CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Jan Traxler

19. 06. 2018

0 komentářů

Fond-show: Conseq Active Invest Vyvážený

 

Conseq Active Invest Vyvážený představuje jednoduché řešení pro středně rizikové portfolio. Dlouhodobě má uspokojivé výsledky. Výhodou je široká diverzifikace, nevýhodou však zbytečně vysoká roční nákladovost TER. Skrytou slabinou je také měnové riziko.   

Fond Conseq Active Invest Vyvážený je jeden ze třech profilových fondů Consequ. Jedná se o vlajkovou loď společnosti Conseq. Jako střešní fond (fond fondů) funguje od roku 2014. Předchozích 10 let společnost Conseq obdobným způsobem obhospodařovala typové portfolio složené z jednotlivých fondů. Dnes fond obhospodařuje majetek ve výši zhruba 3,5 mld. korun.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu Conseq Investment Management
Manažer fondu Jan Vedral, Anne-Françoise Blüher, Tom Kadeřábek
ISIN CZ0008474210
Vznik fondu 11. 12. 2013
Velikost fondu 3,5 mld. Kč
Rating Morningstar není
SRRI (1-7) 4

Investiční strategie Conseq Active Invest Vyvážený

Fond Conseq Active Invest Vyvážený investuje zhruba 40 – 50 % majetku fondu do akciových fondů, 40 – 50 % do dluhopisových fondů nebo fondů peněžních trhů a do 10 % portfolia tvoří alternativní investice. Dluhopisovou složku tvoří primárně vlastní fondy z dílny Consequ (Conseq Invest Konzervativní, Conseq Invest Dluhopisový, Conseq korporátních dluhopisů a Conseq Invest Dluhopisy Nové Evropy). V alternativních investicích je pak zařazen fond Conseq Realitní, ale má pouze 3% váhu v portfoliu.

I v akciové složce najdeme jeden vlastní fond Conseq Invest Akcie Nové Evropy. Vedle něho pak ale dalších 24 fondů renomovaných správců, zejména Franklin Templeton, BNP Paribas, Fidelity a NN Investment Partners, přičemž vždy v institucionální třídě s nižším poplatkem za správu. Přesto zde tak jako u všech fondů fondů dochází ke zdvojování nákladů na úrovni jednotlivých fondů v majetku střešního fondu a na úrovni tohoto střešního fondu, což vede k vysoké celkové roční nákladovosti TER.

Graf 1: Složení portfolia fondu Conseq Active Invest Vyvážený

Conseq Active Invest Vyvážený - složení portfolia

Historický vývoj hodnoty podílových listů Conseq Active Invest Vyvážený

Poslední tři roky se fondu výkonnostně moc nedaří, dluhopisová složka nevydělává a akciovou složku sráží vývoj na evropských trzích a posilování koruny. Dlouhodobě ale poráží inflaci, a to je klíčové. Od roku 2004 Active Invest Vyvážený vydělal 3,9 % p.a. Také v porovnání s konkurenčními profilovými fondy s vyvážený rizikovým profilem si nevede dlouhodobě vůbec špatně.

Graf 2: Vývoj hodnoty investice Conseq Active Invest Vyvážený

Conseq Active Invest Vyvážený - vývoj hodnoty

Tabulka 2: Historické výnosy Conseq Active Invest Vyvážený

1 rok -1,57 % ~ -1,57 % p.a.
3 roky -1,27 % ~ -0,43 % p.a.
5 let 16,46 % ~ 3,09 % p.a.
10 let 46,22 % ~ 3,87 % p.a.
od založení 73,77 % ~ 3,91 % p.a.

Rizika spojená s investicí do Conseq Active Invest Vyvážený

Syntetický ukazatel rizikovosti (SRRI) fondu je 4, tedy středně vysoké riziko. Výhodou tohoto fondu je velmi široká diverzifikace, prostřednictvím dalších 25 fondů investuje do akcií po celém světě. Také dluhopisová složka je prostřednictvím šesti fondů rozložena na mnoho emitentů. Jejich průměrný kreditní rating fond nekalkuluje, ale lze ho dohledat u jednotlivých fondů v portfoliu. Odhadem bude průměrný rating vycházet zhruba A- až BBB+.

Fond je vedený v korunách, ale zejména u akciové složky investuje většinu majetku do fondů v eurech a dolarech, přičemž u těchto pozic striktně nezajišťuje měnové riziko. Může a nemusí. Třeba v uplynulém roce to fond nedělal, což se negativně projevilo do výkonnosti fondu, neboť koruna v roce 2017 posílila k euru o 5,5 % a k dolaru o 17 %.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 4,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,25 %
Výkonnostní odměna 12 % z výnosu nad benchmark
TER (celková roční nákladovost) 2,26 %

Závěrečné hodnocení Conseq Active Invest Vyvážený

Fond Conseq Active Invest Vyvážený je produkt pro masy. Pokud se někdo nechce o investice vůbec starat, profilové fondy nabízí jednoduché řešení. V tomto případě se jedná o vyvážený profil, tedy zlatou střední cestu mezi výnosem a rizikem. Jako vlajková loď Consequ se dá předpokládat, že tento profilový fond bude fungovat dalších 20 let.

I přes vyšší roční nákladovost TER má dlouhodobě solidní výsledky. Poslední tři roky sice výnosově zaostává, ale dlouhodobě poráží inflaci. Čistý výnos 3,9 % p.a. od roku 2004 není špatný výsledek.

Jako slabinu dnes můžeme vnímat, že nezajišťuje striktně měnové riziko. Ona je to je vždy dvousečná zbraň, někdy to po přepočtu na koruny fondu pomáhá, jindy ubližuje. Já osobně nicméně preferuji měnově zajištěné řešení.

Co bychom tomuto fondu ještě mohli vytknout, že až příliš využívá vlastních fondů. Fondy z rodiny Conseq tvoří přes polovinu majetku tohoto profilového fondu. Od střešního fondu bych čekal větší nezávislost.

Obecně na podobných profilových fondech a smíšených fondech také nemám rád, že se drží pouze klasického modelu diverzifikace mezi akcie a dluhopisy. Přijde mi to jako neúplné řešení. Chybí mi tam v mnohem větší míře zejména nemovitostní složka a i dalším alternativám bych určitě dával větší váhu v portfoliu.

Alternativa pro majetnější: Private Invest Vyvážené portfolio

Pro majetnější investory (od 1 mil. Kč) nabízí Conseq obdobný fond fondů Private Invest Vyvážené portfolio. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů. Portfolio fondu je prakticky stejné, ale doplněné v malé míře ještě o některé alternativní investice z řad fondů kvalifikovaných investorů (půda, fotovoltaika apod.), nicméně dohromady mají podíl pouze kolem 10 % v portfoliu.

Tento fond si hlavně účtuje nižší poplatek za správu, tudíž i celková roční nákladovost je zhruba o půl procenta nižší, což je samozřejmě dlouhodobě znát na výsledcích. Ve stejném období od roku 2004 vydělal tento fond 4,9 % p.a., kumulativně zhruba o 25 % více než retailový Active Invest Vyvážený. Takže s větším kapitálem určitě raději touto cestou.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Conseq Investment Management. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 5. 2018, data o složení portfolia fondu jsou platná k 30. 4. 2018.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nesmrtelný Disney?

Dokázali byste najít člověka, který nikdy neslyšel o jediném díle této společnosti? Pravděpodobně ne. I přesto se akcie obchodují o 50 % níže. Disney Company slaví v letošním roce 100 let od založení, jaký bude její vývoj v následujících letech?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *