Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Permabears – historicky nejhorší investiční strategie

Medvěd mává

Kdy už přijde ten dlouho očekávaný velký krach na burze? Po pravdě odpovídám, že nevím. Ale vím jednu věc – čekání na něj je historicky nejhorší investiční strategie. A jak rozumět médiím?

Teď mluvím o takzvaných permabears, tedy lidech, co prorokují obrovský krach již 10, 20 nebo i více let. U řady z nich nejde jenom o krach na burze, ale i o celkový rozklad společnosti. Podle nich žijeme v jakémsi „matrixu“ a skutečnost je mnohem horší, než vypadá.

K žádnému rozkladu společnosti nedošlo a žádný pád (ani ten 2008/2009) pro ně není dostatečně velký a pořád čekají na ten jejich „vyvolený“. Až se jednou takového pádu dočkají, budou se bít v prsa stylem „já jsem to říkal“. Samozřejmě, i stojící hodiny ukazují dvakrát denně přesný čas.

V mezidobí čekání na „superkrach“ přicházejí o velké peníze (minimálně pravidelně inkasované dividendy). Tím superkrachem nemyslím klasické střídání býčích a medvědích trhů – tyto cykly samozřejmou součástí dění na burze.

A pochybuji, že na daném pádu vydělají více, než o kolik v mezidobí přišli. Snad kdyby náhodou trefili spekulaci na prodej anebo nakoupili akcie na dně. I když u nákupu akcií si nejsem jist, žádná cena pro ně nebude dnem – vždy budou čekat další pokles. Takže nenakoupí. A jakýkoliv růst (ať už jakkoliv velký a dlouhý) budou považovat za korekci medvědího trhu.

Graf 1: Vývoj na akciových trzích za posledních 40 let

Akciové trhy - 40 let - permabears

Co to pro mě znamená? Akcie držím dlouhodobě (i přes pád 2008/2009) a v případě zajímavých cen dokupuji. Nebojím se držet. To “permabears” neumí.

Proto primárně investujte s dlouhodobým časovým horizontem do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

Umíte číst titulky finančních zpráv?

V  médiích se často objevují zkratkovitá (často v honbě za senzací) hodnocení dění na finančních trzích. Jak s nimi pracovat nebo co si o nich myslet? Tady je vysvětlení těch nejčastějších.

Akcie dnes stouply (nebo klesly) o 1 procento

Dnes se zobchodovaly milióny akcií, každý obchod má dva účastníky. Každý z nich měl k tomu obchodu své důvody. Tenhle výsledek je prostý součet.

Analytik XY předpovídá růst volatility z důvodu politické nejistoty

To rovnou může předpovídat ve stylu, že někdy během května bude v ČR pršet.

Jeff Bezos zbohatl díky růstu cen akcií Amazonu dalších X miliard.

No a co?

Trhy šly dnes dolů. Znamenaná to, že se investoři bojí budoucího vývoje ekonomiky?

Dnes se zobchodovaly milióny akcií, každý obchod má dva účastníky. Každý z nich měl k tomu obchodu své důvody. Tohle je výsledek součet. Kromě nově zveřejněných informací těžko můžeme najít důvody, proč se v ten konkrétní den cena konkrétní akcie změnila právě tak a tak.

Je trh překoupený/přeprodaný?

Povíme si za pár měsíců…

Akciový trh prožívá bolestnou korekci

No a? Tradeři se radují (vyšší volatilta) a dlouhodobým investorům je to jedno.

Analytik z investiční banky XY očekává pokračování růstu cen akcií v nejbližších několika měsících

V takové bance jistě pracuje množství analytiků. Sotva budou mít všichni stejný názor.

Bude Fed pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb?

Opravdu vám někdy analýza budoucích kroků Fedu pomohla k lepším výnosům? Pokud ne, netrapte se tím. Stejně reakci ostatních investorů neodhadnete.

Investoři panikaří, akcie se dostaly do medvědího trhu.

Hurá, dividendový výnos nově nakupovaných akcií bude vyšší.

Investoři jsou opatrně optimističtí

Staré klišé – tahle věta se používá, když analytik neví, co odpovědět. Budujte vzdělání, abyste neskočili na podobná klišé.

Autor je vydavatelem investičního webu Proinvestory.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.