CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Jan Traxler

05. 12. 2017

14 komentářů

Fond-show: Fidelity World Fund

 

Fidelity World Fund nabízí jednoduché a zároveň velmi efektivní řešení jak investovat do akcií. Dlouhodobě poráží benchmark a je měnově zajištěný do korun.

Loading 

Fidelity World Fund je aktivně spravovaný globální akciový fond. Jeho korunová varianta se zajištěním měnového rizika funguje sice teprve od roku 2016, ale jeho primární dolarová varianta vznikla už v roce 1996. Patří k nejúspěšnějším globálním akciovým fondům na světě, díky tomu mu agentura Morningstar udělila nejvyšší pětihvězdičkový rating.

Společnost Fidelity Investments patří obecně k nejstarším a nejrenomovanějším správcům fondů na světě. Jejich nejstarší fond Fidelity Fund zaměřený na americký trh byl založen již v roce 1930 a dodnes velmi úspěšně funguje.

Tabulka 1: Základní údaje Fidelity World Fund

Správce fondu FIL Investment Management (Fidelity)
Manažer fondu Jeremy Podger
ISIN LU1400167216 (CZK)
Vznik fondu 6. 9. 1996 (USD)
Velikost fondu 46 mld. Kč
Rating Morningstar ***** (nejvyšší)
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie Fidelity World Fund

Jedná se o globální akciový fond zaměřený na akcie velkých firem na rozvinutých trzích, tedy zejména investuje do firem v USA, Evropě a Japonsku. Fond je spravován aktivně (stock-picking) a aktuálně má v portfoliu 96 akcií, konkrétně například akcie Royal Dutch Shell, Alphabet, Apple, Citigroup, Microsoft, Johnson & Johnson nebo Airbus. Zpravidla se jedná o velké firmy s globální působností, které sice mají kořeny v západním světě, ale byznys dělají i v Číně, Indii, Brazílii a na všech důležitých trzích s největším růstovým potenciálem.

Při výběru jednotlivých akcií do portfolia sleduje portfolio manažer jak fundamentální ocenění, tak růstový potenciál společností. Oproti benchmarku aktuálně trochu podvažuje podíl amerických firem a naopak převažuje akcie evropské a japonské, ale i tak americké firmy tvoří zhruba polovinu portfolia fondu. Sektorově je portfolio fondu vyváženě rozložené, mírně převažují informační technologie a zdravotní péče.

Graf 1: Rozložení portfolia fondu Fidelity World Fund

Fidelity World Fund - rozložení portfolia fondu

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Fidelity World Fund historicky vykazuje nejlepší výsledky ze všech globálních akciových fondů s měnovým zajištěním do českých korun. Od založení v roce 1996 stoupla hodnota podílových listů fondu o 352 % (tj. 7,4 % p.a.), což je dokonce o 20 procentních bodů více než v případě beznákladového indexu MSCI World (samozřejmě musíme použít index v net variantě, čili s reinvesticí dividend).

Pro vytvoření grafu vývoje hodnoty podílových listů v porovnání s benchmarkem se mi bohužel podařilo sehnat data až od roku 2003. Z grafu je vidět, že na této časové periodě fond více méně kopíruje index, což je samo o sobě obrovský úspěch, když fond dokáže vydělat na své náklady a držet se beznákladového indexu. Na roční, tříleté i pětileté periodě fond dokonce mírně poráží benchmark, a stejně tak i na zmíněném horizontu od založení fondu.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílových fondů Fidelity World Fund

Fidelity World Fund - vývoj hodnoty podílového listu

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok 15,74 % ~ 15,74 % p.a.
3 roky 40,30 % ~ 11,95 % p.a.
5 let 99,54 % ~ 14,82 % p.a.
10 let 67,31 % ~ 5,28 % p.a.
od založení 352,50 % ~ 7,42 % p.a.

Rizika spojená s investicí

Fidelity World Fund je klasický akciový fond, jeho hlavním investičním rizikem je tedy tržní riziko vyplývající z vývoje cen akcií na trzích. Jinými slovy je potřeba počítat s normální krátkodobou volatilitou cen a s tím, že čas od času přijde větší propad cen. Dlouhodobě ale ceny akcií ve světě z ekonomické logiky rostou rychleji než inflace a navíc generují pravidelné dividendy, proto dlouhodobě představují nejlepší ochranu před inflací.

Korunová varianta fondu zajišťuje měnové riziko vůči primární dolarové variantě fondu. Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI kalkulovaný dle volatility vychází na pátý stupeň ze sedmi, což odpovídá většině akciových fondů.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek 0,00 % – 5,25 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,89 %

Závěrečné hodnocení

Fidelity World Fund nabízí jednoduché a zároveň velmi efektivní řešení, jak dlouhodobě investovat do akcií. Shrňme si jeho hlavní přednosti:

 • Portfolio složené z akcií velkých nadnárodních společností
 • Měnové zajištění do korun
 • Přiměřená nákladovost TER
 • Renomovaný správce
 • Vynikající výsledky, fond dlouhodobě překonává beznákladový index

Roční nákladovost fondu je zhruba o 0,9 % p.a. nižší než v případě posledně zmiňovaného fondu fondů Conseq Active Invest Dynamický. A když se podíváme na historické výnosy těchto dvou fondů, Fidelity World Fund vyhrává pochopitelně na plné čáře. Na pětileté i desetileté periodě má zhruba dvojnásobné zhodnocení než Conseq Active Invest Dynamický.

Jistě, diverzifikace rizika tu není tak obšírná, jen cca 100 akcií ve srovnání s několika tisíci akciemi prostřednictvím fondu fondů. Ale má takto extra široká diverzifikace nějaký reálný význam? Minimální. Fidelity World Fund stačí doplnit nějakým globálním fondem zaměřeným na rozvíjející se trhy a máme také perfektní diverzifikaci rizika akciové složky.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Fidelity International a jsou platná k 31. 10. 2017. Závěrečné hodnocení odráží pouze názor autora článku.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

 


Související články

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Robin

  5 prosince, 2017

  Doporučujete pro pravidelné investice? A jaky ten globální fond zaměřeným na rozvíjející se trhy pro diverzifikaci doporucujete?

  Odpovědět

 • Robin

  5 prosince, 2017

  Napadl mě třeba tento k tomu: Franklin Global Small-Mid Cap Growth Fund

  Odpovědět

 • vasek

  5 prosince, 2017

  tento fond je zaměřen na Emerging markets?

  Odpovědět

 • Karel

  5 prosince, 2017

  AEEM bez poplatků přes Degiro.

  Odpovědět

 • Robin

  5 prosince, 2017

  AEEM? Prosím o vysvětlení zkratky…

  Odpovědět

 • Karel

  5 prosince, 2017

  https://www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?query=FR0010959676&groupField=index&from=search&isin=FR0010959676

  ETF s TER 0,2% a nákup bez poplatku. Má to syntetickou replikaci, ale snad to tolik nevadí. Cena je cca 4 EUR, takže ideální pro malé částky. Pro větší objemy je lepší IS3N, ten je už s poplatkem.

  Fond bude mít TER přes 2% a k tomu vstupní poplatek. Měnově nezajištěný je jak fond, tak ETF.

  Odpovědět

 • Robin

  6 prosince, 2017

  A tenhle fond na Regiru najdu?

  Odpovědět

 • B.

  18 prosince, 2017

  Dobrý den,
  jaký ETF místo Fidelity World Fund doporučujete pro „menší“ dlouhodobé pravidelné investice (do 2500kč/měsíc – časem pak i navýšené)? Horizont investice vidím 25 let…. Nebo se ETF již na to nehodí? Co doporučujete? Děkuji.

  Odpovědět

 • David

  27 prosince, 2017

  Jedná se o hedge fond?

  Odpovědět

 • Martin

  7 ledna, 2018

  Zajímalo by mě, u které společnosti mohu Fidelity World Fund v České republice koupit? Děkuji.

  Odpovědět

 • Karel

  7 ledna, 2018

  To je takový problém to najít? Buď u podvodníků v Conseq, kteří vám naúčtují vstupní poplatek 5% a nechají vás ho předplatit na 30 let dopředu.

  Nebo prostě v ING za 1% vstupní poplatek
  http://www.ingbank.cz/ing-podilove-fondy/rozsirena-nabidka-podilovych-fondu/fidelity-world.html#zakladni-informace

  Odpovědět

 • Lukáš

  7 ledna, 2018

  ING Bank

  Odpovědět

 • Karel

  7 ledna, 2018

  ČS

  Odpovědět

 • Michal

  23 dubna, 2020

  Zajímalo by mne, zda tento fond poráží benchmark i v korunové verzi ?

  Odpovědět