CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Text: Jan Traxler

23. 07. 2012

1 komentář

Změny ve zdanění dividend a výnosů z investování

 


 

V souvislosti se vznikem jednoho inkasního místa byla schválena celá řada změn v zákonech. Některé změny se zásadním způsobem dotýkají investorů.

§ 10 – Časový test prodloužen na 3 roky

Investor fyzická osoba nemusí za současných podmínek přiznávat a zdaňovat příjmy z prodeje akcií, fondů a dalších cenných papírů, pokud s prodejem počká minimálně šest měsíců od nákupu. Toto období, které se velmi často označuje jako „časový test“, bude prodlouženo na 3 roky.

Původní návrh ministerstva financí dokonce počítal s pěti lety, aby podmínky byly stejné jako pro příjmy z prodeje nemovitostí, které jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud od nákupu uplyne alespoň pět let (s výjimkou nemovitosti, která prokazatelně sloužila k bydlení daňového poplatníka, u té je příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmu po dvou letech bydlení).

Toto opatření má jasný cíl – více zdanit krátkodobé spekulanty a podpořit dlouhodobé investování. Vedlejším efektem bude nezájem investorů o krátkodobé investice do konzervativních fondů. Místo toho raději nechají peníze ležet na spořicím účtu, kde je úrok zdaňován srážkovou daní a nezatěžuje investora nutností podat daňové přiznání při výběru peněz v horizontu kratším než tři roky.

Od daně z příjmu budou dále osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 100 000 korun. Doposud platil limit 20 000 korun. Jelikož se ale nejedná o zisk z prodeje CP, nýbrž o příjem z prodeje CP (prodejní hodnotu CP), pomůže tato změna pouze velmi malým investorům.

REKLAMA

V čem si naopak všichni investoři pohorší, je sazba daně z příjmu, která podle schválených změn vzroste od roku 2015 ze stávajících 15 % na 19 %. Ovšem vláda už předložila poslanecké sněmovně návrh na navýšení sazby dokonce na 20 % s účinností od roku 2014.

§ 8 – Dividendy osvobozeny od daně z příjmu

V rámci daňové reformy prosadilo ministerstvo financí osvobození od daně z příjmu plynoucího ve formě dividendy nebo obdobného podílu na zisku firmy. V současné podobě zákona se ale jedná pouze o dividendy vyplácené společnostmi se sídlem v ČR nebo zemích EU, Norska, Švýcarska a Islandu.

Přitom z těchto zemí inkasuje investor dividendy zpravidla už zdaněné tamní sazbou daně. Takže v podstatě tato změna pouze zjednoduší českému investorovi život, protože nebude muset dividendy zdaněné v zahraničí uvádět do daňového přiznání a znovu zdaňovat v ČR a pak žádat o zápočet daně sražené v zahraničí.

Daň sraženou v zahraničí nám ale stát pravděpodobně vracet nebude, i když to zatím není jednoznačné. Takže u německých nebo francouzských akcií budeme pravděpodobně i nadále inkasovat dividendy zdaněné poměrně vysokou sazbou 25 %, resp. 30 %. Hlavním přínosem tohoto opatření je tedy méně administrativy a nulové zdanění dividend u českých firem. Bohužel u dividend vyplácených například americkými firmami nebo jinde mimo EU se pro investory nic nemění a musí je i nadále uvádět do daňového přiznání a zdanit.

REKLAMA

Investoři budou zřejmě upřednostňovat pro dividendové investice české akcie, které navíc ve světovém srovnání patří k nejrentabilnějším (měřeno výnosem dividendy v poměru k tržní ceně akcie). Akcie ČEZ, Telefoniky O2 nebo Phillip Morris určitě získají nové fanoušky.

Naopak zahraničním akciím obchodovaným na pražské burze toto opatření může trochu uškodit. Majitelé NWR nebo Fortuny, stejně jako celá řada dalších podnikatelů, kteří přesídlili do Nizozemí, budou i nadále při rozdělování zisku mezi akcionáře zdaňovat dividendy 15% sazbou (dle holandských zákonů). Změní se pouze to, že čeští investoři nebudou muset tento příjem uvádět do daňového přiznání.

Osvobození se dále nevztahuje na dividendy vyplácené podílovými fondy. V poslední době narůstá mezi kvalifikovanými investory zájem o fondy v dividendové variantě, kdy je zisk fondu, pakliže je zisku dosaženo, každoročně rozdělován mezi podílníky, zatímco u klasických variant fondů je zisk reinvestován. Dividendy vyplácené fondy zůstávají nadále zdaňovány srážkovou daní ve výši 15 %.

Ve sněmovně už leží další návrhy

Schválené změny by měly začít platit s účinností od roku 2015. Ministerstvo financí ale chce další novelizací posunout účinnost zákonů o rok dříve, tedy od 1. 1. 2014. Co je horší, v rámci novelizace může dojít ještě k mnoha úpravám, takže uvidíme, jak to s tím časovým testem a zdaněním dividend nakonec dopadne.

Autor je  privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pedro

    24 července, 2012

    Doufám, že se mi podaří z tohoto bordelu včas emigrovat.

    Odpovědět