CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Ole Sloth Hansen

12. 05. 2009

0 komentářů

Je nejhorší za námi? aneb Které komodity jsou perspektivní

 


 

Zjevná stabilizace globální ekonomiky byla jediným největším hybatelem trhu během týdne a odvětví komodit podle toho odpovědělo s určitými působivými výnosy, když komoditní index S&P GSCI vzrostl v týdnu o 8%.

ROPA prolomila pásmo, které převládalo od začátku prosince 2008 a stoupla na šestiměsíční maximum a zemní plyn také nalezl přátele a došlo u něj k silnému oživení z nedávných stlačených úrovní.

Týdenní údaje o zásobách ropy v USA ukázaly nárůst, který přivedl zásoby v USA na nejvyšší úroveň od roku 1990, a protože jsou zásoby stále dostatečné, zdá se být další růst cen omezený, jakmile euforie minulých týdnů vyprchá.

Technicky, průlom pětiměsíčního pásma by měl signalizovat růst v blízké době, když je 60 USD hlavní překážkou před 66 USD, což je 200 denní klouzavý průměr v tabulkách pokračování v nejbližším měsíci. Podpora může být nalezena při zlomu na 54,5 USD u červnových kontraktů futures. 

Zatím co očekáváme další zprávy z globální ekonomiky vyjádřené v pohybech akciových trhů se trh pravděpodobně pokusí vytvořit nové vyšší pásmo obchodování mezi 50 USD a 60 USD. Slabší dolar také pomohl, ale s párem EURUSD směřuj ícím k resistenci 1,3540, se uvedená podpora může stát méně výraznou.

REKLAMA

ZLATO také nalezlo během týdne podporu, ale existuje pocit, že pozornost se přesunula do jiných odvětví. Výnosy u kovů jsou omezeny očekáváním, že nejhorší z krize světového bankovního systému můře být za námi. Pohyb výše opět komentátoři vysvětlují tak, že investoři hledají ochranu před nadcházející inflací. Toto téma nepovažujeme za nic, s čím bychom si v této fázi měli dělat starosti.

Jednou obavou však zůstávají TRHY VLÁDNÍCH DLUHOPISŮ, kde jejich astronomické vydávání centrálními bankami zvyšuje riziko, že kupující přesunou peníze do jiných tříd aktiv. Z toho by mohlo mimo jiné těžit zlato, ačkoliv dosud nevidíme žádné známky uvedeného. Pokusy centrálních bank snižovat dlouhodobé úrokové sazby, aby pomohly půjčujícím snížit náklady hypoték, doposud selhávaly.

Technicky zlato prolomilo trend dolů z únorových maxim, což naznačuje, zpevnění v blízké době. Hlavní pásmo je nyní mezi 937 USD a 865 USD a jsme neutrální ohledně krátkodobého výhledu.

HG MĚĎ pro červencové dodávky se dostala nad 200 denní klouzavý průměr při 214 USD kvůli pokračující naději na oživení a dalšímu poklesu zásob. Zdá se, že se zde momentum zastavilo s žádným řádným směrem prostřednictvím nákupů nad 214 USD. Dubnové maximum na 224 USD bude působit jako resistence pro nyní, ale stejně jako u jiných trhů sleduje vývoj na akciových trzích?

REKLAMA

Minulý týden jsme psali o sojových bobech jako o přitažlivé nákupní příležitosti nad 200 denním klouzavým průměrem na 1047 USD.  Pokračující špatné zprávy o zhoršujícím se stavu při sklizni plodin z Jižní Ameriky udržují tento týden ceny vysoko. Nedávno se očekávalo, že argentinská produkce bude kolem 40 milionů tun, nyní bylo toto číslo sníženo na asi 30 milionů tun.

Kvůli uvedenému tento týden sojové boby stabilně rostly a přiblížily se našemu cíli 1135 USD pro červencové obchody future. Očekáváme určité zpevnění v blízké době, ale vidíme přetrvávající růst. Nakupujeme při poklesu se stop loss pod 1065 USD. Zdůrazňujeme, že příští týden v úterý bude uveřejněna měsíční zpráva o plodinách úřadem USDA.

Nakonec se podíváme na hodnocení komodit. Měď je stále vepředu (+55%), následuje benzin RBOB (+50%). Dole byl zemní plyn nahrazen stavebním dřívím (-33%), což odráží nízkou poptávku po nových nemovitostech v USA, pak následuje libové vepřové maso (-32%), které se stále snaží zotavit z výprodeje způsobeného prasečí chřipkou.

Autor je komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *