Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Finanční poradenství v multilevelu: Může být kvalitní?

O kvalitě finančního poradenství či jejím opaku se napsaly již stohy článků. Proč je ale finanční poradenství tak často napadáno pro svou nekvalitu? Není to jen o vysokých provizích a zlatokopectví. Částečně za tím stojí sám multilevelový systém.

Naprostá většina (a všechny velké) finančně poradenských společností je založena na multilevelovém systému. Finanční poradce pro získání vyšších provizí v něm musí nejen odvádět výkony na poli finančního zprostředkování, ale také musí získávat další lidi, kteří se zapojí do jeho struktury. Bez toho nepostoupí na ředitelskou pozici, nezíská vyšší provize a nemá nikoho, z jehož produkce by čerpal meziprovize.

Tlak na získávání nových lidí se nepochybně v jednotlivých společnostech liší. V neseriózních multilevelech hraničících s klasickou pyramidovou hrou dokonce stačí, aby si „nováček“ koupil jednu (značně pojistně oškubanou a nákladově naditou) pojistku – a už jen sháněl další ovečky. To je ale zcela jiná kapitola. I ve společnostech, které se udržují dlouhodobě na špici ve finančním zprostředkování a jejich poradci dokáží nabízet kvalitní finanční plány, potřebují a chtějí růst.

Kam vede struktura multilevel marketingu ve finančním poradenství? Nováček začne pracovat již se základními znalostmi u klienta. Jakmile dosáhne určité produkce, má možnost postoupit na vyšší provizní úroveň – až dosáhne stropu, po němž k vyšším provizím musí získat nové lidi. A čím vyšší provizní úroveň bude chtít dosáhnout, tím více lidí musí ve své struktuře mít.

Jakmile poradce získá dostatečné zkušenosti z prací s klienty, začíná náborovat, a i když se chce nadále finančnímu poradenství aktivně věnovat, zbývá mu na práci čím dál méně času. Získaní nováčci potřebují vedení, školení, poradit, podpořit… a nezbytné zkušenosti si teprve osvojují.

Finančně poradenské společnosti jsou sice připraveny i na samostatné poradce. Zpravidla jim vytvářejí oddělené kariérní větve, které rostou paralelně vedle hlavního multilevelu. Tito lidé dokáží kvalitním finančním poradenstvím zlepšovat mediální obraz společnosti, ale i s poměrně vysokými individuálními výkony na poli zprostředkování netvoří (a nemohou tvořit) stěžejní část poradenské sítě. Věnují se především bonitním klientům, které ale dostatečně nevytěží, protože jim nabízejí skutečně jen to, co klient potřebuje. Navíc nepřivádí nové lidi, nestarají se o další růst.

Podpora samostatných poradců je v jednotlivých finančně poradenských společnostech různá. Často ale chybí možnost dalšího vzdělávání, pomineme-li školení finančních institucí o produktových novinkách. Jen výjimečně školení pokračuje certifikací EFPA či kurzem ve spolupráci s vysokou školou. A tak samostatní poradci se zcela osamostatňují a končí pod platformou zajišťující pouze zázemí.

Vše se ale může změnit. „Potravní řetězec“, jak nazval délku multilevelové struktury jeden z poradců, je závislý na vysokých provizích – aby se každý hladový krk uživil, a zároveň aby něco zbylo i na pracujícího nováčka. Pokud by došlo k připravované regulaci provizí rezervotvorných pojistek, dlouhé řetězce by byly jen obtížně životaschopné. Muselo by dojít k jejich zkrácení – a více poradců by se opět věnovalo poradenství a méně řízení.

Může být finanční poradenství v multilevelové firmě kvalitní?

Nahrávání ... Nahrávání ...

45 komentářů: “Finanční poradenství v multilevelu: Může být kvalitní?”

