CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Nedaníte příjmy z cenných papírů? Finanční úřad se to dozví!

 


 

Asi nejmenší povědomí o svých daňových povinnostech budou mít ti drobní investoři, kteří investují svoje soukromé peníze a ve svém pracovním životě jsou buď zaměstnanci nebo třeba živnostníky. Ti s ohledem na tyto důvody většinou s finančním úřadem ani nepřijdou do styku, neboť v případě zaměstnanců jim jejich daňové povinnosti většinou vypořádá zaměstnavatel jako plátce prostřednictvím ročního zúčtování. Drobným živnostníkům často vypořádává daně samostatná účetní prostřednictvím daňového přiznání.

V obou uvedených případech mohou obchody s cennými papíry zamíchat obvyklými daňovými povinnostmi.

S daněmi nemají problémy firmy, drobní investoři již velmi často
S přiznáním a řádným zdaněním příjmů z cenných papírů v jakékoli podobě asi nebudou mít problémy poplatníci investující prostředky z obchodního majetku. Ti vedou záznamní povinnost v podobě účetnictví anebo daňové evidence a každý pohyb finančních prostředků (nákup či prodej cenných papírů nebo inkaso dividendy) musí být prostřednictvím této formy evidence zaznamenáno. To mimo jiné vyplývá z obecných účetních zásad, kdy účetní jednotka je povinna vést všechny transakce, které uskutečnila během svého trvání.

Poplatníci investující v rámci podnikání sice nejsou vázáni Zákonem o účetnictví a příslušnými účetními postupy, ale musí vést záznamní povinnost v takové formě, aby bylo možné objektivně stanovit základ daně a vypočítat daň. Jinými slovy v případě neporušení těchto postupů musí výnosy z cenných papírů zaznamenat a prostřednictvím daňového přiznání je i zdaňovat. V tom asi nebude problém a jsem přesvědčen, že tito investoři budou mít svoje daňové povinnosti v pořádku. Co ale ti malí?

Investice do cenných papírů vám mohou změnit daňové povinnosti
Dovolím si apelovat na všechny drobné investory, aby se před každou investicí a zejména každým prodejem seznámili se svými daňovými povinnostmi a předešli kvůli pár tisícům výnosu nutnosti podávat daňové přiznání.

REKLAMA

Představme si člověka, který celý rok 2007 pracuje jako zaměstnanec jedné firmy a jeho daňové povinnosti mu každý rok vypořádá zaměstnavatel jako plátce. Při neznalosti daňového práva se rozhodl prodat podílové jednotky jednoho akciového fondu a při nedodržení časového testu šesti měsíců mu rázem vyskočí povinnost podat daňové přiznání za rok 2007. S tím samozřejmě souvisí i časové ztráty a náklady spojené s daňovým poradcem apod.

Jak se finanční úřad dozví o mých investicích
Výše uvedený případ vyvolá určitě u poplatníka následující otázku. Sice mi vznikla povinnost podat daňové přiznání, ale zdá se mi to zbytečné tak činit kvůli jednomu obchodu s podílovými listy. Šance, že se to finanční úřad dozví, je minimální. Co k tomu říct?

Finanční úřad sice nemá šanci se o obchodech konkrétního poplatníka přímo dozvědět (jenom připomínám, že poplatníky jsme my všichni co máme v ČR zdanitelné příjmy – tedy i zaměstnanci), pokud se on přímo nepřizná prostřednictvím daňového přiznání, ale může se dotázat jinde.

O obchodech (nákupu či prodeji akcií, podílových listů a dluhopisů) samozřejmě existuje záznamní povinnost. Bez její existence by investování samo o sobě nebylo transparentní a nikdo by k investování nenašel odvahu a ani důvěru.

REKLAMA

Finanční úřad má v této souvislosti veškeré pravomoci k tomu, aby požádal instituce evidující údaje o našich obchodech k poskytnutí záznamu. Tím může být nejčastěji Středisko cenných papírů, které funguje jako instituce zaznamenávající obchody konkrétních investorů. Samozřejmě pokud jsou obchody zaznamenány prostřednictvím jiných institucí, tak podobným způsobem se může správce daně dotázat i zde.

Drobní investoři nebo poplatníci obecně by byli možná překvapeni, jaké informace si úřady mezi sebou vzájemně vyměňují, aby měly dokonalý přehled o situaci poplatníka ve vazbě na zdaňování jeho příjmů. Podobně jako si správce daně dnes obvyklou formou vyžádá informace z Katastru nemovitostí o tom, zda poplatník měl nějaké transakce s nemovitostmi, tak i stejný úkon dnes může adresovat například do Střediska cenných papírů.

Z výše uvedených důvodů jednoznačně doporučujeme poplatníkům příjmy z prodeje cenných papírů přiznávat a zdaňovat. Ideální je samozřejmě se zdanění vyhnout prostřednictvím časového testu, ale v některých případech (skvělý vývoj titulu) či neznalost poplatníka nakonec donutí poplatníka příjmy zdaňovat.

