CZK/€ 24.730 -0,02%

CZK/$ 22.807 +0,05%

CZK/£ 29.013 -0,08%

CZK/CHF 24.914 -0,22%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

1 komentář

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

 

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Loading



 

Muži jsou odvážnější než ženy a více diverzifikují portfolio produktů, skrze které si odkládají. Vůle přilepšit si roste s věkem. Index investiční gramotnosti ukázal, že se Češi a Češky v investičních znalostech zlepšují.

„Investiční gramotnost hraje klíčovou roli v přípravě na finanční zabezpečení ve stáří, což potvrzují také výsledky Indexu investiční gramotnosti. Znalosti v této oblasti jsou skvělým předpokladem k správnému přemýšlení nad tím, jak se finančně připravit na důchod. Lidé s dobrými investičními znalostmi dokážou efektivně plánovat a využívat moderních nástrojů i možností, které jim dává stát, jako je například Dlouhodobý investiční produkt,“ říká Martin Luňáček, produktový ředitel Portu.

Muži jsou odvážnější, ženy spoléhají na hotovost a spořicí účty

Průzkum ukázal, že v České republice si dvě třetiny lidí na dobu, kdy již nebudou pracovat, pravidelně odkládají. Stejně jako u Indexu investiční gramotnosti rostly znalosti s věkem respondentů, i zde se ukazuje, že nejmladší generace finance a dlouhodobé plánování tolik neřeší. Do dovršení 26 let si většina (55,2 %) na důchod neodkládá, ať už z důvodu jiných životních priorit anebo proto, že ještě stále studují a mají tak minimální příjmy. Téměř pětina všech respondentů (54 % z těch, kteří uvedli, že si na důchod neodkládají) uvedla jako důvod nedostatek financí.

REKLAMA

Obecně jsou v oblasti spoření výrazně odvážnější. Muži. Kromě třetího pilíře, tedy „penzijka“ (66,8 %), zkoušejí experimentovat s cennými papíry (33,5 %), investují do nemovitostí (13,9 %), umění a sběratelských předmětů (13,9 %) či kryptoměn (10,7 %).

Ženy jsou opatrnější, konzervativnější a nejvíce z nich spoléhá na třetí pilíř (61,3 %). Alarmující naopak je, že navzdory lekci o ztrátě hodnoty peněz kvůli inflaci, která poslední roky drtí Českou republiku, přiznává více než polovina z těch, kdo si odkládá, že své těžce nabyté finance ukládá jako hotovost či na běžné spořicí účty.

Většina žen odkládá maximálně 1000 korun měsíčně

Muži mají před ženami náskok nejen co se odvahy týče. Obecně si také odkládají vyšší částky. Z těch, kdo deklarovali, že si na důchod odkládají, si jen třetina odkládá méně než 1000 korun, naopak 17 % dokonce odkládá více než 4000 korun měsíčně. V kontrastu téměř 60 % žen si naopak odloží maximálně tisícovku za měsíc a do čtyř tisíc měsíčně se vejde téměř 90 % z nich.

Přitom právě 4000 korun měsíčně aktuálně představují hranici pro maximální daňové zvýhodnění u Dlouhodobého investičního produktu, který česká vláda schválila ke konci loňského roku. Právě možnost odečíst si až 48 000 korun z daňového základu ročně (tedy 7 200 korun z daní) představuje jednu z nejatraktivnějších motivací, proč novinku vyzkoušet. A průzkum ukázal, že zatím využití DIPu zvažuje více než 30 % Čechů a Češek. Naopak dvě pětiny (42 %) jej zatím (podle dat z přelomu roku) neznají.

„Ženy mají v Česku v průměru stále výrazně nižší příjmy než muži, z jejich výplaty jim tak po zaplacení nezbytných výdajů zbývá méně financí, které si mohou odkládat stranou. Mohou tak odcházet do důchodu hůře finančně připraveny než muži, což ještě zhoršuje skutečnost, že ženy mají v průměru nižší i státní důchody,“ komentuje Lukáš Raška, analytik Portu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • R

    6 května, 2024

    Realita je jina. Naklady jsou otazka PRIORIT.

    Odpovědět