CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Daniel Kuchta

07. 10. 2009

20 komentářů

Revoluce na Slovensku: Povinné výnosy

 


 

Důchodová reforma na Slovensku měla ambice konečně omezit dominantní postavení průběžného důchodového systému a naučit lidi, aby se o své důchody z větší části postarali sami. Systém nebyl bez chyb, ale základní princip, který umožňoval lidem rozdělení peněz do dvou, resp. tří pilířů na základě vlastního výběru, byl určitě dobrý.

Nový premiér Robert Fico však pochopení pro důchodovou reformu nemá. On ji vlastně nepochopil vůbec a již několik let vede proti důchodovým správcovským společnostem (DSS) otevřenou válku. Před dvěma lety přišel s tím, že DSS jsou ve dvoumiliardové ztrátě a že to může mít špatný vliv na výnosy klientů. Pan Fico si jaksi neuvědomil, že je majetek DSS oddělen od majetku klientů, jejichž peníze jsou na účtu depozitáře (o čemž se v ČR již dlouho diskutuje s ohledem na penzijní fondy, ale zatím se to nestalo realitou). A že ani teoretický krach DSS by neměl mít vliv na peníze klientů.

V průběhu následujících měsíců přišel Fico ještě z několika smyšlenými kauzami, v nichž se snažil obviňovat DSS ze všeho možného. A v této schizofrenii pokračuje Fico dodnes. Argumenty jsou pořád nesmyslné (prakticky žádné), slovník premiéra je stále bližší čtvrté cenové a rozhodnutí vlády jsou stále srandovnější (pokud se budeme smát přes slzy). Koncem minulého roku byl otevřen druhý pilíř s tím, že vláda očekávala (a pro úspěch svého záměru dělala všechno) vystoupení desetitisíců lidí, kteří by své prostředky přesunuli do prvního, státního pilíře důchodového systému. Fico potřeboval zalátat díry v rozpočtu, ale lidi mu na to neskočili.

Tak připravil se svými kumpány další past, jejíž genialita se projevila až dnes. V červenci začala platit novela zákona, která přikazuje DSS dosahovat ve svých fondech nezápornou výkonnost na půlroční (!) bázi a ztrátu musí zaplatit ze svých peněz. Takový nesmysl by neprošel ani v ČR, bohužel slovenský tyran má na své straně dostatek podobně smýšlejících individuí (nepohodlných se zbaví, ostatní podmázne).

DSS na tuto novinku zareagovaly tím, že odprodaly prakticky všechny své akcie. Bohužel, bylo to v tu nejnevhodnější dobu, kdy se akciové trhy opět začínaly vzpamatovávat ze svých rekordních propadů a byly velmi blízko svých minim. Výnosy za posledních několik měsíců jsou tím pádem skutečně tristní a pan Fico si může gratulovat. DSS a jejich klienty sice nepřímo připravil o možnost vydělávat a pokusit se dorovnat ztráty z minulého roku, opticky je v tom ale nevinně. A neschopně dnes vypadají právě lidé z DSS.

REKLAMA

A tak ve středu mohl vybalit na udivené novináře poslední díl svého ďábelského plánu na zničení soukromých důchodových fondů. Nejdříve osočil DSS z toho, že ožebračují své klienty o zajímavé výnosy. Nikdo jim přeci nezakázal investovat do výnosnějších aktiv, ale jelikož je zajímají pouze zisky, nechtějí riskovat své peníze a investují příliš konzervativně. Dokonce prý DSS i ekonomové klamou lidi, když se jim snaží vysvětlit, že dosahování vysokých kladných zisků v půlročním horizontu je buď příliš riskantní, nebo zkrátka nereálné.

Buď sedí ve slovenské vládě skutečně parta neschopných hlupáků, kteří nemají ani šajn o tom, jak fungují kapitálové trhy, nebo (a teď nevím, jestli je to lépe nebo hůř, ale je to blíže pravdě) jim nedělá ani nejmenší problém drzé obelhávání těch, kteří skutečně financím nerozumí (jinak řečeno hard core jádro Ficových stoupenců).

Po těchto výlevech kritiky směrem k DSS pak následovalo něco, co muselo odrovnat i toho největšího flegmatika. Ficovláda totiž přišla s geniálním řešením, jak přinutit DSS, aby lidem vydělávali peníze. Uloží jim to zákonem. DSS tak budou muset ze zákona dosahovat výnosy na úrovni růstu důchodů vyplácených státem. „DSS budou mít konečně takovou úlohu, na jakou byly vytvořeny,“ řekl Fico. Co na tom, že slovenská vláda již nemá prostředky na vyplácení důchodů z prvního pilíře? Půjčí si, důchody zvýší (voličská základna se ještě rozšíří) a DSS ukáže, že nejlepší to bude zabalit a s neomylnou vládou nebojovat.

