Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Burzovní krach 1987 aneb Nepředbíhám, jen se vracím v čase

Roman Koděra, ředitel Treasury banky Creditas

A k tomu analyzuji již nasbíraná data, dalo by se dodat. Ano, tento měsíc si připomeneme 30. výročí velkého krachu na burze, který každoročně připadne na 19. října. Kam dnes investovat? Překvapivě by mohlo být zajímavé Španělsko.

Má historie na kapitálových trzích je o deset let kratší a vždy budu jednu dekádu pozadu. Ale díky všem almanachům a historickým datům, máme možnost každý rok srovnávat. V roce 1987 byl ukazatel P/E relativně vysoko okolo hodnoty 20, tak jako dnes.  Fed přitvrzoval monetární politiku, tak jako dnes.

Ale Fed funds, tedy sazby, byly na 7 %, ne na dnešních 1,15 %, což dál umožňuje příliv kapitálu na akciové trhy. Inflace byla 4,4 % a ne 1,4 % a nebyla tu skupina centrálních bankéřů, kteří by po celém světě „táhli“ za stejný provaz a tiskli peníze a nakupovali pokladniční poukázky a dluhopisy. No a ve Washingtonu neležel na stole stimulační balíček ve formě daňových škrtů.

I když jsme začali tak, že ve světle prvních čísel a nadpisů jsou si možná roky 1987 a 2017 podobné, není tomu tak a rozdíly jsou při pozorném čtení patrné.

Pro ty, kteří tedy hledají směr svých investic, nadále platí, že fiskální stimuly v USA pomůžou též Japonsku i Evropě. Wall Street je na historických maximech, ale německý DAX a japonský Topix mají stále co nabídnout. Japonským akciím chybí asi 300 bodů od svého maxima z roku 2015 a DAX se pomalu k maximu blíží. Oběma indexům se od srpna daří a pořád je zde prostor k růstu.

Graf 1: Vývoj japonského indexu TOPIX 100

Vývoj akciového indexu TOPIX 100 - Japonsko

Zdroj: Finance.Google.com

Pro ty, co rádi hledají větší potenciál zhodnocení, který je však vždy podmíněn vyšší mírou rizika, připomínám Španělsko. Ano i přes aktuální situaci v Katalánsku. ECB a Evropská měnová unie investovaly nemalé finanční prostředky do všech členů EU. To vysvětluje stav, proč španělské dluhopisy nesignalizují krizový stav a při pohledu na graf DAXu a IBEXu bych část peněz vsadil na to, že se IBEXu podaří prorazit hranici resistence, která se táhne od maxima z roku 2007 přes rok 2015 až do letošního roku.

Graf 2: Vývoj španělského indexu IBEX

Akciový index IBEX - Španělsko

Zdroj: Finance.Google.com

Autor je finanční expert Banky CREDITAS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.