CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Petr Gola

11. 03. 2010

18 komentářů

Který důchodový systém je nejlepší?

 


 

Všechny vyspělé země čelí velkému ekonomickému problému – stárnutí populace. Ve vyspělých zemích se neustále prodlužuje střední délka života a porodnost klesá. Důsledkem je stárnutí obyvatelstva. Již nyní je méně než každý šestý Evropan starší 65 let. Vůbec nejstarší obyvatelstvo má Japonsko, kde na každého občana staršího 65 let připadá pouze 2,6 osoby v produktivním věku. Důchodové systémy musí reagovat na tyto změny.

Ve vyspělých zemích světa jsou různé důchodové systémy, protože jednotlivé důchodové systémy vznikaly za jiných ekonomických, sociálních, kulturních, politických a historických okolností. Nicméně v zemích, které si chtějí udržet „zdravý“ důchodový systém, dochází k těmto změnám:

 • zvyšování důchodového věku tak, aby odrážel zvyšující se průměrnou délku života (jak nyní, tak v budoucnu),
 • znevýhodňování předčasného důchodu tak, aby byli občané motivováni pracovat až do důchodového věku,
 • zvýhodňování pozdějšího odchodu do penze tak, aby občané, kterým to jejich zdravotní stav umožňuje, pracovali déle, než je důchodový věk,
 • zvyšování potřebného počtu let pojištění a parametrů důchodu postupně tak, aby státní penze postupně klesala,
 • zvyšování úlohy dobrovolného spoření, kdy občané ve vyspělých zemích jsou podporováni k vlastnímu spoření na penzi (např. slevou na dani…)

Jak má vypadat úspěšný důchodový systém?

Fungující důchodové systémy na světě se spoléhají na tři základní pilíře. Dochází však k rozšíření tohoto tří-pilířového pohledu. Protože splnění získání nároků na státní penzi je čím dál těžší, zajišťují státy pro penzisty nesplňující zákonné podmínky záchrannou sociální síť. Dále působí na občany, aby do penze odcházeli bez dluhů, kdy vlastnictví domu a jiných aktiv může hrát v penzi důležitou roli při finančním zabezpečení v penzi. 

 1. Z prvního pilíře dostává občan penzi od státu. Část sociálního pojištění (nebo daně) z hrubé mzdy dosahované v produktivním věku jde na účet státu. Je tedy částečně zachován průběžný způsob financování penzí (pay-as-you-go), kdy všichni pracující občané se podílejí na výplatě penze současným důchodcům.
 2. Z druhého pilíře dostává občan penzi od vybraného penzijního fondu, který se podílí na povinném důchodovém systému. Z hrubé mzdy dosahované v produktivním věku  jde určitá procentní část sociálního pojištění na účet vybrané společnosti, která jej spravuje a vybrané finanční prostředky zhodnocuje.
 3. Třetím finančním zdrojem je příjem od různých finančních společností, kde si občan dobrovolně spořil (např. investováním do akcií či formou penzijního připojištění…). Právě dobrovolné spoření na penzi je v různé míře podporováno v mnoha zemích. V Česku je finančně podporováno penzijní připojištění (ať už státním příspěvkem nebo možností snížení daňového základu o zaplacené částky penzijního připojištění).

Jednoznačně však platí, že důchodové systémy se musí měnit pružně v čase, aby byla zachována jejich udržitelnost.

Nejlepší důchodový systém je v Nizozemí

Porovnat důchodové systémy ve světě se pokusila ve své studii společnost Mercer. Výsledkem je sestavení indexu hodnotícího přiměřenost, udržitelnost a integritu penzijního systému. Čím vyšší hodnotu Melbourne Mercer Global Penzion Index má, tím je důchodový systém dané země lepší (možnosti od 0 do 100).

Nizozemský systém dosáhl nejvyšší hodnoty. Za ním těsně následuje Austrálie, Švédsko a Kanada. Tyto čtyři systémy vychází ze srovnání podstatně lépe než důchodové systémy v ve Velké Británii, USA, Chile a Singapuru. Austrálie má dobře fungující tří-pilířový systém. Stejně tak Kanada má dobře integrovaný důchodový systém, ve kterém je zapojen veřejný i soukromý sektor. Švédsko je na dobré cestě přechodu od pay-as-you-go systému k plně příspěvkově definovanému systému.

Proč právě nizozemský penzijní systém?