S transakcemi mimo ČR je z hlediska dostupnosti informací situace nepřehledná
Zkušený investor ví, že vyvážené portfolio nemůže být svázáno investičními možnostmi omezenými Českou republikou. Zahraničí přináší velmi široké investiční příležitosti a mnozí z investorů tam skutečně investují.

Zejména ve druhém díle tohoto seriálu jsem se věnoval zahraničním investicím a v této souvislosti konstatuji, že daňový rezident ČR má povinnost zde zdaňovat svoje celosvětové příjmy. To znamená, že i veškeré transakce s cennými papíry našich poplatníků uskutečněné v zahraničí podléhají daňové povinnosti u nás (samozřejmě existují instituty zamezující dvojímu zdanění apod., ale je to tak). Klient by měl takové transakce uvádět ve svém daňovém přiznání.

Jak se český správce daně o takových transakcích poplatníka dozví? V rámci zemí Evropské Unie se již finanční úřady naučily spolu velmi dobře spolupracovat a skutečně tak i činí. Samozřejmě se soustředí nejvíce na firmy a zejména na oblast DPH, která je dominantní evropskému obchodu se zbožím a službami a zároveň se tady odehrávají i největší daňové úniky.

Nepochybuji o tom, že i transakce zaznamenané v německých či francouzských registrech cenných papírů budou z pohledu českého správce daně dostupné. Je tedy na každém poplatníkovi, jak se ke svým povinnostem v tomto kontextu postaví.

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal Kára

  18 ledna, 2008

  Mozna trochu predbiham, ale pripominam, ze pokud mate dividendy ze zahranici, tak jste povinnen podat danove priznani a to i pokud dan z dividend byla jiz strzena ve spravne vysi (napr. u americkych akcii). Fascinuje mne kamarad ktery odmita prodat akcie pred 6m testem a radsi necha zisk pretocit do ztraty, nez aby „musel podavat danove priznani“, ale pritom ma dividendy z americkych akcii…

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  18 ledna, 2008

  Taky žasnu nad názory, že někteří investují / obchodují tak, aby neplatili daně. Mým cílem je mít zisk a na to se soustředím. Nad placením / neplacením daní v průběhu roku nepřemýšlím. Prostě až něco vydělám, tak to zdaním. Hold místo abych si z finančního úřadu peníze odnášel při vyrovnání daní, tak je tam od letošního roku začnu nosit. 🙂

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  18 ledna, 2008

  Já myslím, že daňová optimalizace je taky forma investování a není na tom nic špatného. Určitě to při investování nějak ovlivňuje valnou většinu investorů.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  18 ledna, 2008

  Ano s tím naprosto souhlasím, ale mělo být to být až druhořadé, aby investor nedopadl tak, že kvůli záměru neplacení daní nezrealizuje zisk a po 6-ti měsících skončí ve ztrátě.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  18 ledna, 2008

  Zapomněl jste dodat „za určitých podmínek“. A těmi podmínkami je překročení ročních limitů ve výši 6 000 resp. 15 000 kč. Jinak se daňové přiznání skutečně podávat nemusí.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  18 ledna, 2008

  A plati tento limit i pro prijmy ze zahranici?

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  18 ledna, 2008

  Příjem jako příjem.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  18 ledna, 2008

  A to si myslite, nebo to mate necim podlozene? 😉 Ja mam dojem, ze v pripade prijmu ze zahranici je poplatnik povinnen podavat danove priznani vzdy; koncekoncu pokud mam prijem z DIVI z CR, tak ho taky nemusim uvadet a ze zahranici ano.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  18 ledna, 2008

  Ministerstvo finací tento týden stanovilo jednotné devizové kurzy pro období 2007: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/dc2_dane_37417.html

  Odpovědět

 • Mario

  18 ledna, 2008

  Podle zákona pouze orgány činné v trestním řízení mají pravomoc žádat po obchodníkovi informace o klientech. Chápu, že se autor snažil napsat článek tak, aby nenabádal k porušování zakona. Nicméně zjistit od zahraničního obchodníka informace o účtu konkrétní osoby není úúúplně tak samozřejmé, nehledě na to, že těch transakcí je denně tolik, že sebevýkonnější úřad nemá šanci cokoliv kontrolovat. Tímto k ničemu nenabádám, pouze nastiňuji realitu.

  Pokud obchoduji u nás, musím mít vždy na paměti, že jakékoliv „udání“ může mít fatální následky. A divili byste se, co vše jsou schopni investoři vymyslet, aby nemuseli nic danit:)

  Odpovědět

 • Roman

  20 ledna, 2008

  Dotaz na fundovane osoby, nebyl v novele zakona nahodou zrusen danovy test 6 mesicu resp byl prodlouzen ?
  V TV davaji porad tu Skrlovou a o zasadnich danovych zmenach ticho.
  Uz zacinam byt na Skrlovou alergicky jako na reklamy na praci prasky apod. At se treba vydava za dinosaura, to prece nikoho nezajima.

  Odpovědět