Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Akcie v USA jsou fundamentálně drahé

Investice Jan Traxler 18.08.2016 | 10:00 2 Komentářů

Poslední dva roky tržby amerických firem v průměru stagnují a zisky v průměru poklesly. Přesto ceny akcií v USA trhají nové rekordy. Akcie v USA jsou tak z fundamentálního pohledu dražší a dražší.

Hodnota akcií dané firmy se odvíjí od toho, jak se jí daří byznys a jaké má vyhlídky do budoucna. Hlavním hybatelem ceny akcie je vývoj tržeb a zisků firmy. To se dá zobecnit i na celý trh. Vývoj hodnoty akciového indexu zpravidla kopíruje vývoj průměrných tržeb a zisků jednotlivých společností obsažených v tomto indexu.

Přitom platí, že trh zpravidla vlivem emocí investorů trochu přehání. Tedy v období konjunktury, kdy firmám rostou tržby a zisky, standardně rostou ceny akcií rychlejším tempem. V období recese, kdy naopak firmám klesají tržby a zisky, běžně padají ceny akcií výrazně rychleji.

To vede k tomu, že když se ekonomice daří a firmy vykazují rostoucí zisky, akcie postupně fundamentálně zdražují. Tempo růstu cen akcií je vyšší než tempo růstu zisků firem, takže postupně se akcie obchodují za vyšší násobky zisků. To stejné platí i pro poměr ceny akcie k tržbám dané společnosti. A tento princip můžeme pozorovat na úrovni jednotlivých firem i celého trhu.

Americký akciový trh, který zpravidla určuje trend vývoje i na dalších trzích, má za sebou pět let expanze, kdy v období 2009 – 2014 firmy v průměru reportovaly rostoucí tržby a rostoucí zisky. Navíc růst zisků byl rychlejší než růst tržeb, tedy zvýšila se zisková marže. To umocňovalo růst cen akcií v USA.

Ovšem poslední dva roky tržby amerických firem v průměru více méně stagnují a zisky v průměru poklesly. Důvodem byl jednak vliv silnějšího dolaru, ale také růst nákladů. Zisková marže už druhým rokem klesá. Přesto ceny akcií v USA trhají nové rekordy. Hodnota indexu S&P 500 už poněkolikáté během léta stoupla o pár bodů na nové historické maximum.

Graf 1: Trend vývoje akciového trhu v USA a vývoje tržeb se poslední rok rozchází

ceny-akcii-usa-01

Zdroj: FINEZ Investment Management

Graf 2: Nesoulad mezi vývojem cen akcií a ziskovostí amerických firem v posledním roce

ceny-akcii-usa-02

Zdroj: FINEZ Investment Management

Akcie v USA jsou tak z fundamentálního pohledu dražší a dražší, poměr ceny akcií k ziskům nebo tržbám stoupá na nebezpečně vysokou úroveň.

Graf 3: Vývoj poměru ceny akcií v USA k průměrným tržbám jednotlivých firem

ceny-akcii-usa-03

Zdroj: FINEZ Investment Management

Graf 4: Vývoj poměru ceny akcií v USA k průměrným čistým ziskům jednotlivých firem

ceny-akcii-usa-04

Zdroj: FINEZ Investment Management

Růst cen akcií je odtržený od reality, je přehnaný a uměle udržovaný centrálními bankéři a finančními inženýry. Těžko odhadovat, jak dlouho taková situace může vydržet, než se ukáže tvrdá realita. Každopádně bych byl s akciemi dnes velmi opatrný. Svým klientům doporučuji investice do akcií raději rozkládat v čase, a nebo využívat long/short strategie. Speciálně na americkém trhu bych pozice na krátkodobém až střednědobém horizontu raději minimalizoval, ačkoliv dlouhodobě by jinak americký trh měl mít v portfoliu dominantní postavení.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Jsou americké akcie dnes drahé?

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Akcie v USA jsou fundamentálně drahé”

  1. gekko napsal:

    Máte pravdu s těmi průměry, ale to je obecně zlo všech analytiků. Já obecně preferuji median či jinou statistickou funkci vystihujici danou situaci. Rovněž mne překvapilo že s grafem P/S se pan Traxler piplar až do roku 2000 a s grafem P/E jenom do 2009. Jako by to mělo za cíl získat jen podpůrné grafy. Přání otcem myšlenky. Ale jinak na třídění myšlenek to zas tak špatně čtení nebylo.

  2. Karásek napsal:

    Když už si musíš na deseti cizích webstránkách dělat reklamu na tvoji poradu s pojištěním Finez a to je dovoleno zadarmo jen, když je to vloženo do nějakého článku, tak by to měly být pravdivé články. Protože když se tvé články nebudou 40 let lidem líbit, budou tě lidi 40 let opravovat, že se mýlíš. 10 let už se mýlíš u akcií a předpokládám, že se ještě budeš 30 let mýlit. Nevadí, my máme s tebou trpělivost a po nás naše děti budou pokračovat s upomínkami na tvou adresu, 30, 40, 50 let, tak jak budeš potřebovat.
    Akcie v USA jsou fundamentálně drahé. 10 let už opakuješ tuto nepravdu a ještě asi 30 let budeš opakovat. Nevadí. My a naše děti ti budeme tedy 40 let vysvětlovat, že to není pravda. Akcie je nutno posuzovat po jednom kuse. P/E indexu je stejný nesmysl jako průměrná horečka všech pacientů nemocnice – z té se nedá nic vyvodit. Stejně tak z P/E indexu se nedá nic vyvodit. To platí i pro P/S indexu, P/B indexu a P/C indexu. V každém indexu je každý rok několik akcií předražených, několik průměrně oceněných a několik akcií podceněných. Rozumný článek by vyjmenoval PE, PB, PS, PC a výnos dividend pro všech 30 akcií jednotlivě, které jsou v indexu DAX, Eurostoxx50 a Dow Jones. Žádné průměrné hodnoty pro index! Pokud by však muselo být někde zmíněno P/E indexu, muselo by se říci, že v lednu 2000 měl Dow Jones P/E 31 a dnes jen 16. Tedy akcie v tomto indexu jsou dnes průměrně 2× levnější. Ale ty akcie v indexu Dow Jones jsou dnes průměrně oceněné a nemusí dosáhnout ještě mnoho let to extrémní předražení jak roku 2000. Ty levnější akcie je možno dnes koupit a to jsou třeba akcie BMW, Munich RE, Shell, Banco Santander, Telefonica, AT&T. Rozumným lidem však už dnes nejde o prodej akcií za rok s výdělkem, tak jako poradně s pojištěním Finez. Rozumní lidé přišli už na to, že dividendy jsou ten nejlepší důchod. Proto je nutno nějaké západní bluechips akcie držet až do smrti a pak je zdědí děti. V důchodu se nebudou po částech akcie prodávat, spotřebují se jen jejich dividendy. V 65 letech by rozumný člověk neměl mít jen 35% úsporů v akciích, ale 100% peněz v akciích. Protože se nebude počítat s prodejem akcií. Bude se počítat jen s dividendami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.