Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Akciové fondy: Letošní růst zrychluje

Akciovým podílovým fondům se v loňském roce nedařilo. Letos ale vstoupily do investičního roku růstem. A v únoru růst zrychluje. Nedaří se jen Indii.

Rok 2018 byl pro akciové podílové fondy propadákem. Při pravidelných investicích ztratili investoři dle Indexu ICZ v průměru 8,22 %. Rok 2019 ovšem začal velmi úspěšně. V lednu Index ICZ posílil o 2,15 % a v únoru růst zrychlil dokonce na 3,91 %. Za první dva měsíce akciové fondy pravidelným investorům již vydělaly 6,14 % a odmazaly většinu loňské ztráty.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Index ICZ - únor 2019 - 1086,7 bodu

Zdroj: Investujeme.cz

Na finančním trhu i v letošním roce panuje nejistota a řada rizik může ohrozit další růst světové ekonomiky i akciových podílových fondů. To je podtrženo tím, že nejúspěšnějšími fondy v únorovém součtu byly fondy zaměřené na akcie těžařů zlata a drahých kovů.

Tabulka 1: Podílové fondy s největším růstem v uplynulém měsíci

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 1. 2019 a 20. 2. 2019
Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD) 18,57%
AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD 14,85%
Franklin Technology 9,50%
NN (L) Prestige & Luxe 9,20%
Parvest Equity USA Small Cap 8,55%
Parvest Equity World Technology EUR 8,43%
CS EF USA Value B 8,22%
Aberdeen Global – Japanese Smaller Companies EUR 7,84%
NN (L) Information Technology 7,72%
AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL RESOURCES CZK 7,59%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Cena zlata stoupá již čtvrt roku a z hodnoty pod 1 200 USD/oz. se k 20. 2. 2019 dostala až nad úroveň 1 340 USD/oz. Před rokem sice byla již i výše, ale i tak se pohybuje poblíž pětiletých maxim. Nebýt extrému v důsledku finanční krize a následnému vzniku zlaté cenové bubliny mezi koncem roku 2010 a polovinou roku 2013, patřila by opět k historicky nejvyšším.

Cena zlata zpravidla stoupá v období nejistoty a v důsledku hospodářské recese či finanční krize. V takových dobách investoři opouští akcie, u nichž očekávají těžké období s propady, a hledají tradiční „bezpečný přístav“. Ten je ale bezpečný pouze do té doby, dokud se ho podaří včas opustit při oživení ekonomiky a akciových trhů.

Tip: Zlato, nebo ČEZ?

Navzdory vysokému růstu akciových podílových fondů se nedařilo všem oblastem. Mezi deseti nejztrátovějšími podílovými fondy bylo osm zaměřených na indické akcie. Indie míří proti kurzu ostatních oblastí. Již v lednu propadla, když se akciovým fondům dařilo, zato v prosinci loňského roku, kdy akciové podílové fondy v průměru klesaly, patřila jednoznačně mezi nejrůstovější.

Tabulka 2: Podílové fondy s největším poklesem v uplynulém měsíci

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 1. 2019 a 20. 2. 2019
AMUNDI FUNDS EQUITY US CONCENTRATED CORE -16,22%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE -3,29%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA SELECT -2,81%
HSBC GIF Indian Equity A USD -2,20%
Aberdeen Global – Indian Equity -2,19%
Franklin India (USD) -1,55%
Parvest Equity India USD -1,35%
FF – France A-ACC-EUR -1,09%
PineBridge India Equity Fund -0,82%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA USD -0,42%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Výhled do nejbližšího období je rozporuplný. Na jedné straně Atlantiku se zdá být situace uklidňována vizí brzké dohody mezi Donaldem Trumpem a Čínou. Na druhé straně Atlantiku se ale schyluje k Brexitu bez známek posunu v dohodě. Stále je sice možný odklad odchodu Velké Británie z Evropské unie, nicméně ani na tom za kanálem La Manche nepanuje shoda. A ani na jihu eurozóny není zdaleka klid. Itálie se sice na rozpočtu dohodla, nicméně stačí zpomalení ekonomiky a bude řešit bobtnající deficit. Ostatně stejně jako česká vláda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.