Takovým nenápadným a zákeřným způsobem tak Fico docílí toho, o co se pokouší již několik let. Když zjistil, že lidé se druhého pilíře dobrovolně nezbaví a důchodkové správcovské společnosti jeho tlak přežijí, jde na to z druhého konce. Zavede taková pravidla, že DSS raději skončí, než by se měly nadále účastnit této frašky.

REKLAMA

Bohužel na to stále doplatí jen klienti, o které Fico tak vehementně ve svých agitačních monolozích projevuje zájem, a které se pokouší bránit před nenažranými kapitalisty v DSS (trefně na to reagoval jeden čtenář v diskusi u článku na webu sme.sk: „Soudruhu premiére, byl bych rád, kdyby Vás již konečně přestala trápit moje budoucnost.“).

Dalším problém je i to, že tohoto psychicky labilního demagoga (jeho cholerické výjevy, v nichž novinářům nadává do idiotů a mediálních prostitutů jsou nezapomenutelné) je stále ještě ochotna volit více než polovina voličů. Jeho populistické řeči pravděpodobně berou mnozí za jedinou pravdu, a je tak velmi pravděpodobné, že ve svých „huncútstvach“ bude Robertko i nadále pokračovat. A já si asi poprvé v životě budu muset přiznat, že jsem vlastně rád, že jsem se ze Slovenska odstěhoval.

Loading

Vstoupit do diskuze 20 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • hm

  8 října, 2009

  Fíha a to jsem si myslel že větší demagog ve vrcholné politice než Paroubek není.
  Naštěstí ten poslední bod o kladném zisku je pomalu na mezinárodní žalobu. Stát nemůže vymáhat něco co nelze splnit. V rámci půl roku nelze garandovat kladný výnos u žádného klasického produktu.

  Odpovědět

 • Wimmer-Dahl

  8 října, 2009

  … ale „Zlatej Paroubek“

  Odpovědět

 • Michal Kára

  8 října, 2009

  Jen počkejte až se zase dostane k moci… :-/

  Odpovědět

 • Jakub

  10 října, 2009

  Dane, nechci ti kazit radost, na Slovensku sice mají populistu Fica, ale ČR se nenechá zahanbit Paroubkem, takže jsi utekl z bláta do louže…

  Odpovědět

 • petr

  18 října, 2009

  Jako finanční poradce vím, že se bohužel často vydělává na lidské neznalosti.
  A v politice to platí TROJNÁSOB! POPULISTA JAK SFIŇA a všecky ovce jdou za ním! Beeeeeeeee

  Odpovědět

 • Radek

  21 října, 2009

  http://www.investujeme.sk/kratke-zpravy/oz-sporitez-tvrdi-ze-novela-v-dss-sposobila-skodu-84-milionov-eur/

  Odpovědět

 • ginfis

  1 prosince, 2009

  je to ekonomika, alebo politika?
  Z uvedeného mi je jasné, že Fico je blbec, a že najistejšou budúcnosťou je vykašlať sa na prácu, všetko predať a vložiť financie do DSS-iek, tie nám z výnosov na finančných trhoch zabezpečia viac peňazí než nejaká výroba! A švajčiarske dôchodky. A potom – ten priebežný dôchodkový systém. Lenže – nestane sa časom priebežným aj 2. pilier – a ten už udržateľný bude? Kde budú vznikať tie financie naviac, bez toho aby bolo treba pohnúť rukou? Už viem. Ak sa chceme mať dobre, všetci poďme pracovať do finančných inštitúcií, naučíme sa riadiť finančné toky, prelievať peniaze z konta na konto, nám stačia len nejaké marginálne poplatky a zrážky.
  Márne len rozmýšľam, ako vlastne vznikne taká finančná kríza akej sme teraz svedkami a koho sú tie bilióny peňazí vkladaných do firiem a bankových inštitúcií na ich záchranu. Nie je to popretie princípu trhového hospodárstva? Ak sa dostali do takéhoto stavu pre svoju neschopnosť, nemali zbankrotovať? Teraz keď dostali finančné injekcie už budú schopné? Alebo sa to o pár rokov zopakuje? Možno preto, že budú svojimi akciami na celom svete kŕmiť DSS-ky a podobne? No nič, to sú všetko nepodstatné úvahy. Podstatné je, že Fico je hlupák! Už aby sa vrátil Dzurinda a Miklóš. A hlavne Kaník – to sú praví odborníci!

