CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Chcete prodat IŽP na spoření? Podle ČNB nesmíte

 


 

Kolem investičního životního pojištění to opět víří. Ani stát neví, jak se k němu má postavit: Na jedné straně ho propaguje jako výborný produkt na spoření na penzi (a jako takovému mu dává daňové úlevy), na druhé straně již neví, jakým způsobem by ho zreguloval. S posledním nápadem přišla Česká národní banka v propagaci pojištění.

„Jde-li o produkty životního pojištění, neměla by propagace ve vztahu k pojistnému produktu obsahovat tvrzení, že se jedná o formu spoření peněžních prostředků nebo součást spořících programů apod., které by mohly vyvolat záměnu,“ uvádí ČNB v Dohledovém benchmarku 5/2013.

Jak vidno, slovo ČNB zas tak rozhodné nebylo. V propagace životního pojištění „by neměla“ obsahovat tvrzení, že se jedná o spoření. Na druhou stranu jakožto regulatornímu orgánu stačí centrální bance naznačit a pojišťovny i finančně poradenské společnosti ji poslechnou.

Důvodem, proč by se nemělo IŽP označovat jako forma spoření, je možné zmatení klienta. Jako spořicí produkt vnímají lidé nejčastěji produkty nějakým způsobem garantované, např. spořicí účty jištěné Fondem pojištění vkladů. U investičního životního pojištění se ale nejčastěji investuje do podílových fondů, navíc zpravidla do fondů s vyšší rizikovostí.

Navíc by životní pojištění na investice mělo být beztak prodáváno pouze ve výjimečných případech – např. pokud pojištěný chce převést v případě své smrti část majetku na obmyšlenou osobu mimo dědické řízení. Primární účel životního pojištění (i investičního) je krytí rizik, investovat lze efektivněji přímo přes podílové fondy, kam beztak investice z pojištění směřují.

REKLAMA

Nazývat investiční životní pojištění spořením jistě může být matoucí. Bohužel jsem se setkal i s mnohem více zavádějící (mírně řečeno) argumentací: „Jedná se přeci o pojištění, takže peníze jsou pojištěné.“ Tímto způsobem lživě argumentoval jeden zástupce účelově vzniklého multilevelu na distribuci IŽP (měli v nabídce pouze jednu, velmi zjednodušenou a z pojistného pohledu naprosto nevhodnou smlouvu), který již naštěstí zanikl.

Zajímavý je ale druhý aspekt, na který upozornily pojišťovny. Pokud se investičnímu životnímu pojištění nemá říkat spoření, protože jeho prostřednictvím lze investovat do rizikových aktiv (akcií), nemělo by se o „spoření“ hovořit ani ve třetím penzijním pilíři. A ten má „spoření“ dané dokonce do vínku ze zákona – doplňkové penzijní spoření. Co s tím?

V konečném důsledku bude mít ale rozhodné slovo klient. A čím vyšší finanční gramotnost klienti bank, pojišťoven a finančních poradců budou mít, tím kvalitnější služby mu budou nabízeny.

Loading

Vstoupit do diskuze 46 komentářů


Související články

Na co se připojistit před cestou na dovolenou?

Součástí každé dovolené v zahraničí by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Jednou z jeho nejdůležitějších součástí je kvalitní krytí léčebných výloh, které se vztahuje na úrazy a náhlá onemocnění. Kromě toho je dobré zvážit situace, pro které se vyplatí sjednání různých připojištění. Týká se to například cest do […]

Text: Redakce

03. 06. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • 2 prosince, 2013

  ČNB měla už dávno zákonem zakázat prodej jakéhokoliv druhu ŽP jako „výhodného spoření“, zejména pak IŽP, vyjímkou by snad mohl být příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci, i tak mi to skřípe mezi zuby. Jediné přípustné ŽP je čistě rizikové, to je core byznys pojišťoven, na kumulaci a zhodnocování volných finančních prostředků tu máme spoustu skutečně vhodných produktů (OPF, ETF, SS apod.).
  Jestliže podle ČNB nesmíte prodávat IŽP na spoření, z čeho by pak byly živi veškeré multilevely ? To by přece znamenalo jejich konec…

  Odpovědět

 • 2 prosince, 2013

  Mlm firmy to nepostihne, protože se najde/nechá přemluvit furt dost troubů, kteří do tohodle oboru vlezou, ačkoli v něm nemají co pohledávat. Sjednají dvě tři smlouvy a skončí. Tak to funguje i dnes. Stejně to dopadne v případě omezování provizí – studentovi je jedno, jestli si u OVB, Partners, FC atd. vydělá 12 nebo 6 tisíc.

  Mlm se má ve financích zakázat přímo, bez oklik.

  Pak je tu finanční negramotnost většiny prodejců finančních produktů, kteří se zavádějícím způsobem označují jako poradci. Co s tím, když vlastně sám klient žádnou odbornost nepožaduje a tetička, která se právě stala rádoby poradcem, je pro něj důvěryhodnějším partnerem než člověk s letitou zkušeností, vlastním kanclem atd.?

  V každém prodeji je to tak, že většinu prodejců tvoří neználci. Neználci z lenivosti, skutečného nezájmu o obor, z pohodlnosti („když školitel říkal…“), kvůli nedostatku času (skloubit práci prodejce a rodinný život není snadné, že).

  Odpovědět

 • The Perník

  2 prosince, 2013

  Řešení je velmi jednoduché, nechť ČNB právně ukotví platbu za rizikové pojistné do běžně placeného a do mimořádného pojistného veškeré tzv. spoření. V ten moment to všichni ti pseudoporadci přestanou sjednávat, neboť za „spoření“ formou mimořádného pojistného je provize nula nula nic…Amerika už byla objevená, tak proč se u nás v ČR stále snažíme Ameriku znovu objevit ? Spíše se zeptejme, komu stávající stav nejvíce vyhovuje a proč se s tím tedy nic nedělá, nikoliv proto, že by to nešlo, nýbrž proto, že se nechce.