 • V systému jsou velmi dobře zapojeni zaměstnavatelé,
 • občané přistupují k zabezpečení na penzi velmi svědomitě, díky čemuž je životní úroveň penzistů v Nizozemí jedna z nejvyšší na světě,
 • více než 90 % zaměstnanců soukromých penzijních plánů (stejně tak ve Švédsku), větší podíl krytí mezi zaměstnanci zvyšuje pravděpodobnost, že celkové je systém dlouhodobě udržitelný, snižuje se totiž závislost na státní penzi,
 • majetek v soukromých důchodovým systémech dosahuje v Nizozemí více než 150 % HDP, čím vyšší majetek soukromých fondů, tím větší jistota ekonomiky plnit tyto platby v budoucnosti,
 • státní penze je nižší a nezatěžuje tolik státní rozpočet,
 • občané jsou daňovými úlevami motivování k vlastnímu zabezpečení,
 • vysoké úspory domácností v ekonomice, životní úroveň penzistů tak není tolik závislá na výši státní penze.

Více příjmů v penzi je nutností

Ve všech vyspělých zemích světa je pro občany více příjmů v důchodovém věku nutností. Státní penze je tak pouze jedním z těchto příjmů. Význam vlastního spoření se ještě zvýší.

Čím dřív začneme spořit, tím lépe. Občan, který začne pravidelně měsíčně odkládat 500 Kč již ve 25 letech, na tom bude vlivem složeného úrokování v 65 letech nesrovnatelně lépe (při 4% úrokové sazbě bude mít 584 tis. Kč) než občan, který začne odkládat ve 45 letech 1 000 Kč (při 4% úrokové sazbě bude mít 366 tis. Kč). Nominálně přitom odloží oba stejně – 240 tis. Kč). 

Který důchodový systém je nejlepší?

Země

Výsledný index

Nizozemí

76,1

Austrálie

74,0

Švédsko

73,5

Kanada

73,2

Velká Británie

63,9

USA

59,8

Chile

59,6

Singapur

57,0

Německo

48,2

Čína

48,0

Japonsko

41,5

Zdroj:
Melbourne Mercer Pension Global Index

Loading

Vstoupit do diskuze 18 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tat

  12 března, 2010

  Nějak jste zapoměli porovnat „obyčejné platy“ aby jsme měli z čeho šetřit. Z platů 15-17.000 hrubého ušetříme prd. Porovnat reálné příjmy je ještě hrozivější.

  Odpovědět

 • Otazník

  19 března, 2010

  Buď v klidu, někteří neušetří ani z platu 80.000 čistého.

  Odpovědět

 • Nox

  12 března, 2010

  Za nejlepsi duchodovy system bych povazoval udrzitelnou a funkcni populacni politiku, dlouhodobe stabilni menu bez inflace, aby slo realne sporit a ekonomiku zamerenou na realne vyrobky a sluzby, misto na prehazovani penez odnikud nikam. To vse je pri soucasnem stavu veci samozrejme nerealne.

  Odpovědět

 • Emigrant

  13 března, 2010

  Jaka bude realna hodnota 500 000 za 40 let? Radsi budu setrit kratsi dobu vic penez.

  Odpovědět

 • Otazník

  19 března, 2010

  Reálnou hodnotou asi myslíš „co si za to v té době koupím“, že? No, není úniku. Nejlepší je nejít nikdy do důchodu, a podle toho se i v sociálněekonomickém světě pohybovat. Nebo se naučit skromnosti, protože infalce je na jedné straně, ale na druhé je zase zlevňování prakticky všeho, takže za 40 let bude 400.000 zase docela dost peněz vzhledem k tomu co si za tuhle sumu korun koupíš. A jestli teď investuješ peníze s výsledkem v budoucnosti pro tebe výhodnějším než tím co udělá snižování cen spolu s důchodovým spořením, tak je samozřejmě lepší nespořit a investovat. V opačném případě je lepší spořit. Ale zas na druhou stranu zítra už můžeme být oba mrtví… Čert, aby se v tom vyznal.

  Odpovědět

 • Honza

  13 března, 2010

  Kouzla se složeným úročením z posledního odstavce předvádějte někomu, kdo neví, co je inflace. Myslím, že občan, který v 25 odkládá 500 Kč měsíčně někam do fondu je hloupý, neboť během 40 let ho o ně nebo o jejich část nejspíš někdo připraví. Měl by si raděj najít dobrou práci, dovzdělávat se, pořídit si byt, rozmnožit se, splatit hypotéku, rozmnožit se ještě dvakrát, pořídit si větší byt nebo dům, splatit hypotéku, nenechat se z nemovitosti vyštípat manželkou a pořídit si třeba pár zlatých cihel nebo bytů k pronájmu nebo třeba zemědělských pozemků v okolí většího města. To je podle mě lepší, než cpát prachy do fondů.