  Odpovědět

 • radik

  2 prosince, 2009

  Ako finančný poradca viem, že kroky súčasnej vlády sú unikátom na finančnom trhu, ale ako spotrebiteľ a čiastočne aj ako finančný poradca s nimi súhlasím – možno niekoho tým prekvapím, reálne však je zaujímavé, že DSS a DDP si účtovali tučné poplatky za vytváranie strát na klientských účtoch a nevadilo to nikomu. Keď dostali podmienku dosahovania výnosu, okamžite stiahli peniaze na bežné účty, lebo odmietli prevziať garanciu za svoje rozhodnutia, čo je taktiež unikát – ak tvrdím, že viem čo robím, prečo sa mám báť to robiť, navyše ak za to beriem ťažké prachy? DDS a DDP by mali dosahovať zisk, pričom by bolo vhodné trocha upraviť celý systém – napr. dať možnosť sporiteľom si vybrať, aká časť finančných prostriedkov sa bude zhodnocovať s garantovaným výnosom, ktorý by mal byť nadštandartný a aká časť by sa investovala do cenných papierov.

  Odpovědět

 • Radek

  2 prosince, 2009

  A jak byste chtěl investovat s garantovaným výnosem, který bude nadstandardní? 😉 neznáte snad finanční perpetuum mobile?

  Odpovědět

 • Jednodudcho

  2 prosince, 2009

  Dnes má ECB nastavenú základnú sadzbu na úrovni 1%, ale na Slovensku sa predávajú termínované účty aj za 4%. Čo tak ponúknuť sporiteľom garantované zhodnotenie na úrovni tých 4% a nech si sporiteľ vyberie, aká časť jeho finančných prostriedkov sa bude zhodnocovať garantovane a aká časť pôjde do cenných papierov. Takto predsa fungujú aj niektoré životné poistenia.

  Odpovědět

 • Doplním

  2 prosince, 2009

  Ešte doplním – nikto sa banky napýta, ako dosiahne garatovaný výnos na termínovanom účte, preto by som to garantované zhodnotenie tiež neriešil ani v II. pilieri.

  Odpovědět

 • ginfis

  3 prosince, 2009

  Tak sme sa dostali k prameňu tohoto podvodu, akým 2. pilier vlastne je! Pýtam sa: „aký sporiteľ?“
  Za toho „sporiteľa“ predsa zamestnávateľ odvedie také isté peniaze ako za nesporiteľa – vo výške zákonne stanovených odvodov na účet dôchodkového zabezpečenia do Sociálnej poisťovne. Tým sa tieto peniaze stávajú štátnymi aktívami. Čiže – „sporiteľ“ sporí čo? – keď na účet DSS zo „svojho“ v skutočnosti nedáva ani cent.To sa dobre sporí. Rád by som videl, koľko ľudí by bolo v 2. pilieri, keby napríklad k tým 9% museli ešte doplatiť povedzme takých iba 5% – ale zo svojho vrecka. Dovolím si tvrdiť, že celý 2. pilier teda nie je nič iné, ako vysokosofistikovaný tunel, ktorým sú peniaze štátu prevedené do rúk súkromných finančných spoločností – pričom tie nemajú žiadne povinnosti a ani zodpovednosť. Prečítajte si ich spoločenské zmluvy v Obchodnom registri!
  A ešte raz – ak 9% z odvedených peňazí je mojich – a ja mám právo ich niekde predisponovať – tak určite by som ich dal skôr do nejakej banky a tam, po zaručení skutočne dlhodobého vkladania a bez možnosti výberu, by som dostal aj viac ako 4% !! Z tohoto uhla pohľadu sa teraz zamyslime – načo teda je vlastne 2. pilier vytvorený – a komu slúži? /Alebo – kto je za tým?/
  Potom je tu ešte ďalšia zaujímavá súvislosť – ktorá zdá sa, nikomu nevadí. Vlivom odlivu /pekný slovný zvrat, že/ peňazí do DSS na tzv. účty „sporiteľov“ vzniká deficit verejných financií – napr.za minulý rok vraj 26 miliárd. Na vykrytí tohoto deficitu sa ale zúčastňujú všetci občania, nielen „sporitelia“. Takže 26 miliárd : 5,5 mil. občanov /aj cigáni aj batoľatá/ = 4.727,- t.j. i keď v 2. pilieri nie som, doplácam naň ročne 157 € tak, ako i ten kto sa ho zúčastňuje. Ak by naša Ústava platila – 2. pilier je protiústavný, pretože ma diskriminuje.
  Záverom mám otázku: Prečo nebola verejná diskusia o všetkých súvislostiach pri zavádzaní 2. piliera? Čo iné by malo byť riešené napr. referendom, než tak závažná otázka, týkajúca sa stoviek miliard € verejných financií a osudov miliónov ľudí.
  A nakoniec – je v mojich úvahách nejaká politika? Ale podľa Radičovej, Miklóša, Freša, Brocku, atď. by som bol priradený k Ficovi. A to ma štve ešte viac. Fico mi nie je sympatický – ale má pravdu!
  2. pilier je pyramída!

