CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

Text: Jan Traxler

21. 11. 2017

9 komentářů

Fond-show: Conseq Active Invest Dynamický

 

Jednoduché a mezi poradci velmi oblíbené řešení pro pravidelné investice na delším časovém horizontu. Výhodou je široce diverzifikované portfolio, nevýhodou vysoká roční nákladovost TER, která dlouhodobě snižuje čisté výnosy. Jeho další skrytou slabinou je také měnové riziko. 

Fond Active Invest Dynamický je kategorizován jako fond fondů (nebo se někdy také říká střešní fond). Jako fond fondů funguje od roku 2014. Předchozích 10 let společnost Conseq obdobným způsobem klientům obhospodařovala typové portfolio složené z jednotlivých fondů.

Toto typové portfolio v prosinci 2013 překlopila do fondu kvůli zjednodušení administrativy, a také za účelem daňové optimalizaci pro klienty, neboť tehdy došlo k prodloužení časového testu z 6 měsíců na 3 roky. Zatímco dříve měli klienti na majetkovém účtu podílové listy jednotlivých fondů, nyní drží pouze podílové listy jednoho fondu fondů. V rámci tohoto fondu pak může docházet k různým změnám v rozložení majetku, aniž by investoři museli řešit daně. Pro klienty velmi jednoduché řešení. Nicméně, jak si ukážeme, poměrně drahé řešení.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu Conseq Investment Management
Manažer fondu Jan Vedral, Anne-Françoise Blüher, Tom Kadeřábek
ISIN CZ0008474202
Vznik fondu 11. 12. 2013
Velikost fondu 9,7 mld. Kč
Rating Morningstar není
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie

Fond Active Invest Dynamický investuje 90 % majetku do akciových fondů. Má jich v portfoliu cca 35, různě zaměřených a od různých správců (Franklin Templeton, BNP Paribas, Fidelity, NN a další). Jeho cílem není být lepší než ostatní, je spravován spíše pasivně, obrátkovost fondu je velmi nízká. Drží v portfoliu dlouhodobě vybrané fondy a snaží se o maximální diverzifikaci napříč celým trhem.

Investuje do institucionálních tříd fondů, které mají nižší poplatky za správu, přesto zde tak jako u všech střešních fondů dochází ke zdvojování nákladů na úrovni jednotlivých fondů a na úrovni tohoto střešního fondu, což vede k vysoké celkové roční nákladovosti TER.

REKLAMA

Graf 1: Rozložení portfolia fondu

Conseq Active Invest Dynamický

Historický vývoj hodnoty podílových listů

Samotný fond Active Invest Dynamický má stále relativně krátkou historii, ale když ji prodloužíme o předchozí období správy typového portfolia, uvidíme klasický obrázek průměrného vývoje akciových trhů ve světě – v letech 2007 – 2009 propad téměř na polovinu, následně růst zpět a zhruba po šesti letech se portfolio dostává zase do zisku. Dnes by byla hodnota investice zhruba o 25 % vyšší než na vrcholu v roce 2007. A pokud někdo investoval na jaře roku 2009, když byly ceny akcií na dně, hodnota jeho investice by stoupla na více než dvojnásobek.

Graf 2: Vývoj hodnoty fondu Active Invest Dynamický

Conseq Active Invest Dynamický

REKLAMA

Čili z dlouhodobého pohledu poměrně standardní vývoj. Dlouhodobě generuje fond zajímavé výnosy, ale je potřeba počítat s vyšší volatilitou a s tím, že jednou za čas přijde velký propad. Proto se akcie hodí více pro pravidelné investování, kde dochází k neustálému průměrování nákupní ceny.

Důležitá otázka ale zní: Jak si fond vede v porovnání s konkurencí, respektive s jinými alternativami investování do akcií? Na pětileté periodě stoupla hodnota podílových listů fondu o 8,7 % p.a. a na desetileté periodě o 2,7 % p.a. Pro srovnání hodnota akciového indexu MSCI World v net variantě, tj. s reinvesticí dividend, stoupla za uplynulých pět let o 13 % p.a. a na desetileté periodě o 4,8 % p.a. Výnosy fondu silně zaostávají za indexem MSCI World.

