CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Petr Zámečník

21. 02. 2019

0 komentářů

Záložna MPÚ se mění na Trinity Bank. Co nabízí?

 

Družstevní záložna MPÚ – Moravský peněžní ústav získala bankovní licenci. Mění i svůj název na Trinity Bank. Jak chce přilákat nové klienty a co nabízí? 

Moravský peněžní ústav se stal již třetí družstevní záložnou, která získala bankovní licenci. První kampeličkou transformující se na banku byla Fio, družstevní záložna, která se přeměnila v roce 2010. Tehdy ale nebyla ještě Česká národní banka ani česká legislativa připravena na přeměnu družstevní záložny na akciovou společnost, proto v konečné fázi získal bankovní licenci obchodník s cennými papíry a stejným názvem – Fio. Následně byly veškeré aktivity družstevní záložny na nově vzniklou banku převedeny.

Druhou družstevní záložnou s bankovní licencí se stala 1. 1. 2017 Creditas. V tomto případě již došlo k přímé přeměně kampeličky na banku. Své působení v novém hávu zahájila nabídkou spořicího účtu s nadstandardním úročením bez omezení výše vkladu pro vyšší zhodnocení. To vzbudilo nebývalý zájem drobných střadatelů.

Trinity Bank láká na spoření

Trinity Bank se od své „předskokanky“ Banky Creditas poučila a jejím hlavním lákadlem je také spořicí účet Výhoda+. Svým klientům nabízí úrokovou sazbu 1,18 % bez jakýchkoli podmínek na celý vklad. To je aktuálně nejvyšší zhodnocení pro vysoké vklady na trhu. Druhá Banka Creditas aktuálně nabízí základní úrokovou sazbu 1 % ročně a vklady přesahující 750 tis. Kč úročí sazbou 1,1 %.

Úročení spořicích účtů lze získat i lepší. Ovšem jen do omezené částky a na omezenou dobu. Kupříkladu Raiffeisenbank aktuálně láká na spořicí účet s úrokovou sazbou 3 % ročně, která ale platí pouze pro nové klienty, pouze na 6 měsíců a pouze do částky 150 000 Kč. Nebo ING Bank nabízí úročení 2 % ročně, ale pouze pro nové vklady, také jen na dobu 6 měsíců a do částky 300 tis. Kč.

REKLAMA

Tip: Magie spořicích účtů – lákadla spořicích účtů a jejich omezení

Spořicí účty se staly nástrojem marketingu s příchodem mBank z Polska na český trh v listopadu 2007. Svou strategií byla nadmíru úspěšná a konkurence musela zareagovat a sazby také zvýšit. S nadbytkem likvidity ovšem sazby postupně klesaly a dnes jen málokterá banka nabízí alespoň 1% úročení.

Vkladové účty Trinity Bank? Raději nebrat…

Vedle spořicího účtu Výhoda+ nabízí Trinity Bank i vkladové účty s výpovědní lhůtou. Jejich úročení závisí na výši vkladu a na délce sjednané výpovědní lhůty. Ve srovnání se spořicím účtem Výhoda+ jsou ale zcela nevýhodné. Vyšší úročení než na spořicím účtu nabízí při vkladu od 10 mil. Kč s výpovědní lhůtou 12 měsíců, kdy klient dostane úročení 1,25 %, při vkladu od 3 mil. Kč na 18 měsíců (1,2 %) a při vkladu od 1,2 mil. Kč na 24 měsíců (1,2 %). (Stejné úročení má i Dětské konto a vkladní knížka.)

Další nevýhodou vkladového účtu Trinity Bank je poplatek za výběr či změnu výpovědní lhůty v období mimo dohodnutou výpověď ve výši až 5 %.

