CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Ján Klimo

10. 03. 2008

12 komentářů

Zlato: Technická analýza – koupit, či prodat?

 


 

Technická analýza na rozdíl od fundamentální zkoumá aktuální vývoj grafu obchodovaného instrumentu (např. komodity, akcie, dluhopisu apod.). Fundamentální analýzou vývoje ceny zlata se v nedávné době zabýval Roman Kubašta v článku Zlatá horečka v 21. století. Nyní se podíváme, co o budoucnosti zlata vypovídají čísla.

Technická analýza - zlato

Graf zobrazuje cenový vývoj instrumentu zlato za uplynulých 5 měsíců. Můžeme pozorovat, že zlato střída periody velmi silného vzestupného trendu a periody konsolidace. Aby jsme lépe pochopili chování zlata, podívejme se blíž na jednotlivé složky cenového pohybu.

Vzestupný trend

Periody vzestupného trendu jsou na grafu znázorněny jako zelené elipsy. Cena se drží horního Bollingerovho pásma (černá barva, perioda 20) a Stochastický oscilátor (vstupy 5, 3, 3) je prakticky nepoužitelný. Cena totiž vůbec nereaguje na jeho signály, že trh je překoupený (hodnoty nad 80). Děje se tak z jednoduchého důvodu – Stochastika je oscilátor, nikoliv trendový indikátor. Můžeme ho tedy využít, jenom když instrument konsoliduje uprostřed trendu nebo když je v bočném trhu.

Konsolidace

Stav, kdy se cena pohybuje na úrovni horního Bollingerovho pásma, je extrémní a neudržitelný. V pozorovaném období jsme byli svědky dvou období konsolidace, do kterých instrument vstoupil, jakmile opustil horní Bollingerovo pásmo. V obou případech došlo ke vytvoření formace zvané praporek (angl. pennant), které jsou na grafu znázorněny jako oranžové trojúhelníky.

REKLAMA

Protože se jedná o konsolidaci a nikoliv trend, Stochastický oscilátor zde nachází výborné uplatnění. Přerušované vertikální čáry znázorňují šest signálů na středně agresivní vstup do dlouhé pozice: cena se nacházela na dolní hranici konsolidační formace a Stochastický oscilátor signalizoval přeprodaný trh (hodnoty pod 20).

Nejlepším místem na vstup do pozice je úzká část praporku, protože formace je už jasně viditelná a trh nám dává šanci na vysoký take profit a nízký stop loss, tedy vysoký poměr zisku vůči riziku. Alternativní signály na vstup do krátké pozice jsme ignorovali, protože formace praporek je tzv. „continuation formací“ a ve většině případů je jenom jakýmsi nadechnutím před dalším posilováním.

Únik z formace, p okračování nastoupeného trendu

V prosinci i v únoru se potvrdilo, že formace praporek je jenom konsolidací před návratem k původnímu trendu (cena se opět dostáva na úroveň horního Bollingerovho pásma, investoři nereagují na signály Stochastického oscilátoru o překoupenosti trhu).

Prolomení horní hranice praporku bylo v obou případech doprovázeno nárůstem objemu obchodů, jak to na grafu znázorňují žluté obdélníky v indikátoru Volumes. Nárůst objemu obchodů je poměrně spolehlivým potvrzením, že trh trvá na svém rozhodnutí pokračovat v nastoupeném směru.

REKLAMA

Jak to všechno můžeme použít pro naše budoucí obchody?

Zlato se momentálně nachází ve fázi růstu, která trvá od 19. února letošního roku a je znázorněna zelenou elipsou. Extrémní hodnoty kolem horního Bollingerovho pásma ale nejsou udržitelné a před často zmíňovaným atakem na magickou hranici 1000 dolarů za trojskou unci zlata je konsolidace velmi pravděpodobná.

Každý trh má v daném okamžiku určité charakteristiky a zdá se, že zlato za poslední půlrok respektovalo konsolidační formace. Investoři se toho proto pokusí využít a budou čekat na novou formaci.  Modrá linie 851,53 USD za trojskou unci na grafu znázorňuje, že lednový praporek začínal přibližně na úrovní maxima říjnového praporku.

Lze očekávat, že nová formace bude začínat kolem úrovně 936 USD za trojskou unci. Ti agresivnější budou nakupovat na jejím dolním okraji a za podpory signálů oscilátorů (Stochastiky, RSI, nebo CCI), ti konzervativnější si počkají na únik z formace, nárůst objemu a návrat k trendu.


Tip: Chcete investovat do zlata? Co třeba zlaté mince

Ján Klimo je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • obchodnik

  11 března, 2008

  hezky, tak se mi to libi. dokonce jsem velmi potesen, ze pan autor chape, ze mu oscilatory v trendu toho moc nereknou (casta chyba ostatnich).
  jinak jedna hnidopisska poznamka. pennant ktery trva dele jak 3 tydny, tak se pak jedna o triangle nebo wedge. ale ve finale je to fuk, jak tomu kdo rika.

  Odpovědět

 • Zlato

  11 března, 2008

  Spis bych hledal radu u Buffetta nebo Kostolanyho.
  Neco jako : „Technická analýza se marne snazí vyjádrit to, co je z fundamentální analýzy jasné.“
  Tak nejak asi by to rekl Buffett nebo Kostolany.

  Odpovědět

 • Jan Klimo, XTB

  11 března, 2008

  Z fundamentalni stranky muze byt zlato jasnou zalezitosti, technicka analyza je tu na optimalizaci Vaseho vstupu.

  Odpovědět

 • obchodnik

  11 března, 2008

  nema cenu reagovat na podobne kraviny. to jsou pseudo investori/obchodnici s demo uctama, kteri zatim o financnich trzich toho moc nevedi. jeste nedozrali

  Odpovědět

 • Jan Mynář

  11 března, 2008

  Vaše tvrzení je hodně krátkozraké. Je třeba mít fundamentální základ, o tom není pochyb, ale ignorovat technickou analýzu je stručně řečeno hloupost. Jednak, jak píše pan Klimo, je výborným nástrojem pro upřesnění vstupu a výstupu, ale hlavně se dá pomocí TA vyvarovat zbytečných chyb a dokáže ušetřit „pár“ korun, pro krátkodobé obchodování nebo obchodování intradenní je pak TA naprosto k nezaplacení.
  PS: Moc pěkná analýzka pane Klimo…

  Odpovědět

 • karol

  16 září, 2012

  Ja kupuji jedine investiční zlato. http://www.zIate-cihly.cz, http://www.investicni-zlato.eu, http://www.abroz.cz.

  Odpovědět

 • Adam

  11 března, 2008

  Tenhle článek mi moc neříká. Spíš by mě jako laika zajímalo, kdy zlato prodat 🙂

  Odpovědět

 • obchodnik

  11 března, 2008

  tak to je snad z te analyzy taky zrejme. navic vystup si musis ridit sam. tak pokud jsi nakoupil, tak mas urcite predstavu na zaklade tveho „systemu“ kde vystoupis.

  Odpovědět

 • Honzajs

  12 března, 2008

  Záleží na přístupu každého individuálního investora. Já mám však jasno.
  Postupně odprodávat své dlouhodobé zlaté pozice začnu, až cena unce zlata bude na 50% hodnoty DJIA. Dnes je tento poměr na cca 8%, takže sbližování bude ještě pár let trvat.
  Proč – to píši zde:
  http://honzajs.porcus.cz/komodity/drahe_kovy/

  Odpovědět

 • OTTO

  24 března, 2008

  Tak to nikdo neví do kdy držet.Pokud by zlato dosáhlo historického maxima z 80-tých let při započítání inflace muselo by stát přez 2000 dolarů za unci takže z tohoto pohledu je zlato v současnosti za polovinu hystoricky nejvyšší ceny.
  Cenu zlata žene nahoru poptávka emerging markets, což se děje i u potravinářských komodit, ostatních kovů i ropy. Když k tomu přidáme oslabující dolar za který se tyto instrumenty obchodují, hypoteční krizi, která kontaminovala nejen americké banky, ale banky na celém světě, které koupili finanční instrumenty navázané na podkladové aktiva tvořené z rizikových hypoték, zvěsti o tom na kolik procent USA upadne do recese a zvěsti o tom, že už v ní jsou živnou půdou pro růst cen zlata jako bezpečného přístavu v časech nejistoty.
  Pravdou je že mnoho miliard nejenom z Asijských fondů a soukromých investorů katapultovalo cenu z 650 dolaru před pár měsíci na současné ceny. Někteří analitici se domnívají, že cena zlata půjde prudce dolů až tyto fondy a soukromí investoři usoudí, že zlato dosáhlo vrcholu a opustí dlouhé pozice.
  Stejný vývoj panuje v ropě. Fondy začaly otvírat dlouhé pozice při cenách 70-73 dolarů za barel. Pak přišlo rallye až pod 100 dolarů a výběr zisků. Po dvojtém dnu na 86 dolarech se fondy a soukromí ivestoři opět vrhli na nákup ropy a vyšroubovali cenu až k 112dolarům za barel. V posledních dnech opět probíhalo vybírání zisků doprovázené velkou volatilitou. Pokud se stane zázrak a ropa vyklesá k 90-dolarům opět se rozjede rallye a tentokrát se ceny mohou zastavit mezi 120-130 dolary za barel což bude v červenci, a na začátku srpna kdy bude vrcholit motoristická sezona.
  Proč píšu o ropě??? Kdo obchoduje zlato musí znát a sledovat kurz dolaru, protože to má vliv na cenu zlata. Cena zlata má zase vliv na cenu ropy.
  Osobně si myslím že na ceně 1200 až 1300 dolarů za unci by mohl nastat již zmíněný robustní výprodej a prudký pád ceny zlata k hodnotám mezi 700 a 900 dolarů za unci. Je ve hře pořád mnoho neznámých které mohou způsobit že cena zlata dosáhne vrcholu až po prolomení magické hranice 2000 dolarů za unci což je pro mě osobně pravděpodobnější scénář protože propad na burzách celého světa který jsme zažili v posledních týdnech je procházka růžovým sadem proti tomu jaké propady nás ještě čekají. Mnozí komentátoři asi budou situaci přirovnávat ke krizi z roku 1929. Fed to ví a proto se snaží zachránit co se dá, ale dělá to moc okatě což investory jen zneklidňuje a přilévá benzín do ohně

  Odpovědět

 • Michal

  12 března, 2008

  Spravte si tu technicku analyzu od 1980 a potom hovorte o nakupoch :-)))

  Odpovědět

 • Anonym

  12 března, 2008

  Souhlasím, pro investory (předpokládám, že pro ně je článek určen) je TA nad historicým grafem za posledních 6 měsíců nedostatečná. Osobně se snažím trhy sledovat na 5-ti letém horizontu, někdy i za delší období. Krátkodobý pohled je už opravdu určen na pilování vstupů či výstupů z trhu.

  Odpovědět