  Odpovědět

 • Radek

  2 prosince, 2013

  Tak by to nefungovalo. Pokud je u IŽP na riziko strháváno přirozené pojistné, pak si musí (stejně jako v KŽP, ale i RŽP) klient vytvořit rezervy, z nichž je pak přirozené pojistné „dotováno“. Pokud ovšem pojišťovna nenastaví minimální platbu na maximální přirozené pojistné – pak ale podle mě takový produkt postrádá smysl.

  Odpovědět

 • exPartners

  2 prosince, 2013

  Jak to že to nejde ? Co Generali Dolce Vita (Bella Vita) ?

  Odpovědět

 • vasek

  2 prosince, 2013

  Dolce Vita má přirozené pojistné?

  Odpovědět

 • Dlouhodobý poradce

  2 prosince, 2013

  Dolce Vita nemá přirozené pojistné ale průměrované…teda pokud se bavíme o rizikovém pojištění.

  Odpovědět

 • vasek

  3 prosince, 2013

  děkuji za ujištění.
  říkal jsem si, co to „expartners“ vymýšlí :-)

  Odpovědět

 • Jana

  3 prosince, 2013

  Je to „exPartners“, takže všechno ví a zná z jejich super seminářů, možná sežral i to pověstné Šalamounovo hovno, tak mu to nemějte za zlé, že se do všeho montuje, jakoby by o tom něco věděl, přestože je evidentní, že ví úplné hovno (nikoliv to Šalamounovo). Možná nějaká rychlokvaška, co má za sebou motivační a zaškolovací seminář a to bude tak hádám všechno.

  Odpovědět

 • vasek

  3 prosince, 2013

  tak evidentně ho to nenaučili ani nikde jinde, tudíž to o Partners nebude

  Odpovědět

 • ...

  4 prosince, 2013

  Víte, nezlobte se na mě, ale Vy podle všeho o této problematice taky moc nevíte, podle zkušeností ten, kdo ví něco do hloubky, má určitou úroveň chování. Tu Vy opravdu nemáte.

  Odpovědět

 • killer

  2 prosince, 2013

  Tak to je gól, ten kdo tady nejvíce vykřikuje udělá takovou botu 😀

  Odpovědět

 • 2 prosince, 2013

  Není žádným tajemstvím, že skutečný zájem o životní pojištění (a vlastně pojištění vůbec) je daleko daleko za prodaným objemem.

  Na trhu působí nejen příliš mnoho agentů, ale i pojišťoven jako takových. Jejich produkty jsou si navíc podobné jako vejce vejci.

  Odpovědět

 • XXX

  2 prosince, 2013

  Casto sa opakuje, ze hlavnou ulohou poistovni je krytie rizika (rizik). A podla zakonov, pouciek inych pravidiel je jednym z rizik aj dozitie sa isteho veku (dochodku).

  Preto by nejake sporenie cez poistovne malo mat zmysel… to ze v nasich zemepisnych sirkach nie su poriazne KZP a vacsina IZP je nespravnych je druha vec.

  Vzhladom na to, ze IZP ma moznost prebratia platenia bezneho poistneho, moze byt dolezitym prvkom pri zabezpeceni CASTI dochodku pre ludi s vysokym rizikom invalidity (banici, vojaci a policajti, ludia s vyssim prijmom ktory nie je dokladovatelny a teda nejde cez soc. poi., atd.).

  Aby ma tu hned niekto nechcel upalovat, IZP/KZP na sporenie nerobim, za posledne 2 roky mam na ucte 2 IZP…

  A este nerozumiem jednej veci – neustale tu na forach riesite ako velmi poradenske (podla vas MLM) spolocsnosti nevyhnutne potrebuju k svojej existencii robit IZP. Na co? Ved je jedno ci to bezne poistne je urcenie na krytie rizik alebo na sporenie… provizia je rovnaka, takze dolezite by malo byt robit poistky, na co je uz vedlajsie :) ak by to teda bolo tak ako sa tu neustale pise…

  A ked si vsimnete, okrem niektorych dlhoROCNYCH diskuterov, tu takmer pod kazdou temou vypisuju ti isti – yowie a jeho story ako bol v „zaskolovaku“ partners a ako mu nikto nevedel vybavil lacnejsie hypo lebo poradcovia predrazuju hypoteky (nezmysel), ja s jeho vecna veta „…predajcovia nektreych fin. produktu…“ a par dalsich expertov, ktori uz poslednych par clankov diskutuju medzi sebou… na zamyslenie :)

  Pekny den vsetkym.

  Odpovědět

 • yowie

  2 prosince, 2013

  Zdravím brata vychodňara :-)

  Poradce?

  Chápu, že je třeba udržovat pohádky o úžasných schopnostech fin. poradců při životě. Já byl taky v šoku, když jsem zjistil, že to není pravda.

  Ale máte možnost mě přesvědčit, za necelé dva roky mi končí fix, takže mi tu klidně nechte své tel. č. a já si vás, pakliže tou dobou to ještě budete dělat, vyzkouším a třeba mě přesvědčíte, že alespoň někteří poradci jsou schopní přinést něco navíc.

  Odpovědět

 • XXX

  2 prosince, 2013

  Yowie, Vasa inteligencia a sikovnost je neprekonatelna… ze som poradca mate jasne napisane v mojim prvom prispevku…

  O akych „pohadkach“ to hovorite? Yowie, uz asi pol roka omielate tie iste 3 veci – ako si viete vybavit hypoteku najlepsie sam, ako je Generace X nahovno a to co ste prezili v zaskolovaku (partners). Sem-tam do toho primiesate aj nejaky novy nezmysel, napr. o tom ako budete mat coskoro dalsi titul z VS co z Vas spravi niekoho viac…
  Snad naposledy skusim, aj ked Vy ste tazky typ…