 1. Petr napsal:

  Zdravím, já osobně mám spravované finance týmem obchodníků, kde se dělí pouze generovaný zisk, čímž odpadá morální hazard. Je to program bez vstupních poplatků a je určen pro investory, kteří

  nehledají „bezpečný přístav“. Petr, pesek1299@seznam.cz

 2. mráz napsal:

  no já si myslim, že ti poradci radí především podle toho, jak se jim to hodí! Není nad to zařídit si všechno sám… já si jednou za čas koupím investiční zlato – zlatý slitek a jsem spokojenej, kdyby někdo chtěl tak omrkněte prodejce http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/ to je férovej člověk a já mu věřím

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   Abyste byl spokojenej i když se budete snažit ho prodat s co nejmenší ztrátou

 3. Financni poradenstvi jinak napsal:

  Stredoevropsky sen? nezapomen hlavne na medialni poradce, cely tym medialnich poradcu a marketingovych stretegu v centrale. Ty ti pomuzou kupit si cely VESMIR fondu a nabidnout ho siroke ceske klientele. Takove dobre skutky budes na sve ceste ke snu konat. Dokonce i charitu! prece chces, aby tvoji spoluobcane byli financne gramotni a vubec nechodis do skol propagovat svoji spolecnost a rozsirovat pyramidu. A kdyz uz budes tvuj sen znit pro bohate moc obycejne, udelej si VIP sekci poradcu pro bonitni klientelu! Prece nechces mit image kdejakeho odrbu, co cpou investicni zivotni pojisteni kdejake babicce u nas v Bohumine:D pamatuj, JSME Partners! financni poradenstvi JINAK, JINAK, JINAK! i ty jsi s nami JINY, jsi JEDINECNY, jsi nas:-)))) co na tom, ze procujes za zrnko ryze a odvadis cast zisku tem cisnikum, matkam na materske a medialnim ekonomum nahore. Nezavid, makej a taky se budes mit lip! hlavne se nevrzcej bez podepsane smlouvy!

 4. Partners napsal:

  Ano, Ano, Ano Partners jsou nejlepsi financni spolecnosti. Ne v CR, ale na celem svete:-) kam se na ne hrabe Goldman Sachs a jejich analyticka oddeleni. Proc? Maji prece takove osobnosti jako je Pavel Kohout s obrovskymi zkusenostmi v oblasti kolektivniho investovani doma i v zahranici. Kazdy prece vi, ze vydelal na burze ne miliony, ale miliardy:-) Konkurence se o Kohouta doslova pere a snazi se ho preplatit. Kazdy chce „recept“ na jeho strategii fondu Universe, co naplat, ze se propadaji uz skoro 10% Bohuzel Kohout stale odmita nabidky od J.P. Morgan, CSOB, CNB ci dokonce posty ministra financi. A mame zde dalsi hvezdy manazerskeho nebe jako je cisnik Radim Lukes a jeho splneny americky sen a neskonale belostny usmev, ktery zkratka umi lidi namotivovat. Makej, makej ty to dokazes. Nase generalni reditelka je cele funkci obdobi na materske dovolene a dela jen marketingovou kulisu pro neznalou verejnost. Jsme zkratka JINI:-) reklama je naši hlavni devizou. Nezavid a budes se mit taky lip!

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   Tak já přestanu závidět, koupím si Thymolin pro běloskvoucí úsměv, půjdu na mateřskou a budu věřit, že se mi splní můj středoevropský sen :-)

 5. partners napsal:

  neberte to vážně. jen provokace nějakého zakomplexovaného chudáčka.

 6. z pojišťovny napsal:

  Pokud to nemyslíte ironicky, blahopřání vašim vymývačům. Kolik jiných firem jste viděl, že jste si tak jistý?

  • Milan napsal:

   Ironie to není v žádném případě, myslím to smrtelně vážně, my v Partners jsme vážně nejlepší. Utíkají k nám lidi z Fincentra, Broker Consultingu, OVB, AWD, ZFP a jiných firem, kde nemají tak vysoké standardy.My jsme ti, kdo určují současnou podobu finančního poradenství v této zemi. Za pár let si na to sám vzpomenete, teď rozjíždíme Polsko a další země budou časem určitě přibývat.

   • Původní kolemjdoucí napsal:

    Chraň nás pánbůh před tímto standardem, spočívajícím v IŽP každému, nevýnosných fondech s předplaceným poplatkem a tím, že se poradce víckrát u klienta neukáže. Jediné pozitivum na Partners jsme našel to, že se dokázalo zbavit jednoho arogantního zástupce z Brna.
    Apropos, kolik poradců z Partners odešlo po pár měsících jinam? :-)

    • Milan napsal:

     Odchází jich každý měsíc poměrně dost, my totiž nestojíme o každého. Pokud se dotyčný člověk nechce této profesi věnovat naplno a vydělává si měsíčně do cca 30.-40.000 Kč, tak nemá podle mého soukromého názoru ve firmě a vůbec v oboru finančního poradenství co dělat. Logicky nám tak zůstávají jen ti nejlepší, nejhouževnatější, s největším potenciálem zůstat a dál na sobě tvrdě pracovat. Já jsem hrdý na to, že mi bylo dovoleno pracovat a působit v tak exkluzivní společnosti plné profíků, jako v jsou v Partners. Mám v plánu sestavit tým do cca 8–10 lidí (tak do 1 roku), později víc, max. však do 20 lidí. Kancelář i byt mám polepený motivačními plakáty a vím, že toho dosáhnu. Chci si do jednoho roku pořídit Bentley Arnage, obsah 6,75 litru, osmiválec. Do dvou let chci mít vlastní rodinný dům, za hotový, žádná hypotéka. Mám spočítané, že mi na to můj tým lidí hravě vydělá. Taky bych si chtěl koupit firemní akcie Partners, protože až Partners v roce 2015 nebo 2016 vstoupí na burzu, tak tyto akcie poletí neuvěřitelným způsobem nahoru. Na seminářích nám říkají, že všechno toto je reálné, pokud budeme tvrdě rok dva pracovat každý den 10–12 hodin. Je to jen o disciplíně a chuti něco dokázat. Já to dokážu, mám k tomu zázemí skvělé firmy, špičkový software, exkluzivní produkty, nejvyšší provize na trhu a renomované a respektované jméno firmy jako takové. Mluví z Vás jen závist, kdyby jsme nebyli špička na trhu, tak Vám Partners nebude stát ani za jednu jedinou pomlouvačnou větu. Já vizi pana Borkovce a Lukeše bezvýhradně věřím, ti kluci to mají špičkově zpracované, mají jeden z nejlepších analytických týmů v této zemi v čele s panem Kohoutem, čeká nás banka, máme vlastní karty, časem snad i penzijní společnost a investiční společnost s exkluzivními fondy a strategiemi přímo od mistra investic pana
     Kohouta. Nikdo, opakuji nikdo na současném poradenském trhu nemá lepší zázemí a podmínky pro vstup a setrvání v oboru než Partners. Už se s Vámi o tom nebudu bavit, bylo by to jako házet perly však víte komu…

     • Hloupy Spekulant napsal:

      Zrovna Kohouta jako „spicku“ v investovani bych moc nevytahoval. Jeho genialita je primo videt na fondech Universe, az z toho cloveka mrazi. Ale chapu, ze si nekdo mysli, ze kdyz je nekdo medialne videt, je genialni investor. Zvlast u aktivnich strategii fondu je matematicke vzdelani dost dulezite. Kohout samozrejme takove vzdelani bezpochyby ma, staci se jen podivat na jeho detailni zivotopis:-) Z Partners nedavno odeslo dost klicovych lidi. Zejmena pak Prouza, ktery mel dost kontaktu na ministerstvu financi a drzel nad Partners jakysi „ochranny stit“ a resil ty nejhorsi excesy. Stejne tak odesel Vicha jako clovek, ktery zakladal fond Universe spolu s pravnikem Jenikem, asi oba dva vedeli moc dobre proc dat ruce od Partners pryc. Stale nechapu, proc Prouza, Vicha jako spolecnici z Partners odesli, co to nejrychleji slo, misto aby se drzeli v tak vynosnem podniku jako je Partners s tak ruzovou budoucnosti a vstupem na burzu:-) No holt kazdej ma jinou predstavu o budoucnosti. Zatim je realita spis takova, ze CR se spis propada, zejmena v oblasti pojistovnictvi. Krize se spis prohlubuje. Takze Partners musi investovat hodne penez do marketingu a vymyvani mozku. Nadto Partners ma zakrytou majetkovou strukturu a je zrejme financovana z uveru (tohle jsou jen spekulace). Jak muze Partners provadet nezavisle „financni“ poradenstvi, kdyz nevime, kdo je jeji skutecny vlastnik? nemuze mit v ni podil financni instituce, ktera ji napriklad poskytla v pocatcich uver a jejiz produkty Partners favorizuje?:-) klidne me oznacte za blbce, jen spekuluju…