REKLAMA

Klient by si měl také dát pozor, aby skutečně uzavřel smlouvu o spořicím účtu Výhoda+. Pokud by zvolil produkt bez matematického znaménka, dočkal by se úročení pouze 0,41 % až 0,71 % dle výše vkladu. Banka nabízí také Vkladový účet+ s denním připisováním úroků, ovšem s úrokovou sazbou pouze 0,4 %, a Vkladový účet Bonus+, kde při vázanosti vkladu na 6 měsíců může úročení dosáhnout až 0,6 %, při vázanosti na 12 měsíců až 0,9 % a při dvouleté vázanosti až 1,3 % pro vklady od 100 tis. Kč do 10 mil. Kč.

Běžný účet u Trinity Bank… zdarma to nebude

Běžný účet v Trinity Bank nabízí sice vedení a další základní služby zdarma, ovšem běžný klient beztak bez poplatku neodejde. Důvodem jsou odchozí platby z běžného účtu do jiné banky, za které si Trinity Bank účtuje 1,90 Kč. Navíc není vhodné příkazy podávat na pobočce, neboť za to si banka účtuje příplatek 29 Kč.

Vkládat peníze v hotovosti lze zdarma. Výběr hotovosti je zpoplatněn obdobně jako v jiných bankách, v Trinity Bank částkou 9 Kč.

Při standardním vystavení výpisu z účtu v měsíční frekvenci si klient nepřiplatí, pokud mu postačuje elektronická forma. Při zasílání výpisu poštou či častějším vystavení výpisu si připlatí.

REKLAMA

Sazebník poplatků Trinity Bank není příliš přehledný. U různých produktů se objevují stejné položky (např. platba mimo banku je zmíněna u běžného účtu, vkladových účtů a dalších produktů), zpravidla se stejnou cenou. Sazebník začíná položkami k běžným a vkladovým účtům, pak ale níže klient nalezne základní platební účet, jehož sazebník v některých bodech odkazuje zpět na běžné účty.

V celém sazebníku je zmíněna položka debetní karta pouze u definice pojmů. Jinde se s ní v bance klient nesetká a ani k běžnému účtu mu podle informací z infolinky nebude vydání. Banka navíc nepočítá s jejich brzkým vydáváním a soustředí se aktuálně na jiné činnosti – např. převedení členských vkladů družstevníků na akcie.

Další služby

Banka nabízí též privátní bankovnictví. Klient, který by měl o privátní služby zájem, se ale z internetových stránek nedozví ani základ, co a pro koho banka poskytuje. Jen to, že bude obsluhován na samostatných pobočkách a získá prémiové produkty na míru… Musí si sjednat schůzku a domluvit se s privátním bankéřem.

Úvěrů se fyzické osoby – nepodnikatelé u Trinity Bank nedočkají. Úvěrové financování je nabízeno pouze podnikatelům a firmám.

Zhodnocení

Trinity Bank pro běžné klienty nabízí spořicí účet s nejlepším úročením na trhu, v ostatních službách lze ale nalézt příznivější banky. Pro běžný účet kromě poplatku za odchozí platbu do jiné banky je nepříznivé též nevydávání platebních karet. Účet tak v dnešní době nelze efektivně využít jako primární bankovní účet. Sazebník poplatků, v rámci něhož je v jednom dokumentu též úrokový lístek, také patří k méně přehledným a částečně matoucím.

Většinu služeb lze zřídit online. Je to ostatně nezbytné. Trinity Bank má dvě pobočky (v Praze a ve Zlíně) a jedno obchodní místo (v Brně). Dostupnost banky tak není zrovna velká.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak umělá inteligence promění finanční sektor?

Umělá inteligence (AI) má potenciál významně transformovat odvětví finančních služeb. Finanční instituce však prozatím teprve převážně hledají vhodné oblasti nasazení AI. Jak mohou zajistit odpovědné nasazení umělé inteligence a získat z ní odpovídající benefity, a současně efektivně překonat související rizika?  

Text: Filip Kučera

30. 06. 2022

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. Proč?

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.