CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

Optimalizujte daně ještě před koncem roku!

 


 

Není na škodu si vzít v posledních dnech roku 2009 k ruce existující smlouvy o finančních produktech a zamyslet se nad případným jednorázovým vkladem na některé z nich, popřípadě přemýšlet ještě o uzavření smluv nových. Tak například penzijní připojištění se státním příspěvkem je jedním z nich.

Podle paragrafu 15, odstavec 5 Zákona o daních z příjmů lze odečíst od základu daně ve zdaňovacím období příspěvek zaplacený poplatníkem ve prospěch penzijního fondu.  Částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených za zdaňovací období, sníženému o šest tisíc korun. Na straně druhé je odpočet omezen shora částkou dvanáct tisíc korun.

Daňově optimální je platit 1 500 Kč měsíčně. Platili jste méně – přemýšlejte o jednorázovém příspěvku

Nemá smysl v tuto chvíli polemizovat o tom, kolik by si měl kdo platit na smlouvu o penzijním připojištění. To je otázky pro osobní finanční plán každého poplatníka. Z pohledu toku mezi státní pokladnou a účastníkem penzijního připojištění je optimální si hradit pravidelně 1 500 Kč měsíčně. Za této situace totiž jako poplatník máte nárok na maximální státní příspěvek (na prvních placených 500 Kč) a zároveň v optimální míře uplatníte odpočet od základu daně ve výši dvanáct tisíc korun ročně.

Nyní si před koncem roku mohou položit otázku ti, kteří mají disponibilní finanční prostředky a přemýšlí o využití maximálního odpočtu od základu daně. Je tudíž dobré si sám nebo se svým finančním poradcem sednout a popřemýšlet, zda by nebylo možné poslat jednorázový vklad až do výše úhrnu osmnácti tisíc společně s již vloženými příspěvky během roku 2009.

Vlastní uplatnění odpočtu je jednoduché. Poplatníci s příjmy pouze ze závislé činnosti (nejčastěji jde o zaměstnance) mohou do poloviny února 2010 požádat svoji mzdovou účetní o roční zúčtování. Budou muset ovšem přinést s sebou potvrzení penzijního fondu ohledně příspěvků na smlouvu. Ti ostatní musí uplatnit odpočet prostřednictvím podání daňového přiznání – do 31. 3. 2010 (případně 30. 6. 2010 s daňovým poradcem; jeho součástí musí toto potvrzení také být).

REKLAMA

Upozornění: Pokud platíte na penzijní připojištění v průběhu roku částku nižší než 500 Kč měsíčně, státní příspěvek při doplacení spoření na 18 000 Kč za rok ke konci roku zpětně nedostanete. Bez ohledu na tuto skutečnost se ale od zaplacených příspěvků odečítá 6 000 Kč pro určení daňového odpočtu, jako by jste získali za tuto částku celý státní příspěvek.

U soukromého životního pojištění platí odpočet též maximálně 12 000 Kč. Počítá se už hned první koruna

Dalším daňově podporovaným produktem je soukromé životní pojištění. Při pomýšlení na uplatnění odpočtu od základu daně je dobré se ujistit, že uzavíraná nebo již uzavřená smlouva skutečně splňuje podmínky paragrafu 15, odst. 6. Jde o několik podmínek, které v tomto okamžiku nemá smysl rozebírat. Seriózní finanční poradce to o konkrétním produktu bude vědět. Nejste-li si jisti, tak lze doporučit konzultaci s daňovým odborníkem.

Platí pravidlo, že od základu daně lze odečíst pojistné uhrazené během kteréhokoli dne zdaňovacího období. Stále tedy existuje čas na uzavření smlouvy a úhradu pojistného nebo jednorázové pojistné. Daňově optimálních je úhrn pojistného za rok 2009 ve výši dvanáct tisíc korun.

Vtáhněte do penzijního připojištění nebo soukromého životního pojištění zaměstnavatele. Nechť vám úhrnem přispěje 24 000 Kč

Příspěvek zaměstnavatele buď na smlouvu o penzijním připojištění, nebo na smlouvu o soukromém životním pojištění není nárokový. Na druhé straně větší zaměstnavatelé si již na tuto alternativu docela zvykli a zpravidla tuto eventualitu již mají pevně zakotvenou ve svých vnitřních předpisech.

REKLAMA

Od roku 2008 Zákon o daních z příjmů pro potřeby daňové podpory sloučil příspěvky ve prospěch soukromého životního pojištění a penzijního připojištění. Z pohledu zaměstnance jsou příspěvky od zaměstnavatele v úhrnu do 24 tisíc ročně (platí pro oba typy smluv) daňově osvobozeny. Co by se stalo v případě, že by zaměstnavatel přispíval více? Pak se na straně zaměstnance stávají takové nadlimitní příspěvky běžnými zdanitelnými příjmy se všemi důsledky (například jako mzda).

Co tedy poradit s blížícím se závěrem roku? Pakliže vám zaměstnavatel nepřispívá (nebo přispívá hluboko pod limit), tak by nebylo od věci se u něj zastavit a prohovořit nějaký příspěvek do některé z těchto smluv ještě před koncem roku.

Pozor na odpočet úroků z úvěrů – zajistěte si před koncem roku dokumenty vyžadované Zákonem o daních z příjmů

Mnoho lidí automaticky předpokládá, že úroky z úvěru na bydlení jsou odčitatelnou položkou. Ano, podobně jako například u penzijního připojištění nebo soukromého životního pojištění potřebujete potvrzení od banky ohledně toho, kolik jste během zdaňovacího období zaplatili a zejména strukturu jednotlivých splátek (co je úrok a úmor).

Zároveň vyzývám s předstihem všechny poplatníky, aby si připravili i další podpůrné dokumenty (kromě potvrzení od banky nebo stavební spořitelny), které zpravidla požaduje finanční úřad. Například jde o list vlastnictví potvrzující, že nemovitost vlastníte nejpozději k poslednímu dni zdaňovacího období, za které si uplatňujete odpočet atd. Problematice odpočtu úroků ve vazbě na podmínky Zákona o daních z příjmů jsem se věnoval v článku „Odpočet úroků z hypotéky? Nejpozději do Silvestra musí být nemovitost vaše!“.

Živnostníkům těm je hej, ti mají širokou paletu nástrojů

Co se týče daňové optimalizace, tak samozřejmě nejjednodušší pozici mají osoby samostatně výdělečně činné. Není žádným překvapením, že moudrý živnostník si spočítá koncem listopadu svůj základ daně a má-li dostatečný prostor, tak se snaží během prosince daně optimalizovat. Nejčastěji jde nákup režijního materiálu a dary.

Letošní rok živnostníkům v souvislosti s podporou podnikání v době krize nabídnul mimo jiné i mimořádné odpisy, které jim ve zkrácených lhůtách umožní promítnout do daňově účinných výdajů pořizovaný dlouhodobý majetek.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  22 prosince, 2009

  Hm, to je tedy fakt dobrý způsob jak hodit peníze do kanálu. Pro pár stovek si zazdít peníze na x let, Vás bych chtěl mít, pane Zdražile, za daňového poradce.

  Odpovědět

 • Michael Jindra

  22 prosince, 2009

  autor neříkal nic o tom , že je PP ideální produkt

  Odpovědět

 • alen1

  22 prosince, 2009

  Daňoví poradci mají určitě lepší možnosti, co klientům doporučit, daňový dopad těchto produktů
  určitě není tak zajímavý.
  Firma, která je zdravá umí otočit peníze ve firmě
  s vyšším výnosem. A daňový režim mimořádných odpisů je určitě výhodnější.A tak by se dalo pokračovat….

  Odpovědět

 • jk

  22 prosince, 2009

  to máte marný, doklad o úroku vám nikdo před koncem roku nedá. A také ho ani v té době nepotřebujete.
  A tu optimalizaci také nevidím výhodně. Kvůli pár stovkám zazdít do nedobytného trezoru na mnoho let několik tisíc se mi nejeví výhodné. Ponesou jen výnos ale zkrácený o inflaci. Takže nic!
  Penzijní spoření ano. Ale jen těch 500 Kč. Teprve snad 10 – 15 let před koncem je vhodné vklad zvýšit.

  Odpovědět

 • Hynek

  22 prosince, 2009

  Máte naprostou pravdu, avšak v článku jde spíš (dle mého názoru) o vyjmenování všech možností jak si základ daně snížit a tento účel článek splňuje.

  Odpovědět

 • Karel Hvíždala

  22 prosince, 2009

  Skvělý článek, hlasitě tleskám pane Zdražil. Vysoce kvalitní informacemi nabitý článek a zároveň poutavý a čtivý. Těžko by to někdo shrnul lépe.
  Velmi kvalitní investigativní žurnalistika, hoši, jen tak dál, tahle témata jsou věru žhavá, nikdo je nenechá bez povšimnutí, bezesporu vám to zvedne návštěvnost i příjmy z reklamy. Zkrátka, investujeme.cz tímto tahem na branku definitivně potvrdil své ambice stát se nejlepším online magazínem ze všech webů s touto tematikou.
  Připíjíme na zdraví, pane Zdražil!!!

  Odpovědět

 • jarda

  22 ledna, 2010

  Ani já jsem neměl chuť reagovat na ten článek… a pod etiketou AFIZ ? Hmmmm, je i jiná profesionální instituce ?

  Odpovědět