  1. Financne sluzby nie su silou mocou o tom mat hypo lepsie o 0,1%… ano aj to je dolezite, este dolezitejsie su ine sprievodne faktory a uspora casu. Neviem ake podmienky mate v CR ale najst cloveka co by si na Slovensku vybavil lepsie ponuku sam sa mi este nepodarilo stretnut. Maximum je ze si vedel vybavit sadzbu rovnaku ako ja, stalo ho to vsak kopu casu navyse, co uznal aj sam… teraz tu onanovat 5 rokov nad tym, ze ste si dokazali vybavit nieco sam a na zaklade 1 vasej skusenosti nieco pausalizovat je podla mna slabomyselnost.
  2. Pravidelne investicie do dobrych OPF su jedna z naidealnejsich moznosti pre beznych ludi. Vy ste dostali fondy AXA, ktore nie su zrovna dobre je zasa jedna nestastna skusenost… jedna. Na zaklade toho tvrdit je to vsetko nezmysel a ze ludia by si radsej mali sporit na sporiacich uctoch lebo je to bez rizika a bez poplatkov je tiez pekne pomylene… ani 6 rocne dieta nenechate pozerat TV do 22:00 len preto ze to tak chce. 20 rokov si sporit na sporiacom ucte je nezmysel a na to su akcie, komodity, dlhopisy a ich fondy.
  3. 100× obohrata pesnicka, to co ste zazili na jednom zaskolovaku neznamena ze vsetci poradcovia do jedneho su odpad… vacsina zrejme je, ale nemozno to povedat o kazdom. Na druhej strane, toto povolanie robim maximalne moralne a s ohladom na klienta. Ako je potom mozne ze viac zarobi niekto kto lupe IZP na sporenie?  jednoducho, odporucania 😀 ludia si nevedia vazit kvalitne sluzby. Tak nech sa potom necuduju aky odpad tu beha po uliciach.

  Yowie, Vas by som nechcel za klienta ani keby ste ma prosili. Preco? Pretoze to beriete ako keby ste mi robili laskavost, ze mi „dovolite“ nieco Vam vybavit… a ja si sice vazim kazdeho klienta, ale zaroven mam svoju cenu a svojich klientov si vyberam. A tak ako si ja musim zasluzit ich doveru, tak si ju musia zasluzit aj oni…

  Necudujem sa uz, ked ste vraveli ze mate pasivny prijem… nijako inak by ste nemohli tolko presediet pri tomto fore tolko casu a vypisovat tu dookola to iste. Najdite si hoby, priatelku… neventilujte si tu frustraciu, nemasirujte si tu ego, pripadne co ja viem este co… nechcem vas urazat, normalny clovek by to co Vy vsak nerobil.

  Okrem toho sem-tam sa uchylite k par vseobecnym frazam, ktorymi reagujete na vsetko, ale to je uz asi na dlhsie… financiami sa zivym 7 rokov, takze o 2 roky tu este urcite budem 

  P.S. Pre prispevok vyssie – neviem ake mate zakony v Cechach, u nas je to trochu komplikovanesie. A dozivotne anuity v Cechach pokial viem este nie su, u nas za zavadzuju od roka 2015, vtedy sa budu povinne kupovat za peniaze z II. piliera.

  Odpovědět

 • yowie

  2 prosince, 2013

  Obávám se, že zkušeností mám poněkud víc, ale to už tady nebudu opakovat, snad jen ve zkratce – snaha o přebouchnutí IŽP (Partners), snaha o přebouchnutí stavebka (AWD)

  Celý prodej fin. produktů je o referencích a já bych opravdu strašně rád s čistým svědomím někoho doporučil. Zatím nemůžu.

  Máte pravdu v tom, že ušetřit 0,1% (což je standartní nabídka většiny poradců) je o ničem. Já ušetřil přes 0,5%, což je za dobu fixace 30 000,–, nemluvě o dalších poplatcích v těch bankách, které poradci navrhovali. Zabralo mi to čas v řádu hodin, tzn. nevyužitím poradce jsem za jednu hodinu svého času získal cca 5000,–. To by mě ten čas s poradcem vyšel opravdu draho…

  Má tvrzení o fondech poněkud vytrháváte z kontextu, ale chápu to, nakonec to vás, poradce, učí především.

  V ČR asi stejně jako u vás se běžně investice prodávají k hypotékám, kde ten horizont ani zdaleka není na celý život, naopak lidé chtějí mít hypo co nejdřív z krku většinou. A na horizontu 10 let jsou poněkud jiná rizika, než když průběžně přidáváte celý život.

  Jinak jak si to kdo udělá, tak to má. Běžte raději bouchat, abyste jednou možná taky měl pasivní příjem, ale nedoporučuji spoléhat na MLM, raději si kupte pár investičních nemovitostí.

  Jo Vy si klienty vybíráte. To jste pobavil, ale to dělají všichni poradci. Přece nepůjdou radit třeba někomu úplně bez peněz, vždyť by ani na to životko neměl…

  Jediné, co mnoho z vás umí opravdu skvěle, je obklopení se jakousi aurou vyjímečnosti a odbornosti, ale běda, když zjistíte, že byste měli s někým soupeřit a opravdu se snažit… :-)

  Odpovědět

 • XXX

  2 prosince, 2013

  Yowie, toto je presne to co ma na Vas serie asi najviac :)

  Bez toho ze by ste o mne cokolvek vedel ma pasujete do pozicie, ktora Vam vyhovuje. Pretoze inak by ste museli priznat, ze tu nie ste jediny s trochou rozumu…

  Ak viete prebyt poradcu o 0,5%, tak bud kecate alebo ste sa stretli s neschopakom… ine moznosti nie su. Z toho co piste je jasne, ze skutocne poradcu (nie predajcu) ste nikdy nestretli.

