CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Daniel Kuchta

21. 09. 2008

2 komentáře

VIX: měřič strachu, který napoví kdy investovat

 


 

Už několik let je za měřítko pro volatilitu na trzích považován index VIX, který je měřítkem implicitní volatility pro put a call opce na index S&P 500 (SPX), s nimiž se obchoduje na Chicago Board Options Exchange (CBOE). Zjednodušeně řečeno, ukazuje očekávanou 30denní volatilitu na trzích, které jsou reprezentovány širokým indexem S&P 500. Index VIX vznikl v roce 1993 a původním podkladovým aktivem (do září 2003) bylo osm nejobchodovanějších put a call opcí na index S&P 100 (OEX).

Index VIX velmi často využívají opční obchodníci. Volatilita totiž výrazně ovlivňuje hodnotu opčních kontraktů. Čím je vyšší volatilita podkladového aktiva, tím je vyšší hodnota opce, protože se zvyšuje šance, že opce skončí v době své expirace „v penězích“.  

VIX má obecně inverzní vztah k akciovým indexům, takže když index S&P 500 stoupá, index VIX klesá a naopak. Investoři používají VIX jako indikátor paniky nebo index strachu. Když je na extrémně vysokých hodnotách (obvykle nad 30 až 35 body), jde o známku toho, že panika a nejistota na trzích jsou na maximu. Dá se také říci, že kdo měl potenciál panice podlehnout, ten jí již podlehl a trhy jsou na minimu (panika se postarala o to, aby se všichni, kdo jí podlehli, zbavili svých cenných papírů). Proto jsou takové hodnoty pro mnohé známkou toho, že akciové trhy jsou na minimu a v nejbližší době by mohlo dojít k obratu a počátku růstového trendu.

Naopak pokud jsou hodnoty indexu VIX minimální (kolem hladiny 10 bodů), na trhu vládne spokojenost a investoři neočekávají u akcií žádné výrazné pohyby. Právě tyto situace jsou často tichem před bouří. V angličtině se VIX charakterizuje velmi jednoduše: „If VIX is high, it’s time to buy, if VIX is low, it’s time to go.“

Graf vývoje indexu VIX v posledních 3 letech

Zdroj: Bloomberg.com

REKLAMA

Inverzní vývoj indexů S&P 500 a VIX můžeme vidět také na grafech. První zobrazuje vývoj index VIX v posledních třech letech, druhý zase indexu S&P 500 ve stejném období. Na obou grafech je patrné, že pokud je index VIX na svých vrcholech, dojde k otočení trendu a trhy začnou růst. Minulý rok v srpnu minulého roku, kdy byl index VIX na jednom ze svých maxim a zároveň S&P 500 na nízkých hodnotách, se trhy odrazily od dna první výrazné korekce, aby po pár týdnech dosáhly na svá nová historická maxima. Podobný vývoj pak ještě následoval v listopadu 2007, lednu i březnu letošního roku.

Graf vývoje indexu S&P 500 v posledních 3 letech

Zdroj: Bloomberg.com

Na denním grafu indexu VIX je pak patrné, že ve středu, kdy na trzích vrcholila panika, zavíral index na hodnotě 36 bodů. Ve čtvrtek dokonce vystoupal až ke 42 bodům, následoval však výrazný pokles díky posílení trhů ve čtvrtek a pátek. Podobné hodnoty dosahoval VIX před šesti lety, kdy si akciové trhy sáhly na dno a začaly svou dlouholetou cestu vzhůru. Nejeden investor by si dne přál, aby podobná situace nastala i v těchto dnech, a mnozí předpokládají, že by konečně mohlo dojít k obratu ve vývoji na trzích. Já osobně si ale nemyslím, že páteční výrazné posilování bylo počátkem dlouhodobého růstového trendu, který indikovaly rekordní hodnoty indexu VIX.

Denní graf vývoje indexu VIX v posledních 5 měsících
Zdroj: Stockcharts.com

REKLAMA

Index VIX není jediným indikátorem volatility, podobný indikátor s označením VXN je závislý na vývoji opcí na index Nasdaq 100, VXD sleduje index Dow Jones Industrial Average a index VXO se pak odvíjí od opcí na index S&P 100, které byly původně podkladem pro výpočet indexu VIX.

Nic není dokonalé

Přestože je index VIX poměrně spolehlivým indikátorem vrcholů paniky na trzích, není, podobně jako ostatní nástroje technické analýzy, dokonalým nástrojem bez chyb. Zejména hodnoty, které jsou všeobecně považované za extrémní, nemohou být považovány za pevně dané a mění se v návaznosti na situaci na trzích.

Při běžném vývoji jsou za extrém považovány hodnoty přes 30 bodů, dnes, kdy trhů, vládne chaos, dosahuje index VIX na maximech hodnot přes 40 bodů. To samé platí pro minimální hodnoty, které se běžně pohybují kolem hodnoty 10 i méně, dnes ale může znamenat začátek dalšího propadu akcií překročení 20bodové hranice.

Mnoho kritiků připomíná, že vzájemná závislost indexu VIX a jednotlivých akcií (resp. opcí na ně) je příliš přeceňována. Poukazují na to, že index VIX ukazuje volatilitu očekávanou v příštích 30 dnech, přičemž splatnost opcí na jednotlivé akcie se často pohybuje v intervalech od dvou do šesti měsíců. Další slabinou indexu je, že reprezentuje volatilitu celého trhu a všech jeho sektorů, přičemž volatilita jednotlivých sektorů je poměrně různá (volatilita technologických akcií je zpravidla vyšší než například titulů v sektoru utilit).  

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 


Související články

K nákupu akcií vybízí i volatilita

Index volatility VIX je mezi investory považován za poměrně přesný indikátor nálady na trzích a mnozí jej využívají při rozhodování, jestli je vhodná doba k nákupu akcií, nebo ne. V poslední době index atakoval svá dlouhodobá maxima, což sice ukazuje na nervozitu na trzích, ale také může probudit k akci býky.

Text: Daniel Kuchta

24. 10. 2011


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  22 září, 2008

  Pěkný článek, děkuji. Pro opční obchodníky určitě nic nového, ale je to pěkně zrekapitulováno a myslím dostatečně srozumitelně vysvětleno.
  Jen bych dodal, že kromě VIX spot, existují VIX future na různé splatnosti, já např. sleduji index volatility na hlavní německý index DAX 30, který má splatnosti od 1 měsíce do 24 měsíců.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  22 září, 2008

  A na index RUT (siroky index o 2000 akciich) existuje index RVX. Ten se, mimochodem, pocita trochu odlisnym zpusobem nez VIX. Ale to jsou opravdu technicke detaily 😉

  Odpovědět