CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Finanční poradenství a multilevel: Brání kvalitě?

 


 

Velké finančně poradenské společnosti založené na bázi multilevel marketingu udělaly v posledních letech obrovský skok. Z čistě prodejních molochů chrlících životní pojistky se staly společnosti, které dohlížejí na etiku prodeje svých zástupců a kvalita finančního poradenství se od příchodu první multilevelové společnosti do Česka v 90. letech minulého století posunula o několik řádů výše. O tom není pochyb a mohou to potvrdit mnozí klienti finančních poradců.

Bez kvalitního poradenství zaměřeného ve prospěch klienta v dnešní době snadno přístupných informací nelze dlouhodobě uspět. Navzdory ojedinělým příkladům podporující opak. Toho si jsou vědomy asociace sdružující finančně poradenské společnosti (AFIZ a USF ČR) i samotné finančně poradenské společnosti. Přesto samotný systém multilvel marketingu může být kvalitě spíše překážkou. Proč?

Multilevel marketing je založený především na získávání nových lidí, kteří se zapojí „do systému“. Každý finanční poradce, který chce být v multlilevelové firmě úspěšný, musí jednak splnit určité penzum vlastní produkce, aby postoupil na vyšší stupně s vyšší provizí, pak musí sehnat další lidi, kteří se budou věnovat finančnímu poradenství – aby opět mohl postoupit na vyšší pozici s vyšší provizí. Získá-li navíc finanční poradce další finanční poradce, zařadí je ve struktuře pod sebou a z jejich produkce bude odměněn „meziprovizí“.

Meziprovize není (nebo by přinejmenším neměla být) odměna za nečinnost, jen za získání nového pracujícího poradce. Měla by být jakýmsi „příplatkem za vedení“. Finanční poradce se stává managerem a jeho hlavní prací je řízení dalších finančních poradců. Pochopitelně, pokud se své manažerské práci věnuje poctivě, nemá čas na vlastní poradenskou praxi (pomineme-li zácvičné návštěvy u klientů spolu se zaškolovaným nováčkem).

Provizní systémy jsou nastaveny na motivaci poradců získávat další poradce a stávat se manažery. Je to nezbytné pro samotné společnosti – bez toho by nebyly schopny udržet si tržní podíl, bez toho by nebyly schopny expandovat, bez toho by neměly dostatek prostředků na rozvoj zázemí pro poradce (ano, i v tomto směru došlo v uplynulých letech k významnému pokroku). Tlak je tedy zřejmý a opodstatněný. Má ale jeden vedlejší efekt.

Nováček může dávat kvalitní rady u „jednoduchých případů“. Běžné domácnosti může nastavit slušný finanční plán zajištěný rozumnými finančními produkty. Na to může dohlédnout manažer, případně centrála společnosti. Nemá ale zkušenosti se složitějšími případy a s řešením komplikovanějších životních situací. Jsou-li poradci navíc rekrutováni z řad studentů, chybí jim nadhled životní perspektivy, který je zvláště za některých okolností nedocenitelný. A jakmile toto všechno zvládne, stane se manažerem – a ke klientům se podívá jen s dalším nováčkem.

A řešení? Naprostá většina multilevel marketingových společností ho již našla a aplikuje ho: Vedle klasického multilevelového systému s nezbytným nabíráním „nových duší“ provozuje paralelně systém „exklusivních poradců“, kteří mohou postupovat na vyšší úrovně provizí i bez získávání a zacvičování nováčků. Jsou pochopitelně ochuzeni o meziprovize. Ovšem jejich dlouhodobé zkušenosti a každodenní práce s klienty z nich dělá vyhledávané poradce, na které se klienti mohou obrátit v libovolné finanční situaci s jistotou, že pokud oni nenajdou řešení, nenajde ho nejspíš nikdo.

Tip:

Loading

Vstoupit do diskuze 25 komentářů


Související články

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Peter

  4 října, 2010

  …pokiaľ si manažer postaví soju štruktúru dobre tak mu prináša výkon a tým pádom tzv. pasívny príjem. „Exkluzívny poradca“ žije z mesiaca na mesiac zo svojej produkcie niekoľko mesiacov a niekedy aj rokov. Pretože následná provízia z poistenia v zaujímavom objeme, sa začne prejavovať až po čase. A tak ten nováčik urobí na začiatku čo? Predáva produkty tak ako ho to učí jeho „manažer“ – tie ktoré sú najlepšie platené! Prečo to tak je nemusím vysvetlovať. ďalšia vec, je tá, že ak poradca, chce z rôznych dôvodov odísť do inej spoločnosti, tak bez ohľadu na jeho kmeň klientov začína vlastne od začiatku. Pretože klienti patria maklerskej spoločnosti. A nikto sa nepozerá či a akú pridanú hodnotu priniesol do firmy. A tak by som mohol pokračovať ďalej, po tých 12 rokoch v biznise do toho tošku vidím a nikdy som nebudoval štruktúru.

