Neděle 17. února. Svátek má Miloslava.

Pozor na „výhodné“ dluhopisy. Peníze zpět nedostanete

Dopravní značka - Pozor, nebezpečné klesání

Internetem se šíří nabídka firemních dluhopisů s výnosem 9 % a 10 %. Jedná se ale s největší pravděpodobností o nový podvod typu Ponziho schéma.

Nízké úrokové sazby svádí střadatele k hledání výnosu téměř za jakoukoli cenu. A to je žní pro podvodníky, kteří se na nich chtějí obohatit. Jednou z nejnovějších metod je využití firemních dluhopisů. Dluhopisy může vydat kdokoli a bez jakékoli regulace. Pouze dluhopisy ve veřejné nabídce a jejich prospekt musí schválit Česká národní banka (ČNB), přičemž posuzuje formální splnění obsahových náležitostí a nezkoumá úvěruschopnost emitenta.

V současné době inzerují na internetu minimálně tři pochybné společnosti nabízející dluhopisy s výnosem 9 a 10 % ročně. Proč pochybné? Podle obchodního rejstříku vznikly teprve nedávno, jsou spojeny s pochybnou fyzickou osobou a vlastník jedné z ní je „britská“ společnost, která přivedla do konkursu jinou českou firmu, již druhou ve své historii. S největší pravděpodobností se tak jedná o podvod založený na principu Ponziho schématu.

„Výhodné“ dluhopisy aneb Není všechno zlato…

„Výhodné“ dluhopisy nabízí minimálně tři firmy: Petlas CZ, Grand Koil a Direkto. První a třetí jsou společnosti s ručením omezeným se základním kapitálem 200 tis. Kč. Druhá má vklad pouhou 1 Kč. Rozdíl v tom ale není, neboť v zakládacích listinách je uvedeno, že vklad může být převeden na třetí osobu.

Nízké základní jmění by nebyl zas tak velký problém. Ovšem ani jedna z uvedených společností zatím nevložila do obchodního rejstříku jedinou účetní závěrku či výroční zprávu a ani o své činnosti nikde neinformuje. Kromě webových stránek s nabídkou dluhopisů nemají žádnou prezentaci. Z obchodního rejstříku se zájemce dočte jen to, že se zabývají veškerými volnými živnostmi a dvě z nich též „pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor“.

Tabulka 1: Parametry nabízených dluhopisů

Společnost Úrok Nominální hodnota Splatnost Emise
Petlas CZ s.r.o. 9% 25 000 Kč 36 měsíců 500 ks
Direkto s.r.o. 10% 100 000 Kč 60 měsíců 125 ks
Grand Koil s.r.o. 9% 10 000 Kč 36 měsíců 800 ks

Zdroj: Internetové stránky s nabídkou „výhodných“ dluhopisů

Přestože jsou dluhopisy veřejně nabízené prostřednictvím internetových stránek a inzerovány internetovou reklamou, nemají prospekt schválený a registrovaný Českou národní bankou. Aby se alespoň v očích regulátora nejednalo očividně o veřejnou nabídku, je v prospektu uvedeno: „Dluhopisy jsou určeny omezenému limitnímu okruhu způsobilých privátních a institucionálních investorů (včetně fyzických osob), jejichž počet nepřesáhne 150 investorů.“

Na dluhopisy jsme se dotázali též České národní banky. A zde je odpověď:

„Emitent nastavil podmínky emise tak, aby nemusel vydat prospekt a nemusel požádat ČNB o jeho schválení.

Právě z podobných důvodů jsme sepsali desatero. Ostatně je tam popsáno také to, že i v případě schvalování emise dluhopisů není ČNB ze zákona oprávněna prověřovat bonitu jejich emitenta.

V desateru jsme se snažili upozornit spotřebitele na hlavní oblasti, kterým by se  před nákupem dluhopisů měli věnovat. 