Srovnávacím benchmarkem fondu není index MSCI World, nýbrž koš vícero indexů, takže toto srovnání není úplné košér. Navíc hodnota indexu není kalkulována v korunách. Kdybychom hypoteticky uvažovali s měnovým zajištěním do korun, což také něco stojí, tak by růst hodnoty indexu byl zhruba o půl procentního bodu až jeden procentní bod ročně nižší. I tak je ale ten rozdíl poměrně výrazný. Důvodem jsou logicky náklady na správu střešního fondu a k tomu ještě jednotlivých fondů v jeho portfoliu, které jsou v tomto případě hodně vysoké.

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok 7,89 % ~ 7,89 % p.a.
3 roky 11,72 % ~ 3,76 % p.a.
5 let 51,74 % ~ 8,70 % p.a.
10 let 30,41 % ~ 2,69 % p.a.
od založení 101,76 % ~ 5,20 % p.a.

Rizika spojená s investicí

Fond Active Invest Dynamický je vedený v korunách, ale fakticky většinu majetku investuje do akciových fondů vedených zpravidla v eurech nebo dolarech. Měnové riziko může dle aktuálního uvážení portfolio manažer zajišťovat, ale většinou to nedělá. Kromě vývoje na akciových trzích má tedy na hodnotu podílových listů fondu podstatný vliv také kurz české koruny.

REKLAMA

Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI kalkulovaný dle volatility vychází na pátý stupeň ze sedmi, což odpovídá většině akciových fondů.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek 0,00 % – 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna 12 % z výnosu nad benchmark
TER (celková roční nákladovost) 2,78 %

Závěrečné hodnocení

Finanční poradci tento fond hojně využívají, je vhodný zejména pro pravidelné investice menších částek. Klient může mít jednoduše v jednom fondu široce diverzifikované portfolio. Nevýhodou je však poměrně vysoká roční nákladovost TER, která dlouhodobě snižuje čisté výnosy. Sestavením vlastního portfolia z jednotlivých fondů lze ušetřit cca 1 % ročně. A to je na delším horizontu citelně znát.

Jeho další skrytou slabinou je měnové riziko, které si většina investorů ani neuvědomuje. Nicméně právě fakt, že fond nezajišťoval měnové riziko, stojí za jeho neoslnivými výsledky v tomto roce, kdy ceny akcií prakticky všude ve světě výrazně rostou. Ovšem velkou část z tohoto růstu požralo posílení koruny, která už od začátku roku zpevnila k euru o 5 % a k dolaru o 14 %.

Proto osobně považuji za lepší řešení namísto drahého a měnově nezajištěného fondu fondů investovat raději do nějakého globálně zaměřeného akciového fondu s měnovým zajištěním do koruny, který má roční nákladovost pod 2 % p.a. Případně je možné si z vícero specificky zaměřených měnově zajištěných fondů s nižší nákladovostí TER sestavit jednoduché portfolio.

Nebudu mít sice nikdy tak široce diverzifikované portfolio jako v rámci fondu Conseq Active Invest Dynamický, ale za účelem diverzifikace rizika v rámci akciové složky bohatě postačuje 100 akcií v jednom globálním fondu, nemusím jich mít prostřednictvím 30 fondů dohromady kolem třech tisíc. Přidaná hodnota takové diverzifikace oproti globálnímu akciovému fondu je zanedbatelná.

Ještě zbývá dodat jednu informaci. Pro majetnější investory (od 1 mil. Kč) nabízí Conseq obdobný fond fondů Private Invest Dynamický. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů. Portfolio fondu je prakticky stejné, ale účtují si zde nižší poplatek za správu a celková roční nákladovost (syntetický TER) je jen 2 %. To už je zajímavější řešení, nákladově konkurence schopné v porovnání s jednotlivými akciovými fondy.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Conseq Investment Management a jsou platná k 31. 10. 2017. Závěrečné hodnocení odráží pouze názor autora článku.

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • hihak

  21 listopadu, 2017

  Souhlasím, zajímavý, ale opravdu drahý, teď v býčím období neporáží ani široký index. Už bych znovu do něj nešel, nebýt předplaceného vstup. poplatku.

