojištění výši maximálního starobního důchodu?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

26. 05. 2022

Daň kryptoměny

Jak se daní zisky z kryptoměn

Zisky z investic můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina investic je zdaňována při výplatě srážkovou daní a tyto investice není nutné uvádět do daňového přiznání a platit z nich daň z příjmu. Druhá skupina je od daně z příjmu osvobozena a daň není třeba platit. Třetí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • 3 roky

    6 listopadu, 2020

    Když mám na účtu brokera 200000 czk v akciích, a po třech letech bych tyto pozice uzavřel a byl bych v zisku, musel bych pak posílat daňové přiznání?

    Odpovědět

  • Anonym

    31 prosince, 2020

    Ne, nemusíte.

    Odpovědět

  • Radek Novotný

    2 ledna, 2021

    Dobrý den, za rok 2020 jsem měl příjem z úroků 2250 kč. Budu muset odvest daň 15% a zahrnout do daňového přiznání? Není zde nějaké osvobození od daně do nějaké částky? Děkuji Novotný

    Odpovědět

  • Emil

    3 ledna, 2021

    Tvrzení předposledního odstavce o použití kurzu v okamžiku prodeje pro ocenění nákupu je překonaný. Vizte 2 Afs 4/2019 – 35

    Odpovědět

  • Miloš

    16 února, 2021

    Dobrý den,
    které datum nákupu akcií je rozhodující pro stanovení časového testu, když v průběhu držení pozice došlo u společnosti k různým změnám (změna názvu, split atd.), což se na výpise z obchodování objeví jako prodej a nový nákup za nulové ceny.

    5

    Odpovědět

  • Joseph

    16 února, 2021

    Dobry den,
    Mam rizene portfolio v Ceske bance. Manager portfolia poslal spravu o realizovanem zisku za rok 2020. Zaroven mne uctoval urcitou castku za vedeni portfolia. Da se odecist tato castka od zisku, ktery musim zahrnout do danoveho priznani ?

    Odpovědět

  • Jan Novak

    14 března, 2021

    Dobrý den, vím že příjmy do 100 000,- se nemusí danit. Ale tento rok jsem prodal akcie za 40 000,- chci se zeptat zda jsem povinen toto uvést v danovém přiznání ikdyž žádné daně platit nemusím ?

    Odpovědět

  • Karel

    14 března, 2021

    Osvobozené příjmy do DP neuvádíte

    Odpovědět

  • Brečící Kaktus

    30 července, 2021

    Dobrý den, o časové podmínce jsem věděl, ale nyní mě překvapil strop 100.000kč. Pokud investuji 6 let a budu chtít vybrat částku vyšší než 1.000.000kč, musím tento příjem jako fyzická osoba zahrnout do daní?

    Odpovědět

  • Karel

    30 července, 2021

    Vyloučíte cenné papíry, které držíte déle než 3 roky a vše ostatní zdaníte.

    Odpovědět

  • Stanislav Kvapil

    25 srpna, 2021

    Dobrý den, jak to funguje u pravidelného investování co se týče toho časového testu 3 let? Když investuji pravidelně každý měsíc, tak se ty 3 roky počítají pokaždé od toho posledního vkladu?

    Odpovědět

  • Rostislav

    29 srpna, 2021

    Přesně tak, můžete bez daně prodat jen tu část, která je starší než 3 roky.

    Odpovědět

  • Jaroslav Novotný

    26 srpna, 2021

    Zdravím Vás, když mám smlouvu o zapůjčce, s tím že mi má trader vyplácet každý měsíc 24tisic na můj účet, mám odvádět daně či ne? (On mne zasílá zisk z forexu, komodit…)

    Odpovědět

  • Tom

    17 září, 2021

    Obchoduji příležitostně jako fyzická osoba.
    Je možné proti příjmům z akcií do nákladů zahrnout nejenom jejich pořizovací hodnotu, ale také IT vybavení? Typicky nákup dvou monitorů je celkem běžný výdaj pro sledování trhu. Díky.

    Odpovědět