Zaslané emise jsou čítankovým příkladem, na které desatero pasuje.“

Emisní podmínky jsou u všech společností identické. Mění se pouze jméno emitenta, úrok, splatnost, objem emise a nominální hodnota… že by náhoda?

Obrázek 1 až 3: Identické internetové stránky tří společností nabízejících „výhodné“ dluhopisy

"Výhodné" dluhopisy - Direkto "Výhodné" dluhopisy - Petlas CZ "Výhodné" dluhopisy - Grand Koil

Zdroj: direkto2017.cz, grandkoil.eu a petlas.cz

Ťuk, ťuk. Kdo tam?

Hlavním rizikem dluhopisů je tzv. „kreditní riziko“. Jedná se o pravděpodobnost, že dlužník svůj dluh nesplatí a věřiteli zůstanou pouze bezcenné cenné papíry. A kdo je dlužníkem v případě „výhodných“ dluhopisů?

Petlas CZ je vlastněna společností Ilton Trade Ltd. se sídlem v Manchesteru ve Velké Británii. Tato firma je vlastníkem i dalších společností v České republice. Za pozornost stojí především Ilton s.r.o., která je toho času v konkurzu. Dluží více než 12 mil. Kč a její majetek podle odhadu dosahuje částky 277 833,34 Kč. Věřitelé v tomto případě budou mít zřejmě smůlu a moc velkou část pohledávek nedostanou zpět.

Grand Koil je vlastněna Grand Koil Europe Ltd. Tato společnost žádnou další firmu v Česku nevlastní. Třetí společnost Direkto je ve vlastnictví Lukáše Krameše. Ani on není vlastníkem jiné firmy.

Aby toho nebylo málo, v britském obchodním rejstříku jsou společnosti Ilton Trade Ltd. a Grand Koil Europe Ltd. označeny jako „Dissolved“ – rozpuštěny.

Nitky vedou… k Miroslavu Jirsovi

Všechny společnosti propojuje jedno jméno: Miroslav Jirsa. Miroslav Jirsa je jednatelem společností Petlas CZ a Grand Koil. Zároveň je uveden jako ředitel Ilton Trade Ltd. a Grand Koil Europe Ltd. Oficiálně nevystupuje ve třetí společnosti Direkto, ovšem vztah k ní prozrazuje výpis vlastnictví internetových stránek, kde je uveden jako kontaktní osoba.

Kdo je Miroslav Jirsa? Jako spolumajitel a jeden z jednatelů stál u konkursu nepojištěné cestovní kanceláře Kvaizbo. Ta vznikla v roce 2000, o rok později již neměla na zaplacení povinného pojištění a přišla o živnostenské oprávnění a v roce 2002 skončila ve ztrátě 29 mil. Kč. Konkurs byl ukončen v roce 2006 pro nedostatek majetku.

Ani trestní rejstřík Miroslava Jirsy není zcela bez poskvrny. Jirsa byl obviněn z několika trestných činů, mj. z podvodu. Soud mu nakonec udělil podmíněný trest dva roky na pět let a na čtyři roky zákaz činnosti v oboru,“ uvádí server KrachyCestovek.cz.

Do oboru cestovního ruchu se Miroslav Jirsa vrátil v roce 2014 se společností Ilton Travel. Oficiálně ale za Ilton jedná jiný podnikatel, který „bydlí“ na obecním úřadě, přesto firma dostala koncesi na provozování CK a spolupracují s ní největší hráči v branži,“ popsal „specifikum“ společnosti server KrachyCestovek.cz v prosinci 2014. Cestovní kancelář se záhy v září 2014 přejmenovala na Ilton Trading. Vlastníkem byla (a stále je) „britská“ společnost Ilton Trade Ltd. Miroslava Jirsy.

Výhodná investice? Ani náhodou… spíš podvod

Zhodnocení dluhopisů ve výši 9 či 10 % je vysoké, ale nemusí být přehnané. V tomto případě ale zdaleka nevyvažuje riziko, které je s investicí spojeno. Je zde vysoká pravděpodobnost, že se jedná o podvod na principu Ponziho schématu – a v takovém případě není žádné zhodnocení dost vysoké.