  Odpovědět

 • David

  21 listopadu, 2017

  No dobře,pokud ale vím tak zatím v ČR není moc možností drobných pravidelných nvestic do indexu,jake fondy tedy autor navrhuje jako alternativu?

  Odpovědět

 • Anonym

  21 listopadu, 2017

  Co třeba Degiro a jeho investice do ETF zdarma jednou měsíčně?

  Odpovědět

 • hihak

  22 listopadu, 2017

  s degirem souhlasím, sam užívám, ale neni pro každého, uz to vyžaduje něco navic, to ETF si musí každý vybrat a koupit sam. ale ohledne podílových fondů, rozhodně jsou tu jine, levnejsi a i indexove. i obycejny podil. fond kopírujíci notoricky znamy S&P 500 je výkonnější, nabizi ho kde kdo. treba KB umožňuje úplně jednoduše pravidelně investovat, bez ostudneho vstup. poplatku, podobne jak to nove planuje FIO

  Odpovědět

 • Pavel Novák

  24 listopadu, 2017

  Co je náročného na tom, že jednou za měsíc investor pošle na svůj účet u Degira peníze a koupí třeba VT (Vanguard Total World Stock ETF) s nákladovostí 0.11% ? (!). Vždyť je to srovnatelné se zadáním příkazu v internetovém bankovnictví. Jsem si jist, že bude mít vyšší výnosy než by mu zajistila investice dle 95% poradců …

  Odpovědět

 • Lenka

  10 dubna, 2018

  Dobrý deň, ja mám privat invest dinamický fond v Conseq, a prvotný náklad bol jednorázový, a dosť vysoký, momentálne je splatený a teraz sa mi všetky moje vklady zhodnocujú. Myslím, že som zvolila tú najvhodnejšiu alternatívu, čo sa týka tohto produktu a pokračujem v pravidelnom posielaní eur do fondu. Ja som spokojná jedinou ďašou podobnou alternatívou môžu byť produkty z J&T, ale tie nemám pozisťované. Možno by sa odborník mohol vyjadriť aj na túto tému.

  Odpovědět

 • Lukáš

  29 dubna, 2018

  Vlastním tento fond již druhým rokem, pokud vynechám že vstupní poplatek byl 8k kč a k dnešnímu dni po 2 letech jsem – 40Kč (bohužel k oněm 8k Kč) silně zvažují tento produkt ukončit:(

  Odpovědět

 • Petr

  31 října, 2018

  Fond mám 3 roky a i když nepočítám vstupní poplatek, tak je silně v mínusu. Se započítáním vstupního poplatku je hodnota sotva 75 % vloženého vkladu. Mě to moc dobrá investice nepřipadá. Navíc jednostranně změnily podmínky v můj neprospěch. V případě nesouhlasu se změnou bude smlouva ukončena, ale ze vstupního poplatku nevrátí ani korunu. Zřejmě jde velká část vstupního poplatku poradcům, protože ti ho tlačí za každou cenu i když je to investiční nesmysl.

  Odpovědět

 • Karel

  31 října, 2018

  Nic nového pod sluncem Petře. Bohužel. Už pár let sleduji výsledky těch, co investovali přes poradce Partners, OVB, atd., a většinou je to tak, že po x letech investování dostanou zpět tak 80-90% procent toho, co vložili, a to nepočítám vliv inflace. Je zajímavé, že tito samozvaní guruové nedokáží porazit ani prachsprostý spořící účet. A do toho od těchto expertů slyšíte, že nemáte investovat do nemovitostí. Částečně je to pravda, teď opravdu ne, počkal bych, ale mě se např. za 8 let nemovitost zhodnotila o 1 500 000,-cca, kdybych teď prodával. Žádného číšníka, tramvajáka, ani jiného ičaře v saku jsem k tomu nepotřeboval a ani vy nepotřebujete, stejně jako podomní prodejci, amwayáci atd., jsou to jen příživníci, nic jiného. A pokud chcete investovat, určitě se dají najít podstatně lepší možnosti. On i ten poradce mohl svou provizi snížit skoro na minimum, ale v MLM systému, hnán chamtivostí, se můžete spolehnout, že udělá přesný opak.

  Odpovědět