  Co z Vasich tvrdeni vytrhavam z kontextu? Ci to to zasa len tak kecate do vzduchu? Co nemate nic ine? 😀 lebo argument, ze mna niekto nieco ucil vytrhavat z kontextu je velmi slabe a osobne si myslim, ze aj trapne…

  Kto prosim Vas tvrdil, ze investicie sa predavaju na cely zivot? A keby aj hej (co netvrdim ze ano!), co je na tom? Ved cely zivot sporim, v prihodnom case splatim hypo (podla mna hlupost) a zvysok bude na dochodok…

  Zasa nieco meliete z cesty 😉 moj pasivny prijem nerieste, ani ho nespajajte s MLM. Viete Yowie, vy si sam polozite otazku (tak ako Vam vyhovuje) a potom si mozete odpovedat… je to neskutocne smiesne. A tiez trapne… neviete ci v nejakom MLM vobec som, nepoznate moju pracu, ale tvrdite ze bucham 😀 Na zaklade coho? :) bucha niekto iny ako ja… ci to by sa uz Vam nehodilo, vsak. Ono totiz ci viac dobrych poradcov (aj ked tych moze byt minimum), tym viac sa mylite a to sa uz tazko nesie…

  Viete, klientov si vyberam aj preto, aby som si takymito vychcalkami ako Vy nemusel kazit den. Taki co su sami najmudrejsi a vedia vsetko, vsade boli a vsetko videli… a tak ako su pravnici radi za „lepsich“ klientov, tak sa aj ja tesim klientom, ktori zarabaju nad 1500€/mes. Najde sa aj zopar horsie situovanych, tam je viac prace, menej place, ale aj vacsia vdacnost. To je vsak nieco co nepoznate :)

  Yowie, buchanie IZP nechapem uz len minimalne z toho dovodu, o ktorom som pisal vyssie. Naco buchat IZP, ked si rovnako dobre zarobim aj RZP? :) a nemusim sa bat ze by sa klient na mna raz mohol hnevat. Unika Vam zrejme par drobnosti…

  Odpovědět

 • yowie

  3 prosince, 2013

  Možná máte pravdu a střetl jsem se se třemi neschopáky, 2 z Partners a jeden z Gepard finance. Nejdál se dostal M1 z Partners, který, když si uvědomil, že ho M-bank přebila, mě chtěl uplatit půlkou své provize :-)

  Bohužel i tak to bylo málo. Chápete to? Přičemž při jednání s ním v bance mi ředitelka pobočky řekla, že kdybych přišel bez poradce, že by mi mohla nabídnout ještě lepší úrok, ale prý už to kvůli provizi pro Partners níž nejde. Tedy jsem se objevil v naprosto paradoxní situaci, kdy mi přítomnost poradce zmenšila vyjednávací prostor a nakonec hypotéka v KB nedopadla právě kvůli tomu. True story bro!

  U těch investic jste mluvil o delších horizontech, což není případ většiny lidí, kterým to někdo přihodí k hypotéce, což jsem kritizoval a kritizovat budu stále. Proti fondům nic nemám v případě celoživotního produktu.

  Jinak děkuji, že jste potvrdil mou teorii. Je to logické, na Slovensku máte daleko víc chudých a pokud byste si nevybíral klienty, možná byste mnoho těch úžasných grafů, domečků a autíček kreslil někomu, kdo si nemůže zřídit ani účet s nějakými poplatky, natož nějakou pojistku.

  Třeba jste poradce na vlastní triko, a co? Dokud nepotkám poradce, který opravdu nabídne něco víc, než to, co lze kdykoliv sehnat bez nejmenší snahy na pobočce, budu stále tvrdit to samé. Škoda, že se nepohybujete v ČR, mohl jste mě přesvědčit, že existuje poradce, který opravdu umí dosáhnout toho, co o něm tvrdí marketing jeho firmy, nicméně u Tatra banky refinancovat opravdu nebudu…

  Odpovědět

 • vasek

  3 prosince, 2013

  hihi. a je to tady zase, příběh z Komerčky…dlouho to tu nebylo – týden?

  Odpovědět

 • XXX

  3 prosince, 2013

  vasku – thumbs up! 😀

  Odpovědět

 • XXX

  3 prosince, 2013

  Vidite yowie, ste stale rovnaky, zrejme (nemozem tvrdit s istou, ale vykazujte prislusne naznaky…) aj zakomplexnovany. Keby ste napisali, ze ste sa stretli s 3 neschopakmi, ok. Nie, vy si musite este aj rypnut a kompnut do prislusnych firiem… detinske :)

  Tvrdite, ze ste inteligentny, sikovny, vsetko viete sam… ale nad ramec beznych veci asi rozumom neviete pohnut. Co ine Vam moze povedat pracovnik banky/pobocky? Ano, sme radi ze ste prisli s poradcom. Jasneee 😀 poradcovia su podla Vas neschopni debili a neda sa im verit, ale prvu blbost od zamestnanca banky „zbastite“ jedna radost 😀 true story to moze byt, akurat s vysvetlenim, ktore som Vam napisal vyssie…

  A kolko tak bezne ludia v CR splacaju hypo? Lebo ak nad 10 rokov, tak su fondy ok. Ak nad 15 rokov, tak su fondy este viac ok… Vy nieco „placnete“ a potom to este korigujete a menite… tomu snad aj skoda sa viac venovat.

  Jinak děkuji, že jste potvrdil mou teorii. Aspon vidim, ze dalsi Cech si silne nacionalisticky sovinista :) cely ten Vas odstavec bol neuveritelne ubohy, klesli ste tym velmi hlboko… este ze ste tu Vy, bohaty a rozhladeny Cech, ukazka spravne obcana s neprekonatelnou financnou gramotnostou 😀 nastastie poznam mnoho normalych Cechov. A mimochodom, kreslit velmi neviem, takze ziadne grafy, domecky ani auticka nekreslim 😉

  Takze teraz uz mozem byt aj poradca na vlastne triko? 😀 ved doteraz som bol z MLM 😀 teda aspon podla Vas…
  Portfolio si sam poriadne spravit zrejme nebudete vediet, ak keby ste si jednotlive produkty vedeli sam zohnat na pobocke… minimalne preto, ze by ste necitali vsetky poi. podmienky a pod. A keby ste aj naaahodou vedeli, neznamena to ze financne sluzby su zbytocny nezmysel, nakolko nie kazdy ma na to cas/chut/vedo­mosti/energiu/at­d.

  Yowie, ani keby som sa pohyboval v Cechach a prosili by ste ma, tak by som sa s Vami nestretol. Na co si kazit den takym arogantnym clovekom? :)
  No co ste mysleli tou Tatra Bankou fakt netusim, ak ste chceli ukazat, ze na Slovenku poznate nejaku banku tak super, vyslo Vam to…

  Odpovědět

 • yowie

  3 prosince, 2013

  Bože můj! Mě by opravdu zajímalo, jak děláte poradenství. Po mě zatím všichni poradci, které jsem potkal, chtěli, abych o jejich službách informoval široké okolí. Zjistil jsem tedy, jaké služby poskytují (mizerné) a informuji okolí. Co na tom nechápete? Vy jdete snad za klientem s tím, že se o Vaší schůzce nesmí nikdo dovědět? :-)

  To, že jsem šikovný, chytrý a bla bla bla tu tvrdíte Vy, už poněkolikáté…

  K těm bankám. Využívám zásadně internetové banky a jako klient jsem byl na pobočce své banky naposledy před více, než 3 lety. Proboha proč bych tam jako lezl?

  10–15 roků jsou fondy ok… Dobře, počítejme tedy. Mám fondy téměř 4 roky a zaplatil jsem 46 000 na poplatcích. Zatím při pravidelné úložce vydělaly nějakých 7 000,– a to s tím, že poslední dobou to solidně rostlo. Myslíte, že do nějakých 7–8 let se stihnou alespoň zalepit ty poplatky? A to s tím rizikem, že se teď hovoří o akciové bublině a čeká se, kdy FED přestane kvantitativně uvolňovat? Pán bude asi optimista, ale rozumím. Vy vyděláte vždycky.

  Víte, jsou lidi, kteří spoléhají na to, co jim prodáte a jsou lidi, kteří třeba také chtějí diverzifikovat a nespoléhat na fondy a zajistit se třeba nákupem dalších nemovitostí, v čemž jim brání zrovna probíhající hypotéka? O tom jste nikdy neuvažoval, že někteří Vaši klienti poněkud „vykukují z naučeného mustru“?

  Vás jako slováka bych rozhodně o radu neprosil (myslel jsem, že působíte v Praze, je Vás tady strašně moc, jak na VŠ, tak i mezi poradci), už kvůli nedávným intervencím ČNB proti Euru. Maďaři měli kdysi s takovými hypotékami přes hranice velmi neblahé zkušenosti. V ČR je Vás – poradců v poměru k obyvatelstvu nejvíc v Evropě, takže je co zkoušet a pokud poradci kývnete na schůzku s vidinou hypo na 2 mega, urval by Vám tu ruce.

  Slovenských kamarádů mám také docela dost, především z předchozího zaměstnání. Ve větších firmách těžko narazíte na oddělení, kde by pár slováků nebylo. Btw. jedna slečna – slovenka, také sdílí můj názor na poradce, neb byla také ukázkově odrbána :-)

  Odpovědět

 • XXX

  3 prosince, 2013

  Aha, takze vy ste si z vylievania srdca a nekonecneho opakovania 3–5 pribehov spravili full time job? Ake vyspele 😀 naozaj na urovni…

  To ako si viete sikovne vybavit vsetko sam tvrdite Vy sam v kazdej diskusii… zlyhava snad pamat?

  Neviem preco by ste (ne)liezol do banky, s mojim argumentom to nema nic spolocne… zasa kecate mimo :)

  Yowie, pletiete hrusky s jablkami… ked si predplatite sporenie na 40 rokov a idete to porovnavat s vysledkami na horizonte 10 rokov, inak ako zle to nemoze vyjst. Ked uz predplacat poplatky, tak na kratsiu dobu (5–10r), idealne vobec, najvyhodnejsie su priebezne platene poplatky. Viete, to je presne to co Vam chyba a to co je ta sluzba. Ked uz sa hovori o tej bubline, tak treba vybrat a pripravit sa na pokles. Treba vediet rebalansovat, atd… na to je dobry poradca. Ze vy ste takeho nenasli a hodnotite to podla hypo, smola… Vasa, poradcov, v kazdom pripade nemozete vehementne tvrdit ze vsetci su neschopaci a Vy velkoryso „dovolite“ aby pri refixacii Vam niekto mohol nieco ponuknut… ja by som Vas poslal do prdele :) takychto vychcalkov je kopa. Aby som bol fer, kopa je aj „poradcov“ co hovno vedia a hory-doly slubuju… jedno aj druhe je zle a vie ma pekne vytocit. A mimimochodom, som znamy ako pesimista 😉

  Yowie, a kto hovori ze neviem robit s klientmi co chcu diverzifikovat aj mimo fondov? 😀 viete Yowie, mam pocit ze kvalitne sluzby presahuju Vase chapenie a skusnosti, nie kazdy poradca je nevyhnutne neschopny podvodnik. Prave s klientmi, ktory maju rozumne predstavy sa pracuje najlepsie.

  Co maju intervecii CNB voci € a hypo s Madarska spolocne s radami od niekoho zo zahranicia? 😀 Madari spekulovali sami a doplatili na to… principy (poplatky vopred/priebezne, atd…) zostavaju, takze poradit viem +/- vsade na svete, vhodne produkty a zmluvy uz samozrejme nie… to je uz specifikum kazdej krajiny :)

  A co sa tyka hypo vo vyske 2 mega… zaujimave, ale nie tak aby som niekomu „urval ruce“ 😉

  Ked bol niekto ako hovorite „ukazkove odrban“, tak sa nechal ukazkove odrbat sam…

  Yowie, vy skratka neviete pripustit (a ci si predstavit) ze by niekto mohol poskytovat kvalitne sluzby s pridanou hodnotou na urovni. Za primeranu cenu.