  Odpovědět

 • Gumídek

  13 března, 2010

  Je vidět, že opravdu hloupý občan… Investice do nemovitostí skýtají mnohdy větší rizika, než fondy… Tím však neříkám, že nemovitosti nepatří do investičního portfolia bonitních občanů… Avšak samozřejmě jen v určité míře…

  Odpovědět

 • Otazník

  19 března, 2010

  Hmm, od kdy investice do nemovitostí skýtají mnohem větší rizika než fondy? Myslím, že zanedlouho budou investice do nemovistostí docela zajímavé. Ale sám za sebe musím říct, že správnou dobu pro investice do nemovitostních fondů už jsem propásl.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 března, 2010

  Vas pohled chapu. Chtel bych jen upresnit, ze to nejde takto pausalizovat.
  Fond neni konecna stanice investice, je to jen nastroj, jak investovat i s mensim kapitalem a pritom ho rozlozit na vice investic. Prostrednictvim fondu muzete klidne kupovat a pronajimat i ony nemovitosti, nebo spravovat zemedelskou pudu. Je to forma kolektivniho investovani.
  Pochopitelne spravce fondu neni dobrocinna organizace, takze si za spravu uctuje poplatek. Je to sluzba jako kazda jina a je na zvazeni kazdeho jedince, jaka cesta je pro nej efektivnejsi.
  Podstatne je, ze „necpete prachy do fondu“, ale prostrednictvim fondu je cpete do akcii, dluhopisu, komodit, nemovitosti… to uz zalezi na zamereni fondu. Fond je jen forma kolektivniho investovani, kdy investujete spolecne s dalsi tisicovkou podilniku, pricemz na kazdeho podilnika pak pripada urcita idealni cast majetku fondu. Ma to sve vyhody i nevyhody.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  14 března, 2010

  Podle me je nejlepsi zajisteni na penzi kombinace dvou faktoru:
  1) rodina
  2) „slepice, ktera snasi vejce“ (obrazne receno, dosadit lze ledacos)
  O oboje je nutne cely zivot nalezite pecovat.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Otazník

  19 března, 2010

  Tohle je názor člověka, který opravdu o životě přemýšlí mozkem.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 března, 2010

  Nějak jsou stále v ČR recidivity podvádění ve finančním poradenství.
  Je potřebná důkladná analýza systému vzdělávání „finančních poradců“ – tedy těch „bouchačů smluv“, následná opatření a vyvození důsledků pro podvedené a okradené „spolupracovníky“ – zejména provedené na Slovensku, a až potom začít uvažovat o zavedení důchodové reformy v ČR..
  Samozřejmě jde o všechny občany ČR, takže se státními zárukami, nezávislými apolitickými odborníky /takže i mimo politické strany, mimo všech DSS a jejich „přivandrovalců“/.
  Diverzifikace. Odborný status finančního poradce. Ne kdekdo po sobotní seanci, a často bez maturity. Ne sexualharašment. Ne okrádání vlastních struktur. Ne likvidace vlastních řídících spolupracovníků jako akt ke zvýšení vlastních „příjmů“ a zbavovaní se svědků v organizované kriminalitě proti všemu a proti všem skupinkou „nevzdělaných chamtivců“.
  Vyčištění i AFIZ od těchto.