  Odpovědět

 • Radek

  4 prosince, 2009

  Nevím, jak vypadá „degrese“ důchodu na Slovensku, ale obávám se, že se to nebude příliš lišit od Česka: http://www.investujeme.cz/clanky/vydelavate-hodne-s-vyssim-duchodem-nepocitejte/
  Tohle je pyramida.

  Odpovědět

 • TM

  4 prosince, 2009

  Mi poser! :)))
  Pak se nedivím že Róbert podporu 46% voličů.
  Pokud byste si dal trochu práce a prošel důchodový systém za posledních 200 let, (stačila by tato časová osa), došel byste k poněkud překvapivému závěru, průběžný státní důchod je v dnešní podobě jeden z největších podvodů na občanech. To co kolem sebe vidíte nemá vůbec nic spojeného s penzijními systémy zaváděnými na přelomu 19/20.
  – Kde jste vzal to právo, rozhodovat o penězích, které jsme si vydělal? Já jsem je vydělal a rozhodnutím politika je musím dát někomu jinému? O jakých penězích státu tu hovoříte?! 🙂 To jsou mé peníze, o které mě stát obírá. Uvědomte si, že sociální pojistné není nic jiného než dobře pojmenováná forma daně.
  – Výnosnost systému, lehké nepochopení investičních instrumentů, resp. potenciálu výnosnosti vs. volatilita tržní ceny instrumentu. K tomu, stát drsně předepsal do čeho musí DSS investovat, AAA, AA? A jaký výnos byste čekal od nástrojů s takovými emitenty? Klasický Fico, na jednu stranu DSS dopředu předepíše instrumenty = tím jim předepíše výnos a nakonec řekne, že málo zhodnocují. Výkřik, kapitalisti mohou za nízký výnos! Ale už neřekne, že je k tomu výnosu donutil! A občané mu to žerou i s navijákem. :)))
  – Když už se oháníte čísli deficitu systému, dejte si tu práci, a ověřte si to, Vy skutečně věříte co říká Tomanová? 🙂
  – Oveřte si efektivitu (aktuální) průběžného systému, jinak řečeno, kolik se spotřebuje na akt přerozdělení, zvyšujete uměle zaměstnanost úředníky? Zjistíte, že 1% za vedení účtu, 0,025 % za správu a 0,93% z výnosu je od DSS proti tomu zadarmo.
  – Projděte si demografické křivky SR a predikce tohoto vývoje, pak pochopíte proč jsou nutné změny v systému.
  – je ve Vašich úvahách politika? Není, souhlas, ale ani znalost ekonomických a demografických souvislostí a skutečného stavu věcí.
  – skutečně chcete, aby čistě o ekonomických otázkých rozhodovali populističtí právníci? Pak to dopadá jak v Argentíně.
  – Proč se Smer drží současného systému? Protože jde o to být u koryta, (prachy ve státním rozpočtu jsou lákavým soustem, u soukromé firmy už ne), a co je jim potom, co bude za 30 let?

