CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

Text: Jan Traxler

29. 05. 2018

1 komentář

Fond-show: ČSOB Bohatství

 

ČSOB Bohatství je smíšený fond s velmi dobře rozloženým portfoliem a přijatelnou nákladovostí. Patří k největším fondům v ČR. Historickými výsledky neoslní, ale ani nezarmoutí, výnosy dlouhodobě mírně poráží inflaci.

Loading 

Fond ČSOB Bohatství je typický korunový smíšený fond. Můžeme ho označit jako vlajkovou loď mezi fondy nabízenými v ČSOB. Hodnota vlastního kapitálu fondu je zhruba 11 miliard korun, což z něj dělá jeden z největších fondů v ČR.

Vznik fondu se datuje roku 2000, hodnotu podílových listů zveřejňuje od roku 2003. Hodnota podílových listů fondu od té doby stoupla o 62 %, tedy přepočteno na anualizovaný výnos fond vydělal investorům cca 3,4 % p.a.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu ČSOB Asset Management
Manažer fondu Pavel Kopeček
ISIN 770000002244
Vznik fondu 15. 10. 2000
Velikost fondu 11 mld. Kč
Rating Morningstar bez ratingu
SRRI (1-7) 4

Investiční strategie ČSOB Bohatství

Fond ČSOB Bohatství investuje do akcií a dluhopisů, a to zhruba ve vyváženém poměru 50/50. V rámci dluhopisové složky zhruba 40 % tvoří české státní dluhopisy, 40 % zahraniční zejména firemní dluhopisy a zbytek hypoteční zástavní listy a pár dluhopisů českých firem.

K dluhopisové složce portfolio manažer přistupuje jako ke konzervativní části portfolia, 80 % dluhopisové složky musí mít kreditní rating investičního stupně, tj. BBB- a vyšší. Průměrný kreditní rating dluhopisů fond nezveřejňuje, ale vzhledem k velkému zastoupení českých státních dluhopisů bych to odhadoval asi na A-.

V rámci akciové složky byste našli zhruba stovku akcií různých společností, převážně velkých zavedených firem, tzv. blue chip akcií. Z toho zhruba půlku tvoří americké firmy a druhou půlku evropské firmy včetně pár českých titulů. Mezi největšími pozicemi najdeme například akcie Royal Dutch Shell, Visa, Microsoft, Alphabet (Google), J.P. Morgan Chase, Daimler, BNP Paribas nebo Honeywell.

Graf 1: Složení portfolia fondu

ČSOB Bohatství - struktura portfolia

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok 1,44 % ~ 1,44 % p.a.
3 roky 1,09 % ~ 0,36 % p.a.
5 let 19,88 % ~ 3,69 % p.a.
10 let 28,86 % ~ 2,57 % p.a.
od počátku (6. 10. 2003) 62,62 % ~ 3,39 % p.a.

Historické výsledky fondu nijak neoslní, ale ani nezarmoutí. S výnosem 3,4 % p.a. od roku 2003 mírně poráží inflaci.

Když historické výnosy srovnáme například s profilovým fondem fondů Conseq Active Invest Vyvážený, který má mimochodem vyšší roční nákladovost TER 2,26 %, tak fond ČSOB Bohatství dlouhodobě trochu zaostává (na desetileté periodě Conseq Active Invest Vyvážený vydělal 3,86 % p.a., zatímco ČSOB Bohatství jen 2,57 % p.a.) Naopak poslední rok má fond ČSOB Bohatství trochu lepší výsledky (vydělal 1,44 %, zatímco Conseq ztratil -2,73 %).

Graf 2: Historický vývoj hodnoty podílových listů

ČSOB Bohatství - vývoj hodnoty podílových listů

Rizika spojená s investicí do fondu ČSOB Bohatství

Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 4, což odpovídá většině smíšených fondů, usiluje o zlatou střední cestu mezi výnosem a volatilitou. Akciové i dluhopisové složky se samozřejmě týká standardní tržní riziko vyplývající z pohybů cen akcií a dluhopisů na burze, to je pochopitelně vyšší u akciové složky. Celkově je volatilita střední, proto SRRI na hodnotě 4.

Kreditní riziko v rámci dluhopisové složky fondu je rozloženo na 35 – 40 emitentů. Jejich průměrný kreditní rating ani váženou dobu do splatnosti dluhopisů fond nezveřejňuje, ale jak už zmiňuji výše, průměrný kreditní rating bych odhadoval zhruba na A- a většinu portfolia tvoří dluhopisy s kratší dobou do splatnosti do pěti let, citlivost na změnu úrokových sazeb tedy není velká.

Fond je denominovaný v korunách. V rámci akciové složky ale nakupuje převážně akcie v dolarech a eurech, v menší míře v britské libře, švýcarském franku a dalších měnách. Také v rámci dluhopisové složky část portfolia nakupuje v eurech, i když převažují korunové emise. Dle uvážení portfolio manažera fond může zajišťovat měnové riziko a převážně to dělá, ale nemusí tak činit, nejedná se striktně o měnově zajištěný fond.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek 1,50 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,90 %

Závěrečné hodnocení fondu ČSOB Bohatství

Fond ČSOB Bohatství je další z řady jednoduchých řešení, jak jediným fondem investovat vyváženě do globálně diverzifikovaného portfolia blue chip akcií a zároveň do konzervativní dluhopisové složky. Portfolio fondu je velmi dobře rozložené. Na smíšený fond má ještě přijatelnou roční nákladovost (TER = 1,9 %), i když je to v mých očích na hranici přijatelnosti. Existují levnější i dražší fondy. Vstupní poplatek 1,5 % je přiměřený.

Žádné zázraky od něj z pohledu výnosů nelze očekávat. Výnosový potenciál dluhopisové složky je nízký a sotva pokryje nákladovost fondu. S tímto problémem se ostatně dnes potýkají všechny dluhopisové fondy. Hlavní část výnosů tedy musí generovat akciová složka. Výnosový potenciál fondu je tudíž zhruba na polovině průměru vyspělých akciových trhů poníženo o náklady na správu. Tomu odpovídají i dosavadní výsledky fondu.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů ČSOB a jsou platná k 30. 4. 2018.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Antonín Koštál

    3 srpna, 2021

    nikdo my neinfotmoval o odpisu na mem uctu castku 300 Kč pod kolonkou ČSOB bohatstvi zduvo-
    dnujte mne kdyz sem to nikdy nezaznamena/ č.transakce 3925, dekujiza vyřízení klient Ko

    Odpovědět