  Odpovědět

 • Jana

  4 prosince, 2013

  Pánové, nechcete si jít na WC společně přeměřit pinďoura, kdo ho má delšího ? Vaše debata má totiž podobný smysl, tedy o ničem, ale pořád dokola to samé…

 • yowie

  4 prosince, 2013

  17cm… :-)

 • yowie

  4 prosince, 2013

  K těm investicím u hypo – je velmi zajímavé, že i banky a analytici z Partners doporučují min. 20 letý horizont (viz. peníze.cz) , aby se to opravdu vyplatilo, ale to jsou jen analytici, asi toho víte víc…

  Opravdu mě zaráží, proč se tak bojíte soutěže? Vždyť je to absurdní. Kdybyste třeba přijel na benzinku a pumpař Vám řekl: „Odteď budeš můj klient a budeš jezdit pro benzín jen ke mě“, Vy byste ho poslechl? Btw. tohle na mě někteří poradci zkoušeli. Vy vlastně kritizujete tržní ekonomiku a volnou soutěž podnikatelů, jestli Vám to nedochází. :-)

  Tedy ten, kdo třeba na internetu hledá nejnižší cenu nějakého zboží je podle Vás vychcánek?

  Proč si myslíte, že plánuji oslovovat poradce? Chtěl bych věřit, že existuje i nějaký, který je schopen mi opravdu přinést něco lepšího, byť jsem zatím neměl to štěstí.

  A ty silácké řeči o posílání klientů do prdele si nechte, sám víte, že mám pravdu a jakmile někoho kontaktuji, bude kolem mě lítat jako hladové štěně…

 • XXX

  4 prosince, 2013

  Co doporucujem nemate sajn 😉

  Ja sa nebojim sutaze, dokonca ju mam velmi rad :) vychcanek je clovek, ktory si mysli, ze ked mi „dovoli“ mu vybavit hypo ci PZP, tak mi robi laskavost a sa z toho poserem, ci Vasimi slovami budem „lítat jako hladové štěně“. Vy si skratka neviete predstavit, ze by niekto poslal do prdele Vas tak ako Vy jeho. Pretoze to by musel mat gule a zjavne by to nebol uboziak, ktory hladny caka prave na Vas… a to by sa Vam nehodilo do obrazu, ktory tu uz pol roka stale vykreslujete :) kazdeho hned zhodnotite bez toho aby ste poznali jeho pracu a vsetci su neschopni debili.

  Pani Jana, citat to nemusite ked nechcete… a ked sme pri tom sutazeni, 17,1cm :)

  Pekny den vsetkym

 • yowie

  4 prosince, 2013

  Máte pravdu, nemám šajn, protože kromě toho, že některé klienty posíláte do prdele, jste nám tu zatím nic jiného o své práci, nebo o sobě neřekl.

  A třeba to tak i je a nelžete, proč ne? Mě je to srdečně úplně jedno. Nevím, jaká je situace na Slovensku, ale garantuji Vám, že v ČR je vzhledem k přetlaku poradců situace, jakou popisuji.

  Potom nevím, proč bych kontaktoval poradce, který mě pošle do prdele, když jsou tisíce poradců, kteří budou mlaskat blahem, při představě provize za hypo, kterou mi vyřídí, tak to prostě je, i když se na ptáka postavíte :-)

  Navíc si protiřečíte, protože pokud rád soutěžíte, nemusí Vás přece trápit, že se klient zeptá i jinde a srovnává, tedy je dle vašich slov vychcánek.

  Ale to je jedno, diskuze s Vámi v podstatě postrádá smysl…

 • vůl

  4 prosince, 2013

  kámo s tebou to nemá smysl už několik měsíců 😀 😀

 • XXX

  4 prosince, 2013

  Yowie, ja som nezacal pisat preto aby som to vysvetloval ako pracujem ja :)

  Ja som zacal pisat, lebo som sa uz nezdrzal po tom, co som si precital tie komenty, ktore ste za tie mesiace vyprodukoval…

  A mne nevadi, ked sa klient informuje niekde inde, ja si za svojou pracou stojim a preto sa tychto veci nebojim… mne vadi pristup a postoj cloveka (ako ste napr. Vy), ktory si mysli, ze mi robi laskavost tym, ze za mnou pride… a ja som sice rad ked sa na mna niekto obrati, ale nervy mam tiez len jedny a hadat sa s niekym nepotrebujem. Za posledne 3–4 roky sa mi nestalo, aby si niekto vybavil nieco lepsie ako boli moje ponuky.

 • yowie

  4 prosince, 2013

  Víte, co mě zaráží? Proč si tady vlastně vyměňujeme tu méně, tu více vtipné invektivy, když, pokud jste to, co tvrdíte, by nám mělo jít o to samé.

  Nedokážu si představit seriozního poradce, který by byl spokojen s pověstí oboru a tím, že mu každý měsíc konkuruje jiná banda zoufalců z úřadu práce.

  Rozumíte, pokud jste slušný a poctivý poradce, musí Vám přece strašně vadit, že spousta Vašich kolegů přebouchává životka a různými způsoby využívá informační asymetrie ve svůj prospěch.

  Nedávno jsem koukal na investujeme.sk a ta situace u Vás mi přišla jako přes kopírák.

  Zrovna se tam hádali kluci z FC s kluky z OVB, kdo přebouchává víc a o vyřazení kohosi z jakési samoregulační poradenské komory, která evidentně nic nereguluje…

  Vám na tom stavu opravdu nic nevadí?

  Btw. já nejsem ten, kdo ten stav způsobuje, já jsem ten, kdo o tom nahlas hovoří.

 • XXX

  4 prosince, 2013

  No to tazko :) vy tu silou mocou drbete kdekoho, ale skutocne riesenie som este nepocul… a hlavne si myslim, ze Vy s tym ani nic robit nechcete, len kritizujete, ale ako sa vravi u Vas v CR „skutek-utek“… sam nechcete okrem reci spravit nic. Ci?

  No povest oboru mna velmi netesi, na druhej strane… neviem ci by som bol uspesnejsi keby tu vsetci ponukali tak sluzby ako ja. Viete Yowie, „kluci“ z FC/OVB/atd. nie su pre mna konkurencia, teda ich za nu nepovazujem… teda urcite nie ako spolocnosti. Mozno niektore individuality, napr. taky p. Hanzel je velky borec, aj ked ho osobne nepoznam… vy vacsi bordel na trhu, tym lahsie to mam :) akurat niekedy lutujem ludi, ktori si to fakt vazne odskacu…

  Na Slovensku je to podobne, par odlisnosti by sa naslo…

  Ci mi vadi stav… vadi-nevadi, ja v tom vidim prilezitost. Aj ked niekedy ma mrzi, ako sa na mna pozeraju ludia, ktori ma nepoznaju, priznavam…

  Vy Yowie, si z toho robite hlavne kabaret a obuvate sa do niektorych vybranych spolocnosti a ludi…

 • yowie

  5 prosince, 2013

  Tak za prvé, nikoho tady nedrbu. Předávám své osobní zkušenosti a zážitky ze schůzek se zástupci jednotlivých firem. Nic víc, nic míň, pokud mě chcete přesvědčovat, že jsem nezažil, co jsem zažil, asi mi budete muset poslat nějaká silná psychofarmaka :-)

  Řešení jsem tu navrhoval několik cca před týdnem. Jsou to opatření, která zavedly státy na západ, ale i na východ od nás:

  V Číně a Indii je umožněn podomní prodej, ale je zakázáno budovat strukturální firmy, tedy brát lidi pod sebe s tím, že z nich něco budu mít.

  V Indii a spoustě dalších zemí je zakázáno vyjádření poplatků za IŽP pomocí počátečních jednotek, zatímco u nás klient dostane výpis a myslí si po dvou letech, co má IŽP, že tam má naspořeno třeba 40 tisíc, protože je to psáno na výpisu. A pak už se jen diví…

  V USA musí poradci rozhovory s klienty nahrávat a v případě nějakého problému musí poradci nahrávkou prokazovat, že klient rozuměl tomu, co podepisoval, znal poplatky atd. U nás? Poradce naslibuje hory doly, ale poté, co klient podepíše, už je vše slovo proti slovu a nedá se skoro nic dělat.

  V UK a Holandsku zakázali MLM firmám podnikat ve financích a pojišťovnictví.

  V tom marasmu vidíte příležitost? Otázkou pak je, jestli náhodou sám nejste součástí problému.

  A možná by se hodilo uvést, jestli jste v MLM, nebo např. v nějakém poolu.

 • exPartners

  5 prosince, 2013

  Yowie, já Vám fandím a plně souhlasím s tím, co zde píšete. Pochopte však, že to co píšete, je trnem v oku lidem, který MLM systém tu lépe tu hůře živí !!! Co si ti lidé počnou, kdyby byl náhodou MLM v ČR zakázán v oblasti pojištění a investic ? Budou v prdeli, a to doslova. Proto jste zde neoblíben a terčem ataků. MLM kolos se pomalu bortí sám do sebe, mají obrovské problémy s náborem, astronomickou fluktuací, fiktivními ŽP kvůli kariérovým postupům a BJ, je toho prostě dost na to, že už to nerozdýchají, marná sláva, doba MLM je nenávratně pryč. Už chápete ???

 • exPartners

  5 prosince, 2013

  jj, četl jsem teď trochu zámořské literatury o MLM a rozhodně to nebyl Kiyosaki, nebo podobní ořežpruti, kteří podle mě postupují v duchu hesla: Kdo umí, umí, kdo neumí, učí :-)

  Je paradoxní, že ty nevýhody jsou u nás stále prezentovány, jako výhody.

  Např. rychlý růst firmy. To se jistě hodí majitelům firem, nicméně rychlý růst bez stopky v určitý moment, vede nevyhnutelně k tomu, že vytvoříte víc prodejců, než je schopen vstřebat trh a je jedno, jestli prodávají mýdla, nebo pojistky. Tedy základna pyramidy živoří, nicméně chce dosáhnout toho, co je jim slibováno, což nevyhnutelně vede k neetickým a podvodným praktikám všeho druhu.

  Potom možnost úspěchu v MLM je školiteli a manažery silně přeháněna. Statistiky z firem jako Amway a Nu Skin jsou takové, že těch, kteří na MLM opravdu slušně vydělají je typicky někde mezi 0,1 až 0,5%, tedy z tisíce dosáhne na špičku jeden až 5 lidí.

  Argument, který mě nepřestává bavit, je efektivita MLM. Nováčkům se vážně tvrdí, že je to efektivní systém, který vyřazuje příživníky, náklady na reklamu atd. Ano, možná je to i pravda, ale je třeba dodat b), tedy že příživníky z klasického marketingu a řetězce obchodníků nahradí ještě daleko rozsáhlejší pyramidou příživníků uvnitř společnosti, proto např. Amway zubní pasta nestojí 30,–, jako Colgate, ale třeba 200 – 300,– :-)

  Dále je pro MLM typické pomlouvání jakékoliv konkurence, tedy v našem případě jiných MLM, poolů, ale i poboček společností, jejichž produkty sami prodávají. A samozřejmě i další výmysly a lži. Nedávno jsem četl jednu bakalářku, kde poradce OVB zcela vážně tvrdil, že OVB na českém trhu funguje na základě pozvání vlády ČR :-)

  Nebo třeba že za MLM dostal někdo nobelovu cenu za ekonomii. Dlouho jsem marně pátral, který že ekonom to byl, až jsem zjistil, že před několika desítkami let se Milton Friedman pochvalně vyjádřil o MLM, přičemž ale nobelovku samozřejmě získal za něco úplně jiného. Navíc v té době MLM klasického stylu, tedy třeba Amway, možná ještě dával v některých odlehlých částech USA smysl z hlediska nedostatečné infrastruktury, ale proč by si dnes někdo kupoval mýdlo od „kamaráda“, když má za domem Walmart s úplně jinými cenami zboží?

  Pak je to u finančních MLM problém vzdělání, kdy prostě obrovská část začátečníků vůbec netuší, co prodávají a jejich manažeři nejsou schopni, nebo ještě hůře nechtějí, aby to nováčci plně pochopili. Tady mají klasické MLM výhodu, protože prodej krému nebo mýdla většinou nikoho nepřipraví o desítky, nebo i stovky tisíc Kč.

