CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Sociální zabezpečení 2009: Změny se dotknou i finančních poradců

 


 

Každého z nás zajímá, kolik z každé vydělané koruny musíme dát na odvody.  V této souvislosti dochází od 1. 1. 2009 k následujícím změnám. Zaměstnavatelé budou za své zaměstnance odvádět na důchodové pojištění 21,5 %, na státní politiku zaměstnanosti 1,2 % a na nemocenské pojištění 2,3 % z měsíčního vyměřovacího základu, ze kterého se vypočítávají platby na sociální zabezpečení (celkem to činí 25 %). Jenom pro připomenutí zdůrazním, že v roce 2008 činily odvody zaměstnavatele 26 procent z měsíčního vyměřovacího základu.

Elitní pracovníci a manažeři budou muset vydělávat o trochu více, aby dosáhli na maximální vyměřovací základ

Podobné úlevy se dočkají i zaměstnanci. Ti budou odvádět 6,5 % na důchodové pojištění, avšak na státní politiku zaměstnanosti a na nemocenské pojištění již nebudou odvádět žádnou částku.

S příchodem roku 2009 se mění také maximální vyměřovací základ zaměstnance pro placení pojistného v kalendářním roce. V souvislosti s růstem průměrné mzdy se zvyšuje na  1 130 640 Kč pro rok 2009. Platí zde stejné výpočtové pravidlo, na které jsme si zvykli během roku 2008. Pokud tuto částku zaměstnanec pracující u jednoho zaměstnavatele přesáhne,  tak již dále nebude platit pojistné. Podobně to platí i v případě zaměstnavatele, který také nebude zahrnovat částky nad tuto mez do vyměřovacího základu.

Co dělat v případě překročení hranice u více zaměstnavatelů (například v případě změny místa během kalendářního roku)? Řešení této situace se nabízí prostřednictvím požadavku na vrácení pojistného.

OSVČ také se změnami… Nemocenské pojištění nadále dobrovolné

Účast na nemocenském pojištění zůstává nadále ze strany osob samostatně výdělečně činných dobrovolná. Myslím, že to je logický a správný krok, neboť živnostníci prostě z ekonomických důvodů stejně marodit nemohou.

REKLAMA

Osoby samostatně výdělečně činné budou odvádět na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti 29,2 % z vyměřovacího základu.  Metodika výpočtu zůstává nezměněna. Živnostníci vychází z výsledku podnikání, který uvedou do přehledu pro OSSZ na základě daňového přiznání.

Podobně jako poplatníci s vysokými příjmy ze závislé činnosti mají i živnostníci zaveden takzvaný strop pro povinnosti v oblasti odvodů. Maximálním vyměřovacím základem OSVČ pro placení pojistného v kalendářním roce bude stejně jako u manažerů 48násobek průměrné mzdy (1 130 640 Kč). Naopak rozhodná částka pro povinnou účast na důchodovém pojištění OSVČ v roce 2009, které vykonávají vedlejší činnost, činí 56 532 Kč.

Zaměstnavatelé si budou muset zvyknout také na novou metodiku

Zatímco do konce roku 2008 rozlišovaly OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení) zaměstnavatele na malé a velké organizace, tak od ledna 2009 se toto členění ruší. Zavádí se jednotný pojem pro všechny – zaměstnavatel. Tím se sjednocuje místo pro vyplácení dávek, kterým budou pro všechny bez rozdílu OSSZ.

Občané pocítí největší změny v nemocenských dávkách

S příchodem roku 2009 se podstatným způsobem zvyšuje peněžitá pomoc v mateřství. Její nárůst ovšem není veden plošně, nýbrž si hodně polepší především ženy s vyššími příjmy. Jenom pro srovnání – v roce 2008 si mohla matka přijít maximálně na 14 370 Kč, avšak pro rok 2009 se tato částka posunuje už na velmi zajímavých 28 890 Kč.

REKLAMA

Asi největší změnou, kterou během roku 2009 pocítí podstatná část pracující populace, je dávka nemocenské. Nově bude nemocenské náležet zaměstnanci až od patnáctého dne trvání pracovní neschopnosti. Co se týče prvních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti, tak tam povinnost přechází na zaměstnavatele. Ten samozřejmě nevyplácí nemocenské, ale vyplácí náhradu mzdy. Samotná náhrada mzdy není dávkou nemocenského pojištění. Velkou změnu pocítí zaměstnanci v tom, že jim náleží náhrady mzdy až od čtvrtého dne pracovní neschopnosti. U méně častých dávek nemocenského pojištění (ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství) reforma žádné zásadní změny nepřinesla.

