CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Daniel Kuchta

03. 08. 2009

11 komentářů

Zapomeňte na ropu, investujte do plynu

 


 

Ropa i zemní plyn patří mezi fosilní paliva a často se nacházejí ve společných nalezištích. Tomu odpovídal také cenový vývoj, protože obě komodity jsou ovlivňovány prakticky stejnými fundamenty. V poslední době ale jakoby investoři poněkud zapomněli na plyn, který zůstává na nízkých úrovních, a soustředí se pouze na ropu.

Cena ropy po dosažení svých dlouhodobých minim na přelomu loňského a letošního roku začala opět stoupat k sedmdesáti dolarům za barel. Nezabránily jí v tom ani nevelmi pozitivní vyhlídky na vývoj ekonomiky, růst zásob nebo výrazný převis nabídky nad poptávkou. Převážily totiž jiné fundamenty, jako je hrozba stálého snižování zásob, omezování investic do nových nalezišť a infrastruktury při nízké ceně komodity, zmenšující se počet ložisek a jejich stále horší produkce a v neposlední řadě politická nestabilita v zemích, které patří mezi největší producenty ropy.

Zemní plyn tyto údaje jakoby nebere v potaz, a tak se poměr cenového rozpětí mezi ropou a plynem v posledních týdnech dramaticky zvětšil z běžných hodnot kolem 8 až 10 na 18 až 19. Odpovídající cena plynu by tak měla dosahovat hodnot kolem osmi dolarů, přičemž dnes se obchoduje na úrovních pod čtyřmi dolary. Začátkem července minulého roku se přitom plyn obchodoval za více než třináct dolarů za BTU. Množí se tak spekulace o podhodnocení plynu a odborníci v něm vidí investiční příležitost s velmi zajímavým růstovým potenciálem.

Všeho moc škodí, i optimismu

Odpůrci dalšího růstu cen plynu však mohou namítat, že růst cen ropy není tím nejsprávnějším ukazatelem budoucího vývoje cen plynu, protože její cena je dnes spíše přemrštěná (a rovněž nafouklá byla cena plynu před rokem) a již zmiňovaný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, společně s nedostatečnou kapacitou zásobníků, může její cenu srazit opět na dlouholetá minima. Podle profesora Philipa Verlegera, bývalého ekonomického poradce americké vlády, by cena ropy mohla klesnout až k dvaceti dolarům za barel. Ten samý Vergler přitom před dvěma lety odvážně předpověděl, že cena ropy překročí stodolarovou hranici, čemuž tehdy málokdo věřil. Z tohoto pohledu je dnes cena plynu na rozumných hodnotách.

Vývoj cen ropy WTI za poslední dva roky

REKLAMA

Zdroj: Kurzy.cz

Také další argument zastánců růstu cen plynu vycházející z historických statistik lze lehce zamést pod stůl. Jde o to, že pokaždé, když v posledních deseti letech vzrostl poměr cen ropy a plynu nad dvanáct, v průběhu čtyř měsíců došlo k jeho návratu k průměrným hodnotám. Podobný scénář můžeme očekávat také dnes, nikde ale není psáno, že se tak nemůže stát díky poklesu cen ropy.

Vyhlídky jsou zajímavé

Optimisté však mají v rukávu pár dalších trumfů, které mluví ve prospěch budoucího růstu cen zemního plynu. Z krátkodobého hlediska lze spekulovat na to, že za nízkou cenou plynu stojí vliv sezónnosti. V letních měsících je spotřeba plynu obecně nižší a koncem roku s přibývající zimou bude mít rostoucí trend, s čímž by mělo dojít i k růstu cen komodity. Mnohé tak bude záviset na zásobách komodity a vydatnosti zimy, případně množství hurikánů v oblasti Mexického zálivu, protože zásobování plynem je poměrně složitější, než je tomu u ropy.

Ve střednědobém horizontu může hrát roli zlepšující se kondice ekonomiky, která bude mít rovněž příznivý vliv na spotřebu komodit. Nesmíme zapomínat na hrozbu rostoucí inflace, která rovněž povede ke zvyšování cen komodit obecně, plyn nevyjímaje.