Poznámka: Společnosti jsme obeslali s dotazy, ale bohužel jsme dosud neobdrželi žádnou odpověď, kromě jedné automatické.

Vyplatí se koupit dluhopisy společností Petlas CZ, Direkto a Grand Koil?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

43 komentářů: “Pozor na „výhodné“ dluhopisy. Peníze zpět nedostanete”

 1. Pavel napsal:

  Když si tady tak pročítám jednotlivé zkušenosti Vás investorů tak začínám být trochu nervózní ze svého kroku který jsem před týdnem udělal. Nakoupil jsem dluhopisy přes https://ceskedluhopisy.cz/dluhopis-uhli-2022/ K nákupu mě přesvědčilo, že u firmy nakupují již 4 roky pravidelně uhlí a vždy jsem byl spokojen. V čem jste se rozhodovali vy při koupi dluhopisů?

 2. Hubert napsal:

  Nějak nechápu, kde je problém. Všude se říká, že finanční poradce Vám pomůže za provizi co dělat s volnými penězmi se kterými si nevíte rady. Problém byl vyřešen. K nabídkám nevím co mám říct, když banky nabízí hromadu peněz prověřeným klientům ( a peněz je opravdu dost a za velmi výhodné úroky), tak nechápu, pokud je vše OK, proč by se dobrovolně zbavovali svého zisku.

  Doufám, že aspoň přispěli něco na černoušky v Africe.

  Pěkná zlatá věta: To se nám to žije, když nám všichni půjčujou …..

 3. Jájina napsal:

  mám dluhopisy také přes centrum dluhopisů.cz . Grosman GB – nedodal,dále Triload také ne a ted ani ABC-služby. Zprostředkovatelé stále mlží. přitom mi tvrdili, že jsou firmy prověřené a mají majetek .Jsou to podvodníci. Nevím jak dál Ráda bych se spojila kdo má stejné problémy

  • Svoboda Vladislav napsal:

   20.1.2019. také jsem dopadl podobné . pragoinvestment, Grossmann, ABC služby ,mám obavu, že přijdu ó své úspory. u ABC si myslím,že tam došlo k tunelu.

 4. Jirka napsal:

  znam pana jirsu cca 20 let. Chudak ten co mu naletel.Zaregistrovan v Praze ,sidlo v Strakonicich a provozovna v byvalem prasecaku v Nemeticich kde dluzi za najem.S zamestnanci jedna jako s dobytkem plati je pozde a mizerne ale sam nevi co by si nacpal do huby a pry si ted koupil mercedesa za 2 mega.Asi za ty dluhopisy.Na tyhle lumpy jsou nase soudy kratky

 5. Pazderka napsal:

  Také čekám na druhou splátku která měla být 1.12. a nic nepřišlo,nevíte t.č. nebo správný mail ,prosím napište , dík

 6. Tommy napsal:

  Možná zkuste kouknout na http://www.rizikovedluhopisy.cz/ a napište jim, jestli nebudou vědět víc. Přesně tomuto tématu se věnují.

 7. Jiří napsal:

  Dopadl jsem podobně s dluhopisy Grossman a Beinhauer. Neplatí úroky a hrají mrtvého brouka. Má někdo s tímto emitentem nějaké zkušenosti?

 8. Radek napsal:

  Prosím co mám dělat? Dát trestní oznámení?

 9. Alena napsal:

  Rozhodně nekupovat dluhopisy společnosti Triload. Jsou to podvodníci, kteří neplní své závazky.

 10. JIŘÍ TALAFANT napsal:

  V listopadu 2016 jsem koupil dluhopisy PETLAS a úroky dostávám 2x ročně
  5/2017 1498 kč
  11/2017 1917 kč
  5/2018 1907 kč
  11/2018 1928 kč
  Zatím jsem velmi spokojen.Jen,aby to vydrželo až do konce. Jirka-ALE MODLIT SE NEUMÍM.

 11. Peter napsal:

  Pozor na dlhopisy.cz sú to podvodníci ktorý tvrdia že firmy preverujú a majú majetok a príjmy a ked emitent neplní záväzky tak ho ešte kryjú aby nevznikla panika a vtedy tvrdia že oni len inzerujú ponuky.

  • Tono napsal:

   Máš pravdu predajú aj dlhopisy krachujúcej firmy na tú stránku ani nepozerat

  • JMT napsal:

   Mohu doporučit prověřené dluhopisy s 5 procentním zhodnocením nebo směnky se 7 procentním zhodnocením se zárukou a zavedenou firmou (jmt.troja@gmail.com)

 12. JOSEF napsal:

  Dne 20.6.2018 jsem podal na M.Jirsu trestní oznámení – neuvěřitelná drzost,ještě i ted´,kdy píši tuto zprávu,mohu nakupovat „jejich,jeho“ virtuální dluhopisy,neuvěřitelné co ten člověk má za náturu.

 13. Miroslav napsal:

  Dobrý den.
  Dělám finančního poradce a pokud budete potřebovat poradit ohledně dluhopisů, tak se na mě můžete obrátit na mailové adrese: skokan.2@gmail.com

  • Peter napsal:

   Triolad invest ďalšia podvodníci

   • Slávek napsal:

    V ypadá to že jsem. daší oběti této firmy.Je zajímavé,že za umožnění této formy okrádání není nikdo zodpovědný. Bylo by dobré, oby instituce které mají legislativni možnosti , tuto neuvěřitelnou formu okrádáni urychleně řešily.

   • August napsal:

    Dobrý den pane Petere, prosím zajímá mne kauza Triload a byla bych velmi ráda, pokud se můžeme nějak zkontaktovat – august2014@volny.cz můj email, posléze se Vám představím po emailu. Vypadá to na více případů a ráda bych zjistila, zda jste již uspěl a finanční prostředky získal. Děkuji

   • Arkanek napsal:

    Pane Peter, pokud se chcete spojit, můžete napsat na email – arkanek@email.cz. Děkuji.

 14. JOSEF napsal:

  Dne 22.5./18 jsem zakoupil dluhopis BEDDING v hodnotě 25000,- KČ.Platba byla na účet společnosti převedena tentýž den a objednávka vyřízena také v tento den – potvrzeno emailem a zároven´připsána zpráva,že dluhopis bude vydán a doručen jako cenné psaní na moji adresu.Dnes je 11.6./18 a nebylo mi doručeno nic.Dnes jsem odeslal 3.email na kontakt uvedený u nabídky koupě dluhopisu. Do konce tohoto týdne budu čekat na nějaké rozumné vyjádření ,pokud neodpoví , budu to muset řešit nejspíše podáním trestního oznámení pro podvod.BEDDING dluhopis je vydáván pod hlavičkou GRAND KOIL s.r.o. ve které figuruje jako „jediný „jednatel pan M. JIRSA.Předem nikoho nechci pomlouvat ani dehonestovat ale po přečtení komentářů u tohoto,mám stále větší a větší pocit,že jsem někomu naletěl.

 15. Eva napsal:

  Podlehla jsem výhodné nabídce na internetu,která nabízela dluhopisy Petlas.cz s 9% zhodnocením.Koupila jsem 8 ks dluhopisů,aniž bych se předem o firmu a pana Jirsu zajímala.Nenapadlo mne,že je možné vydat dluhopisy bez souhlasu banky.Nevěděla jsem ani o minulosti pana Jirsy.Když jsem vše zjistila,málem jsem se zhroutila.Vložila jsem do toho úspory,které jsem měla připraveny na koupi bytu.První výnos byl vyplacen s krátkým zpožděním.Druhý výnos zatím vyplacen nebyl a je to již týden od termínu.Firma neodpovídá na emaily.Vůbec teď nevím,co mám dělat.Jsem bezradná,Nedovedu si představit,že bych o ty peníze měla přijít.Tato firma Petlas vydala další dluhopisy pod názvem EMOBILITY.Z.řejmě se jim daří.
  JE TU NĚKDO,KDO DLUHOPISY PETLAS?CZ NAKOUPIL ???

  • Radim napsal:

   Dobry den,
   Nejste jedina, ktera podlehla temto vynosum za dobu me praxe. Pokud chcete nejak ziskat penize zpet, muzete mi napsat. leos73@seznam.cz

  • Peter napsal:

   Dlhopisy.cz podvodníci ktorý kryjú podvodnikoch majú z nich províziu a spuostova Monika tá je hotová kúr.a.,klame jedna radosť

  • Věra Vodičková napsal:

   Dobrý den Evo,taky jsem koupila 8ks dluhopisů od firmy Petlas.cz a jsem z toho vyřízená,první úrok přišel po termínu čtrnáct dní druhý má teprve dojít,nevíme co máme dělat jsme krátce v důchodu a chtěli jsme ty peníze použít na opravu bydliště.Uvažujeme o udání na policii.

  • KAREL napsal:

   Ano taky jsem koupil dluhopisy PETLAS CZ

 16. Bondy napsal:

  Já jim stran spolupráce osobně volal poté, co na podzim loňského roku o nich (Český průmyslový holding, a.s.) vyšel v časopisu Komora (www.komora.cz) jednostránkový článek, kde psal pan Miroslav Hašpica na téma „Šest pravidel pro nákup dluhopisů“. Přímo s panem Hašpicou jsem nemluvil, ten byl t.č. v cizině, ale vzal to nějaký mladík. Můj zájem tehdy opadl ihned poté, co mi sdělil, že stran prodeje dluhopisů připravují spolupráci s DRFG. Bylo to před volbami a všichni si jistě vzpomenou, jak hojně medializovaná skupina DRFG byla včetně osoby pana Rusňáka. To byla moje první a současně poslední zkušenost s Českým průmyslovým holdingem, a.s.

  • Anonym napsal:

   Dobrý den, pokud je mi známo, tak „Český průmyslový holding a.s.“ nic s DRFG nemá společného. A myslím, že DRFG asi ani žádnou spolupráci nepotřebuje..

 17. Jiří napsal:

  Je to podvod, o těch společnostech se dá zjistit, že nic nevlastní a stačí se podívat na mapách na panelák kde bydlí majitel a je vám jasné, že mu přispějete na lepší bydlení, ale už svoje peníze neuvidíte.

 18. Miroslav Bísek napsal:

  Má někdo zkušenost s dluhopisama firem, které nabízí Český průmyslový holding? Působí na mě celkem solidně, ale nerad bych se zklamal.

 19. Jan napsal:

  Zdá se, že zmíněné společnosti mají další sestřičku: http://www.seniortrend.cz
  Formát nabídky je shodný a pečlivým hledáním na internetu lze nalézt vazbu mezi firmami Seniortrend a Petlas.

 20. Jan Bartoncik napsal:

  I ja de s touto nabidkou od Direkto setkal. I objednal. Ale nejdu do takoveho rizika. Poradite ci doporucite “ spolehlivou “ spolecnost ktera ma sohlas CNB ? Predem dekuji.

  • Anonym napsal:

   Dobrý den.
   Dělám finančního poradce a pokud budete potřebovat poradit ohledně dluhopisů, tak se na mě můžete obrátit na mailové adrese: skokan.2@gmail.com

  • JMT napsal:

   Mohu doporučit dluhopisy s 5 procentním zhodnocením nebo směnky se 7 procentním zhodnocením se zárukou a dlouho zavedenou firmou (jmt.troja@gmail.com)

 21. Fedor napsal:

  Nemyslim, mozes sa zabavit a dat Rozhodne ano 🙂

 22. Karel napsal:

  Neni takto formulovana anketa v tomto pripade ponekud zbytecna ?
  🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.