     • Vašek napsal:

      Ucho z Partners píše o motivaci, vydělá velký balík a vrazí ho do auta, chce si ho koupit za rok? Nikdy bych nesvěřil peníze hovadu, co roční příjem vrazí do auta. Je to hovado jako celá firma Partners

     • Původní kolemjdoucí napsal:

      Zdržím se komentáže k braiwashingu, ten evidentně funguje skvěle.
      Považujete konstatování faktu na základě s osobní zkušenosti s prací poradců Partners za pomlouvání? Pak je mi Vás líto. Ale držím Vám palce, ať Vám Vaše plány vyjdou.

     • Původní kolemjdoucí napsal:

      A ještě jedna věc mne zaujala. Vlastní banka, vlastní penzijní společnost … Nepopírá to trošku princip „nezávislosti“? Přece nebudete prodávat produkty někoho cizího, ze kterého má Partners méně? To by se mohlo negativně odrazit v ceně akcií. A když už máme banku, investiční společnost a penzijní společnost, proč nemít i vlastní pojišťovnu. Pak nebudeme potřebovat pracovat pro konkurenci? A co se týká té závisti, jste zcela mimo. Howgh

      • vašek napsal:

       partners mají vlastní banku. jsem nevěděl, že vlastní bankovní licenci. to dali do kupy tolik peněz? to samé s pojišťovnou- to mají tolik peněz na její zřízení?
       jinak já v tom předchozím příspěvku vidím spíše provokaci. chce to odstup…ale chytají se všichni :-)

     • Richie napsal:

      špičkovej brainwashing… takhle to u nás vypadá večer na baru po semináři :-)

 7. Milan napsal:

  To není pravda, já jsem z Partners a jsme nejlepší firma na trhu !!! Máme nejlepší software, nejpřísnější výběrová kritéria pro vstup do firmy i pro udržení ve firmě, u nás jsou vážně jen ti nejlepší z nejlepších. My to fakt děláme jinak a myslím to skutečně upřímně.

 8. Zdena napsal:

  A hlavní činností drtivé většiny finančních poradců (především těch v multilevelu) je podvádět a okrádat svoji klientelu.

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   Opravdu je to hlavní činnost? Nebo je to jejich hlavním zájmem? Nepleťe si prosím pojem a průjem, ač to zní popdobně.

 9. Původní kolemjdoucí napsal:

  některá témata nelze obsáhnout v celé šíři v jednom článku. Možná kdyby bylo zdůrazněno že je tohle nešvar, ale jde to i jinak, což bezpochyby lze, když se chce, vyznělo by to celé jinak. A ruku na srdce, kolik z těch co články tady kritizují vytvořilo někdy hodnotný článek?

  • Radek napsal:

   Naprostý souhlas. Setkal jsem se i s jiným přístupem. Ale ten popisovaný je (bohužel) hodně častý.

 10. Stanislav Šafránek napsal:

  MLM a kvalita poradenství jsou věci rozdílné jako den a noc. Jedinou vyjímkou je samozřejmě Fincentrum, však jsme se to také dozvěděli v nedávném rozhovoru s panem Stuchlíkem : )).

  • Radek napsal:

   Hm… v tom případě musí být MLM bez problému kdekoli :-) – tedy aspoň podle složení lidí z Fincentra

 11. Škodolibka domácí napsal:

  „protože jim nabízejí skutečně jen to, co klient potřebuje“ ALE KRUCINÁL – O TOM TO PORADENSTVÍ PŘECE JE, NE ??? Firmy, které se tímto neřídí, bych zakázala !!!

  • zamecnik napsal:

   V editorialu jsem to extrapoloval možná až příliš. V praxi je to spíš o tomto: Klient potřebuje pojistit a poradce má dvě možnosti (přibližně) stejně kvalitních pojistek – jednu dražší, s vyšší provizí, a druhou levnější, s nižší provizí. A otázka zní: S jakou odejde klient?

   • Původní kolemjdoucí napsal:

    Pane Zámečníku, jaký máte názor na RZP-D od Uniqa?

    • zamecnik napsal:

     Koncept je podle mého názoru velmi dobrý (produkt je stavěn na úmrtnostních tabulkách ČSÚ, ale faktická v rámci pojištění je nižší, neboť si pojišťovny klienty vybírají – a klienti se mohou po dožití sjednaného věku podílet na výnosech vycházejících z nižší úmrtnosti).
     Jen jako u každého životního pojištění je třeba projít podrobně pojistné podmínky, zda výluky a záludnosti neodporují potřebám pojištěného.

     • Původní kolemjdoucí napsal:

      Ptal jsme se na to proto, že tohle je produkt který dokáže nahradit IŽP a přitom provize je z něj stejně zajímavá. Bohužel máte pravdu v tom, že strnulost některých struktur je taková, že stále jedou klony Dynamitu apod., i když mají k dispozici pro klienta zajímavější produkty.

      • Radek napsal:

       Stejně tak se mi líbí Flexi. Tam jde spořicí složku minimalizovat a celá pojistka pak dává smysl.

       • Petr napsal:

        Flexi v žádném případě nedoporučuji, poslední dobou vůbec neplní pojistné události a neustále se jen odvoláváme. Flexi jsme nahradili Perspektivou 7BN, PROŽivotem od Allianz, RŽP-D od Uniqy a občas DolceVitou od Generali. Od té doby máme spokojené klienty. Flexi šla hodně dolů, raději už ji nesjednáváme a nejsme jediní, ostatní kolegové z jiných firem se taktéž přiklánějí k jiným produktům.

       • Původní kolemjdoucí napsal:

        A v RZP-D je povinná spořící složka? Není, takže ji není třeba minimalizovat. A pak je tu rozdíl v pojistném ppnění. Jednak délka nezbytného léčení a pak, a to je nejpodstatnější, přístup ke klientovi který plnění žádá …

  • Zden napsal:

   V podstatě s Vámi souhlasím, jenže to by se musely zakázat téměř všechny poradenské společnosti. Ne že by mi to vadilo, právě naopak, jenže nevím, kdo by je měl vlastně zakázat. ČNB nebo MF? Obě instituce jsou podle mě součástí zdejší finanční mafie, ani od nich nemůžeme čekat nic dobrého.

   • Radek napsal:

    Jo. A pak by museli zakázat banky a pojišťovny, protože ty mají také svoje sítě, mnohdy taky na principu MLM. A poradenství tam je často ještě horší než v MLM firmách :-/

 12. Stepnicka napsal:

  Ano, tato strategie v diskusich vzdy sklizi uspech: Nejprve nekomu vlozim do ust myslenku, kterou nevyslovil (nenapsal), a pote ji shodim ze stolu nejakym hlubokym protiargumentem napr. prohlasenim, ze je to stupidni nazor.

  Nemuzete pro potvrzeni kvality clanku uvest nic vhodnejsiho.

 13. napsal:

  Tak Váš příspěvek je zase jednou pokladnice myšlenek. Jinými slovy – struktura v multilevelové společnosti je zlo, v kterém nejde nalézt kvalitu. Kvalitu lze tedy najít pouze u individuálního poradce, který tým nevytváří. A jediná možnost, jak s tím něco udělat je podle vás regulace rezervotvorných pojistek :D? Pane Zámečníku, nekažte si podobnými stupidními názory jindy tak dobré články.

  • zamecnik napsal:

   Kdepak, regulace výše provizí ani celkové nákladovosti nic nevyřeší. Když se o ní začalo diskutovat, tak ještě než jsem si stihl přečíst návrh zákona, tak jsem z různých stran slyšel nejméně dva nápady, jak regulaci obejít.

   • Lada napsal:

    Mohl byste se prosím více rozepsat o tom obcházení regulace ? Podle mě to nejde, šlo by to přece lehce dohledat v účetních výkazech kterékoliv pojišťovny…

    • vasek napsal:

     Poradenská společnost má web. Pojišťovně na něm pronajme reklamní banner za 5 mil Kč ročně. Z těchto peněz bude poradcům vyplácet rozdíl mezi původní provizí a nově sníženou. Poradcům bude sděleno, že to společnost platí ze svého nebo z ostatních produktů. – to mě tak třeba napadlo hned po přečtení :-)

  • ctibor napsal:

   Z jakého jste mlm?:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.