REKLAMA

Vývoj cen zemního plynu za poslední dva roky

Zdroj: Kurzy.cz

Z dlouhodobého hlediska pak ve prospěch růstu cen hrají již zmiňované okolnosti, v nichž prim hraje obava z rychlého ztenčování zásob a vše, co s tím souvisí. A to jak u ropy, tak u zemního plynu. Ten má však oproti ropě jednu velkou výhodu, a tou je skutečnost, že je považován za ekologicky čistější palivo, než je ropa nebo uhlí. A co je dnes považováno za ekologicky nezávadné (v rámci možností), to má vyhlídky na růžovou budoucnost (alespoň co se ocenění týče).

Stále více zemí se snaží omezovat emise oxidu uhličitého, který vzniká při výrobě elektřiny z uhlí nebo u paliv z ropy, a začíná více investovat do využívání zemního plynu. Také v USA, jako největší spotřebitel energie na světě, se připravuje zavedení opatření, která by měla znevýhodňovat "špinavé" zdroje energie vyšším zdaněním výrobců energie z uhlí či ropy.

V kombinaci s rostoucími energetickými nároky po celém světě je to pro producenty čistější energie, kam se počítá i plyn, dobrá zpráva. Oproti ostatním zdrojům čisté energie má navíc plyn přeci jen nemalou výhodu v tom, že z hlediska vybudované infrastruktury je na tom v porovnání se solární, větrnou či geotermální energií apod., hodně vpředu. Investice do zemního plynu se tak dnes může skutečně zdát jako zajímavá investice. Vzhledem k velkému množství faktorů, které mají na cenu plynu nemalý vliv a lze je jen stěží ovlivnit, je opatrnost vždy na místě.

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  4 srpna, 2009

  Dobrý den,
  s názory na Natural Gas souhlasím, jen musím pododtknout, že aktuálně existují 2 silné skupiny protichůdných argumentů:
  1)
  a) stav zásob překročil 3 biliony kryclových stop a nyní se nachází na úrovních na kterých je obvykle nejdříve za následujících 4-5 týdnů;
  tento faktor bude působit proti výraznému posilování ceny plynu.
  b) meziměsíční spready na future jsou na svých historických maximech a pokud by se udrželi, cena plynu by sice rostla, ale nebylo možné na ní profitovat.
  2) ratio Ligh sweet crude Oil / Natural Gas je na svých maximálních úrovních, dokance na chvíli prorazila rezistenci, ale může trvat i několik měsíců než tento poměr klesne. A klesat může jak z důvodu poklesu cen ropy, tak skokových změn při rolování, pokud meziměsíční spready zůstanou vysoké. Tedy opět možnost profitovat se snižuje.
  Věřím/doufám, že hodnoty spreadů se vrátí do normálu, což by mohlo cenu aktuálního kontraktu posunout up, nicméně, že by už cena začla růst v srpnu neočekávám, pokud se nevyskytnou vážné hurikány, které by ochromily produkci.
  Pokud se nic neočekávaného nestane, osobně předpokládám růst ceny plynu na podzim.
  Plyn je ale velmi volatilní komodita, takže lze profitovat i na bočních pohybech. Pokud by došlo k výraznějšímu poklesu, opět bych uvažoval o vstupu do long pozice.

  Odpovědět

 • OTTO

  4 srpna, 2009

  Z krátkodobého až střednědobého pohledu je na plynu možné profitovat, ale jak správně píšete prostor pro zisk je omezován.
  Osobně věřím, že ropa opět začne klesat a zastaví se na cenách mezi 20-30 USD a ceny plynu tento pokles budou následovat.
  Osobně vidím větší příležitost v shortu na ropě, ale to je jen můj soukromý názor.

  Odpovědět

 • Gekko

  5 srpna, 2009

  Máte pravdu, také mě napadlo, že srovnání disproporce ropa/plyn také může proběhnout negativním vývojem ropy spíše než pozitivním vývojem plynu. Něco podobného se dnes dá vidět v závislosti zlato/stříbro…

  Odpovědět

 • Radek

  5 srpna, 2009

  Z toho mi vychází jako optimální strategie short ropa a long plyn – jedno nebo druhé vyjde, případně se sejdou ve středu, rozcházet více se pravděpodobně nebudou 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  5 srpna, 2009

  Ano, to zni jako skvela strategie. Az na jeden DROBNY hacek, o kterem se zminuje jiz Mirek Pitak – ztraty z rolovani.
  Vysoky pomer mezi cenou ropy a plynu se tyka spotovych cen. Uz podzimni kontrakty na plyn se obchoduji za cenu o 50% vyssi nez je spot cena, zatimco u ropy se podzimni kontrakty obchoduji o cca 10% draz. Jinymi slovy pomer u podzimnich kontraktu je takrka v normalu, respektive neni daleko od historickych cisel.
  Teoreticky to vypada jako jednoduse dosazitelny zisk, spekulovat na srovnani pomeru cen. Ale praxe je trochu jina. Kdybyste koupil nejblizsi kontrakt, budete postupne rolovat a rolovat (kupovat dalsi kontrakt za vyssi cenu). Nebo muzete rovnou koupit treba prosincovy kontrakt. V obou pripadech vydelate pouze tehdy, pokud bude v prosinci spot cena vyssi nez je dnes u prosincoveho kontraktu (resp. u ropy nizsi, pokud byste u ni spekuloval short). A u prosincovych kontraktu je pomer mezi ropou a plynem cca 10-12 (nechce se mi to presne dohledavat).
  Takze co rici zaverem? Hezky se o disproporci plynu a ropy pise clanek, ale vydelat na tom v praxi dost dobre nejde. Kdyby slo, tak takova „arbitraz“ velmi rychle srovna ceny i pomer do normalu. 😉 Tak funguje likvidni trh a trh s ropou i plynem je dost likvidni. 😉
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Gekko

  4 srpna, 2009

  mám to brát v ETFku nebo rovnou do láhví?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  4 srpna, 2009

  Kdepak ETF, rolování má přímý vliv na cenu ETF, doporučuji K.O. certifikát s nízko položenou hodnotou K.O. bariéry, kde při rolování se nemění cena K.O. certifikátu, ale zvyšuje se hodnota Basispreis a K.O. bariéry. To znamená, že se zvyšuje riziko proražení K.O. bariéry.
  Já jsem v posledním obchodu použil ISIN DE0006675788, což se mi v současné době zdá dostatenčě bezpečný instrument.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  4 srpna, 2009

  Omlouvám se za chybný ISIN, správný je DE000GS2YAS9

  Odpovědět

 • Patria

  5 srpna, 2009

  tento clanek je az napadne podobny clanku na patria webu z 7.7., tedy o cca mesic starsimu.
  Viz: http://www.patria.cz/videnozvenci/1447415/neco-zajimaveho-k-nakupu-coz-takhle-zemni-plyn.html

  Odpovědět

 • Anonym

  5 srpna, 2009

  No kdybych psal článek o plynu já, tak by se Vám taky zdál podobný tomu co je na Patrii 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  5 srpna, 2009

  Jak uz se zminuji nize, disproporce se tyka pouze spotovych cen, u podzimnich kontraktu uz je pomer blizko historickym cislum.
  Nicmene chtel bych upozornit, ze dlouhodobe muze pomer mezi cenou ropy a plynu rust, nemusi se drzet historie. Duvod? Svetove potvrzene zasoby plynu by mely vydrzet asi ctyrikrat dele nez zasoby ropy (nasobek strilim od boku). „Peak oil“ je den ode dne bliz, zatimco plynu jeste sto let nebude nedostatek. Nedojde-li tedy k nejake zasadni fundamentalni zmene (pokles spotreby ropy o desitky procent ci rust zasob ropy o desitky procent), pak bude disproporce v cenach ropy a plynu postupne rust. Za par let muze byt klidne staly pomer 12-15.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět