Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Investovat do zlata: Ano či ne? Opravdu je to největší jistota?

Zlaté cihly - zlato

Investice do zlata se zdá být jistotou, která nemůže nikdy zklamat. Tak jednoduché to ale není. I tento konzervativní způsob zhodnocení peněz má svá rizika a nelze říci, že se vždy vyplatí.

Proč se zlato zdá být tak atraktivní? Mnoho lidí má prostě pocit, že zlato je jistota na věčné časy, jistota , kterou nemůže nic ohrozit. Do jisté míry jim to potvrzuje i strategie mocných zemí světa. I když od roku 1971 skončil zlatý standard a měny nemusí být měny kryté zlatem, stále si ještě státy drží své zlaté rezervy. Největší zásoby má USA a pak jednotlivé země EU – Německo, Itálie, Francie, Rusko, následuje Čína, která je největším světovým producentem zlata a je také největší importér a zpracovatel zlata.

Do roku 2011 cena zlata v podstatě jen stoupala, to se ale nedá říci o dalších letech. Zlato až do dnešní doby pořád klesá. Stále ještě ani zdaleka není na nízkých cenách kolem roku roku 2000, kdy byla nižší než 10 USD za gram. Nyní je zhruba 35 dolarů za gram (viz Graf 1).

Graf 1: Vývoj ceny zlata za posledních 100 let

Zdroj: BlueTrade.cz

Při srovnání grafů ceny zlata s jinými komoditami za posledních 30 let se nezdá, že by zlato dosáhlo dna. Investice do zlata je ale velmi diskutabilní. Pojďme si shrnout plusy a mínusy.

Zlato: Pozitiva

Zlato je jediná komodita, která se dá rychle přeměnit na hotovost v problémových časech, používá se jako finanční jištění a mnoho států má zlato v trezorech. Je to něco jako devizová rezerva. I když jeho cena od roku 2011 v podstatě stále klesá, určitě se jednou zastaví, protože je to vzácná komodita a jako taková má hodnotu.

Zlato je často označováno jako protiváha akcií. Pokud jsou akcie nejisté, peníze se údajně přelévají do zlata. Pokud je to tak, potom k tomu bude docházet v dohledné době, protože akcie USA stagnují a hrozí propad. První otřesy už začaly. Akcie Číny už spadly.

Je pravděpodobné, že jakmile se začnou propadat trhy, tak se zlato zase zvedne. Podobně jako vystřelilo k výšinám po krizi v roce 2008. Mnozí také tvrdí, že zlato je pod výrobní cenou a velmi brzy bude jeho cena vytlačena nahoru.

Zlato: Negativa

Zlato je investice okrajová a spíše vhodná pro lidi se vztahem k blýskavému kovu. Zlato musíte někde skladovat, respektive ukrývat, musíte také počítat s krádeží, případně s poplatky za jeho ochranu.

Hodnota zlata značně kolísá a nikdo nezaručí, že jeho hodnota nebude už na věky nižší, než za kolik jste ho koupili. Zlato v zásadě nikdo moc nepotřebuje. Existuje sice průmyslové využití a používá se na šperky, ale těžba nového zlata převyšuje poptávku. Ale stále je považované za pojistku při krachu finančních trhů nebo pro případ občanské války.

Současná cena zlata je téměř na polovině maxim z roku 2011 neboli na cenách z roku 2010. Kdo koupil zlato v roce 2005, ten je stále v zisku přes 100 procent. Kdo koupil v roce 2011, ten spokojený není.

Co ovlivňuje cenu zlata je předmětem spekulací. Možná, že cenu zlata ovlivňují státy Perského zálivu, ty údajně nakupují zlato, když jde ropa nahoru, protože mají přebytky a ukládají je do zlata. Snad je to dané kladným vztahem ke zlatu na Středním východě. Naopak: když ropa klesá, tak musí státy zlato prodávat, protože musí rezervy využít. To se zdá logické a mohlo by jít o pravdivou informaci. Cena ropy klesá a možná že země, které to zasahuje, budou prodávat zlaté rezervy. To by cenu zlata tlačilo ještě níž.

Jenže takových spekulací ohledně vývoje ceny blýskavého kovu je spousta a těžko odhadnout, co převáží.

Moje doporučení: Investujte do zlatých mincí

Hlavní argument milovníků zlata je: „Až nastane opravdové drama a krize, a ono to nastane, tak se bude zlato hodit a bude jediná jistota.“ Nemusíte být zrovna milovníkem katastrofických scénářů, ale je dobré být připraven na všechny ekonomické varianty. Zlato je vhodné jako doplňkový investiční nástroj. Ray Dalio jeden z nejrespektovanějších a nejvlivnějších amerických investorů doporučuje držení 5 – 10 procent portfolia ve zlatě, a to se mi zdá rozumné.

Podle mého názoru se zlato už dostalo do úrovně, kdy má logiku jej začít opatrně kupovat. Pokud ho vůbec chcete mít, samozřejmě. Vzhledem k tomu, že je prakticky nemožné odhadnout, kdy přesně dojde nebo došlo k cenovému dnu, nejvhodnější je nakupovat postupně. Investor musí být připraven na to, že může dojít k dalšímu poklesu cen. Každopádně platí, že někteří obchodníci již nyní nakupují zlato ve velkém.

Jako vhodné se mi jeví kupování zlatých mincí jednou za tři měsíce. Investor se tak může zajistit proti nenadálým ekonomickým událostem, totální krizí a v neposlední řadě proti inflaci. Investice do mincí je nejen investicí do zlata, ale jejich cenu může zvýšit i jejich sběratelská hodnota.

Zlato je investice vysoce spekulativní a riziková. Spořit do zlata 20 let je v polovině případů prodělečné. Prodloužení spoření na 40 let často taky nepomůže. Zlato se tedy vyplácí nakoupit jednorázově a držet minimálně 40 let. To se ukázalo na 100 letech historických dat jako jediný zaručeně výdělečný způsob.

Naopak se zdá, že vkládat investice do zlata postupně po dobu například 20 let se nemusí vyplatit. Ze statistik vyplývá, že v třetině případů byla hodnota zlata na konci dvacetiletých období nižší, než kdybychom peníze ukládali na účet s úročením ve výši inflace. V pětině dvacetiletých období byla hodnota zlata na konci období dokonce nižší, než kdybychom peníze dávali do matrace.

Z dlouhodobého hlediska se stoprocentně vyplácí jen varianta nakoupit zlato a nechat si ho alespoň 40 let, pak zlato překoná jak inflaci, tak nominální hodnotu peněz. Otázka ale je, kdo z nás si může dovolit luxus držet zlato 40 let.

Autor je zakladatel investiční společnosti Premium Capital (investice do nemovitostí) a bloguje na webu BlueTrader.cz.

Jeden komentář: “Investovat do zlata: Ano či ne? Opravdu je to největší jistota?”

  1. Pavel napsal:

    Zlato je velmi konzervativní investice na dlouhou dobu. Stejně jako nemovitosti.
    https://www.bohatytata.cz/index.php/2019/03/07/je-lepsi-investice-pozemek-nebo-byt/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.