Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Koruna není pro investory žádnou výhrou

Vzhledem k tomu, co se dnes děje na finančních trzích a jaké nejistota vládne kolem evropské měny, by se dalo říct, že můžeme být rádi za to, že ČR si zachovala vlastní měnu. Z pohledu investora ale o žádnou výhodu nejde. V koruně moc zajímavých investičních příležitostí nenajdeme a investice v zahraniční měně se stávají spekulací na stabilitu finančního systému.

Investoři, kteří chtějí investovat své volné prostředky do nějakého investičního instrumentu, si mohou vybrat buďto akcie na pražské burze, případně RM-Systému, nebo některý z podílových fondů, které jsou zajištěné proti měnovému riziku. Jejich výběr je však hodně omezený a tak se mnoho investorů musí poohlédnout po investicích do akcií, fondů, ETF, certifikátů, apod. v cizí měně.

A tu nastává problém, kterou měnu si vybrat. Jelikož český investor nebude své potenciální výnosy užívat v dané měně, musí je pak opět změnit na české koruny, což ho vede k tomu, aby si vybral tu měnu, která jeho investici nějakými výraznými pohyby neznehodnotí. Drtivá většina investičních nástrojů, které dnes mají investoři k dispozici, jsou vedeny buďto v euru, nebo dolaru. Jen výjimečně se najde něco v britské libře, o nějakém švýcarském franku nebo nedej bože čínském renminbi si běžný investor může nechat zdát. Otázka tedy zůstává stále stejná. Investovat v euru, nebo dolaru?

Euro je nejisté

Euro se potácí na hraně propasti, ze které podle mnohých není úniku a je pouze otázkou času, kdy dojde k jeho pádu, resp. transformaci na nějakou jinou alternativu (kterých je několik). Investovat dnes v evropské měně je prakticky sázkou na to, že finanční trhy v EU se z dnešní velmi zlé a nepřehledné situace dostanou bez výrazných problémů. A na to dnes sází skutečně málokdo. Investovat v měně, která má tak chabé vyhlídky na přežití příštího roku je tedy hodně velkým riskem, který může udělat nebezpečnou investici i s poměrně konzervativních a dobře zvolených produktů.

V posledních týdnech sice jednotná evropská měna české eurové investory pravděpodobně potěšila svým posilováním, ale v podstatě jde o pouhý klam čísel. Nejde ani tak o posilování eura, ale o oslabování koruny, která na události v Evropě reaguje mnohem vyšší volatilitou než euro, které jí táhne ke dnu. Takže když euro oslabuje, koruna oslabuje ještě více a naopak, když euro sílí, koruna se sveze s ním a posiluje ještě výrazněji. Samotná výrazná volatilita je také problémem, protože do investice tak přináší pouze nejistotu.

Dolar zklamal

Dolar, který se v předešlých dnech, i přes neschopnost demokratů a republikánů v USA dohodnout na řešení zadluženosti, poměrně stabilizoval, rovněž není žádnou výhrou. Důkazem je včera oznámená akce několika bank centrálních, které zlevnily dolarovou likviditu dodávanou na trh, na což reagovala americká měna výrazným poklesem. O tom, jestli (resp. kdy) americká centrální banka přistoupí k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování, se spekuluje již hodně dlouho, ale včerejší rozhodnutí o „záchraně světa“ pomocí nových a levných dolarů překvapilo všechny.

Dolar od začátku května celkem hezky posiluje a to je pro investory určitě dobrá zpráva, ale včerejší informace znamená, alespoň pro tentokrát, posilování konec. Strach z toho, že dolar oslabí Fed svým QE III vystřídala realita, kdy levné dolary poskytne hned několik centrálních bank. Akciové trhy na tuto zprávu reagovaly rekordními nárůsty, ale co z toho má český investor, je jasné. Většinu zisků mu sebere oslabující dolar, který za poslední tři dny oslabil o korunu. A podobně jsou na tom evropské akcie s eurem.

Ještě nedávno se o koruně mluvilo jako o potenciální náhradě švýcarské franku jako o alternativním bezpečném přístavu pro investory a česká veřejnost si myslela, jaká je ta naše koruna super. Že je to nesmysl je dnes jasné, ale investorům bylo jasné už předtím, že to dnes pro ně prakticky žádná výhra není. Jak již bylo řečeno, na trhu jsou dostupné produkty zajištěné do koruny, ale pokud chce investor o alokaci prostředků rozhodovat sám, je nucen jít do měnového rizika. Zajišťování v malých objemech není úplně efektivní a volba menšího zla a šťastná ruka při jeho výběru je tak jedinou možností, jak měnové riziko řešit.

Vyhovuje vám posilování české koruny?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.