  Odpovědět

 • Anonym

  15 března, 2010

  Jirka 15.03.2010 20:13 rymarov.easycm.cz
  !!!!!
  Upozornění České národní banky pro veřejnost
  V souvislosti s množícími se stížnostmi spotřebitelů na jednání pracovníků pojišťoven
  nebo pojišťovacích zprostředkovatelů při uzavírání pojistných smluv, kdy jsou spotřebitelé mylně či nedostatečně informováni o pojistném produktu a o právech a povinnostech vyplývajících ze smluvního vztahu, si dovoluje Česká národní banka poskytnout spotřebitelům níže uvedené rady.
  Tyto rady považujeme za aktuální i v souvislosti s nabídkami snadného přivýdělku pro
  studenty, kdy se za těmito nabídkami může skrývat právě zprostředkování pojištění (či
  jiných služeb na finančním trhu), přičemž studenti často nevědí, že poskytování těchto služeb je regulováno právními předpisy.
  • Mějte na paměti, že podpisem smlouvy na sebe přebíráte nejen práva, ale i závazky a po podpisu smlouvy se její ustanovení stávají závaznými. Nepodepisujte proto smlouvy a neplaťte peníze ve vypjatých situacích. V klidu si vše rozmyslete a seznamte se s celým obsahem smlouvy. Nedílnou součástí pojistné smlouvy jsou i všeobecné pojistné podmínky, popřípadě smlouva může odkazovat i na další dokumenty, a proto se podrobně seznamte i s nimi.
  • Pokud je Vám zprostředkovatelem či pracovníkem pojišťovny nabízena při uzavírání pojistné smlouvy určitá speciální výhoda, ujistěte se, zda je tato výhoda uvedena i ve smlouvě. Ústní sliby totiž v případě sporu většinou nemůžete prokázat. Písemný příslib výhody je důležitý i v případě, že jste zprostředkovatelem či pracovníkem pojišťovny přesvědčován k přepracování stávající smlouvy na novou, podle jejich tvrzení výhodnější smlouvu.
  • Mějte na paměti, že zájemci musí být před uzavřením pojistné smlouvy písemně a srozumitelným způsobem oznámeny informace v rozsahu uvedeném v § 66 1) zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě, ve znění pozdějších předpisů. Při uzavírání pojistné smlouvy prostřednictvím pojišťovacího zprostředkovatele Vám pak zprostředkovatel musí navíc poskytnout písemně další informace, a to v rozsahu § 21 2) zákona č. 38/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Dále je zprostředkovatel povinen před uzavřením pojistné smlouvy zaznamenat požadavky a potřeby klienta související se sjednávaným pojištěním a důvody, na kterých zakládá svá doporučení pro výběr daného pojistného produktu. Tento písemný záznam z jednání (popřípadě jeho kopii) si vždy od zprostředkovatele vyžádejte a současně si zkontrolujte, zda je tento záznam zprostředkovatelem podepsán.
  • V případě, že budete osloveni s nabídkou na zprostředkování pojistného produktu dalším osobám s příslibem provize za sjednání pojistných smluv, mějte na paměti, že zprostředkovatelská činnost v pojišťovnictví je regulována zákonem č. 38/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Pojišťovacím zprostředkovatelem je osoba zapsaná v registru vedeném ČNB. Pro zápis do tohoto registru je vyžadována mj. důvěryhodnost a určitá odborná způsobilost. Podmínku odborné způsobilosti musí splňovat též zaměstnanci pojišťovacího zprostředkovatele, kteří se přímo na zprostředkování pojištění podílejí. Pokud byste tedy zprostředkovávali pojištění v rozporu s tímto zákonem, jednalo by se z Vaší strany o nezákonnou činnost! Pokud budete splňovat požadavky pro vykonávání zprostředkovatelské činnosti, mějte na paměti, že se pojišťovací zprostředkovatel dopustí správního deliktu tím, že od Vás jako od osoby, která se má podílet na zprostředkovatelské činnosti, vyžaduje složení vstupního poplatku jako podmínku výplaty příštích odměn za tuto činnost nebo Vaši odměnu odvozuje od získávání dalších osob pro tuto činnost.
  • Mějte na paměti, že pojišťovací zprostředkovatel nesmí klientovi poskytovat neoprávněné výhody finanční, materiální či nemateriální povahy.
  • Cílovou skupinou některých pojišťovacích zprostředkovatelů se stávají mladí lidé od 18 do cca 26 let, kteří nemají ještě dostatek životních zkušeností a přesně si neuvědomují následky učiněného právního úkonu. Zvláště ti by měli dbát zvýšené opatrnosti při podepisování smluvních dokumentů, zejména v případě, je-li na ně činěn nátlak a nemohou si vzít smlouvu k prostudování domů.
  V souvislosti s výše uvedenými radami Vás dále upozorňujeme, že ČNB vyřizuje stížnosti
  klientů na pojišťovny či pojišťovací zprostředkovatele pouze v rozsahu svých pravomocí.
  Pojistná smlouva je dvoustranný právní úkon, charakterizovaný rovností účastníků pojištění, a pokud se některá ze smluvních stran cítí jednáním druhé smluvní strany zkrácena na svých právech, je jediným kompetentním orgánem pro řešení takových sporů soud. V případě zjištěných závažných nedostatků na straně pojišťovny či zprostředkovatele je ČNB oprávněna uložit těmto subjektům adekvátní sankční opatření, nemůže však ovlivnit Váš soukromoprávní vztah s pojišťovacím zprostředkovatelem nebo
  Váš vztah s pojišťovnou (např. zrušit Vaši smlouvu s pojišťovnou).
  P a v l í n a B o l fo vá
  ml u v čí ČNB

