CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

Text: Jan Traxler

29. 05. 2018

1 komentář

Fond-show: ČSOB Bohatství

 

ČSOB Bohatství je smíšený fond s velmi dobře rozloženým portfoliem a přijatelnou nákladovostí. Patří k největším fondům v ČR. Historickými výsledky neoslní, ale ani nezarmoutí, výnosy dlouhodobě mírně poráží inflaci.

Loading



 

Fond ČSOB Bohatství je typický korunový smíšený fond. Můžeme ho označit jako vlajkovou loď mezi fondy nabízenými v ČSOB. Hodnota vlastního kapitálu fondu je zhruba 11 miliard korun, což z něj dělá jeden z největších fondů v ČR.

Vznik fondu se datuje roku 2000, hodnotu podílových listů zveřejňuje od roku 2003. Hodnota podílových listů fondu od té doby stoupla o 62 %, tedy přepočteno na anualizovaný výnos fond vydělal investorům cca 3,4 % p.a.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu ČSOB Asset Management
Manažer fondu Pavel Kopeček
ISIN 770000002244
Vznik fondu 15. 10. 2000
Velikost fondu 11 mld. Kč
Rating Morningstar bez ratingu
SRRI (1-7) 4

Investiční strategie ČSOB Bohatství

Fond ČSOB Bohatství investuje do akcií a dluhopisů, a to zhruba ve vyváženém poměru 50/50. V rámci dluhopisové složky zhruba 40 % tvoří české státní dluhopisy, 40 % zahraniční zejména firemní dluhopisy a zbytek hypoteční zástavní listy a pár dluhopisů českých firem.

K dluhopisové složce portfolio manažer přistupuje jako ke konzervativní části portfolia, 80 % dluhopisové složky musí mít kreditní rating investičního stupně, tj. BBB- a vyšší. Průměrný kreditní rating dluhopisů fond nezveřejňuje, ale vzhledem k velkému zastoupení českých státních dluhopisů bych to odhadoval asi na A-.

V rámci akciové složky byste našli zhruba stovku akcií různých společností, převážně velkých zavedených firem, tzv. blue chip akcií. Z toho zhruba půlku tvoří americké firmy a druhou půlku evropské firmy včetně pár českých titulů. Mezi největšími pozicemi najdeme například akcie Royal Dutch Shell, Visa, Microsoft, Alphabet (Google), J.P. Morgan Chase, Daimler, BNP Paribas nebo Honeywell.

Graf 1: Složení portfolia fondu

ČSOB Bohatství - struktura portfolia

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok 1,44 % ~ 1,44 % p.a.
3 roky 1,09 % ~ 0,36 % p.a.
5 let 19,88 % ~ 3,69 % p.a.
10 let 28,86 % ~ 2,57 % p.a.
od počátku (6. 10. 2003) 62,62 % ~ 3,39 % p.a.

Historické výsledky fondu nijak neoslní, ale ani nezarmoutí. S výnosem 3,4 % p.a. od roku 2003 mírně poráží inflaci.

Když historické výnosy srovnáme například s profilovým fondem fondů Conseq Active Invest Vyvážený, který má mimochodem vyšší roční nákladovost TER 2,26 %, tak fond ČSOB Bohatství dlouhodobě trochu zaostává (na desetileté periodě Conseq Active Invest Vyvážený vydělal 3,86 % p.a., zatímco ČSOB Bohatství jen 2,57 % p.a.) Naopak poslední rok má fond ČSOB Bohatství trochu lepší výsledky (vydělal 1,44 %, zatímco Conseq ztratil -2,73 %).

Graf 2: Historický vývoj hodnoty podílových listů

ČSOB Bohatství - vývoj hodnoty podílových listů

Rizika spojená s investicí do fondu ČSOB Bohatství

Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 4, což odpovídá většině smíšených fondů, usiluje o zlatou střední cestu mezi výnosem a volatilitou. Akciové i dluhopisové složky se samozřejmě týká standardní tržní riziko vyplývající z pohybů cen akcií a dluhopisů na burze, to je pochopitelně vyšší u akciové složky. Celkově je volatilita střední, proto SRRI na hodnotě 4.

Kreditní riziko v rámci dluhopisové složky fondu je rozloženo na 35 – 40 emitentů. Jejich průměrný kreditní rating ani váženou dobu do splatnosti dluhopisů fond nezveřejňuje, ale jak už zmiňuji výše, průměrný kreditní rating bych odhadoval zhruba na A- a většinu portfolia tvoří dluhopisy s kratší dobou do splatnosti do pěti let, citlivost na změnu úrokových sazeb tedy není velká.

Fond je denominovaný v korunách. V rámci akciové složky ale nakupuje převážně akcie v dolarech a eurech, v menší míře v britské libře, švýcarském franku a dalších měnách. Také v rámci dluhopisové složky část portfolia nakupuje v eurech, i když převažují korunové emise. Dle uvážení portfolio manažera fond může zajišťovat měnové riziko a převážně to dělá, ale nemusí tak činit, nejedná se striktně o měnově zajištěný fond.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek 1,50 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,90 %

Závěrečné hodnocení fondu ČSOB Bohatství

Fond ČSOB Bohatství je další z řady jednoduchých řešení, jak jediným fondem investovat vyváženě do globálně diverzifikovaného portfolia blue chip akcií a zároveň do konzervativní dluhopisové složky. Portfolio fondu je velmi dobře rozložené. Na smíšený fond má ještě přijatelnou roční nákladovost (TER = 1,9 %), i když je to v mých očích na hranici přijatelnosti. Existují levnější i dražší fondy. Vstupní poplatek 1,5 % je přiměřený.

Žádné zázraky od něj z pohledu výnosů nelze očekávat. Výnosový potenciál dluhopisové složky je nízký a sotva pokryje nákladovost fondu. S tímto problémem se ostatně dnes potýkají všechny dluhopisové fondy. Hlavní část výnosů tedy musí generovat akciová složka. Výnosový potenciál fondu je tudíž zhruba na polovině průměru vyspělých akciových trhů poníženo o náklady na správu. Tomu odpovídají i dosavadní výsledky fondu.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů ČSOB a jsou platná k 30. 4. 2018.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Antonín Koštál

    3 srpna, 2021

    nikdo my neinfotmoval o odpisu na mem uctu castku 300 Kč pod kolonkou ČSOB bohatstvi zduvo-
    dnujte mne kdyz sem to nikdy nezaznamena/ č.transakce 3925, dekujiza vyřízení klient Ko

    Odpovědět