  Odpovědět

 • I. Balon

  4 října, 2010

  🙂 No, souhlasil bych jen s prostřední částí poslední věty Vašeho komentáře, tedy, že do toho po těch 12 letech vidíte opravdu jen trošku. :-):-):-)
  Ale mohu Vás uklidnit, nejste zdaleka sám. 🙂 A to je ten problém.

  Odpovědět

 • Peter

  4 října, 2010

  …ja v tom problém nevidím. Ale koľko ľudí toľko názorov. Momentálne to na trhu „fičí“ na min. 90% ako MLM. Takže je Vás väčšina – asi máte aj pravdu.

  Odpovědět

 • Radek

  4 října, 2010

  Mohl byste, pane Balone, okomentovat to, s čím nesouhlasíte? Zajímá mne váš pohled na věc. Děkuji.

  Odpovědět

 • I. Balon

  4 října, 2010

  Ano, mohl, ale vydržte, až na to uvolním ze svého času nějakou volnou chvilku. :-)(netuším, kdy to bude)

  Odpovědět

 • Žasnoucí

  7 října, 2010

  Tak ty seš ale borec

  Odpovědět

 • Kalous U.

  4 října, 2010

  MLM je v naprosté většině případů ve financích průšvih. Pochopit se dá jen u prodeje (i finančních produktů). Jinak je to neustálá honba za novými lidmi, „prosévání“ těch neschopných , mraky chyb u zákazníků, …
  Ale co naplat, když se tolika lidem líbí vidina „vlastní firmy“ 🙂

  Odpovědět

 • tygr

  5 října, 2010

  Pan Zámečník by už mohl psát něco pořádného…
  Fincentrum je šílené MLM, když jsem dnes viděl, kdo tam může dělat regionálního ředitele….

  Odpovědět

 • Anonym

  5 října, 2010

  Hodnotit může pouze ten, kdo je minimálně na stejné úrovni, ale lépe na úrovni vyšší. Anonym, který se tváří jako „tygr“ má zjevně problémy s identitou, má se za šelmu a spíše jde asi o komplex méněcennosti, ne ?
  K věci, žádný MLM systém není vhodný pro finanční poradenství, to je přeci jen všem erudovaným finančním poradcům jasné, a nejen jim.

  Odpovědět

 • Kolemjdoucí

  5 října, 2010

  Pane Jedličko, vy jste byl na ředitelské pozici, že ano? K poznání že MLM systém není vhodný pro finanční poradenství vás přivedlo co, podělíte se s námi?

  Odpovědět

 • Anonym

  6 října, 2010

  Základní problém je ve smlouvě o obchodním zastoupení. Není v ní totiž žádná právní jistota, která bývá napřímo u obchodních paartnerů, takže spolupracovník může být kdykoliv libovolně vyhozen a z výsledků jeho práce žijí zakladatelé MLM /následné a udržovací provice/.
  Dalším problémem je přeregistrovávání jeho spolupracovvníků jinam.
  Dalším problémem jsou „sponzorské“ smlouvy,
  Dalším problémem je hon na smolouvy bez ohledu na potřeby spolupracovníka a klienta.
  Dalším problémem je masovost a bez odborného vzdělání.
  Je toho hodně s tím, že znám praktiky jedné firmy, jinde to může být jinak.

  Odpovědět

 • Kolemjdoucí

  6 října, 2010

  Opravdu? To že mi jeden automechanik při opravě vycucl benzín z nádrže znamená, že to nemůže být jinde jinak?

  Odpovědět

 • Anonym

  6 října, 2010

  ?

  Odpovědět

 • Kolemjdoucí

  6 října, 2010

  Podle Vaší logiky že když to dělá jeden, dělají to všichni.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 října, 2010

  Debatujeme o podvodech a podvodnících v MLM, z mé strany konkrétně. Fakt, že se podvádí i jinde, nezaváží, jsme na odborné finanční stránce, a nejsem Mesiáš. Řeším konkrétní zločinecky řízenou MLM firmu ve více oblastech. Trestně stíhanou podle několika paragrafů trestního zákona, která podvedla Slovensko a chystá to stejné i pro ČR. A jsou i pozůstalí po těch, kteří ty podvody neunesli… tak pochop, že nemám čas na blbosti.
  P.S. Není zač, rád pomohu i v ČR.

  Odpovědět

 • Kolemjdoucí

  6 října, 2010

  Pane Jedličko, píšete … Řeším konkrétní zločinecky řízenou MLM firmu …ale před tím jste napsal o MLM že není vhodný. Takže si to ujasněme, vadí Vám MLM, nebo to, že ho jedna firma zneužila? ( Pokud se tak opravdu stalo).
  A na závěr, vykám Vám, dělá Vám problém abyste vykal i Vy mně?

  Odpovědět

 • Anonym

  6 října, 2010

  Takže Vy, na přání… ale není to běžné na netě.
  MLM doopravdy není vhodné pro finanční poradenství, a to nejen z důvodů, které jsem uvedl s tím, že pokušení okrádat své spolupracovníky a klienty je veliké, a málokterá firma mu oddolá, viz kauzy zveřejněné i na netě a i rozhodnutí nejvyššího soudu, které je i na této www, a jde o jinou MLM firmu. Finanční poradenství je vysoce odborná individuální a zodpovědná činnost, pro kterou nejsou vůbec vhodné hromadné sobotní seance s vymýváním mozků a balamucením. To snad chápete, ne ?

 • Kolemjdoucí

  6 října, 2010

  Chápu pane Jedličko, chápu, že ať začnete ze jakéhokoliv konce, vždycky skončíte u toho samého. Přeji Vám úspěch v tomto boji, berte jako mou poslední reakci na Vaše příspěvky.

 • Anonym

  6 října, 2010

  Jsou v životě člověka hodnoty, které jsou nadřazeny možnostem získání výhod na úkor jiných lidí, a těmi se řídím, a nejsem schopen podvést a okrást kohokoliv. To chcete asi slyšet a tak to i je.
  A asi proto jsem přestal být vhodným řiditelem, organizátorem a lektorem nejmenované MLM firmy ZFP… a debatuji věcně s kýmkoliv, a pomáhám okradenému komukoliv, a samozřejmě gratis, a neprohrávám.
  MLM doopravdy není vhodný systém pro finanční poradenství, a úplně přesně vím, o čem mluuvím. A nic na tom nemění to moje asi moc vysoké vzdělání ve více oborech a lidství, protože právě toto vše mi brání v tom, abych balamutil a okrádal spoluobčany. NE.
  Nejsem použitelný pro podvody a pro podvodníky, ale na druhé straně jsem použitelný pro zprostředkování jejich zákonné odměny, což činím. Dnes a denně. A děkuji za přání, pokud bylo upřímné.

 • Spoustová Marie

  18 října, 2010

  Pane Jedliča, Vaše argumenty proč ne MTL mě docela zarážejí, to co popisujete vidím v terénu spíš od těch, kteří jsou napřímo registrováni u firem. Myslím tím poslední dva body. Ty první jsou spíš o důvěře v platnosti a dodržování karierového plánu společností na našem trhu, nemyslíte?

  Odpovědět

 • jdetoijinak

  3 listopadu, 2010

  Tak to jste měl smůlu na jednu firmu, ale nelze to generalizovat…MLM ve finanční branži v Evropě funguje 37 roků a jsou firmy, které to celou dobu „vydržely“…

  Odpovědět

 • blázen

  6 října, 2010

  He he, zlatokopové z Fincentra jsou frajeři…dělají ty samé hrůzy co ostatní…Martínek Nejedlý jen rozesílá maily poradcům a radí bouchačům jak mají dělat „finanční poradenství“ :-))) Flexi, flexi, flexi… :-)))

  Odpovědět

 • Milada Jedličková

  6 října, 2010

  Pane Borkovče, které RD myslíte? Tomu popisu jich odpovídá víc LOL.

  Odpovědět

 • Petra Novak

  13 prosince, 2010

  dobrý den,
  v minulosti jsem pracovala MLM, po čase jsem byla znechucena drancováním mého týmu a neustálým náborem nových lidí, používání předepsaných produktů nebylo vždy ideální řešení pro klienta, nemluvě o nepovedném nastavení kariérních příček. při možnosti dosažení vyššího kariérního postaení se vše změnilo a „na vrchol“ bylo zase krutě daleko. Nyní spolupracuji se společností poolového typu – byla to dřina, ale už bude jenom líp.

  Odpovědět

 • Radek

  13 prosince, 2010

  V jakém MLM jste pracovala? Podle mých zkušeností nejsou všechny stejné. Díky.

  Odpovědět