  Ve financích tahle forma podnikání zkrátka nemá co dělat. Ať si klidně existují firmy jako Amway, nebo Nu Skin, které většinu soudných lidí spíš pobaví, jako třeba nedávno úžasný super 3G džus 1,5 litru za 2500,–. Tomu se prostě zasmějete a jdete dál.

 • Radek

  2 prosince, 2013

  Na riziko dožití si vytvořte úspory v investičním produktu. Je to efektivnější. Sice může být pro někoho zajímavé „pojištění zproštění od platby pojistného“, ale i to lze řešit pojištěním invalidity na odpovídající částku. A v důchodu na tom budete líp, než když budete „investovat“ přes pojišťovnu.

  Jediné, co pro pojištění „dlouhověkosti“ podle mě na českém trhu chybí, je možnost nákupu doživotní renty. Nebo už někdo s takovým produktem konečně přišel? Nevíte?

  Odpovědět

 • 4 prosince, 2013

  Není nad vymazanýho poskoka z Partners, OVB atd. Že jo. Kterej furt omílá ty hovna o důchodě a že prý je lepší, když lidi nacpou prachy do ižp nebo podílových fondů, než kdyby je utratili za blbiny. Ne, není tomu tak.

  Pochopitelně že prodejce vybraných finančních produktů, což je správné označení rádoby finančního poradce, může žít i bez ižp. Když ten příjem dožene prodejem hypoték a úvěrů. Nebo když pojišťuje velké firmy, mnoho vozidel apod. Jenže tohle se týká naprosté menšiny prodejců některých finančních produktů.

  Tenhle obor, tedy prodej finančních produktů, mám prozkoumaný a vůbec mě nenapadá, čím by pro mě mohl být jakože poradce užitečný. Naopak, moc dobře je mi známo, že většina prodejců vybraných finančních produktů jsou osoby finančně negramotné, bez zájmu o tuto oblast, bez životních a oborových zkušeností, bez vlastního názoru papouškují lži školitelů a manažerů. Z praxe vím, že rádoby poradce může být skutečně přínosný tak pro 20 % svých klientů.

  Zásadní problém je, že je vás jak sraček. Že v ČR fakticky nepojišťuje 140 000 lidí je pravda, přesto vás pojištění prodává stále příliš mnoho. O pojištění jako takové je mezi lidmi totiž jen malý zájem. Mám na mysli hlubší zájem, přesvědčení, že je ta služba k něčemu, že za ni chci utratit rozumnou částku, která mi přinese smysluplnou protihodnotu, že jí rozumím.

  Odpovědět

 • 4 prosince, 2013

  Mezi Partners a OVB jste klidně mohl napsat rovnítko, vždyť jsou to lidé, co z OVB utekli…

  Odpovědět

 • vůl

  5 prosince, 2013

  no a lidi z brokerpoolu jsou zase ti co odešli z ovb partners fct bc….. nenapíšeme rovnítko? Krapet slabá úvaha, nemyslíte? :-D

  Odpovědět

 • exPartners

  5 prosince, 2013

  Osobně neznám nikoho, kdo by z brokerpoolu odešel do MLM, spíše jsou mi známy opačné případy, čímž však netvrdím, že se to někde nestalo. Těžko budete odcházet z lepšího do mnohem mnohem horšího, to byste musel být padlý na hlavu. Kolega pracuje v poolu, pracuje na 50% výkonu co u předchozího MLM (Partners) a má tytéž peníze, kdyby makal na 100% jako v Partners, tak má na provizích dvojnásobek toho, co u Partners.

  Odpovědět

 • Honza

  2 prosince, 2013

  Dnes jsem poštou obdržel materiály od ČSOB pojišťovny. Jen majetkové pojištění vyžaduje nově tolik nových informací, že si nedokážu při té podrobnosti ani představit, jak složité bude vyplnění informací k IŽP a jak tam zakamuflovat tzv. „spoření“

  Matně si pamatuji jedno úvodní semináře jednoho zemského ředitele, který školil toto – jedna flexina na rizika, druhá flexina na spoření a odpočet 12.000 z daní :-)

  No a myslím, že ty velké MLM jedou stále po stejné kolejnici. Resp. při diskusi s poradci z těchto firem slýchám, že je to stále stejné. Vždyť musí – hájit pozici, body, brutto jednotky apod. :-)

  Odpovědět

 • stas

  3 prosince, 2013

  Ten kdo má zisk z prodeje je jen prodejce a je jedno jestli je označován jako finanční nebo majetkový poradce. Ten kdo je přímo odměňován z výnosu je ten skutečný PORADCE!!!

  Odpovědět

 • PetrB

  4 prosince, 2013

  Tak si myslím, že Yowie a nick „já“ je jeden a ten samý šílenec, schizofrenní psychopat, který si tu většinu času povídá sám se sebou :-)

  Odpovědět

 • exPartners

  4 prosince, 2013

  To možná ano pane PetřeB (že by Petr Borkovec z Pááártners ?), důležité je, že pokud se povznesete nad formu a zamyslíte se nad obsahem příspěvků pana Yowieho, tak je v nich bohužel spousty, ale spousty smutné pravdy, zejména pak o tom, jakým zlem a póvlem jsou MLM firmy. No a to vám další pitomé ovečky, co by vydělávaly nagelovaným dvacetiletým manažerům asi nepřinese, že ?

  Odpovědět

 • yowie

  4 prosince, 2013

  Mohu Vás ujistit, že to tak není, píši stále pod svým nickem a nemám důvod si vymýšlet alter ega.

  A teď kdo je ten psychopat? Je to spíš člověk, jenž navrhuje a obhajuje něco, o čem ví, že to finančně poškodí druhého člověka, anebo je to člověk, který možná poněkud don qijotsky nahlas hovoří o nekalých praktikách v oboru, aby třeba ostatní návštěvníci těchto stránek byli v životě obezřetnější, s kým hovoří o svých penězích a jaký to má výsledek?

  Já osobně bych například strašně rád viděl podrobný psychologický posudek pana Štorka..

  Odpovědět