  Odpovědět

 • ginfis

  6 prosince, 2009

  Nemáte pravdu že to nikomu nevadilo. Žiaľ, táto \“demokracia\“ je tak tendenčná, že aj možnosť publicity riadia tí, ktorí ju do rúk dostali a sú pri korytách a teda, ak sa chcete k niečomu vyjadriť, musí to byť kladné pre tých, od ktorých korytá získali. Ináč nemáte nárok.
  Hovoríte, že by bolo vhodné upraviť celý systém – súhlasím. Pozrite sa však do náučného slovníka, čo je to systém. Dôchodkový systém zavedením 2. piliera stratil opodstatnenosť prívlastku systém. Hovoríte o \“sporiteľoch\“ – tu je základ toho sofistikovaného podvodu, ktorý – a to je neuveriteľné, v podstate zorganizoval štát./Lepšie povedané, konkrétni zástupcovia štátu. Tak sa dostaneme k menám a potom je už jasné o čo ide/. Predsa každý má možnosť si sporiť – ale nech si sporí zo svojho. Akú to má logiku – keď mojich 9% v sociálnej poisťovni nie je mojich, ale keď podpíšem papier nejakej pofidérnej, vraj súkromnej spoločnosti /a ešte za to dostanem bakšiš/ tak už je tých 9% \“mojich\“. To by nedokázal ani Cooperfield. Pritom nik nevie aké bude pokračovanie tohoto všetkého a hlavne aký to bude mať koniec. Tomuto sa niekto opováži povedať – systém?
  Logické a systémom by bolo, ak by som s DSS uzavrel zmluvu, v ktorej by boli jasne definované jej povinnosti a zodpovednosti, na základe ktorých by som im zveril – alebo zveroval do správy financie – ale svoje. Nie časť mojich zákonom stanovených odvodov do štátnej kasy. Predsa de jure – dnes preúčtováva Sociálna poisťovňa do DSS-iek čiastky z účtu sociálneho zabezpečenia, ktorý je súčasťou účtu štátnych aktív. Navyše, predstavte si to množstvo jalovej práce, keď každý mesiac sa musí vykonať 1,5 milióna prevodov do 6 DSS. Kto to platí? Týmto paškvilom zapríčinený deficit musí štát vykrývať. Z čoho? Po minutí peňazí za predaj SPP – jednoducho musí tým zaťažiť všetkých občanov. Takže, dobrodružstvo /inak to nechcem nazvať/ tzv. \“sporiteľov\“ platíme svorne všetci. Dovolím si otázku:- na to sme potrebovali predať zahraničným \“investorom\“ SPP, aby sme im potom tie peniaze cez DSS-ky vrátili tak, že kúpime ich akcie? Divné trhové hospodárstvo! Následne potom poprosíme zahraničných investorov, aby prišli k nám zarábať – oni prídu s našimi peniazmi, dostanú naviac daňové úľavy, provízie, dotácie a neviem čo všetko ešte, a naši ľudia za mizerné platy svojou prácou zhodnocujú ich aktíva, pozostávajúce z našich peňazí?
  Alebo – ak je možné aby milióny ľudí takto zarábali na finančných trhoch, prečo tie peniaze nemôže investovať priamo Národná banka svojimi odborníkmi – na to potrebuje sprostredkovateľa? – alebo DSS-ky majú lepších odborníkov? Vy ste finančný poradca – čo myslíte?
  Ja som iba obyčajný človek a chápem že niekto môže vhodným investovaním zarobiť – ale viem, že mnohí a nie málo, aj prerobia. Tu je to však postavené tak, že milióny ľudí iba zarobia! Márne si lámem hlavu nad tým, odkiaľ sa zoberú tie peniaze naviac, keď ešte aj tí sprostredkovatelia /DSS/ v tom kolobehu si trhnú \“svoje\“ stovky miliónov.
  No nič, zrejme tomu nerozumiem.

  Odpovědět

 • ginfis

  6 prosince, 2009

  Nemáte pravdu že to nikomu nevadilo.
  Hovoríte, že by bolo vhodné upraviť celý systém – súhlasím. Pozrite sa však do náučného slovníka, čo je to systém. Dôchodkový systém zavedením 2. piliera stratil opodstatnenosť prívlastku systém. Hovoríte o sporiteľoch – tu je základ toho sofistikovaného podvodu, ktorý – a to je neuveriteľné, v podstate zorganizoval štát./Lepšie povedané, konkrétni zástupcovia štátu. Tak sa dostaneme k menám a potom je už jasné o čo ide/. Predsa každý má možnosť si sporiť – ale nech si sporí zo svojho. Akú to má logiku – keď mojich 9% v sociálnej poisťovni nie je mojich, ale keď podpíšem papier nejakej pofidérnej, vraj súkromnej spoločnosti /a ešte za to dostanem bakšiš/ tak už je tých 9% mojich. To by nedokázal ani Cooperfield. Pritom nik nevie aké bude pokračovanie tohoto všetkého a hlavne aký to bude mať koniec. Tomuto sa niekto opováži povedať – systém?
  Logické a systémom by bolo, ak by som s DSS uzavrel zmluvu, v ktorej by boli jasne definované jej povinnosti a zodpovednosti, na základe ktorých by som im zveril – alebo zveroval do správy financie – ale svoje. Nie časť mojich zákonom stanovených odvodov do štátnej kasy. Predsa de jure – dnes preúčtováva Sociálna poisťovňa do DSS-iek čiastky z účtu sociálneho zabezpečenia, ktorý je súčasťou účtu štátnych aktív. Navyše, predstavte si to množstvo jalovej práce, keď každý mesiac sa musí vykonať 1,5 milióna prevodov do 6 DSS. Kto to platí? Týmto paškvilom zapríčinený deficit musí štát vykrývať. Z čoho? Po minutí peňazí za predaj SPP – jednoducho musí tým zaťažiť všetkých občanov. Takže,za dobrodružstvo tzv. sporiteľov platíme svorne všetci. Dovolím si otázku:- na to sme potrebovali predať SPP, aby sme im potom tie peniaze cez DSS-ky vrátili investorom tak, že kúpime ich akcie? Divné trhové hospodárstvo! Následne potom poprosíme zahraničných investorov, aby prišli k nám zarábať – oni prídu s našimi peniazmi, dostanú naviac daňové úľavy, provízie, dotácie a neviem čo všetko ešte, a naši ľudia za mizerné platy svojou prácou zhodnocujú ich aktíva, pozostávajúce z našich peňazí?
  Alebo – ak je možné aby milióny ľudí takto zarábali na finančných trhoch, prečo tie peniaze nemôže investovať priamo Národná banka svojimi odborníkmi – na to potrebuje sprostredkovateľa? – alebo DSS-ky majú lepších odborníkov? Vy ste finančný poradca – čo myslíte?
  Ja som iba obyčajný človek a chápem že niekto môže vhodným investovaním zarobiť – ale viem, že mnohí a nie málo, aj prerobia. Tu však milióny ľudí iba zarobia! Márne si lámem hlavu nad tým, odkiaľ sa zoberú tie peniaze naviac, keď ešte aj tí sprostredkovatelia /DSS/ v tom kolobehu si trhnú zopár stoviek miliónov.
  Nuž, zrejme tomu nerozumiem.