  Odpovědět

 • Otazník

  19 března, 2010

  Chcete opravdu seriózní nezávislou informaci? Obraťte se na http://www.t-a-n-k.eu

  Odpovědět

 • Jarda

  30 března, 2010

  Jsem přesvědčen, že to je úplně jinak. Pokud nebude dostatek potomků, kteří potáhnou hospodářství v budoucnu, tak si můžeme nechat o penzích jen zdát – a to v jakémkoliv systému. Tučná konta vyhubnou a zůstanou jenom čísly, pokud půjde hospodářství do kytek. A to bez dětí půjde.
  Takže primárně jde o to, aby se více vyplácelo mít potomky, třeba tím, že děti budou část svých penzijních daní odvádět přímo svým rodičům. (To bude taky férové: kdo vychoval 5 lumpů, nic stejně nedostane, kdo 2 pracovité, dostane dost).
  Bohužel současný systém těžce znevýhodňuje rodiče. Ti musí zaplatit inivestici do nové generace, která pak ale bude živit všechny stejně (nejen své rodiče, ale i bezdětné). Ti rodiče, co investovali do dětí, navíc mohou o to méně investovat do svých soukromých penzijních spoření. Tak se nedivme, že je v módě mít tak 1 dítě, aby se neřeklo, a dost. A z toho plyne demografický problém, stárnutí populace atd.

  Odpovědět

 • Jarda

  30 března, 2010

  A ještě doplněk: to vychvalované Holandsko má demograficky stejně blbou budoucnost, jako my či jiné státy v Evropě. Jejich současné bohatství je dáno mnoha generacemi úspor, které nebyly přerušovány socialismem a la měnovou reformou 1953 jako u nás. Ale SOUČASNÉ vyhlídky – jde to z kopce. Věřte mi: sestra a neteř tam žijí. Mraky přistěhovalců na podpoře, nejčastější jméno novorozenců Mohamed, bílí mají 1 děcko, aby se neřeklo (mají tam přísloví: „do chudoby spadnete, buďto když přijdete o práci anebo když máte děti“) a vyhlídka na budoucí penze se zmenšuje a zmenšuje…

  Odpovědět

 • Oprava bohatství

  13 dubna, 2010

  Jejich bohatství plyne také z minulosti – koloniální. Zotročovali a podmanili si Indočínu, Cejlon, částečně Ameriku – po nich se např. New York jmenoval napřed New Amsterdam rozkládající se na ostrově Manhattan, který v tu dobu mj. vlastnil Čech, Bedřich Filip, který po roce 1620 musel odejít z Čech jako exulant, na rozdíl od předků předsedy TOP09, jejichž majetek naopak jen nespravedlivě rostl, zatímco našim předkům poddaným zbývalo jen Temno! Holanďané loupili cizí majetek, zakládali plantáže po celém světě, na kterých jim dělali černí otroci, to je ta sláva Holandského kakaa atd. V době pozdější využívali a využívají, dřívější moc, vlastnění firem, přírodního bohatství za nevýhodných podmínek pro místní domorodce, skupování bavlny po tunách za centy jako monopolní nákupčí (z titulu neokolonializmu) a následný 10000x násobný výnos z prodeje nebo výrobků z ní za otrocké a levné práce Asiatů.

  Odpovědět

 • Kolemjdoucí

  13 dubna, 2010

  Aspoň byli ušetřeni pětiletého flámování a sedmi divů socialismu.
  1) Každý má práci, není nezaměstnanost.
  2) Přesto, že má každý práci, nikdo nic nedělá.
  3) Přesto, že nikdo nic nedělá, plán se plní.
  4) Přesto, že se plán plní, nikde nic není.
  5) Přesto, že nikde nic není, dá se všechno sehnat.
  6) Přesto, že se dá všechno sehnat, všude se krade.
  7) Přesto, že se všude krade, nikde nic nechybí.

  Odpovědět