TIP:
Spočítejte si svou daňovou povinnost za rok 2008

Podpora v nezaměstnanosti – cení se aktivní přístup

 S nástupem roku 2009 se zkracuje doba poskytování podpory v nezaměstnanosti (do 50 let věku ze šesti na pět měsíců, do 55 let z devíti na osm měsíců, nad 55 let z dvanácti na jedenáct měsíců). Na druhé straně se mění struktura podpory v nezaměstnanosti. Ta se koncentruje do prvních měsíců po ztrátě zaměstnání (smyslem zákonodárce je zajistit co nejrychleji nové zaměstnání). První dva měsíce činí podpora 65 procent průměrného čistého výdělku (další dva měsíce 50 procent a zbývající měsíce 45 procent). Měsíční strop pro výplatu je stanoven na 13 307 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jakub

  18 února, 2009

  bud je tu cenzura nebo to nefunguje. nicmene otazka zni.
  doted jsem jako OSVC investor/obchodnik platil jen zdravotni. za 2009 tedy budu jeste platit socialni? muze mi nekdo vysvetlit duvod proc?

  Odpovědět

 • Pepa Vyskotsch

  18 února, 2009

  OSVĆ platí event.daně, zdravotní pojištění a sociálku.Co na tom není jasné?jinak není nárok na důchod atd.

  Odpovědět

 • Jakub

  18 února, 2009

  ja platim jen dane a zdravotni. socialni neni povinne. mozna jen blbe chapu clanek, ale uz me i vice lidi upozornovalo, ze od tohoto roku se to meni a budu povinnen platit i socialni. coz jsem do ted jako investor NEMUSEL. takze jen jestli to chapu spravne nebo uplne blbe

  Odpovědět

 • Honza

  19 února, 2009

  Sociální pojištění se skládá ze 3 složek: nemocenského pojištění, důchodového pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnannosti. OSVČ si nemusí plattit nemocenské pojištění (resp. účast je dobrovolná). Na důchodové pojištění a státní pol. zaměstnanosti musí (a vždy musel) přispívat, pokud jeho roční příjem (po odečtu vynaložených výdajů) překročí určitou hranici. Pro rok 2009 je tato hranice 56.532 Kč.

  Odpovědět

 • Pepa Vyskotsch

  19 února, 2009

  Není to pravda.Na sociálku musíte platit důchodové poj.a příspěvek na st.pol.zaměstnanosti vždy a ta hranice určuje minimum,od kterého se pak pojištění zvyšuje.Do hranice je min.a stále stejná sazba.Nem.poj.bylo a je dobrovolné.Vyměřovací základ lze i zvýšit podle libosti až do max. hranice a z toho se pak počítá důchod.Minimum se tedy musí platit i když je výdělek velmi malý.

  Odpovědět

 • Honza

  19 února, 2009

  Máte pravdu. Omlouvám se za mystifikaci.

  Odpovědět

 • pp

  19 února, 2009

  Píšete, že jste investor/obchodník. Vy máte živnostenský list na obchodování? Na obchodovaní na kapitálových trzích se nevztahuje žádná živnost. Nejste OSVC ( z titulu obchodovani ), ale osoba bez zdanitelných příjmů. I v roce 2009 zůstává, že musíte platit jen daně a zdravotní pojištění ( 1080 kč/m ). Sociální je v tomto případě dobrovolné. Platí pouze v případě, že nejste OSVC.

  Odpovědět

 • Anonym

  19 února, 2009

  Přesně tak,

  pokud nejste OSVČ, můžete mít klidně ročně zisk 1 mega a zaplatíte pouze daň z příjmu, sociální 0 Kč a pokud budete obchodovat na plný úvazek bez jiných příjmů, tak zdravotní pojištění je 1080 Kč/měs.

  Odpovědět

 • Anonym

  19 února, 2009

  http://www.cssz.cz/cz/pojistne-na-socialni-zabezpeceni/povinnosti.htm

  Poplatníky pojistného jsou:

  organizace, (tj. právnické nebo fyzické osoby, které zaměstnávají více než 25 zaměstnanců),
  malé organizace (tj. právnické nebo fyzické osoby, které zaměstnávají alespoň 1 zaměstnance a nejsou organizacemi),

  zaměstnanci, pokud jsou účastni nemocenského pojištění podle zákona č. 54/1956 Sb., v platném znění (viz část Účast na nemocenském pojištění),
  osoby samostatně výdělečně činné, které jsou povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastné důchodového pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., v platném znění (viz část Nemocenské pojištění OSVČ),= pojistné na nemocenské pojištění jsou osoby samostatně výdělečně činné povinny platit, pokud se dobrovolně k tomuto pojištění přihlásí

  osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění, které jsou za dobu dobrovolné účasti na důchodovém pojištění povinny platit pojistné na důchodové pojištění (§ 6 zákona č. 155/1995 Sb., v platném znění).

  Odpovědět

 • aiodlzklzwk

  6 března, 2009

  PXG4DD suvpqrielziu, [url=http://grqpsrqieakx.com/]grqpsrqieakx[/url], [link=http://hjxrlrgyogpx.com/]hjxrlrgyogpx[/link], http://aeytogrddfdp.com/

  Odpovědět