  Odpovědět

 • ginfis

  6 prosince, 2009

  Ste veriaci – to je iba rečnícka otázka. Mňa teší že ste finančný poradca, takže viete narábať s číslami. Urobme si modelovú situáciu – 1,5 mil. sporiteľov má priemerný plat 730 €, každý odvedie za rok do DSS 788,4 € /vstupný poplatok 1% -DSS-ky inkasujú 7,88 x 1,5 mil.= 11,82 milióna a ešte ani prstom nepohli /ak nerátame tie známe provízie za podpisy/. Predpokladajme, že zhodnocujú účty o tie 3%, potom o 10 rokov /za tú dobu inkasovali DSS len na vstupných poplatkoch 118,2 milióna €/ potom bude mať tzv. investor na účte 9357 €.
  Celkovo bude na účtoch x 1,5 mil = 14 miliárd 35 miliónov €. Z toho v tom roku inkasujú za vedenie účtu 0,025%-t.j. 3 mil. 508 tisíc! Ak to chcú zhodnotiť o 3%, musia zarobiť v tom roku 421 miliónov € z ktorých inkasujú 0,93%-t.j. 3 mil. 915 tisíc. T zn. že v 10-tom roku by DSS inkasovali spolu 19 243 000 € a každý rok viac, pretože sumy by narastali. To všetko za predpokladu, že dokážu zostatky na účtoch zhodnocovať o 3% ročne /napr.v 10 roku by museli zvýšiť hodnotu účtov o 421 000 000 €!/. Ak tomuto niekto verí – tak musí byť silno veriaci – preto moja otázka v úvode. Ja tomu neverím!
  Banka, by takéto zhodnocovanie dokázala, pretože má na to nástroje – poskytuje úvery, hypotéky a iné peňažné produkty, za ktoré inkasuje. Čo urobia DSS-ky s tými peniazmi? Možno, aby boli bezpečne uložené, kúpia akcie bánk, alebo pretože kvôli deficitu financií štátu odlivom týchto peňazí si musí štát požičiavať, kúpia emisiu štátnych dlhopisov? Na čo je potom takýto medzičlánok – a kto je ten čo za to inkasuje?
  Proste, je to dobre vymyslená pyramída – cítim sa jak v Kocúrkove!

  Odpovědět

 • ginfis

  4 prosince, 2009

  Reagujem na Váš príspevok. Prepáčte, Fico, ale tým menej Miklóš, moju podporu nemajú a ani moje úvahy nemajú nič spoločné s politikou. Snažím sa riadiť svojim vlastným rozumom a logikou. K záveru, že 2. pilier je nelogický a že je to podvod, na to mi stačí úplne, ako sa hovorí, sedliacky rozum a kupecké počty. Naopak, Vaše expozé je dôkazom politického a naviac demagogického pohľadu na organizáciu života spoločnosti.
  -ale k veci, a Vašim pripomienkam.Žijete v nejakej organizovanej spoločnosti, kde platia nejaké pravidlá a zákony a tie je potrebné rešpektovať./Prečo musím v aute používať pásy a mať zimné gumy? Prečo musím platiť zákonnú poistku – 20 rokov jazdím, nič som neurobil! Prečo musím platiť zdravotné poistenie v- nikdy som nebol v nemocnici a ani PN !? To nie sú moje peniaze? – tak nech mi ich vrátia!? To je Váš pohľad?/
  Penzijný systém /správne hovoríte:systém – pretože 2. pilier postráda prvky systému// je systémom založeným na solidarite a snahe o sociálne zabezpečenie občanov, ktorí skončia aktívnu pracovnú činnosť. U nás je priebežný a jeho veličiny vyplývajú z ekonomických možností spoločnosti. To je úloha štátu.
  – je demagógia to, čo hovoríte, že tu niekto rozhoduje o peniazoch ktoré ste si zarobili./Pozn. Kto rozhodol o tom, koľko ste zarobili a akú hodnotu tie peniaze majú – svätý Peter?/ Výšku tých odvodov predsa niekto stanovil /nepadlo to z neba/,zrejme na základe ekonomických možností tejto spoločnosti a to vytvára predpoklady pre Vaše dôchodkové zabezpečenie v starobe. Do tohoto SYSTÉMU nie je možné urobiť taký zásah, akým je paškvil 2. piliera!
  -takže, aké Vaše peniaze? Potom sú Vaše peniaze aj dane, aj DPH, aj peniaze na zdravotné poistenie atď. Lenže, v okamihu keď peniaze podľa zákona odvediete, už nie sú Vaše, ale sú to peniaze systému – aktíva štátu alebo ak chcete, verejné financie. O tom, či systém je spravodlivý, alebo nie – to sú témy na inú diskusiu.
  -ďalej, mňa nezaujíma, čo hovorí Fico, alebo Tomanová, ja tvrdím, že žiadna organizácia, ak nemá perpeetum mobile na výrobu peňazí, nemôže trvale zhodnocovať financie pre milióny ľudí. Zhodnocovanie tých financií môžu zabezpečiť jedine tie milióny ľudí vytváraním hodnôt svojou prácou.Z toho zákonite vyplýva, že ten umelý medzičlánok, ktorým sú v tomto prípade práve tie DSS-ky, sú obyčajní príživníci, ktorí z toho zhodnocovania nezaslúžene odčerpávajú.
  -ak by ste hovorili fundovane, tak 1% nie je za vedenie účtu, ale vstupný poplatok a O,O25% je za správu a 0,93% je z výnosu. A máte pravdu, to dostanú DSS-ky zadarmo! Koľko je to? – počítajme: Napr. v 10-tom roku účastník s priemerným platom /730 €/ pri zhodnocovaní o 3 %! ročne má na účte 9357 € . Ročne odvedie 788,4 €
  -DSS-ka teda dostane 1% zo 788,4 = 7,884, 0,025% z 9357 = 2,34 a 0,93% z /3%zo 9357 = 280,71/ = 2,61 – spolu = 12,834 za jedného, x 1,5 milióna účastníkov – čiže, v 10-tom roku by DSS-ky získali odmenu 19 miliónov 251 tisíc € ! – a každým rokom viac. Pýtam sa, za čo? a hlavne, odkiaľ sa tie peniaze zoberú? Nebudú niekde chýbať?
  -ďalej hovoríte o demografii – ďalšia kamufláž! Nie je predsa podstatné, koľko ľudí je v systéme, ale koľko dokážu v ňom vyprodukovať. Ak by to bolo podľa Vás, najväčšia budúcnosť je v Somálsku, alebo v cigánskych osadách. Tam s demografiou nemajú problémy. Ak v našej spoločnosti budeme mať vysokú populáciu, ale všetci budú len SBS-kári, vojaci, policajti, právnici, politici, poslanci, profesionálni športovci, štátni zamestnanci a zamestnanci v treťom sektore, atď. – pýtam sa, kto bude v skutočnosti pracovať na dôchodky? A tak je to i teraz – že sú peniaze na dôchodky, to je zásluha práve tých, ktorí pracujú za najmenšie platy a ktorí budú mať aj najmenšie dôchodky – tu skúste hľadať spravodlivosť!
  – v závere máte pravdu – prachy v štátnom rozpočte sú fakt lákavým sústom – v tomto prípade hlavne pre managerov a tvorcov 2. piliera!

  Odpovědět

 • TM

  7 prosince, 2009

  Víte,
  náš pohled se liší v jedné podstané věci,
  a to v pohledu na život a na organizaci společnosti, resp. státu.
  – Já se řídím tím, že stát se má starat pouze o věci, které nejsou v možnostech jednotlivce. Proto respektuji zdravotní pojištění, a i ty pásy, protože chápu důsledky.
  Vy přenášít odpovědnost na stát v amximální míře, i tam kde to není bezpodmínečně nutné, zbavujete se odpovědnosti za své činy, pod helsem moudří politici o nás mají rozhodovat. ad.1
  – I druhý pilíř dokáže zabezpečit prostředky v penzi. ad.2
  – jste na omylu, proto jsem poukazoval na to,abyste si něco o penzijních systém v historii nastudoval. Není právem státu mě obírat o peníze. Já poukazuji na počátek problému, Vy mi odpovídate od půlky problému. Kdo určuje příjem – zaměstnavatel x zaměstnanec, odběratel x dodavatel, nabídka x poptávka. Do jakéholi systému lze udělat zásah. On i průběžný systém musel „nějak“ vzniknout, víte?! 🙂 ad 3.
  – takže jaké peníze, moje peníze, které se nějaký politik rozhod mi vzít. Ano, máte pravdu, i ty ostatní peníze jsou mé peníze a já se rohoduji, co s nimi chci dělat, dříve jsem si odpovídající služby a statky kupoval přímo, nyní se obvykle preference vyjadřují volebním právem. ad4.
  – perpétum mobile na výrobu peněz existuje, hovoří se mu růst efektivity práce. Ale to je o pochopení principu peněz jako směnného prostředku. (abstrahuji od „tisknutí“ peněz.) ad5.
  – já jsem nerozporoval odměnu DSS, ale náklady na Sociálnu poisťovňu, pak skutečně dojdete k názoru, že DSS jsou zadarmo. Při Vaší argumentic je Soc poj. také pouze příživníkem, ale výrazně dražším. ad6.
  – růst produktivity práce, super, takže tušíte, nicméně mé poznatky vycházejí z futurologických studií, které jsme mohl číst. Ano, technologicky exponenciálně rosteme, ale vliv na produktivitu to má lineární, pokud si dáte proti sobě tato fakta a setrvačnost demografie, uvidíte, kde se Vám tyto datou protnou. A pak budete buď snižovat sociální dávky, nebo posouvat odchod. Nic jiného než suchá čísla. ad.6
  – nehledám spravedlonost, hledám systém, který mě zajistí, že vrátím mým rodičům a prarodičům, co mi dali, aby prožili slušné stářím, abych byl schopen zajistit vzdělání svým dětem ale také abych já sám měl alespoň nějaké stáří.
  Bohužel, myslíte to dobře, ale chybí Vám podkladová data.
  Může spochybňovat demografická data, odhady růstu produktivity, nakolik jsou validní, OK, ale mě učili při plánovaní pracovat s nejhorším scénář a nejlepším scenářem. Být připraven na nejhorší a být šťasten při nejlepší.
  (A omlouvám se za minulý úvod, zbytečně pominutí smyslů. 🙂 )

  Odpovědět

 • ginfis

  8 prosince, 2009

  Ano, môj pohľad sa líši od Vášho, pretože sa pozerám na veci reálne a snažím sa logicky uvažovať.
  Vy potvrdzujete hlavný rozpor našich názorov na daný problém už v druhom odseku, kde tvrdíte, že podľa môjho názoru majú múdri politici rozhodovať o nás. To nikde v mojich príspevkoch nenajdete. Naopak – vy ste nonšalantne opomenuli, ŽE 2.PILIER ZAVIEDLI PRÁVE TÍ MÚDRY POLITICI – ktorí síce nadokázali presvedčiť národ, že štát nemá vlastniť výrobné prostriedky, no napriek tomu všetko podstatné na Slovensku predali. Skúsili ste spočítať všetky tie provízie, a odmeny poradcom?
  Kto je štát? To, čo sme tu my občania za ťažkých časov pod komančami, ale predsa len za výdatnej pomoci čechov vybudovali, aby sme tak mohli zlepšovať svoju ekonomickú výkonnosť – ktorá správne podotýkate, je podstatná. Teraz, keď už nič nemáme – kto je štát? Z toho mi vyplýva, že keď tvrdíte že sa má každý starať o seba, na čo sú nám politici? Za čo majú také platy, keď sa má každý starať o seba?
  Potom by bolo lepšie, keby štát komplet za korunu predali povedzme Rakúsku? Pre tých, ako hovoríte, že sa majú starať o seba by to určite lepšie bolo.
  Len neviem, čo by robili naši politici! Asi by museli robiť!
  Ďalej, kde ste prišli k názoru, že v Sociálnej poisťovni sa strácajú peniaze? a že oproti tomu sú DSS-zadarmo! To ste asi manager DSS!
  Zamestnanci SP budú mať naďalej platy a odmeny tak ako mali – iba im pribudne obrovské množstvo práce vo vzťahu k DSS – budú musieť pribrať zamestnancov – a to sú ďalšie straty.
  Takže ja naďalej tvrdím, že DSS sú čierna diera a tí čo si myslia že budú z toho mať dôchodky, horko zaplačú.
  Tvrdíte, že nemám podkladové data – to koľko budú DSS ryžovať sa dá jednoducho vypočítať – ale, videli ste podkladové data ktoré ukazovali ľuďom pri zavádzaní 2. piliera? Môžem Vám ich poskytnúť – a to sa budete diviť!

  Odpovědět